פורטל אקווה פורומים מגזין אקווה AquaDex
מאמר מקורי

הקרנטינה, טיפול ושימושים: כל מה שרציתם לדעת על אקווריום הבידוד

אקווריום קרנטינה משמש כמיכל אשר אליו מוכנסים דגים שנקנו מחנות החיות וכן כאקווריום לטיפול בדגים חולים תוך הרחקתם מהאקווריום הכללי. המדריך הבא יסביר לכם כיצד להקים ולנהל את אקווריום הקרנטינה שלכם בצורה הטובה, היעילה והבטוחה ביותר עבור הדגים שלכם

מה היא קרנטינה ולמה היא משמשת?

המילה קרנטינה מקורה בשפה האיטלקית, פירוש המילה הוא "ארבעים" [40] על שם ארבעים הימים שהספינות עגנו מחוץ לנמל האם באיטליה כדי לוודא שאינם נגועים במחלות שהיו עלולות להדביק אוכלוסיות שלמות. בהקשר לדגים המילה קרנטינה היא הסגר רפואי ובידוד. אקווריום קרנטינה בעצם הוא אקווריום בידוד לצרכים רפואיים ולו שני תפקידים עיקרים:

הראשון, אקווריום קרנטינה משמש כמיכל אשר אליו מוכנסים דגים שנקנו מחנות החיות. עוד לפני שמכניסים את הדגים החדשים לאקווריום הקיבוצי המבוסס שנמצא בבית או לבריכת הדגים בחצר נכניס את הדגים למיכל הקרנטינה המשמש אקווריום טיפול ומניעה למחלות. ישנם דגים נשאים אשר איתם מגיעים טפילים ומחלות רדומות ואנו צריכים לטפל בהם על מנת שלא ידביקו את האקווריום כולו, מה שעלול לגרום לקריסת מערכת אקולוגית שלמה. בדרך כלל כאשר אנו קונים דגים מחנות הדגים לאקווריום ודגים אלו מגיעים מהטבע הם נושאים איתם טפילים רבים אשר רדומים אצלם במשך חייהם, אך כאשר הם נתפסים ונארזים למשלוח לכל העולם, הטפיל עלול להתפרץ מהלחץ בו שרוי הדג ותוך מספר ימים עלול להרוג אותו ולהדביק את חבריו למיכל. לכן אנו חייבים לטפל בדג על מנת לתת לו אחוז שרידה מקסימלי וזאת נעשה באקווריום בידוד עוד לפני שנכנסו לאקווריום הקיבוצי.

השני, אקווריום קרנטינה משמש כאקווריום אשר אליו מוכנסים דגים חולים מהאקווריום המבוסס על מנת לטפל בהם באופן אישי ומבודד ולא באופן קולקטיבי באקווריום המבוסס. מה גם שבאקווריום מבוסס טיפול בתרופות כאלו ואחרות עלול לגרום לתמותה של בקטריות חיוביות ולהרס מערכות שלמות ועל כן נרחיב בהמשך. לכן לאקווריום קרנטינה (אשר אליו מוכנסים דגים בודדים רק לצורך טיפול ולאחר מכן החזרתם למיכל הקיבוצי) אין חשיבות רבה בנוגע למערכת הבקטריאלית. כאשר נצפה בדג אחד חולה באקווריום המבוסס נבודד אותו במידי על מנת למנוע הדבקה נוספת של דגים אחרים, זאת כמובן בהתאם לזיהוי המחלה. את הטיפול לדג נעשה באמצעות תרופות וכימיקלים אשר פוגעים באיזון האקווריום אך ללא חשיבות רבה באקווריום הקרנטינה. משך הטיפול נא בהתאם למחלה וכאשר הדג מבריא עדיף להשאירו מספר ימים בודדים במיכל על מנת למנוע חזרה של המחלה שוב.

אל לנו להתבלבל, יש להבדיל בין דג חולה שעליו נראים סימפטומים של מחלה מסוימת לבין דג נשאי שהוא דג שנושא נגיף מחולל מחלה מבלי להיות חולה שהוא בהחלט עלול להדביק אוכלוסיות דגים אחרים באקווריום. באקווריום מבוסס ויציב, טיפול בעזרת תרופות וכימיקלים עלולה לערער את האיזון הביולוגי של האקווריום. רוב התרופות פוגעות במושבת הבקטריות החיוביות שנמצאות בפילטרים ובאקווריום עצמו, שתפקידם של בקטריות אלו הוא לעזור בפירוק הרעלים באקווריום כגון אמוניה, ניטריט וניטרט. בנוסף ישנם אורגניזמים אחרים בחצץ האקווריום ובקרקעיתו שמפרקים חומרים אורגנים כגון רפש וטפילים קטנים מהם. לכן אפשר לומר ששימוש בתרופות עלול לגרום להרס טוטאלי ביציבות האקווריום אשר הגענו אליה לאחר הרבה מאוד זמן. כמובן שאסור לנו להתבלבל ומחובתנו לזכור שישנם מקרים בהם אין ברירה אלא להשתמש בתרופות וכימיקלים על המערכת הגדולה שבה נמצאים הפילטרים ושאר הדגים כאשר רוב האקווריום חולה או שמדובר על מחלה שלא תעזוב את המכל ללא התרופות. ברוב המקרים הללו נבצע את תהליך הסייקל מהתחלה. יש לציין שהטיפול באקווריום כולו תלוי בסוג הטפיל ובמחלה הפוגעת. דבר נוסף וחשוב לא פחות היא כמויות הכימיקלים והתרופות הנמוכה יותר אשר נשתמש בהם בקרנטינה. אקווריום הקרנטינה לרוב הוא אקווריום קטן יותר מאשר האקווריום הקיבוצי המבוסס בבית ולכן מינון התרופות יהיה נמוך יותר מה שגם נותן פחות סיכוי להרעלת המיכל.

