AQUA Logo

חזור   אקווה - האתר הישראלי לדגי נוי > מים מתוקים > דגים כללי, בריכות נוי וחסרי חוליות

צור אשכול חדש  תגובה
הגדרות אשכול אפשרויות הצגת נושא
עדיין לא נקרא Sunday 18/03/2012, 12:03   #1
mayhem3d

הודו לך על 0 הודעות 0 פעמים
ברירת מחדל שמירה על ריכוז מלח קבוע

שלום,

מזה תקופה ארוכה שאני מוסיף כף מלח ים לכל 20 ליטר מים באקווריום מים מתוקים שלי והייתי מעוניין להמשיך בכך.

בעת החלפות מים הוספתי את הכמות היחסית הנדרשת של מלח בהתאם לכמות המים שהחלפתי.

לאחרונה אני מחליף מים בצורה אוטומטית בטפטוף מהיר, כלומר ישנו צינור המטפטף מים לאקווריום (דרך סנני פחם) ובצד השני ניקוז. בדרך זו מטפטפים להם החוצה כ- 80 ליטר ביום. (יש כ-700 במערכת).

אני מחפש פתרון לשמירה על ריכוז המלח במצב שבו אני לא יכול להיות בטוח בכמות שעוברת באקווריום וממילא המים שמתנקזים הם מים מהולים (מים רעננים מהולים במי האקווריום) כך שאני לא יודע כמה מלח להוסיף.

האם רפרקטומטר יפתור את הבעיה ? האם הוא יכול לזהות שינוי במליחות של כף ל-20 ליטר. ואם כן האם צריך למדוד כל יום ולהוסיף מלח ? או כל שבוע ?

עצות תתקבלנה בברכה
mayhem3d לא מחובר   הגב עם ציטוט
עדיין לא נקרא Sunday 18/03/2012, 12:46   #2
מאיה

הסמל האישי שלמאיה

סוג אקווריום: ריף קוביה 70*70
וותק בתחום: מאז שהתחלתי ..
ברירת מחדל תגובה להודעה: שמירה על ריכוז מלח קבוע

מה המטרה ?
על איזה אק' אנחנו מדברים
מאיה לא מחובר   הגב עם ציטוט
עדיין לא נקרא Sunday 18/03/2012, 14:31   #3
oferf

הסמל האישי שלoferf

סוג אקווריום: דרום - אמריקאים 450 ליטר

אני חושב שמקומו של העץ בפורום ציוד. אני אולי ארחיב כי אני מחפש פתרון לאותה בעיה:

מדובר על אקווריום מים מתוקים - הרבה פעמים מוסיפים מינון נמוך יחסית של מלח (מלח גס פשוט) ביחס של עד כף ל 20 ליטר (זה בסביבות 1 גרם לליטר). זה נעשה במטרה להקל על תהליכי האוסמורולוגיה של הדגים (בעיקר באקווריומים של מים רכים) מה שמקל עליהם להתמודד עם טפילים/מחלות וכו'.

כאשר מחליפים מים באופן סטנדרטי אין בעיה - פשוט מוסיפים מלח לפי כמות המים המוחלפת ולא ממש עוקבים אחרי המליחות. גם אם יש שינויים (בגדר הסביר) לרוב הדגים זה לא ממש משנה.

במערכת שעובדת בטיפטוף, כמו זו המוזכרת כאן, נכנסים מים באופן קבוע ומים מהאקווריום גולשים לניקוז. בצורה כזו די בלתי אפשרי לעקוב לאורך זמן אחרי כמות המלח הנדרשת לפיצוי, ופה דרושה
יכולת מדידה של המליחות.

השאלה בעצם - האם מד מליחות שמקובל באקווריומים מלוחים יכול למדוד מליחות של 1 גר' לליטר בדיוק מספיק - הייתי אומר דיוק של 0.1 גר' לליטר?

