פורטל אקווה פורומים מגזין אקווה AquaDex
חדשות

דג בעל שלוש עיניים התגלה בארגנטינה

דייגים בארגנטינה גילו גרסה מציאותית של "בלינקי" מסדרת הטלוויזיה "משפחת סימפסון" כשהעלו ברשתם דג בעל שלוש עיניים במאגר מים הנמצא בסמוך לכור גרעיני בקורדובה. כעת, ינסו חוקרים לבדוק האם המוטציה נוצרה באופן טבעי או בשל חשיפה לקרינה רדיואקטיבית

מתיחה יצירתית או הוכחה לנזק שגורמים כורים גרעיניים לטבע ולסביבה? חובבי הטלוויזיה בוודאי מכירים את "בלינקי", הדג המפורסם בעל 3 העיניים מהסדרה "משפחת סימפסון". כעת מתברר כי סדרת האנימציה המצליחה חזתה את המציאות בדיוק מפתיע ומזעזע באותה מידה, עם גילויו של דג תלת-עיני בסמיכות לתחנת כוח גרעינית בארגנטינה. 

קבוצת דייגים מקורדובה עסקה במיון השלל היומי, ונחרדה לגלות דג בעל שלוש עיניים שנוצר, לפי ההערכות, כתוצאה מחשיפה לחומרים מזהמים שגרמו למוטציה בחומר התורשתי שבגופו. למרות שהדג טרם נבדק על ידי מדענים המתמחים בנושא, הוא בכל זאת זכה לחשיפה רבה באמצעי התקשורת בעולם.

 

על פי הצילומים שפורסמו נראה שמדובר בדג זאב (Anarhichas lupus) הנפוץ מאוד במאגרי מים בסביבה ונחשב לדג עמיד וחזק ששורד גם בתנאים קשים.

לפי הערכות, החומר התורשתי של הדג עבר שינוי מוטציוני בשלב מוקדם למדי של התהוותו, במהלך התפתחותו בביצה או בסמוך לבקיעתו ממנה. הדייגים ההמומים צילמו את הדג, אך החליטו שלא לאכול אותו מחשש שייחשפו לזיהום.

הדג הועבר לבדיקה במכון מחקר בארגנטינה, שם ינסו החוקרים לבדוק אם הדג פיתח את המוטציה כתוצאה מחשיפה לקרינה רדיואקטיבית, מזיהום כלשהו שמצוי במאגר המים שבו נתפס, או שמא מדובר בתופעה טבעית לגמרי.

הדייגים אמרו לכתבים הסקרנים שהגיעו לסקר את האירוע כי "היה חשוך ולא ראינו שהדג מיוחד, אבל לאחר שהתבוננו בו עם פנס, שמנו לב שיש לו שלוש עיניים". לטענתם, משאבות חילופי-המים המובילות מים קרים מהמקווה לצורך צינון הכור הגרעיני, מזרימות למאגר המים חומרים מזהמים ושאריות קרינה המשפיעות על בע"ח והצמחים שבמקום.

כעת, ממתינים לתוצאות המעבדה שיוכיחו אחת ולתמיד האם יוצרי "משפחת סימפסון" הצליחו לחזות את העתיד כשהציגו את "בליקי" – והאם כורים גרעיניים אכן מגבירים את הסיכון להופעת מוטציות מוזרות בקרב בע"ח בסביבתם.

תגיות
אקולוגיה    גנטיקה    חדשות