AQUA Logo

חזור   אקווה - האתר הישראלי לדגי נוי > מים מתוקים > דגים כללי, בריכות נוי וחסרי חוליות

צור אשכול חדש  תגובה
הגדרות אשכול אפשרויות הצגת נושא
עדיין לא נקרא Sunday 17/07/2005, 08:12   #1
Legolas

הודו לך על 3 הודעות 3 פעמים
ברירת מחדל דגים שלא מתאימים למתחיל!- מאמר

דגים שלא מתאימים למתחיל
מאמר מתורגם מאת: Yogev2005
מאת: Grant Gussie
מתורגם ע"י yogev2005

יש כמה סוגים של דגים שלא מתאימים למגדל מתחיל.
יש כמה סוגים של דגים שכן מתאימים לאקווריום של מתחיל.
יש כמה סוגים של דגים שכן מתאימים לאקווריום מתחיל.

מה ההבדל בין אק' של מתחיל, לבין "אק' מתחיל"?
אק' של מתחיל, פשוט- אק' שאותו מתחזק מישהו שמתחיל בתחום דגי הנוי.
"אק' מתחיל" לעומתו הוא מעין סטיגמה... זהו אק' שמסודר בדיוק כמו אק' שמתחיל סידר. אק' של מתחיל יהיה בדרך כלל כך (נכון לשנת 2000): אקווריום עם קיבולת של בערך 40 ליטרים, פילטר תת קרקעי/פנימי פשוט, מחמם ללא תרמוסטט, משאבת אויר זולה, תאורה פשוטה, צמחים מפלסטיק, ובדר"כ מאוכלס במעט משריצים/טטרות/קרפיונים למיניהם ולפעמים איזה קורידורס אחד או שניים.
בכל מקרה, מגדל מתחיל לא תמיד יבנה את האק' בצורה כזו. יתכן שאותו מתחיל נכנס לתחביב בהדרכה של מישהו מומחה ומבין בתחום.
אבל נניח שאותו מומחה סיפק לו צמחים חיים, תאורה, פילטר יותר טוב, ומשאבה יותר חזקה.. האם האקווריום לא יסבול מטעויות? בהחלט כן. שניי האקווריומים, השתול והלא שתול יסבלו מאותם טעויות של מתחילים: האכלת יתר, מחסור בהאכלות, איכלוס יתר, ערבוב דגים שונים שלא מתאימים, טמפ' לא מתאימה והרשימה עוד ארוכה. ולכן התוצאה בשני האקווריומים תהיה זהה!

אז אילו דגים מתאימים למגדל מתחיל? למעשה, רובם. ולכן שאלה טובה יותר תהיה: "אילו דגים לא מתאימים למתחיל?", ושאלה אפילו יותר טובה תהיה: "אילו דגים, מבין הנפוצים יותר בחנויות, לא מתאימים למגדל המתחיל?".
סטינגריי הוא לא דג שמתאים למגדל מתחיל, אבל בגלל שהוא עולה 600 שקל, אף מתחיל לא יקנה אותו. בכל מקרה, יש כמה סוגים של דגים זולים מאד שנמכרים למגדל התחיל, שלדעתי, לא צריכים.

הראשון מביניהם הוא הגופי המצוי.

לפי איך שזה נראה, הגופי צריך להיות הדג המושלם למגדל מתחיל- קל לרביה, פעיל, לא אגרסיבי או טריטוריאלי. וכך גם הגופי הפראי.
אבל הגופי המצוי התרבה כל כך הרבה בתוך המשפחה של עצמו שהגנטיקה שלו פשוט גרועה. יש להם מחזור חיים מאד קצר (9 חודשים לרב), הם שוחים במרץ רק בלידתם, ו"משום מה" יש בדגי הגופי הרבה מקרים של "מוות ללא סיבה".
הגופי הפראי לא יותר טוב, אלה שאפשר לקנות בימינו לא יפים, ונמכרים ב50 אגורות ליחידה למטרה להאכיל בהם דגים אחרים, ובזמן האחרון הגופי הפראי נהפך נושא להזנחה בקרב המגדלים!
אז אם הגופי המצוי עם גנים בזבל, והגופי הפראי מוזנח, האם כדאי שיהיה אותם למגדל מתחיל? כן, אבל לא מחנות!... לכו למומחה שמשגיח ומרבה גופים על בסיס קבוע ושומר על גנים נקיים.
(הערת המתרגם- בערבה מייצרים גופים שנחשבים מעולים הן מבחינת גנטיקה והן מבחינת יופיים)
עוד דג שלא הכי מתאים למגדל מתחיל הוא מולי (כמה שזה מפתיע), מכל הסוגים.

