AQUA Logo

חזור   אקווה - האתר הישראלי לדגי נוי > מים מתוקים > דגים כללי, בריכות נוי וחסרי חוליות

צור אשכול חדש  תגובה
הגדרות אשכול אפשרויות הצגת נושא
עדיין לא נקרא Thursday 25/03/2010, 13:41   #1
-Alon-

הסמל האישי של-Alon-

הודו לך על 0 הודעות 0 פעמים
Post עשר המכות - גרסת השרימפסיה. עשר סיבות למוות של שרימפסים

אין מגדל שרימפסים רציני שלא איבד שרימפסים מסיבה זו או אחרת.

בעץ זה אנסה לסקור את עשר הסיבות המובילות למוות של שרימפסים וחסרי חוליות.

באם חס וחלילה מתים לכם שרימפסים - יש סיכוי טוב שהסיבה מופיעה בהמשך הדברים הללו.

1. טמפרטורה

לכל מין של שרימפסים רגישות משלו לטמפרטורה. ישנם שריפסים שבאים ממקומות חמים יותר, חמים פחות, שרימפסים שכמעט ו"הונדסו" להתאים לתנאים מסוימים וכו'. על טווח הטמפרטורה המומלצת של כל חסר חוליות ניתן ללמוד באקוודקס חסרי חוליות.

אי עמידה בתנאים האידיאליים של השרימפס לא תמיד תביא אותו לכדי מוות אם כי היא עשויה להביא למצב לא רצוי. עם זאת, אי עמידה קיצונית בתנאים עשויה בהחלט להביא למוות השרימפס וכן עשתה זאת מספר פעמים רב בעבר.

שרימפס הקרדינל מסלואסי למשל רגיש מאוד לטמפרטורה נמוכה וטמפרטורה של מתחת ל 26 מעלות עשויה בהחלט להרוג אותו. גוף חימום שמזייף בשילוב לילה קר עשוי, ללא ספק, למנוע מהקרדינלים לראות אור יום בשנית. שמירה על שרימפס זה מחייבת שמירה על טמפ' גבוהה בכל שעות היממה. הקריסטל האדום לעומתו וכן שאר קרובי המשפחה של "הדבורה" רגישים לטמפרטורות גבוהות. אמנם, הם לא ימותו ב 27 מעלות אך הטמפרטורה הזאת לא תאפשר להם תנאי מחייה אידיאליים. לעלות מעל ל 27 מעלות זה מסוכן ואף קטלני. שרימפס זה לרוב לא שורד טמפ' גבוהה ובימי הקיץ החמים, באקווריום ללא קירור, כמעט תמיד שומעים על תמותה "בלתי מוסברת" אשר נובעת לעיתים מרגישות של השרימפס לטמפ', לעיתים מעצם העובדה שהשינוי בטמפ' היה מהיר מידי או בשל כך שבטמפ' גבוהה מסיסות החמצן במים נמוכה יותר מה שעלול לגרום למחסור בחמצן ומוות לתושבי האקווריום.

על כן, בין אם ברצוננו להביא את השרימפסים לרבייה ובין אם אין אנו שואפים ליותר מאשר לשמור אותם חיים - יש לבדוק מראש את טמפ' הסביבה הרצויה להם ולהכין את האקווריום בהתאם.

2. CO2 / PH

מרבית מגדלים השרימפסים עושים זאת באקווריום צמחיה. בין אם האקווריום התחיל כאקווריום צמחיה והשרימפסים נוספו לשם ניקיון / עניין נוסף או בין אם מדובר בשרימפסיה שבעליה מתאימים אותה לצמחים שבחרו לגדל במקום להתאים את הצמחים לדרישות האקווריום.

למעשה, אין בעיה עקרונית עם שימוש ב co2בצמחיה ומגדלים רבים עושים זאת בהצלחה. הבעיה מתחילה כאשר יש תקלות - ואז... אז זה ממש לא נעים. מה לא שמענו פה בפורום. בקר שהתקלקל, ברז שנפתח יותר מידי, אפילו חובב שלא היה בבית כמה ימים ומישהו חיבר לו בטעות את צינור ה co2 ישירות לאקווריום ללא כל בקר. כל הטעויות הללו הביאו למוות רבתי של כל השרימפסים שנופלים ראשונים במקרה של צניחה ב PH. נפלו בזה מתחילים ומקצוענים - ה co2 הוא מסוכן וקטלני ולכן יש לנקוט משנה זהירות ולהיות מוכן לאפשרות שיום אחד גם זה לא יספיק.