לשואל השאלה המקורי - בפיצוי שבועי אכן תהיה בעיה כי עם 10% מילוי ליום ריכוז המלח יירד לסביבות 50-60%. למרות שהדעה הרווחת שהמלחה שכזו לא צריך לעשות בדרוג ושלקצב השינוי אין הרבה משמעות, כשגרה זה לא נראה לי בריא (למרות שאין לי פה מידע ממשי). פיצוי יומי יביא כמובן ליציבות, אבל לא נראה לי מעשי לאורך זמן...
oferf לא מחובר   הגב עם ציטוט
עדיין לא נקרא Sunday 18/03/2012, 14:53   #4
mayhem3d

עופר הגדרת את הבעיה טוב ממני.

קיוויתי שבעלי הניסיון בשימוש במדי מליחות יתנו עצתם לגבי איזה מד יועיל בעניין הזה.

כמו כן, אני מסכים שחשוב לשמור על רמת מליחות יציבה ודילול של 50% ללא תוספת מלח נראה לי בעייתי. אולי צריך להוסיף כל ערב כף או שתיים. הכל תלוי ברמת הדיוק של מד המליחות. אם רפרקטומטר סיני של 25$ יעשה את העבודה או שיש צורך ברפרקטומטר דיגיטלי של 100$ וצפונה...
עדיין לא נקרא Sunday 18/03/2012, 14:55   #5
6561141

הסמל האישי של6561141

סוג אקווריום: מרינה מים מלוחים כולל חסרי חוליות כגן שושנות
וותק בתחום: יותר מחצי שנה

סתם שאלה
איך אתה מתסף אנטי כלור בשיטה שלך?
6561141 לא מחובר   הגב עם ציטוט
עדיין לא נקרא Sunday 18/03/2012, 15:17   #6
מאיה

הסמל האישי שלמאיה

סוג אקווריום: ריף קוביה 70*70
וותק בתחום: מאז שהתחלתי ..

מועבר לפורום דגים כללי
מאיה לא מחובר   הגב עם ציטוט
עדיין לא נקרא Sunday 18/03/2012, 15:21   #7
איציק
חבר כבוד

הסמל האישי שלאיציק

הודו לך על 19 הודעות 28 פעמים

ציטוט:
פורסם במקור על ידי mayhem3d צפה בהודעה
שלום,

מזה תקופה ארוכה שאני מוסיף כף מלח ים לכל 20 ליטר מים באקווריום מים מתוקים שלי והייתי מעוניין להמשיך בכך.

בעת החלפות מים הוספתי את הכמות היחסית הנדרשת של מלח בהתאם לכמות המים שהחלפתי.

לאחרונה אני מחליף מים בצורה אוטומטית בטפטוף מהיר, כלומר ישנו צינור המטפטף מים לאקווריום (דרך סנני פחם) ובצד השני ניקוז. בדרך זו מטפטפים להם החוצה כ- 80 ליטר ביום. (יש כ-700 במערכת).

אני מחפש פתרון לשמירה על ריכוז המלח במצב שבו אני לא יכול להיות בטוח בכמות שעוברת באקווריום וממילא המים שמתנקזים הם מים מהולים (מים רעננים מהולים במי האקווריום) כך שאני לא יודע כמה מלח להוסיף.

האם רפרקטומטר יפתור את הבעיה ? האם הוא יכול לזהות שינוי במליחות של כף ל-20 ליטר. ואם כן האם צריך למדוד כל יום ולהוסיף מלח ? או כל שבוע ?

עצות תתקבלנה בברכה
ראשית כל המלח ששמים הוא מלח גס ולא מלח ים.
שנית המלח אינו דבר חיוני או נחוץ, ולמעשה הרוב המוחלט של האקווריומים מסתדר יופי בלעדיו.
המלח במינון גבוה יכול להזיק, וגם במינון נמוך יכול לפגוע בשוכני הקרקעית.
אם תתעקש לשים מלח בסיטואציה שלך אז קודם כל הייתי ממליץ על מינון נמוך יותר ובתדירות קטנה יותר.

