פורטל אקווה פורומים מגזין אקווה AquaDex
מאמר מקורי

כל מה שרציתם לדעת על היבשתן

אחד מבעלי החיים המעניינים שתוכלו לגדל בביתכם הוא היבשתן - הדורש תנאים מסוימים כדי לשגשג להנאתכם. מבחירת המצע, דרך הפילטרציה והחימום וכלה בצמחיה באקווריום ובתנאי המים - המדריך הבא יסביר לכם כיצד תוכלו לגדל יבשתנים בקלות ובכיף

היבשתן הוא דג אמפיבי ,ממשפחת הגוביים .לעומת דגים אחרים היבשתן הוא דג ששוהה את רוב זמנו מחוץ למים.

קראו עוד על היבשתן האטלנטי.

מבנה גוף:

ליבשתן עיניים גדולות שממקומות מעל ראשו ומאפשרות לו לראות את המתרחש סביבו .ליבשתן סנפירי גחון שמשמשים ככפתורי הצמדה דביקים ונותנים לו להיצמד לעצמים חלקים גם בזווית של 90 מעלות !
ליבשתן סנפירים שמשמשות להליכה אל מחוץ למים .לסוגי היבשתנים יש מופע רחב שלסנפירי גב ,לחלק מהמינים סנפיר גדול וחלק סנפיר קטן .מופע הצבעים הוא בהחלט מרהיב ,מאדום לכחול עד לחום וכתום .היבשתנים מרימים את סנפיריהם בעיקר כדי לעשות עצמם גדולים ובשביל להבריח יבשתנים אחרים וסיבה נוספת להרמת סנפירי הגב היא חיזור .

סביבות הגידול בטבע:

היבשתן חי בדלתות שמובילות אל הים כששם נוצר מצב של מים מליחים ,היבשתן חי גם לאורך החוף ,כל עוד יש לו בור לחפור ומזון שמגיע בגאות ובשפל .נדיר למצוא יבשתנים שחיים במים מתוקים לגמרי ואם כן הם לא נשארים שם הרבה זמן וחוזרים למים מליחים .היבשתנים חיים באזורי סביבת מנגרוב שמצויים בשפכי נהרות וחופים ,אך לא כל היבשתנים חיים בסביבה צפופה של יער מנגרוב ,לפי סרטונים ותמונות ישנם מינים של יבשתנים שחיים בשטח פתוח בלי עצי מנגרובים אלא בחוף שבו יש שטח בוצי גדול והליך יומ-יום של גאות ושפל .

אזורי הגידול שלו:

היבשתן מצוי בעיקר באזורים טרופים כמו ,מערב ומזרח אפריקה ,מדגסקר ,מאוסטרליה ועד יפן ,כל האיים הטרופים שמסביב ,הודו , פלורידה ,אמריקה האמצעית והדרומית .אך יבשתנים אינם מצוים רק באזורים טרופים -יבשתנים מצויים בדרום אפריקה ששם הסביבה היא לא טרופית בכלל ,בניו זילנד יש סביבת מנגרובים וכן תתפלאו שיבשתנים חיים גם באירן ,תימן ערב הסעודית ואפילו סיני !

הליך יום-יומי:

היבשתן חי לפי מצבי הגאות והשפל ,שבגאות רוב היבשתנים נתלים על עצים או שמתחפרים בבורותיהם וכשמגיע השפל היבשתנים יוצאים לאכול את כל מה שהגאות השאירה להם על האדמה .

מידע כללי על המנגרובים:

מנגרובים הם עצים שמשתרעים על חופים ודלתות (מים מלוחים ומליחים) .מנגרובים חיים בסביבה טרופית וסוב טרופית .למנגרובים שורשים גדולים שחיים שיוצאים מחוץ למים .המנגרובים סופחים רעלים ומשפרים את איכות המים בסביבתם .

הערות:

ישנם מינים של יבשתנים שבטבע מגיעים ל25 ס"מ .יבשתן איננו מתרבה באקווריום ועד עכשיו לא היה תיעוד של מישהו שהצליח להרבותם אבל על הסיבה נדבר בהמשך ,היבשתן הוא דג לכל דבר ולא דו חיים או זוחל .

תפוצה לישראל ולעולם:

היבשתן נחשב לחיית מחמד פופולרית בעולם בגלל ההסתגלות שלו למצבים שונים והעובדה שהוא יחסית קטן גם עוזרת לגדלו .בישראל לצערי לא הרבה מגדלים אקווריומים רציניים של יבשתנים והרבה חנויות גם לא מבינות את הצרכים של הדג . היבשתן מגיע לישראל לעיתים די רחוקות ,כלומר שלחנות גדולה ומגוונת היבשתן מגיע פעם בחודשיים .