אקווריום הקרנטינה – יתרונותיו

לשימוש באקווריום בידוד יש מספר יתרונות בולטים שבאמצעותם נחסך הרבה כאב ראש:

 • המערכת הביולוגית המוזכרת לעיל לא נפגעת על ידי הטיפולים התרופתיים והכימיים אשר משמידים את כל אוכלוסיית החיידקים באקווריום וגם את החיידקים הטובים.
 • האקווריום הראשי והמבוסס אינו יוצא מאיזון ואין אנו מפריעים לסדר היום של הדגים על ידי הטיפולים, ההתעסקויות וכדומה.
 • הסיכוי להדבקות של שאר חברי האקווריום הרבה יותר נמוכה כאשר הדג החולה מועבר לאקווריום הבידוד.
 • שימוש בכמות קטנה יותר של תרופות וחסכון גם כספי וגם הפחתת הסיכוי לזיהומים חמורים.
 • דגים חולים ברוב המקרים הם דגים אשר נמצאים במצב סטרס עמוק ולכן שאר דגי האקווריום עלולים לנצל זאת ולתקוף אותם עד מוות.
 • נוסף לסעיף הקודם, כאשר דג מבודד באקווריום לבדו הוא מרגיש בטוח יותר כאשר אין לו גורמים מסכנים ולכן יבריא מהר יותר.
 • ישנם צמחים וחסרי חוליות אשר עלולים להיפגע מהשימוש בכימיקלים ולכן באקווריום הקרנטינה אין פגיעה בהם והטיפול התרופתי הוא נטו לדגים החולים. הדוגמא הטובה ביותר באקווריום המלוח הוא הקופר [נחושת] אשר גורם למוות של כל חסרי החוליות.

איך נקים אקווריום קרנטינה וכיצד מתמשך הטיפול?

קרנטינה היא אקווריום לכל דבר ובה מערכת שלמה שכוללת תמיד ציוד מלא כגון אקווריום, פילטר, משאבת חמצן ומחמם. נרחיב על כל גורם בנפרד:

 1. אקווריום בידוד יהיה לרוב קטן הרבה יותר מאשר אקווריום מבוסס וקיבוצי וזאת מהסיבה שהוא משתמש כאקווריום זמני לדגים. אקווריום קרנטינה לא צריך לעלות 30 ליטר לאכלוס של דגים קטנים, 60 ליטר לאכלוס שתיים-שלושה דגים בינויים, 120 ליטר לצורך אכלוס של שני דגים גדולים.
 2. משאבת חמצן ואבן אוויר הם גורם חשוב מאוד באקווריום הקרנטינה וזאת מהסיבה שבאקווריום אשר מטופל בטיפול אנטיביוטי רמת החמצן במים נמוכה מאוד עקב הסיבה שאנטיביוטיקה עוברת חמצון ומורידה משמעותית את רמת החמצן במיכל. לכן נצטרך כל עזרה משמעותית מצד הציוד שלנו להכנסת חמצן למים.
 3. באקווריומים קטנים יש להשתמש בפילטר פנימי או פילטר ספוג, יש לציין שאין להכניס לפילטר פחם מהסיבה שפחם סופח אליו המון מהחומרים באקווריום וכאשר יש פחם הטיפול בעצם לא יעיל בכלל. באקווריומים גדולים יותר אפשר להשתמש בפילטר דוד חיצוני או פילטר פנימי חזק יחסית.
 4. גוף חימום קטן יחסית שיתאים לנפח האקווריום ולא יעלה עליו. יש להצטייד במחמם בגדר חובה על מנת לשמור על טמפרטורת המיכל כמו שיורחב בהמשך.
 5. מכסה לאקווריום, גם באקווריום קרנטינה שלא חשוב לנו איך הוא יראה אנו חייבים לכסות את המיכל וזאת מהסיבה שדגים אשר מרגישים לא טוב או מתגרדים בגלל טפילי זימים וטפילי עור, לא יחשבו פעמיים אם לקפוץ החוצה כאינסטינקט בסיסי ולכן נזדקק למכסה על מנת לסגור את המיכל.
 6. אקווריום הקרנטינה צריך להיות ריק לגמרי על מנת לנקותו בקלילות ובלי סירבולים לכן לצורך הטיפול אין להשתמש בחצץ וזאת מהסיבה שיש לשאוב את קרקעית האקווריום בכל יומיים. מומלץ להקל על הדגים בעזרת רקע כהה לאקווריום.
 7. לגבי תאורה יש להכניס מנורה קטנה עד בינונית למיכל [כמובן שמחוץ למים] על מנת לתת לעצמנו גישה נוחה יותר לבדיקת מצבו הרפואי של הדג. התאורה תעזור בזיהוי גורמי המחלה ואבחון טוב יותר. אין להכניס תאורה חזקה שעלולה להלחיץ את הדגים.
 8. מד טמפרטורה הוא אחד הדברים החשובים ביותר על מנת לבדוק בכל מספר שעות את טמפרטורת המים. טמפרטורת המים היא אחד הפרמטרים החשובים ביותר כמעט בכל טיפול שיש ולכן נהיה חייבים לעקוב אחריה.