תודה שוני על הכל, זכרך לא ימוש מלבנו לעד(31.03.2017)
איציק לא מחובר   הגב עם ציטוט
עדיין לא נקרא Sunday 18/03/2012, 16:11   #8
mayhem3d

ציטוט:
פורסם במקור על ידי 6561141 צפה בהודעה
סתם שאלה
איך אתה מתסף אנטי כלור בשיטה שלך?
המים עוברים סנני פחם (כמו הסננים שיש במערכת אוסמוזה לפני הממברנה) וכך אני לא משתמש באנטי כלור. המים באיזור שאני גר בו אינם מכילים כלורמין לפי המייל ששלחה לי מהנדסת המים.

ציטוט:
פורסם במקור על ידי איציק צפה בהודעה
ראשית כל המלח ששמים הוא מלח גס ולא מלח ים.
שנית המלח אינו דבר חיוני או נחוץ, ולמעשה הרוב המוחלט של האקווריומים מסתדר יופי בלעדיו.
המלח במינון גבוה יכול להזיק, וגם במינון נמוך יכול לפגוע בשוכני הקרקעית.
אם תתעקש לשים מלח בסיטואציה שלך אז קודם כל הייתי ממליץ על מינון נמוך יותר ובתדירות קטנה יותר.
אני משתמש במלח ים אטלנטי ואם תבדוק בפרומים בחו"ל תראה שהרבה ממליצים עליו כעל מלח טוב יותר ממלח בישול, שכן יש בו יסודות רבים המועילים לדגים מעבר לנתרן כלורי.

לעניין ההשפעה על שוכני קרקעית במהלך שנים שבהם אני מגדל דגים לא נתקלתי בבעיה ראה גם דעתם של חובבים פעילים מאוד כאן בפורום:

https://www.aqua.org.il/forums/showthread.php?t=270575
עדיין לא נקרא Sunday 18/03/2012, 16:19   #9
איציק
חבר כבוד

הסמל האישי שלאיציק

הודו לך על 19 הודעות 28 פעמים

יש גם חובבים פעילים מאוד שחושבים להיפך, מצטער שאני לא טורח להביא קישור.
לעניין השאלה עצמה אני חושב שזה מאוד בעייתי לפקח על העניין הזה, אני אחזור על ההמלצה שלי.

תודה שוני על הכל, זכרך לא ימוש מלבנו לעד(31.03.2017)
איציק לא מחובר   הגב עם ציטוט
עדיין לא נקרא Sunday 18/03/2012, 16:39   #10
oferf

הסמל האישי שלoferf

ציטוט:
אני משתמש במלח ים אטלנטי ואם תבדוק בפרומים בחו"ל תראה שהרבה ממליצים עליו כעל מלח טוב יותר ממלח בישול, שכן יש בו יסודות רבים המועילים לדגים מעבר לנתרן כלורי.

לעניין ההשפעה על שוכני קרקעית במהלך שנים שבהם אני מגדל דגים לא נתקלתי בבעיה ראה גם דעתם של חובבים פעילים מאוד כאן בפורום:
נראה לי קצת מיותר אבל איך שאתה מעדיף. התוספת החשובה ממה שאני יודע זה יוני הנתרן. את השאר, בהנחה שאתה לא מכניס אוסמוזה נקייה, הדגים אמורים לקבל בצורה מספקת מהמים. ריכוז הנתרן אומנם עולה בצורה כזו בהרבה על הריכוז שיש להם בטבע אבל זה מקל עליהם ומוריד אם השקעת האנרגיה בשמירה של מפל ריכוזי הנתרן בין הדג לסביבה.

לענין המכשור אני לא מכיר פתרון - לרפרקטומטר ידני של מים מלוחים יש רזולוציה סטנדרטית (תיאורתית...) של 1ppt - וזה להבנתי הריכוז הנדרש במקרה שלנו (1 גר' לליטר), ככה שהוא לא יעשה את העבודה.

יש את המכשיר הזה http://compare.ebay.com/like/2709297..._lwgsi=y&cbt=y שבעקרון נראה טוב אבל להבנתי מודד ריכוזים גבוהים יותר.

