פורטל אקווה פורומים מגזין אקווה AquaDex
מאמר מקורי

הרעלת פחמן דו חמצני באקווריומי צמחיה

הדגים מנשמים, כולם נמצאים בחלקו העליון של האקווריום, הקורידורסים מזנקים לעבר פני המים... כן, יש לכם הרעלת פחמן דו חמצני (CO2).

אך אין מה לדאוג! Irone הגיע בשביל להציל את המצב ומסביר מה הם התסמינים של הרעלת פד"ח ומה יש לעשות בשביל להחזיר את האקווריום ושוכניו למצבם הבריא הקודם.

הרעלת פחמן דו חמצני באקווריומי צמחיההרעלת CO2 הינה תופעה, בה יש עודף CO2 במים שלרוב ניגרמות במערכות אק' צמחייה המכילות מערכות CO2 מקצעיות, הגורמת לדגים שיכולות לגרום לקריסת מערכת.הסכנה בהרעלת CO2 נובעת ממספר גורמים:

1. כתוצאה מעודף ה-CO2 במים, יש מחסור בחמצן , ולכן הדגים נחנקים.

2. עודף ה-CO2 גורם לצניחת PH במים, מה שמוביל למות הדגים.

3. כתוצאה ממחסור בחמצן במים, מושבות הבקטריות שבפילטר מתות, ומותן גורם לעליה ברמות האמוניה.

בלון פד"ח - צילום: אבנר ליפשיץ'.מה גורם להרעלת CO2:

1. בהזרקת CO2, אם ממערכת שמרים ואם ממערכת מקצועית, כמות ה-CO2 לא כוונה נכון, ויש עודף של CO2 היוצא מהמערכת.

2. פריצה לא מבוקרת של CO2 בשל כשל בווסת, או בשל כשל בחלקי מערכת אחרים, כגון בקר PH.

3. באקווריומים השתולים בצמחים רבים, בשעות הלילה הצמחים פולטים CO2. במידה והאקווריום לא מאוזן, או שאין משאבת אויר שתחמצן את פני המים, ישנה הצטברות CO2 במשך הלילה, והרעלת ה-CO2 תתבטא בדרך-כלל לקראת הבוקר.איך מזהים הרעלת CO2? מאוד פשוט.

1. הדגים יתנשפו במהירות, לעיתים קרובות ליד פני המים. שוכני קרקעית יעלו לקחת "שלוקים" של אויר מפני המים. במקרים קשים, של הרעלת פד"ח ניראה את הדגים דווקא קרובים לקרקעית עם נשימות איטיות וכבדות ללא תנועה- מצב זה לרוב בלתי הפיך.

2. כל שוכני האקווריום יתרכזו ביציאה או ביניקה של מים מהפילטר, או במקומות בהם יש זרימת מים חזקה. אלו חלקים המחומצנים יותר של המערכת.

3. בנוכחות תאורה חזקה, נראה פירלינג (בועות חמצן שיוצאות מהצמחים) מטורף. סממן זה בפני עצמו הוא לאו דווקא אינדיקציה להרעלה, ולכן צריך לשים לב לסממנים אחרים.כל אחד מהסממנים יכול להופיע בפני עצמו, או כמה יחד.
כיצד לטפל בהרעלת CO2:

1. לא להלחץ. הלחץ יכול לגרום לנו לבצע פעולות שגויות, או להעריך לא נכון את המצב.

2. ניתוק מערכת ה-CO2, במידה וקיימת.

3. הכנסת אבן אויר למים תגרום לניענוע של פני המים, ותעזור לנדף את עודפי ה-CO2 שבמים.

רצוי גם מאוד לקחת גם ראש כוח או את צינור יצאת המים מהפילטר וליצור מפל או זרימה חזקה על פני המים.

4. ביצוע החלפות מים, 25% מהמים בכל פעם, תעזור גם כן. עושים זאת עד שרואים שהדגים חוזרים להתנהגות שגרתית (מרדפים, חיפוש מזון וכו'). לא לשכוח אנטי-כלור/כלוראמין.

5. כיוון מחדש של המערכת – תאורה, דישון והזרקת CO2, כך שלא נחזור אחר כך להרעלת CO2 נוספת.

6. מוציאים חללים, אם יש, מהמים, על מנת שלא לגרום הרעלת אמוניה.

אקווריום מלא בפירלינג - צילום: ירון רז.פעולות נכונות יכולות להציל את הדגים שלנו. אני אישית חוויתי הרעלות CO2, ויצאתי מהם בשלום, כשרק דג אחד אבד לי כתוצאה מההרעלה.טיפ - ניתן לנצל את ההזדמנות על מנת ללכוד דגים לא רצויים, שקודם לכן חמקו מהרשת, אך בשלב זה למעשה לא רצים לשום מקום, כמו שועל מועפף...בהצלחה לכולם.