AQUA Logo

חזור   אקווה - האתר הישראלי לדגי נוי > מים מתוקים > אקווריום צמחייה

צור אשכול חדש  נושא נעול
הגדרות אשכול אפשרויות הצגת נושא
עדיין לא נקרא Tuesday 07/10/2008, 18:10   #31
erezz

הסמל האישי שלerezz

הודו לך על 0 הודעות 0 פעמים

הייתה לי תחושה שאתה מבשל משהו (פליטת הפה\מקלדת משבוע שעבר רק עזרה ), בכל מקרה מיד אחרי יום חשבון הנפש אשב ואתענג עליו ובנתייים ברכות
erezz לא מחובר  
עדיין לא נקרא Tuesday 07/10/2008, 19:22   #32
איתי73

הסמל האישי שלאיתי73

סוג אקווריום: אקווריום מלוחים מרינה כ-800 ליטר

מאמר מאלף

חשוב שתדעו, שחוות דעתי על גידול דגים אינה עובדה. אלא רק דעתי האישית מהניסיון האישי שלי .
איתי73 לא מחובר  
עדיין לא נקרא Wednesday 08/10/2008, 14:37   #33
חגי12

הודו לך על 6 הודעות 6 פעמים

לאחד שקרא וניסה להבין כמה מאמרים ולא הבין
זה ההסבר הפשוט הברור והממצא שקראתי יחסוך
הרבה שאלות .
תודה
חגי12 לא מחובר  
עדיין לא נקרא Thursday 09/10/2008, 13:48   #34
עמירם ש.

אני רוצה להביע התנגדות נחרצת לשיטת EI.

שיטה זו, שהמוטיבציה העיקרית שלה היא "לחסוך בערכות בדיקה יקרות" (ר' כאן), מתבססת על דישון עודף במהלך השבוע והחלפות מים גדולות (50%-70%) פעם בשבוע.

השיטה טובה אולי לצמחים (גם זה לא בטוח) אבל היא בעייתית מאוד מבחינת הדגים.

בהחלפות מים גדולות קשה מאוד לשמור על טמפרטורה קבועה ועל כימיית מים קבועה.

ראשית, למי שמשתמש במי ברז - הפרש הטמפרטורה בין הברז לאקווריום יכול לנוע בין 5 מעלות (המצב אצלי בקיץ) ל-15 מעלות ויותר (בחורף). ככל שנבצע החלפה גדולה יותר כך הפרש הטמפרטורה יהיה משמעותי יותר. מי שמטפטף מי אוסמוזה ישירות לאקווריום לא סובל לרוב מהפרשי טמפרטורה, אבל מילוי האקווריום יכול לארוך המון זמן וגם להיות בעייתי מבחינת כימיית המים (ר' להלן).

שנית, החלפות גדולות יכולות לגרום לשינויים משמעותיים בכימיית המים, בעיקר (אבל לא רק) אצל מי שמשתמש במי אוסמוזה ומוסיף כימיקלים.

נוסף על כך, החלפות מים גדולות הן בעייתיות לצמחים גבוהים שאינם יכולים לשמור על צורתם, וגם משנות באופן משמעותי את הנוף התת-מיימי ועלולות לגרום לסטרס לדגים. גם עצם הפעולה של הוצאת והוספת כמויות גדולות של מים (צינורות, תנועת מים חריגה...) עלולה להכניס לסטרס.

בדיקות מים שגרתיות של KH, ניטראט ופוספאט (ואולי pH אם אין מודד קבוע או אלקטרוני) אמורות לעלות פחות מ-2 ש"ח לסידרה אם יודעים מה והיכן לקנות. כאשר האקווריום יציב והפרמטרים ידועים אין צורך בבדיקה כל שבוע, למרות שכדאי בכ"ז לבצע אותה. חלק מהמחיר נחסך בכך שלא צריכים לדשן בכמויות עודפות. בכל מקרה הנזק מהחלפות מים גדולות עלול להיות משמעותי יותר ממחיר הבדיקות.
עמירם ש. לא מחובר  
עדיין לא נקרא Thursday 09/10/2008, 14:34   #35
shayf

הסמל האישי שלshayf

הודו לך על 3 הודעות 5 פעמים

עמירם, אני מגדל דגים ומחזיק אקווריומים כבר מעל ל-20 שנה וברובם ביצעתי החלפות מים גדולות (במים מתוקים, 30%-100% בשבוע, תלוי במערכת). אף פעם לא הייתה לי בעיה עם כך ולהפך, ההחלפות מעודדות את תהליך הרבייה (אצל חלק מהדגים) ותמיד כשהיו לי בעיות בריאותיות אצל דגים זה היה קורה באקו' עם החלפות מועטות.
כמובן שצריך לבצע זאת בצורה נכונה (ועל כך המאמר לא התעקב), לנטרל כלור/כלורמין, להשוות טמפרטורה ו/או לבצע זאת בטפטוף (השיטה המועדפת עלי). בנוסף (וכך אני נוהג) ניתן לבצע את ההחלפה בצורה אוטומטית לחלוטין ולפרוס אותה לאורך כל השבוע (כל יום קצת). נסה ותהנה

כמובן שניתן להצליח גם ללא החלפות מים רבות, אבל להגיד שהחלפות מים זה "בעייתי מאוד מבחינת הדגים", זה פשוט לא נכון!!!