אפילו לרפרקטומטר הדיגיטאלי שלהם http://www.hannainst.com/usa/prods2....ode=HI%2096822 אין רזולוציה מספיקה

אתה יכול לנסות ולהסיק דרך TDS שבמצב של הוספת מלח אמור להקבע כמעט בלעדית ע"י המלח, אבל זו שיטה קצת עקיפה מדי לטעמי...

ד"א - אני עבדתי קבוע עם מלח עד להתקנת מערכת הטפטוף. מאז בלי מלח ואני לא רואה ממש הבדל. הוספתי פעם או פעמיים מלח כשהיה דג קצת במצוקה ונתתי לו להמהל...
עדיין לא נקרא Sunday 18/03/2012, 16:39   #11
mayhem3d

איציק,

אתה יודע האם רפרקטומטר יכול למדוד ריכוזים כאלה של מלח ?
עדיין לא נקרא Sunday 18/03/2012, 16:41   #12
mayhem3d

עופר,

יש לי מד מיקרוסימנס של HANNA מהתקופה של הדיסקוסים. אני אבדוק היום בערב את ההבדלים במוליכות בין מי ברז למים בריכוז כף מלח ל- 20 ליטר.
עדיין לא נקרא Sunday 18/03/2012, 16:58   #13
oferf

הסמל האישי שלoferf

ציטוט:

יש לי מד מיקרוסימנס של HANNA מהתקופה של הדיסקוסים. אני אבדוק היום בערב את ההבדלים במוליכות בין מי ברז למים בריכוז כף מלח ל- 20 ליטר.
אני מאמין שתראה שינוי מובהק. תוסיף לזה גם מדידה של מי האקווריום. הבעיה שאני רואה היא שעם TDS/מוליכות את מודד גם דברים פחות צפויים - רפש ומזון שהתפרק, התמוססות אפשרית של דקורציה וכו'. אין לי מושג כמה הדברים האלו דומיננטיים.
עדיין לא נקרא Sunday 18/03/2012, 17:55   #14
6561141

הסמל האישי של6561141

סוג אקווריום: מרינה מים מלוחים כולל חסרי חוליות כגן שושנות
וותק בתחום: יותר מחצי שנה

אבל אם יוצאים שמונים ליטר ביום ואיתם ארבע כפות מלח אז לא הבנתי למה שזה ישתנה פשטו תוסיף ארבע כפות מלח ליום!!
6561141 לא מחובר   הגב עם ציטוט
עדיין לא נקרא Sunday 18/03/2012, 22:44   #15
mayhem3d

ציטוט:
פורסם במקור על ידי 6561141 צפה בהודעה
אבל אם יוצאים שמונים ליטר ביום ואיתם ארבע כפות מלח אז לא הבנתי למה שזה ישתנה פשטו תוסיף ארבע כפות מלח ליום!!
אתה כנראה לא הבנת שהשמונים ליטר שיוצאים מהולים במים החדשים שנכנסו ולכן יצא פחות מארבע כפות... כמה יצא ? לא ניתן לחשב
עדיין לא נקרא Sunday 18/03/2012, 23:03   #16
mayhem3d

ציטוט:
פורסם במקור על ידי oferf צפה בהודעה
אני מאמין שתראה שינוי מובהק. תוסיף לזה גם מדידה של מי האקווריום. הבעיה שאני רואה היא שעם TDS/מוליכות את מודד גם דברים פחות צפויים - רפש ומזון שהתפרק, התמוססות אפשרית של דקורציה וכו'. אין לי מושג כמה הדברים האלו דומיננטיים.
עופר ערב טוב,

ביצעתי כיול למדיד בתמיסת 1413 מיקרוסימנס והתחלתי למדוד:

מי ברז - 565 מ'
תמי 4 - 500 מ'
מים שיוצאים מסנן מיקרוני וסנן פחם - 530 מ'
מי מערכת אוסמוזה ישנה 80 מ' (פעם זה היה 50)

כף מלח בישול בתוך 20 ליטר מי ברז הומס עם משאבת גלים תוך 10 דקות - המדיד הראה 1970 מיקרוסימנס למשך עשירית שנייה ומיד עבר לספרה 1 דהיינו כמות המומסים גדולה מדי ונמצאת מחוץ לספקטרום.