ה PHקטלני לא רק עם שימוש ב co2. למעשה, ה PHבאקווריום משתנה בין יום ללילה בהתאם לכמות החמצן / co2 / באפר במים. חובבים שמשתמשים במי אוסמוזה בריכוז גבוה, במיוחד אלו שמשתמשים גם במצע חימר כמו אמנו, לרוב מורידים בדרך זו את ה KHשלהם ל 0. באם לא מתספים באפר שינויי ה PHבין אור לחושך עשויים להיות משמעותיים ואף מסוכנים. חמצון המים עשוי לעזור ובכל מקרה צריך לנטר ולהבין מה קורה אצלנו באקווריום. אם לא, ובהתאם לרגישות השרימפסים, אנו עלולים לאבד אותם כמעט "ללא סיבה".

3. גז ביצות

גז הביצות הוא למעשה מתאן שנלווה אליו מימן גופרתי. מדובר בגז שנוצר בעיקר מפירוק חומרים אורגניים בתנאים אנארוביים. כלומר - אם המצע לא מאורר מספיק ולא מגיע אליו חמצן ( למשל - אם הוא גבוה יחסית ) שאריות מזון וצואה של בעלי החיים באקווריום ימצאו עצמם במוקדם או במאוחר למטה ויתפרקו באמצעות חיידקים אנארוביים שנמצאים במצע. התוצר של התהליך יהיה גז מתאן - גז טבעי שאחראי בין היתר לאפקט החממה, מימן גופרתי בעל ריח דוחה של ביצות ( מכאן השם ) ועוד מגוון דברים שלמען האמת אנחנו פשוט לא רוצים באקווריום.

הבועות הולכות ונבנות במשך חודשים רבים עד שיום אחד, בין אם כי מישהו הזיז את המצע, בין אם כי שתלנו משהו חדש, בין אם כי הוצאנו צמח בעל שורשים ארוכים או אפילו אם הבועה פשוט נהייתה מספיק גדולה - היא תשתחרר. התוצאה של שחרור הבועה היא סכנת מוות לשוכני האקווריום - במיוחד אם זה אקווריום קטן.

באם קרה כזה דבר רצוי להחליף כמות גדולה של מים. הדרכים להימנע מכך הן לא להשתמש במצע עמוק, לדאוג שיהיה כמה שיותר מאוורר, לדאוג שיהיה מי שיערבב אותו ( כמו חלזונות חרוטיים למשל ) וכו'.

היות והוא חיסל כבר כמה אקווריומים, לרבות את שלי, מגיע גם לו מקום של "כבוד" ברשימה זו.

4. צמחיה "קטלנית"

"אגדה" "מיתוס" "שטויות", מה לא אמרו על הצמחייה ה"קטלנית" לכאורה מפניה הזהירו גדולי הפורום בעבר. עד היום יש את מי שיטען שאצלו הכל פנטסטי, הוא מגדל 15 אנוביות ו 20 קריפטוקורין, גוזם אותם כל יומיים והכל פנטסטי. עם זאת, מוות כתוצאה מצמחיה לא מתאימה הוא מוחשי וקרה בעבר - לא פעם אחת. היות ומטרתי כרגע היא להזהיר מפני גורמים פוטנציאלים מצאתי לנכון להכניס גם את נושא הצמחיה. מי שלא מאמין? שייקח סיכון. לדעתי יש מספיק אופציות בהקמת שרימפסיה בשביל להימנע מצמחים שנחשבים למסוכנים.

אז על מה אני בעצם מדבר? צמחים מסוימים מפרישים למים חומרים שונים בעת ריזומם. ה"חשודים" העיקריים הם אנוביה וקריפטוקורין אם כי יש עוד כמה. מומלץ לעיין בעץ הזה. יש האומרים שהרעל הוא בעצם חומצה אוקסלית ויש הטוענים כי הסכנה היא היות שמגדלים אותם עם דישון קיצוני שעשוי להיות מופרש למים בעת הריזום.