אשמח אם תכתוב לנו, איך ביצעת החלפות מים ואילו בעיות נגרמו לך עקב כך (אנא צרף פירוט מלא של המערכת הכוללת את האוכלוסיה, פרמטרים של המים, משטר ההחלפות וכד'...), איך אתה מבצע החלפות היום (אם בכלל) ומה הוביל אותך למסקנה שהבעיות שנוצרו הן בגלל ההחלפות.

בנוגע לבדיקות, אני חסיד נלהב שלהן, אבל זה נובע ברובו מהסקרנות הרבה שלי למצב המים ולאחר ייצוב והיכרותי עם המערכת היחודית שלי, הן (בד"כ) מיותרות.

shayf לא מחובר  
עדיין לא נקרא Thursday 09/10/2008, 14:48   #36
עמירם ש.

ציטוט:
פורסם במקור על ידי shayf
כמובן שניתן להצליח גם ללא החלפות מים רבות, אבל להגיד שהחלפות מים זה "בעייתי מאוד מבחינת הדגים", זה פשוט לא נכון!!!
לא אמרתי חלילה שהחלפות מים הן בעייתיות מבחינת הדגים. אמרתי שהחלפות גדולות (50-70%) הן בעייתיות, בעיקר כאשר הן מבוצעות באופן קבוע. כמובן שיש מקרים שחייבים לבצע אותן - אבל רק כחריג, לא כשיגרה.

לא אמרתי גם שהיו לי בעיות עקב החלפות מים גדולות כי אני נזהר ויודע מה אני עושה. אני ממלא לרוב מי אוסמוזה בטיפטוף כך שאין לי בעיית טמפרטורה, ואני מחליף בסביבות 15-20% פעם עד פעמיים בשבוע כך שהשאלה באיזה שלב להוסיף את הכימיקלים פחות בעייתית. בסך הכל הזהרתי שמי שמחליף כמויות גדולות של מים בלי לאזן טמפרטורה וכימיה - צפוי לבעיות. אני לא צריך קטסטרופות אצלי כדי לדעת שהפרש פתאומי של 3 מעלות או שינוי פתאומי של pH שלם יכולים להזיק

מה שאני כן יודע הוא שכאשר נאלצתי בעבר לבצע בכל-זאת החלפות מים קצת יותר גדולות - הסטרס של הדגים מעצם ההתעסקות נראה לעין בלי קשר לטמפרטורה או לכימיה, והצמחים התכופפו והסתבכו ודרשו התעסקות שלא תמיד הצליחה. היום לא נראה לי שאבצע איזושהי החלפה גדולה אלא אם אחליף אקווריום, ואם יתעורר הצורך (למשל בעקבות טיפול רפואי לא עלינו) אעדיף לבצע החלפות קטנות יותר בתדירות גבוהה.
עמירם ש. לא מחובר  
עדיין לא נקרא Thursday 09/10/2008, 15:20   #37
shayf

הסמל האישי שלshayf

החלפות כמו שאתה מבצע של כ-20% מים כפעמיים בשבוע, מספיקות בהחלט בשביל ליישם את EI, אז אל תביע התנגדות נחרצת.

shayf לא מחובר  
עדיין לא נקרא Thursday 09/10/2008, 15:31   #38
עמירם ש.

אני לא מכיר מספיק את השיטה כדי לדעת אם זה מספיק. החלפה של 20% פעמיים בשבוע פירושה החלפה של כ-35% מהמים המקוריים במשך השבוע, בעוד השיטה מדברת על 50-70%.

אני לא מתכוון לבצע ניסויים בדישון עודף והחלפות מים קטנות כדי לדעת אם העסק יעבוד. העובדה היא שכל מאמרי ה-EI מדברים על 50% לפחות. בוודאי שאילו המאמר של EI היה ממליץ לבצע החלפות של 20% בכל פעם - לא הייתי מביע התנגדות. ההתנגדות שלי נובעת אך ורק מההמלצה להחלפות מים גדולות.
עמירם ש. לא מחובר  
עדיין לא נקרא Thursday 09/10/2008, 17:36   #39
shayf

הסמל האישי שלshayf

מה יקרה אם תבצע החלפה של 30% פעמיים בשבוע? (שאלה רטורית).
אין בעיה להתאים את EI להחלפות גדולות יותר או קטנות יותר של מים!
הנה מספר ציטוטים מאותו דף שקראת בו על EI (ויש עוד):
"There is no hard and fast rule here when dosing or doing 50% weekly water changes. This method can be applied to water changes once a month or once every two weeks, better more consistent results will be obtained when doing 50% weekly water changes, but a well run tank can go longer without a water change. The aquarist can note plant health and dose slightly less as they gain experience of their individual tank's needs. As they get a feel for the dosing they can tailor the tank's needs further."

