פורטל אקווה פורומים מגזין אקווה AquaDex
מאמר מקורי

אקווריום חדש - הכנת דקורציה, פילטריזציה ותאורה

היום הגדול סופסוף הגיע, ואל הבית הובל אחר כבוד המלך החדש! עכשיו הגיע השלב המעניין באמת של הכנסת הציוד וההכנות לקראת הפעלת האקווריום החדש שלי

?לאחר בניית הסטנד והצבתו המתנתי לקבלת האק' ממראט. אין דבר קשה יותר מההמתנה , אבל הגיע היום והמלך הגיע :
בתמונה האחרונה ניתן להבחין במספר הרב של החיזוקים שנעשה לאק' על ידי מראט .האק' מחוזק לאורך , לרוחב, למעלה ולמטה וגם בצדדים . הגימור של האק' נעשה לבקשתי בסיליקון שחור , כמו כן הודבקו משולשים בצדדים על מנת לחזק את המבנה .

לאחר קבלת האק' ניקיתי אותו כמובן , הסרתי שאריות סיליקון מיותרות על ידי סכין יפנית קטנה , מילאתי אותו קצת במים :ורוקנתי וזאת על מנת לשטוף שאריות של לכלוך , אבק , סיליקון שגירדתי וכו' .

מידות האק' - 160*45*80 כאשר למעלה בנויה לו "תקרה כפולה" המאפשרת הנחת גופי תאורה , משאבת אוויר (שלא שמתי) וכו' .בסה"כ גובה המים מגיע ל60 במקסימום .


לאחר ניקוי האק' הכנסתי אליו חצץ (לאחר שטיפה כמובן) .המלצתי כבר מספר פעמים על המפעל באיזור התעשייה של קרית אתא "שושני את ויינשטיין" ואכן חזרתי למקום ויצאתי עם שני שקים של 30 ק"ג בזלת בגודל 1-2 מ"מ .החצץ נשטף בדליים והוכנס אחר כבוד לאק' .

לאחר הכנסת החצץ התחלתי למלא מים , כאשר מילאתי כ-50 ליטר בכל מילוי וזאת על מנת לתת לאק' להתרגל ללחץ המים , ולזהות דליפות .במידה והייתי מזהה דליפה (וברוך השם שלא מצאתי אחת כזו) לא היה צורך לרוקן כמות גדולה של מים , וכן לא הייתה נגרמת הצפה .

אחרי שהתחלתי למלא מים הכנסתי פנימה את הסלעים , אותם הכנתי קודם לכך .

תכננתי מספר מבנים לסלעים , אבל בסופו של תהליך הכנסתי אותם "לפי הרגש והעין"

לאחר שהמים הגיעו לגובה הפילטרים הבילוגיים התחלתי לחמם אותם , ולאחר שהחום הגיע לטמפרטורה הרצויה הכנסתי סטרטרים . למשימה נבחרו כמה דגי תכשיט שלא היה לי מה לעשות איתם וכן דגי תוכי ושטן .הדגים הוכנסו לתאי הביולוגי וזאת על מנת שיהיה קל להוציא אותם בבוא העת (מי שלא התנסה בניסיון ללכוד דג באק' כזה - חוויה מתקנת !)לגבי הפילטור : לי באופן אישי נמאס מפילטרים חיצוניים לעת עתה . כל הצינורות האלו מעצבנים אותי , ובנוסף היניקה וכד' , לכן הזמנתי את האק' עם שני פילטרים ביולוגיים (משני הצדדים).

את הפילטרים מילאתי בטוף שטוף (כמה שנכנס , לא מדדתי בדיוק) , דחסתי פרלון בכמות טובה , הצבתי ראש כוח ומחמם בתוך התא .לצינור של ראש הכוח חיברתי חלילים שנשארו לי מפילטרים קודמים בהם לא השתמשתי ואת החלילים מיקמתי בחלק העליון לצורך הזזת פני המים . בשל השימוש בחלילים אני לא משתמש באבן אוויר , ובינתיים אין לי בעיה של חמצן (אני גם לא צופה בעיה שכזו).

לאחר כמה שבועות שאני ממלא לאט לאט מים (כמובן לאחר שעברו טיפול באנטיכלור) , דואג שטמפ' המים לא תעלה / תרד בצורה דרסטית ומושבות הבקטריות ביססו את עצמן , הוצאתי את הסטרטרים (אתם זוכרים ? שמתי אותם בכוונה בתוך התאים של הביולוגי , ככה זה לא היה בעיה לדוג אותם החוצה) והתחלתי להכניס דגים .


רקע : את הרקע עשיתי ממפל כחול . הרבה אנשים שואלים אותי על המפל ותכונותיו .

יתרונות : 1. מגיע בשלל צבעים .

2. נוח לעיצוב

3. אנרטי (לא מתפרק במים , לא מפריש חומרים וכו'- בקיצור אדיש למים)

4. ניתן להכניסו גם לתוך האק'

5. זול - רק 6 ש"ח לגיליון .רקע כזה מפרספקס נע בסביבות ה-200 ש"ח


חסרונות : לא נדבק ! המפל נדבק רק עם סיליקון , לא סיילוטיפ ולא דבק דו צדדי .