משך טיפול הקרנטינה לדגים חדשים ודגים חולים נע בין שלושה שבועות ויותר תלוי בסוג הטיפול. במשך שלושת השבועות אם ישנם טפילים או מחלות רדומות הן יתפרצו ברוב המקרים.

הטמפרטורה הרצויה תהיה בין 28-29 מעלות צלזיוס ומשך האכלת הדגים במיכל תהיה כפעם עד פעמיים ביום. בכל יום יש לנקות את קרקעית המיכל על ידי שאיבת רפש ולהחליף כ20 אחוז ממי האקווריום באופן יומי על מנת לנקות את כל הטפילים המתים, הלכלוך והרפש שהצטבר. החלפת מים במיכל היא אחד הדברים החשובים ביותר בתהליך הקרנטינה, גם אם אנו משתמשים בפילטר וגם אם לא, יש לצאת מנקודת הנחה שהטיפול התרופתי משמיד את כל אוכלוסיית הבקטריות כך שאין בעצם סינון ביולוגי אלא רק סינון מכני ולכן יש לעשות החלפות מים יומיות של 20 אחוז בכל יום. מומלץ גם כשעה וחצי לאחר האכלת הדגים לשאוב את שאריות המזון כדי למנוע הרעלות של אמוניה שהיא אחת הבעיות הנפוצות ביותר במכלי הקרנטינה.

לאחר שלושה שבועות, עם כל התנאים המוזכרים, הדג נראה טוב יותר, אוכל כמו שצריך ושוחה אפשר להכניסו למערכת המבוססת ללא חשש. אם אחרי שהדג חזר למערכת הוא חלה שוב הבעיה כאן היא אינה אצל הדג אלא במערכת האקווריום המבוססת שלנו שככל הנראה הטפיל נמצא שם ואז נצטרך לעשות את התהליך שהזכרנו על כל האקווריום המבוסס,הרי שהבעיה נובעת מהמערכת המבוססת בה ככל הנראה מצוי הטפיל.

כמו כן ניתן להוסיף מנורת UV על מנת להרוג כמה שיותר בקטריות וטפילים לא רצויים אשר מסתובבים במי האקווריום.

אקלום הדגים

אקלום הדגים בקרנטינה הוא אותו האקלום המוכר, שקית פלסטיק קטנה כמו בחנות הדגים אשר לתוכה נכניס את הדג החולה עם מעט מים מהאקווריום והיישר אל מיכל הקרנטינה. ניתן לשקית לצוף על המים כרבע שעה על מנת להשוות את טמפרטורות המים שבין השקית למיכל ולאחר מכן נפתח את השקית ונכניס כוס מים מהמיכל לשקית על מנת לגרום לדג להתרגל לתנאי המים במיכל. יש לציין שההסבר הזה נוגע לדגים חדשים שמגיעים מהחנות. במקרה שהדג חולה והוצאנו אותו מהאקווריום המבוסס נעשה את אותו התהליך אך הפעם את החלק השני שכולל הכנסת מים למיכל נעשה פעמיים על מנת לעשות את אותו תהליך בהדרגה זאת מהסיבה שדג חולה הוא רגיש יותר.

קיצור התהליך יכול להתבצע על ידי הכנסת מים מהאקווריום המבוסס לאקווריום הקרנטינה. אם כל המים שהוכנסו למיכל הקרנטינה הם מים מהמיכל המבוסס מאותו יום אפשר להכניס את הדג בלי אקלום ארוך אלא רק לבדוק את הטמפרטורה. [בהפרש של עשרות דקות אין הבדל משמעותי].

כאשר הדג יבריא נעשה את אותו תהליך האקלום על מנת להחזירו לאקווריום המבוסס.

תגיות