פורטל אקווה פורומים מגזין אקווה AquaDex
מאמר מקורי

אקווריום פתוח – כיצד?

האק' הפתוח כיצד?- עוד מאמר משובח מבית EYALCO, על האק' הפתוח.

המון מידע עם המון טפיים פרקטיים, תהנו רבותי


אקווריום פתוח – כיצד?
הקדמה[/b]

האקווריום הפתוח, כאשר הנורות תלויות מהתקרה כלפי האקווריום, מייצר מראה חדש, ייחודי השונה ממה שאנו רגילים אליו.

פני המים שבאקווריום ללא מכסה יכולים לשמש כשלוחה מוארכת של התצוגה ובכך לספק מימד התבוננות נוסף, כאשר הצמחים הצפים והעלים הצומחים מחוץ למים מוסיפים אלמנט יופי

נוסף : ניתן לשלב בין צמחיה צפה ובין סוגי פרחים הפורחים מחוץ למים ומציגים לרווחה צבעים יפהפיים.

אקווריום פתוח מספק אפשרויות מעניינות בכל הקשור לתאורה מעניינת יותר מזו שאנו רגילים אליה באקווריום סגור. התאורה המומלצת היא מהסוג התלוי.לחות באקווריום הפתוח

בקיץ ובכלל, מתקיים הפרש טמפרטורות האקווריום ובין טמפרטורת החדר, מצב המייצר לחות. באקווריומים גדולים יחסית, הלחות המיוצרת תשפיע על החדר כולו ולכך יש להיערך. ניתן להיערך מראש ע"י נקיטת מספר צעדים :

1. שטח הפנים של קו המים באקווריום לא יעלה על 2% מסך שטח החדר (לדוגמא: בחדר של 40 מטר מרובע, האקווריום לא יעלה על 500 ליטר).

2. ההבדל בין טמפ' האקווריום והחדר לא יעלה על 5 מעלות צלזיוס (רמת התנדפות במים תהיה מינימלית). במקרה זה, הבעיה מתקיימת בעיקר בחורף, בו החדר אינו מחומם לעומת האקווריום.

3. וודא כי החדר מאוורר באופן עקבי – המלצה זו טובה תמיד ומאפשרת תנאי אקלים טובים בסביבת האקווריום.

4. צמחים צפים או צמחים עם עלים המגיעים עד פני המים יקטינו את תהליך התנדפות המים, היות והם יוצרים מעין "שכבת מגן" היוצרת אוויר עומד בפני השטח.אם יקוימו הצעדים הנ"ל, רמת הלחות תעלה בכ- 5%, מצב אשר יקטין את רמת ההתאיידות.תאורה באקווריום פתוח

ניתן להשתמש כאן במגוון נורות ייעודיות לצמחיה באקווריום הפתוח. יש להימנע מנורות המפזרות את התאורה אל כלל החדר, במקום שיכוונו אל האקווריום (בעיה הנגרמת עקב תליית התאורה גבוה מדי מעל לאקווריום ו/או בעיית רפלקטור שאינו יעיל בהכוונת התאורה כלפי האקווריום).יש להקפיד על הצבת הנורה בגובה כזה אשר, יציב את התאורה המיוצרת בדיוק על שטח הפנים של האקווריום. גובה מתאים בד"כ לכך יהא בין 30-45 ס"מ.אין לי כוונה להרחיב על מטאל הלייד לצורך מטרה זו – הנורה ויתרונותיה ידועים היטב (אגב, אפקט התאורה שלה על האקווריום יכול להיות יפהפה אם תכוון הנורה מעט אלכסונית, מחזית האקווריום כלפי פנים האקווריום).הצמחיה באקווריום הפתוח

לא כל הצמחים מתאימים לאקווריום פתוח – חלקם לא יסתגל לאוויר. הצמחים המתאימים ביותר הם אנוביות, אכינודרוסים למיניהם, היגרופיליה לסוגיה וצמחים צפים (יקינטון וכו') –אלה ייראו במיטבם. כמובן, אין להחסיר נימפאות, שפריחתן יפה מאוד ולעיתם אף ריחנית ביותר.