הרבה צורות של אותם דגים סובלים מגנים דפוקים בדיוק כמו הגופי המצוי. האפשרות היחידה היא המולי הפראי, אך מחירו גבוה ואין להשיג אותו בכל מקום.
עוד דבר מפתיע הוא שמולים רגישים לשינויים בטמפ'. ומעדיפים מלח במים, מה שיכול להפריע לדגים אחרים שחיים באותו אקווריום.
עדיף להשאיר את המולים למגדלים מתקדמים שיוכלו לתת להם את התנאים המתאימים להם, ושישמרו על גנים נקיים.

סיפן

הסייפן הוא גם לא רעיון כל כך טוב, אמנם יותר טוב מהמולי, אבל אני עדיין לא ממליץ עליו לכל אחד.
ישנם הרבה סוגים של סיפנים שלמכירה בימינו שהגנטיקה שלהם לא שווה כלום! (שוב- כמו הגופי המצוי והמולי), דגים אלו לא יכולים להתרבות ללא הפריה מלאכותית אפילו. וגם אם נניח את עניין הרביה לרגע בצד, הסיפן הוא דג שיכול להיות אגרסיבי. זה לא מוזכר הרבה אבל סיפן יכול להיות מאד שתלטן, ולכן צריך לספק לו הרבה מרחב- מה "שאקווריום מתחיל" יתקשה לספק לו.

עוד דג שאני לא ממליץ עליו למתחיל הוא הניאון טטרה.

עוד מזמן הניאון טטרה נחשב לדג למנוסים בלבד, ובהחלט לא למתחילים!
אבל אז, כמה מרבים מדרום מזרח אסיה, הבינו את סוד רביית הניאון טטרה, והחלו להרבות אותו באקווריומים בכמויות. הם הגיעו לדג שנראה בדיוק כמו הניאון טטרה הפראי, אבל קשוח יותר וחי טוב באקווריום. התוצאה הייתה- דג זול, צבעוני, שקט, וקשוח- הדג המושלם למתחיל!
אז למה אני לא ממליץ עליהם?
ובכן, הניאון טטרה כבר לא חזק כמו שהיה פעם. אני לא בטוח למה. אולי בגלל שמחירו כל כך נמוך שכבר לא נותנים להם תנאים אופטימליים במהלך הייבוא ("למי אכפת אם הדגים ימותו, יהיה יותר זול להזמין עוד דגים במקום לארוז אותם כמו שצריך").
או שאולי הניאון טטרה התרבו כל כך הרבה בתוך המפשחה של עצמם שגם הם סובלים מבעיות גנטיות.
אולי הם בכלל נמכרים מורעלים מעט כדי שאחרי שימותו הצרכן יקנה עוד.
אני עוד לא יודע בוודאות, אבל מה שכן אני יודע, זה שהרבה מהניאון טטרה שנמכרים, מתים אחרי שבוע ואפילו פחות... והכל בגלל מחירם הזול!

עוד דג שנמכר כיום בכמויות למגדלים מתחילים הוא האוכל אצות סיאמי.

הדג הזה לא צריך להימכר לאף אחד!
גם עם הגנים והרביה שלהם שיחקו בדרום מזרח אסיה, וכיום הם נימכרים בתור אוכלי אצות זולים.
את האמת, הם לא באמת אוכלים כל כך הרבה אצות כמו שאומרים. במקום, הם מעדיפים למצוץ ריר מעורם של של דגים אחרים. וככל שהם מתבגרים- הם אוכלים פחות אצות, ומוצצים יותר ריר מדגים אחרים (הערת המתרגם- קביעה נחרצת מידיי, תלוי בגודל ובהרגלי המזון של הדג).
הדגים האלה סובלים לפעמים מהיפאקטיביות (נסה לתפוס אחד עם רשת), ומוות לא ברור (התקף לב?!)
באקווריום מספיק גדול עם איכות מים טובה ומקומות מסתור הם יצליחו לגדול ולחיות חיים ארוכים, אבל אחרי שהם יגיעו ל10 ס"מ או יותר- הם יטרידו את כל שכניהם לאקווריום.
פעם הייתה לי מפלצת כזו בגודל 25 ס"מ.. זה הדג הכי מעצבן שהיה לי אי פעם.