"The aquarist does not have to stick with merely a weekly routine with the water changes or accept 50% as their volumes."

"The water change routine is not set in stone either, you can do 30% 2x a week, 50% 3x a week, 75% once a week, 60% every 2 weeks etc."

shayf לא מחובר  
עדיין לא נקרא Thursday 09/10/2008, 17:51   #40
עמירם ש.

למרות הסכנה שאתחיל לחזור על עצמי 8) מה שציטטת זה רק אלטרנטיבות, ההמלצה המקורית והעיקרית היא להחליף 50-70% כל שבוע. אני מניח שרוב המשתמשים ב-EI אכן מבצעים החלפות גדולות כמומלץ. לטעמי, מי שמטיף להחלפות מים גדולות - גם אם הוא מציין שאפשר לבצע רוטינות החלפה אחרות - מטיף למשהו מסוכן.

חוץ מזה, אני ממש לא מבין את ההיגיון בשיטה שמחייבת הרבה עבודה, הרבה זמן, סחיבות, ליכלוך, איזונים לא פשוטים של טמפרטורה וכימיה (או לחילופין השקעה במערכת החלפת מים קבועה ואיטית שלא תמיד אפשרית בגלל מיקום או מחיר), וגם סטרס לדגים, לחץ מכני על הצמחים, סיכוי לערכי מים קיצוניים מדיי שיכולים להזיק, ובכל מקרה הוצאה גדולה על מים ודשנים, וכל זה רק כדי לחסוך כמה בדיקות טריוויאליות וזולות מפעם לפעם.

הייתרון של "חומרי התזונה נמצאים תמיד בעמודת המים" אינו ייתרון. גם ב-PPS אין לעולם מחסור בחומרי דישון אם מבצעים את השיטה כפי שצריך.
עמירם ש. לא מחובר  
עדיין לא נקרא Thursday 09/10/2008, 18:08   #41
מעיין
ראש צוות תוכן ומערכת AquaDex

הסמל האישי שלמעיין

הודו לך על 489 הודעות 569 פעמים

עמירם, יצאת לגמרי מפרופורציות ועל אף שביעבד אתה מציין כי אינך מכיר את השיטה, אתה יוצא נחרצות נגדה.

גם לעבור את הכביש בשביל לרכוש דשן זה דבר מסוכן מאד.
כמו חציית כביש, אם עושים זאת נכון, לא נשקפת סכנה. על אחת כמה וכמה באקווריום צמחייה, בו אין כלל התעסקות של שאיבת רפש או כל צורך בהתעסקות נוספת שעלולה לגרום לבהלת הדגים.

לצורך העניין, אם נעמיד לדוגמא את חובבי הדיסקוסים - שם נפוץ לשמוע על החלפות מים של 100%+ מים ליום.
שוב - אם עושים זאת כמו שצריך אין בעיה. וכן, עם התכנון הנכון אין שום סחיבות מיותר, שום לכלוך, שום לחץ מכני (?) על הצמחים ושום סטרס לדגים.

מעיין לא מחובר  
עדיין לא נקרא Thursday 09/10/2008, 18:28   #42
עמירם ש.

לחץ מכני על הצמחים מתרחש כאשר צמח בעל גבעול רך - אוסטרליס, קבומבה, נימפיאה, איכורניה, לימנופילה - שהגובה שלו 40 ס"מ נאלץ פתאום להתקפל על-מנת להתאים את עצמו למים בגובה 20 ס"מ, וכאשר הצמחייה עשירה - גם להסתבך עם צמחים אחרים שיש להם אותה בעייה.

אני מסכים שמי שיודע איך להחליף מים בכמויות גדולות יכול מן הסתם לעשות את זה בלי ליפול לכמה מן המלכודות (אמנם עם יותר מדי עבודה שאני לא רואה לה שום הצדקה). אני חושש מאותם אנשים שישמעו על השיטה ויישמו אותה כפי שהיא בלי לדעת בדיוק איך לנהוג.

בפורום אחר (בלי להזכיר שמות) מישהו כתב על דגי הדיסקוס שלו שהיו על סף גסיסה והזכיר שהוא ביצע החלפות מים גדולות מחשש שהבעייה היא באיכות המים. שאלתי אותו האם הוא דאג להשוואת טמפרטורות והתשובה שלו היתה "אתה רוצה להגיד לי שאתה משווה טמפרטורות כל פעם שאתה מחליף מים?" אלה הדברים שאני מתריע מפניהם.
עמירם ש. לא מחובר  
עדיין לא נקרא Monday 13/10/2008, 02:08   #43
goophy

מציע לצרף לרשימת הדיונים החשובים של הפורום.
goophy לא מחובר  
צור אשכול חדש  נושא נעול

חזור   אקווה - האתר הישראלי לדגי נוי > מים מתוקים > אקווריום צמחייה
הגדרות אשכול