לעיתים, גם צמחי אקווריום רגילים יתאימו לסוג זה של אקווריום, לדוגמא ווליסנריה, הנראית נפלאה מלמעלה. כמו כן, צמחי גבעול מסויימים יכולים להתאים, הן מבחינת יכולתם להסתיר את ציוד האקווריום והן מבחינת תרומתם ליפי האקווריום.

לודוויגיה רפנס:

צמחים נוספים יינתנו בהמשך, בשאלות ספציפיות לעיצוב וכדומה.

אפונוגטון מדגסקריינסיס :הדגים באקווריום פתוח

ראשית, יש להיזהר מסוגי דגים הנוטים לקפוץ מן האקווריום (קשתות לדוגמא). אפשרות מניעה לכך היא הצבת צמחים צפים. במקרה זה, הצמחיה הצפה מספקת לא רק אפקט נוי לאקווריום אלא גם מספקת תחושת בטחון לדגים.בכל הקשור לסוגי הדגים, ניתן לבחור בכמה סוגים:

א. דגים נוברים בחצץ – מבט מלמעלה יראה לנו תנועה בחצץ, מראה יפה כשלעצמו.

ב. גרזנונים – דג קופצני משהו, אולם צמחים צפים ועלי נימפאה יכולים לספק מחסה הולם עבורם.ג. משריצי חיים – כלל הסוגים לפי טעמך האישי (דגש על מולי שחור אשר יסייע לנו במלחמה באצות).

ד. משפחת דגי הגורמי לסוגיהם – דג שקט ויפה המוסיף נוי לאקווריום.

ה. אכלני אצות קטנים – אוטוצינקלוס (יטפלו בעלי האכינודרוס), ג'פונקות, אכלני אצות סיאמיים (כשהם קטנים יותר) ועוד.

ו. משפחת הקורידורסים למיניהם – יסירו שאריות מזון מקרקעות האקווריום ומעלי צמחי הדשא באקווריום.


ז. דגי נוי – טטרות למיניהם, רזבורות וכדומה.מספר טיפים לאקווריום הפתוח

1. שמירה על מרווח של 30-45 ס"מ בין התאורה ופני המים – מרווח זה ימנע, בין השאר, גם את התחממות העלים והשחתתם.

2. הטיה קלה של התאורה מקידמת האקווריום פנימה תיצור אפקט צבעים זוהרים, הן לצמחיה והן לדגה, בהתאם להשתקפות התאורה (האפקט יהיה מעט על חשבון אפקט עוצמת התאורה אך במידה זניחה).

3. ניתן להוזיל מהותית את עלות התאורה ע"י רכישת נורות כספית של אוסרם (Mercury Vapour), הבדל של כ- 200 ₪ לערך.

4. במקורות תאורה המפיצים חום רב, יש מקום להציב מאוורר קטן ליצירת זרם

אוויר קר מעל לאקווריום.

5. מומלץ לרסס עם מים את הצמחיה היוצאת מחוץ לקו המים באקווריום למניעת התייבשות עקב הלחות.

6. יש לבצע החלפות מים כרגיל, ללא קשר לכמות המים המתאדה (מתאדות רק מולקולות המים. ההרכב המוביל לקשיות המים נותר באקווריום. מסיבה זו ואחרות, יש לבצע החלפות גדולות).סיכום

אקווריום פתוח מספק אפשרויות נוספות לעיצוב ומהווה פינת נוי נפלאה. בנוסף לאפשרויות המסורתית של עיצוב האקווריום הרגיל עם צמחי דשא, אמצע וגב האקווריום, נקודות מוקד מרכזיות (פוקליות) ושטחים פנויים, יש באפשרותנו לאפשר לצמחים מסוימים לגדול מעבר לקו המים שלנו ולספק בכך מרחב נוי נוסף, צבעוני, פרחוני ומעניין לעין.בניה נכונה ושימת לב לפרטים החשובים (כפי שמועלים במאמר זה ואחרים) ייצרו פינת חמד מיוחדת בביתנו.

תגיות