גורמים ננסים.

יצאו יותר מדי זנים צבעוניים שלהם בזמן האחרון, שוב- תודות למרבים מדרום מזרח אסיה. וכבר בימינו מוצגים בכל חנות דגים מספר אקווריומים עם גורמים ננסים בצבעים שונים ובמחירים נמוכים. אבל אני לא ממליץ עליו למתחיל.
למה?.. אלה דגים מאד ביישנים שלא יכולים להתחרות מול התנועה של טטרות וקרפיונים למינהם, שככל הנראה המגדל המתחיל ישלב איתם ביחד.
תן להם אקווריום צמחיה משלהם והם יהיו מרוצים. באקווריום בלי הרבה צמחים ובלי מקומות מסתור הם יהיו רזים, עייפים, ולא מרוצים...

הדג המצוי ביותר והנמכר ביותר למגדלים מתחיליםהוא דג זהב.
יש 2 דברים רעים בכך: הבעיה הראשונה היא שהרבה מהמגדלים משלבים את הדג עם דגים טרופים שונים. לרוב הדג זהב לא יסתדר עם דגים טרופים, ואסור להחזיק דגי זהב בטמפ' גבוהה מטמפ' החדר.
הבעיה השניה היא שכל המתחילים לא מספקים לדגי זהב מספיק מקום לו הם צריכים. דגי זהב בוגרים צריכים לפחות 100 ל' לכל אחד.
דגי זהב הם דגים נפלאים ויחיו הרבה זמן אם תוכלו לתת להם את המקום שלו הם צריכים. רק תתרחקו מכל הזנים השונים והמעוותים שנמכרים בחנויות, שאפילו לשחות כראוי הם לא יכולים..

זה כל מה שאני ממליץ לבינתיים למתחיל לא לגדל.
אבל עם מה כן להתחיל? אני אדבר על זה חודש הבא

לינק למאמר המקורי:
http://www.aquarticles.com/articles/...beginners.html
Legolas לא מחובר   הגב עם ציטוט
עדיין לא נקרא Sunday 17/07/2005, 08:36   #2
בנימין

הסמל האישי שלבנימין

הודו פעם אחת בהודעה אחת

הנימוקים משכנעים, אבל התוצאה הסופית משונה ובלתי אפשרית.

המתחיל לא יגדל גופי, מולי וסייפן. מן הסתם גם לא זברה דניו (ולא קשה למצוא נימוקים). אז מה הוא כן יגדל?! רק דיסקוס?!

עם כל הכבוד לתיאוריות, צריך לזכור שאנו פועלים במגבלות של מציאות.

אכן הגופי בעייתי פחד, וכל שנאמר עליו נכון. אבל אין כמוהו למתחיל. דג יפהפה (אחד היפים שיש), בעל אופי נוח, פעיל, ומתרבה בקלות. הוא זול מאוד (נתון חשוב) ואינו רגיש לשגיאות (דג חלש, אבל טולרנטי לשגיאות; בניגוד לדיסקוס החזק אבל לא-טולרנטי). ימות? ימות! צאצאיו ישרדו (וגם נקנה אחר).

גם לגבי ניאון טטרה (אגב, התמונה של קרדינל. לא חשוב). הוא אמנם פחות טולרנטי, אבל כל הבעיות מתגמדות מול העובדה שזהו דג יפהפה וזול מאוד. ולא, הוא לא מת תוך שבוע. אם קונים במקום אמין אז אף אחד לא מת.
עדיין לא נקרא Sunday 17/07/2005, 08:47   #3
Seabiscuit
משתמש חסום

הודו לך על 0 הודעות 0 פעמים

אהבתי...
אבל תמיד חשבתי שדווקא המשריצים הם הדגים היותר טובים למתחילים ..
עדיין לא נקרא Sunday 17/07/2005, 15:32   #4
כולנו שווים
משתמש חסום

זהו.. גם אני תמיד ראיתי שהמשריצים הם הכי טובים למתחילים..
כולנו שווים לא מחובר   הגב עם ציטוט
עדיין לא נקרא Sunday 17/07/2005, 16:49   #5
_FISHER_