ערכי המים ומליחות:

הנושא של ערכי מים הוא קצת פחות קריטי ליבשתנים ,אני לא התעסקתי עם זה יותר מידי אבל בכל זאת צריך לשמור על ערכים נורמליים ולפילטרציה בינונית .ישנם מינים שיחיו לאורך זמן במים מתוקים כגון היבשתן האלנטי ,וישנם מינים שדורשים מים מליחים כגון היבשתן הצנום .אך לכל המינים עדיף להוסיף מלח ,זה רק יכול לעזור.

גודל האקווריום:

האקווריום צריך להיות מותאם ליבשתנים ,כלומר שהגובה הוא הכי פחות חשוב אבל הרוחב והאורך צריכים להיות הכי גדולים שאפשר .היבשתנים דורשים אקווריום גדול ,וזה בגלל שהטריטוריאליות שלהם והאגרסיביות גבוהה ביותר (שוב תלוי לאיזה מין )למשל לאקווריום של 20 ליטר אפשר להכניס אולי זוג וזה גם בקושי ,אך לעומת זאת ,אקווריום מטר יוכל לאכלס 7 יבשתנים ולא יותר ואת זה למדתי בדרך הקשה .

תזונה:

בטבע היבשתנים ניזונים מחסרי חוליות ,סרטנים ותולעים .באקווריום ניתן להאכילם במזונות אלא ,יבש זה הכי פחות מומלץ ,הרבה יבשתנים לא יסכימו לקבל וקראתי שתזונה ממשוכת באוכל יבש תוכל ליצור להם בעיות מתמשכות בעיכול .קפוא זה טוב אבל לא מצוין ,יתקבל בברכה אך עדיף תמיד לגוון .מזון חי הכי עדיף מבחינתם גם בגלל שהם צריכים לצוד אותו וזה דבר די משעשע לצפות וגם בגלל שבטבע זה מה שהם אוכלים ואני מעדיף לא לשנות את זה .המאכלים הכי מקובלים הם : תולעי דם ,שרימפס וארטמיה שלשולים חיים זאת תוספת מבורכת .בעיקרון כל דבר חי שיקפץ להם מול העין הם יוכלו וזה כולל תיקנים ,זבובים ועוד חרקים אחרים .

פילטרציה וחימום:

היבשתנים מלכלכים די הרבה ,ובגלל שאי אפשר לשלב איתם איזה שהוא דג מנקה מחשש שיטרפו אותו וגם בגלל שדג מנקה לא חי במים מליחים ,לאורך זמן דרוש סוג של פילטרציה ,לא חייב פילטרציה חזקה במיוחד אלא משהו שיסנן את המים . לעומת הפילטרציה החימום הוא קריטי ביותר ,טמפרטורטת המים חייבת להיות בין 26 ל30 מעלות צלזיוס .מים קרים יותר יוצרים בעיות של חולשה ולעיתים קרובות (ואני מדבר מניסיון)מים קרים גורמים להם לא להתענין באוכל לא משנה כמה הוא יקפץ להם מול העיניים או כזה חזק הריח שלו יהיה ,לפעמים התוצאות הם בלתי הפיכות וגם אחרי שהטמפרטורה תעלה היבשתנים יסבלו מתת תזונה ולבסוף יגוועו מרעב וימותו .

מצע:

המצע של היבשתנים צריך להיות כמה שיותר דק ,חול זה בסדר גמור וגם קוורץ יהיה בסדר אבל הכי עדיף זה המראה הטבעי - בוץ ,למרות שהרבה לא אוהבים את העכירות שיש במים הבוץ גורם ליבשתנים להתנהג באופן הכי טבעי שיש וזה דבר שהכי כיף לצפות בו .

צמחיה באקווריום :

בצמחים שישרדו במים מליחים הם אנוביות ,ג'וואה מוס וכמובן הצמח המומלץ - מנגרוב .אני מעדיף לשלב איתם מנגרובים בלבד ,שזה יוצר את המראה הכי טבעי ובנוסף המנגרובים משפרים את איכות המים באקווריום .

עיצוב האקווריום :

לכו על טבעי -המראה הכי יפה ,שטח חולי או בוצי גדול ,קצת גזעים ואבנים ועצי מנגרובים שיתפתחו לאט לאט .כמה שיותר מקומות מעל המים וזה יפחית את ההתקפות של היבשתנים .