המדיד זה HANNA DIST 3 שמודד עד 1990 מיקרוסימנס. צריך לנסות עם מדיד גס יותר אבל אין לי...
עדיין לא נקרא Monday 19/03/2012, 01:22   #17
oferf

הסמל האישי שלoferf

ציטוט:
אתה כנראה לא הבנת שהשמונים ליטר שיוצאים מהולים במים החדשים שנכנסו ולכן יצא פחות מארבע כפות... כמה יצא ? לא ניתן לחשב
דווקא ניתן לחשב, ואפילו חישבתי פעם (לא שמרתי) - תחת הקירוב שקצב המילוי קטן משמעותית מספיקת משאבת ההעלאה, הריכוז יורד אקספוננציאלית עם קבוע שלמיטב זכרוני תלוי ביחס בין ספיקת המילוי לסה"כ הנפח (ואולי עוד איזה מקדם שאני לא זוכר).
בכל מקרה לא הייתי מציע לעבוד פה בחוג פתוח - אתה לא באמת יודע כמה מים נכנסים כל יום (הספיקה יכולה מאד להשתנות), יש ימים שתפספס - בקיצור קשה לעקוב וצריך למדוד.

ציטוט:
עופר ערב טוב,

ביצעתי כיול למדיד בתמיסת 1413 מיקרוסימנס והתחלתי למדוד:

מי ברז - 565 מ'
תמי 4 - 500 מ'
מים שיוצאים מסנן מיקרוני וסנן פחם - 530 מ'
מי מערכת אוסמוזה ישנה 80 מ' (פעם זה היה 50)

כף מלח בישול בתוך 20 ליטר מי ברז הומס עם משאבת גלים תוך 10 דקות - המדיד הראה 1970 מיקרוסימנס למשך עשירית שנייה ומיד עבר לספרה 1 דהיינו כמות המומסים גדולה מדי ונמצאת מחוץ לספקטרום.

המדיד זה HANNA DIST 3 שמודד עד 1990 מיקרוסימנס. צריך לנסות עם מדיד גס יותר אבל אין לי...
אהה - אז שיטה יש, רק צריך למצוא כלי מדידה... גם מד TDS סטנדרטי מוגבל ל 1000 (זה אותו דבר). תנסה חצי כף או כף ל 40 ליטר אם יש לך כלי מתאים, לראות אם אתה קרוב לגבול.
עדיין לא נקרא Monday 19/03/2012, 01:33   #18
שחר נ

הסמל האישי שלשחר נ

הודו פעם אחת בהודעה אחת

תוכל לקחת מעט מים מהאקווריום במבחנה
למהול במי אוסמוזה פי 2,5,10
או כמה שצריך כדי להכנס לטווח המכשיר
ולדעת בקירוב מה הערך המדובר

את חישובי הריכוז תכפיל בהתאם למיהול
כל מה שצריך זה פיפטה...
שחר נ לא מחובר   הגב עם ציטוט
עדיין לא נקרא Monday 19/03/2012, 13:11   #19
mayhem3d

חיפשתי בטבלאות המרה ומצאת ש: 1000µS/cm = 640ppm

כלומר:

1562µS/cm = 1000ppm=1PPT

כף מלח אמורה להכיל כ-20 גרם מלח וכאשר נמהלת ב-20 ליטר מדובר ב-1PPT אלא שיש להתחשב במומסים שנמצאים במי הברז ועומדים אצלי על 565µS וכך ריכוז המומסים עולה על 1999µS שהוא הגבול העליון של המדיד.

נראה לי שכף ל-30 ליטר ניתן יהיה למדוד... אבדוק
צור אשכול חדש  תגובה

חזור   אקווה - האתר הישראלי לדגי נוי > מים מתוקים > דגים כללי, בריכות נוי וחסרי חוליות
הגדרות אשכול