זה נכון שהמשריצים הכי טובים למתחילים אבל הם נוטים להרבה מחלות לעומת שאר הדגים.
לי מתו הרבה יורת משריצים מאשר ניאונים (אף עפם לא מת לי ניאון).
הרבה דברים במאמר הזה אני רואה כלא נכונים ומשום מה אני רואה בתוכנו מאין מסר למישהו שבא לתחום שפשוט לא כדאי להתחיל בתחביב ללא עזרתו של מומחה וללא אקווריום גדול.
אבל באמת למגדל מתחיל הדג היחיד שלפי דעתי מתאים לו באקווריום זה הדג קרב ועוד יותר אני ממליץ על הנקבה שאיתה יש פחות בעיות.
_FISHER_ לא מחובר   הגב עם ציטוט
עדיין לא נקרא Sunday 17/07/2005, 17:23   #6
fry

פישר, כמה זמן אתה מחזיק ניאונים? (לא בזילזול, באמת מתענין).

ניאונים הם טובים למתחילים משלוש סיבות:
הם זולים
הם אמידים לשינויים בערכי מים בצורה סבירה
הם חברותיים.

סיבה רביעית משונה קצת היא שהם גם רגישים יחסית לפתוגנים. למחלות.
מצד אחד הם לא מתים מהר, כמו שנכתב, ומצד שני לומדים מהטיפול מהם הרבה.

זברות, לדעתי, הן גם מצוינות למתחילים, אלא שהשילוב שלהן עם זנים אחרים עשוי להיות בעייתי, ומתחילים (וחלק מבעלי החנויות) לא מודעים לכך.

הגורמים הננסיים לא מוצלחים למתחילים גם משום שהם דורשים נפח אקווריום יותר גדול יחסית לגודל שלהם. הם יכולים להשתלב טוב מאוד עם טטרות, אבל הם צריכים מקום לנוח מהקדחתניות של הטטרות.
בעיה נוספת היא שחלק מהחנויות מוכרות גורמים חולים, שלפחות לי חיסלו אקווריום תוך שבוע. לקח חשוב.
fry לא מחובר   הגב עם ציטוט
עדיין לא נקרא Sunday 17/07/2005, 17:31   #7
_FISHER_

אני מחזיק ניאונים כבר שנה אולי קצת פחות.
ניאונים לא עמידים כל כך לשינוי מים ואני שמתי לב כל פעם שהחלפתי בחורף מים והטמפ' של המים הייתה שונה מטפ' האקווריום תמיד הצבע האדום שלהם דהה קצת ואחרי יום הוא חזר.
_FISHER_ לא מחובר   הגב עם ציטוט
עדיין לא נקרא Monday 18/07/2005, 00:46   #8
D_Z

הסמל האישי שלD_Z

לא אהבתי..\:

אגב, למה לא המשכתה את הרשימה? יש עוד הרבה דגים שלא כדי למתחילים לגדל!
(כמובן שהדבר הראשון שעולה לי בראש זה דולפין, שגם אנשים יותר מתקדמים לא יצליחו לגדל אותו כמו שצריך)
D_Z לא מחובר   הגב עם ציטוט
עדיין לא נקרא Monday 18/07/2005, 08:55   #9
איתי
מנהל טכני

הסמל האישי שלאיתי

הודו לך על 182 הודעות 250 פעמים

D_Z המאמר לא בא לכסות על כל אוכלוסית הדגים שקיימת ולקטלג אותם לפי "כן למתחילים" או "לא למתחילים", מדובר פה בדגים שדווקא נחשבים כן כדגים למתחילים, המאמר שובר מיתוס מסויים.
למען האמת אני נוטה להסכים עם המאמר לגבי הגופי, זה דג שפשוט תמצא אותו מת בלי שום סיבה, למגדל מתחיל זה כאב לב, במידה ואיננו מכיר מספיק את הדג יכול לחשוב שהוא עשה טעות ולנטוש את התחביב בגלל זה.

לגבי שאר הדגים, אני לא אפתח כ"כ את הפה כי אין לי הרבה מה להוסיף לגביהם.
הניאון מאוד רגיש, ונכון לא לתת אותו למתחיל, הוא יכול למות שוב ככה סתם והמתחיל לא ידע אפילו למה.