לאחר שסיימתי את עיצובו של האק' וזאת לאחר שטיפת הסלעים והכנסת כדים שנקנו במשתלה ונשטפו במים ומלח , התחלתי להכניס דגים .הציקלידים שלי בילו באק' הרבייה שלי במחסן כל זמן הרצת האק' ולצערי עקב תאונת חוסר חמצן שעליו הייתה מופקדת אישתי (    ) החזירו ציוד לפחות 20 ציקלידים בוגרים ... מי שאמר שחיי הנישואין הם דבר קל כנראה היה רווק .

התחלתי להכניס את הדגים בזוגות (ע"פ מינם) , כל שלושה - ארבע ימים הכנסתי 4 דגים . כשראיתי שהנגלה הקודמת התאקלמה המשכתי לנגלה הבאה .

לאחר שסיימתי את הכנסת הדגים , והדגים נראו ככאלו שמצאו את מקומם בחיים התחלתי לחשוב על התאורה .

וידוי : אני זבלן . תמיד הייתי ותמיד אהיה .מה זה זבלן אתם שואלים ? זה אחד שאוגר כל מיני דברים שאחרים קוראים להם זבל .אלא מה ? שכשאני מתחיל לעשות פרוייקט DIY אני נובר בערימות הדיקטים , חוטי החשמל והמפסקים שלי , ומרכיב מהם את הפרוייקט . אני אנטי חנויות , ומשתדל לא לקנות בהן כלום .זה לא קטע של קמצנות או חסכנות , אלא קטע של זן-DIY טהור ! (ללמוד להסתדר עם מה שיש).יכולתי לקנות גופי תאורה , עץ וכו' בחנות , אבל מה כיף בזה ?

בקיצור , שלפתי מהמחסן גוף תאורה 120 ס"מ כפול , עוד אחד בודד ועוד שני 60 ס"מ מיותמים .

מהארון שפעם היה לי ופירקתי אותו לקחתי פלטת דיקט ששימשה כגב הארון .ממנה חתכתי חתיכה בגודל 1.40 מ' (אורך גוף התאורה) וברוחב 30 ס"מ . כמו כן חתכתי שני טרפזים שבסיסם העליון 30 ס"מ והתחתון 40 ס"מ .בין הטרפזים חיברתי סרגל עץ 1.37 לערך ככה שנוצר לי מין ח' מעוות (חכו לתמונות , זה יהיה ברור מאוד).על הבסיס העליון של הח' הזו חיברתי את הדיקט , קדחתי חור במרכזו עם מקדח כוס קטן (לחוטים) והתחלתי בעבודות החשמל .


שימו לב ! כל חיבורי החשמל צריכים להיעשות על ידי חשמלאי מוסמך ! גם בניאונים החמודים האלו זורמים 220V שישמחו לזרום לכם לגוף ! בשום פנים ואופן זה לא מיועד לילידים / בני נוער / מבוגרים בלי ידע מקצועי . אני מסיר מעצמי כל אחריות מאירוע שיוביל להתחשמלות / פציעה או מוות ! 

גופי התאורה חוברו לדיקט על ידי ברגים (מבחוץ פנימה) , הצ'וקים הופרדו למניעת התחממות ומשקל על הזכוכית (אני בכוונה לא מפרט איך כדי למנוע אירועים טרגיים !).

במהלך בניית גוף התאורה עלתה במוחי מחשבה (וזה לא קורה הרבה) : איך אני אאכיל את הדגים ? כל פעם אני ארים את גוף התאורה ? ואז עלה הרעיון : בדיקט קדחתי באמצעות מקדח כוס גדול חור , אליו הושחל צינור (ברור לכם שלא קניתי אותו נכון ?) ביוב בקוטר קטן .את הזכוכית שהייתה מונחת מתחת לצינור החלפתי בלוח פרספקס (שמצאתי פעם) בו קדחתי חור בהתאמה .

מה נוצר לנו ? צינור האכלה ! עכשיו אישתי פשוט זורקת את האוכל דרך הצינור ! גופי התאורה חוברו במקביל (2 חיבורים כדי לאפשר הדלקה לא סימולטנית) וחוברו לשעוני שבת שכוונו למרווחי זמן ביניהם .שני צלעות הח' נסגרו על ידי דיקטים (מאותה פלטה) וכל שנשאר הוא לארגן איזה רפלקטור או נייר כסף או לצבוע בלבן .

התוצאה: 3 נורות 38 וואט + 2 נורות 19 וואט = כ-150 וואט . כ0.4 וואט לליטר .תמונת האק' במצבו הנוכחי
כרגע האק' מאכלס ציקלידים , אך הוא עומד לעבור הסבה לאק' צמחייה ודיסקוסיה .


עלויות משוערות :

סטנד : 670 ש"ח

אק' : מחירים אצל מראט

חצץ : 40 ש"ח (וגב כואב - גם זה מחיר !)

סלעים : בחינם

תהליך ניקיון הסלעים : 20 ש"ח (כלור , דליים חדשים)

אישה : 25 ש"ח (זר פרחים מהבחור בצומת)

גוף תאורה : המחירים ע"פ חנות - גופי תאורה 100 ש"ח , נורות לבנות גדולות (3) 24 ש"ח , נורות קטנות לאק' - 25 ש"ח כל אחת .שכחתי משהו ?