התנהגות :

היבשתנים בגדול הם מאוד אגרסיביים וטריטוריאליים ,הזכרים יותר מהנקבות והמינים הגדולים הורגים אחד את השני אם הם מרגישים שפולשים להם לטריטוריה .לכן צריך לחשוב טוב טוב לא להעמיס על אקווריום מספר גדול כי בסופו של דבר היבשתנים בעצמם יגיעו למספר שלהם .

שותפים :

עד עכשיו מצאתי שותף אחד שיתאים לסוג הננסי של היבשתנים ,ואני חושש שלמינים גדולים כמו במין האטלנטי הוא יהיה טרף קל - סרטן הנזיר .הסרטן דורש שטח של אדמה ,מים מליחים וכלי קטן של מים מתוקים ,הרבה דברים לעלות עליהם ( המנגרובים) וכמה קונכיות שיהיו לו להחלפה .היבשתן הננסי שעליו אני אדבר בהמשך הוא שילוב אידיאלי ליבשתנים ולא חזיתי תקיפות ביניהם .

ריבוי באקווריום :

לעולם לא היה תיעוד של מישהו שהצליח להרבותם באקווריום ,וזה מהסיבה הפשוטה שכנראה אף אחד לא הצליח להדמות את המצב העונתי והיומי של היבשתנים בטבע .לפי מחקרים היבשתנים חופרים בור של מטר וחצי בעומק האדמה שצורתו כV ובקצה השני של הV יש אוויר ושם הזכר מטיל את הביצים של הנקבה .מחזור החיים של היבשתן נחשב כתעלומה ומעט ידוע עליו .מה שכן ידוע זה שמרגע בקיעתם של הביצים הדגיגים הקטנים שוחים למעלה הבור ויוצאים אל הגאות ומתחילים את חייהם כחלק מאוכלוסיית הפלנקטון ,כשהם מתבגרים הם מתחילים לעלות אל היבשה ומתחילים את חייהם כיבשתנים צעירים .


מיני יבשתנים :המינים שנתקלתי בהם וגידלתי הם :היבשתן האוסטרלי\סינגפורי - היבשתן הכי יפה שנתקלתי בו עם עיטור של כחול ופס אדום בסנפיר הגב .גדל לגודל של 10 ס"מ מקסימום .מאוד אגרסיבי וטריטוראלי .ניתן להבחין בין הזכרים לנקבות בקלות לפי הגדלים .

היבשתן האלטנטי - הכי נפוץ בתחביב ,מגיע ממערב אפריקה ,וסנפיר הגב שלו עטור בצבעים כחולים .גם אגרסיבי וטריטוריאלי מאוד .מגיע לגודל עצום של 25 ס"מ בטבע .הנקבות קטנות מהזכרים .

היבשתן הקניתי - היבשתן שנקרא ננסי ,עטור בצבעים חומים על סנפיר הגב שלו .מגיע לסביבות ה9 ס"מ .הוא הכי נפוץ בטבע והוא מצוי לכל אורך החוף המזרחי של אפריקה ועד אסיה ואוסטרליה .אי אפשר לקרוא לו טריטוריאלי בגלל שהוא בכלל לא תופס טריטוריות אלא משוטט באקווריום .קשה להבדיל בין הזכרים והנקבות ,הם בערך אותו גודל .המין המועדף עליי .לסיכום :היבשתנים הם חיות מדהימות ומענינות לגידול כל עוד שומרים על הצרכים שלהם .וכן ,תוכלו לשים אותם באקווריום עם 30 ס"מ גובה וכמה קלקרים שיצופו למעלה וזה כמו לשים בנאדם בחדר עם מיכל מים ואוכל פעם ביום .הם לא יהנו מזה ואתם לא תזכו לראות את ההתנהגות הטבעית שלהם .תעצבו להם את המיכל הכי טבעי שאתם יכולים כי גם ככה הם נלקחו מהטבע אז אם כבר עשינו חטא אז בואו נכפר עליו שנביא אותם לבית טוב .
אני מזמין את כל מי שמעונין לראות אותם ואני גם מזמין לביקור אנשים עם מצלמה טובה .


רשימת מקורות :

http://www.wetwebmedia.com/ca/volume...dskippers.html

http://en.wikipedia.org/wiki/Mangrove

כדאי לקרוא :

http://www.aqua.org.il/forums/showth...F0%E2%F8%E5%E1

http://www.aqua.org.il/aquadex/profile.php?id=1179

כדאי לראות :

http://wildshores.blogspot.com/2010/...chek-jawa.html

http://www.earth-touch.com/search/#p...ID=0&orderby=0

תגיות
יבשתן    גובים    גובי    דגים מיוחדים