יש משהו במאמר שאני לא מסכים איתו לחלוטין, הגורמי הננסי.
עד היום אני מגדל את הגורמי דם, גדלו עם שני החבר'ה האלו שני ננסים, הננסים היו מאוד פעלתנים, מאוד דומננטים וניראו טוב מאוד באק' (שמנים!!!).
נכון, באק' שלי יש צמחיה, אבל גם לפני שהייתה צמחיה גידלתי גורמי ננסי, וגם אז הם חיו טוב.
מה שכן, הדג הזה טיפש רצח, יש לי פילטר מובנה באק' (אק' של קיימן, כמו בהגרלה בידיוק) והפילטר שלו גדול מאוד, חלק מהדגים יכולים להיכנס מאחוריו. (הבוטיות מתות על זה)
לא פעם ולא פעמיים נאלצתי לחלץ את הגורמים הננסיים שלי מאחורי הפילטר כי הם נתקעו.
אחרי ששניהם נתקעו מאחורי הפילטר ומתו שם, החלטתי לא להביא יותר את הדג הזה שהאינטלגציה שלו לא כ"כ גבוהה, לעומת הגורמי דם שחי עד היום ונראה ממש טוב, חוץ מאחד בלי מחוש, הוא נכה.

ד"א למי שלא מבין מה ההבדל בין גורמי ננסי לגורמי דם, הכוונה שלי היא כזאת.
גורמי ננסי:

גורמי דם:

איתי.

איתי לא מחובר   הגב עם ציטוט
עדיין לא נקרא Monday 18/07/2005, 16:14   #10
D_Z

הסמל האישי שלD_Z

ציטוט:
פורסם במקור על ידי DaMN
D_Z המאמר לא בא לכסות על כל אוכלוסית הדגים שקיימת ולקטלג אותם לפי "כן למתחילים" או "לא למתחילים", מדובר פה בדגים שדווקא נחשבים כן כדגים למתחילים, המאמר שובר מיתוס מסויים.
למען האמת אני נוטה להסכים עם המאמר לגבי הגופי, זה דג שפשוט תמצא אותו מת בלי שום סיבה, למגדל מתחיל זה כאב לב, במידה ואיננו מכיר מספיק את הדג יכול לחשוב שהוא עשה טעות ולנטוש את התחביב בגלל זה.
לא דיברתי על לכסות את כל אוכלוסית הדגים הקיימות.. אבל היותר נפוצות, כי שים לב שכמעט כל מתחבר עדש לאתר שלא מבין הרבה יש לו דולפין באק', ואז כשאומרים לו להוציא אותו הוא ישר מתחיל להגיד- טוב לו, הוא מאושר ושמח וכל שאר השטויות האלה.. וכך גם לגבי דגים אחרים.
אז לעשות על הדגים היותר נפוצים בחנויות, ולא רשימה של 5 דגים, שלרוב אין איתם ממש בעיות, חוץ מזה שלטענתכם "הם מתים סתם" (לא מסכים עם זה!)
D_Z לא מחובר   הגב עם ציטוט
עדיין לא נקרא Monday 18/07/2005, 16:57   #11
ShakeD_AtiaS

הסמל האישי שלShakeD_AtiaS

סוג אקווריום: דיסקוסים
וותק בתחום: 10 שנים

לדעתי משריצים הם דגים ממש טובים למתחילים גם אני כן כן התחלתי אם משריצים מפני כמה סיבות
1 זול
2 קל לגידול (יחסית)
3 לא זקוקים לנפח אקווריום גדול
אני ממש נהנתי מההשרצות ושוקל לאכלס עכשיו אקווריום גופים בחדר
נראה כבר
ShakeD_AtiaS לא מחובר   הגב עם ציטוט
עדיין לא נקרא Wednesday 20/07/2005, 17:58   #12
yossib

שלום לך
אני בדיוק עומד לקנות לבני ("המתחיל") אקווריום של מתחילים והייתי מעוניין לדעת מה כן לקנות לו. הנושא דחוף מאד.
אשמח אם תיצור עימי קשר במייל (bahaluly@gmail.com) או בטלפון 050-7937069
תודה
יוסי
yossib לא מחובר   הגב עם ציטוט
עדיין לא נקרא Wednesday 20/07/2005, 21:13   #13
Ariel.M

הסמל האישי שלAriel.M

יהיה מעניין לקרוא מאמר שיפרט מה כן מתאים למתחיל, לדעתי כל דג שתרשום יהיו לו את הבעיות שלו...

Seabiscuit אהבתי את התמונה האישית החדשה שלך
Ariel.M לא מחובר   הגב עם ציטוט
צור אשכול חדש  תגובה

חזור   אקווה - האתר הישראלי לדגי נוי > מים מתוקים > דגים כללי, בריכות נוי וחסרי חוליות
הגדרות אשכול
אפשרויות הצגת נושא