על כל וכל מי שלא רוצה לקחת סיכונים - שלא יתקרב לאנוביה וקריפטוקורין. מי שכבר עשה זאת - אולי זה מסביר מדוע מתו לו שרימפסים "ללא סיבה".

5. תסמונת ה"אקווריום הצעיר"

שרימפסים הם יצורים עדינים ורגישים במיוחד. כאשר אנו מקימים אקווריום אנו דואגים לספק להם את מירב התנאים. אנו שמים מצע מתאים, מים מתאימים, צמחיה וכמובן פילטר. הבעיה היא שהפילטר, עד שלא התיישבו בו מספיק בקטריות, איננו תורם למים יותר מאשר סינון מכני במקרה הטוב. אותן בקטריות, אשר נוצרות "יש מאין" הן אבן הבניין של תהליך הניטריפיקציה באקווריום - או איך שנהוג לקרוא לו בתחביב שלנו: "סייקל".

למעשה, "הבשלת" האקווריום לא מסתיימת ישר עם סיום הסייקל אלא מדובר בתהליך עמוק יותר. אנו רוצים שהתנאים יתייצבו, אנו רוצים שכל הבקטריות יתפתחו ברמה מספקת, החל מהבקטריות שאחראיות על פירוק אמוניה ועד הבקטריות שאחראיות על פירוק רפש וכו'. אנו רוצים רמה מסוימת של אצות - לאו דווקא האצות המזיקות אלא פשוט חומרי מזון לשרימפסים. מיקרואורגניזמים שחיים על האקווריום וכו'.

יש שרימפסים שישרדו גם סייקל - במידה והוא נעשה בצורה נכונה ועם אוכלוסיה אפסית. ויש שרימפסים שלא ישרדו גם לא אקווריום בין חודשיים. למשל השרימפסים מסלואסי בעיקר. ולכן חשוב לפני שמתחילים לקרוא על השרימפס שאתם רוצים לברר ולראות אם האקווריום מתאים. לא תמיד אמוניה 0 זה כל מה שצריך.

ברגע שעשיתם סייקל כמו שצריך ודאגתם שלא להעמיס על האקווריום - עשיתם את הצעד הראשון להצלחה.

6. זפת

הערך הזה הוא ערך עצוב במיוחד עבורי. ראשית מאחר ומדובר בסיבה לקריסה של השרימפסיה הראשונה שלי ומוות של עשרות שרימפסים במשך מספר חודשים. אבל בעיקר מכיוון שמדובר במוות שניתן היה למנוע בקלות - לו לבעלי העסקים וספקיהם הייתה קצת יותר אחריות. לאחרונה נפתחו מספר עצים חדשים בנושא ונראה כי התופעה לא חלפה מן העולם. ועל כן כל מה שנותר לנו לעשות זה לשתף את הידע ולהיזהר מפני הסכנה הזאת.

זפת. המצע הנפוץ ביותר הוא ככל הנראה "מצע קוורץ". קוורץ הוא מינרל אינרטי שלא אמור להשפיע על ערכי המים. כלומר - לא פולט למים כלום. על פי החשד, הביקוש הרב למחצב הביא לשימוש בחיקוי לקוורץ שאיננו אלא סוג של גרנוליט שצבוע בסוג של זפת שנראה כמו קוורץ אך מפריש חומרים רבים למוות וגורם למוות איטי והדרגתי של שרימפסים. התמונה של ה"קוורץ" הבעייתי למעלה. בפועל "חשדות" אלו מעולם לא אומתו אם כי אין ספק שנמכרים כיום סוגי קוורץ שאינם אינרטיים. הדרך היחידה להימנע מאסון היא לבדוק את אינרטיות החצץ באמצעות חומצה. אם יש תסיסה - זה לא אינרטי.

ה"קוורץ" המזויף העלה בין היתר את ה PH אצלי ל 8.2 כך שגם PH לא סביר זאת דרך לראות האם הקוורץ שלכם אמיתי או לא. במקרה הזה - אם יש ספק אז אין ספק ועל כן ה"קוורץ" עם הזפת נכנס לרשימה ה"מכובדת". חשוב להדגיש שלא כל קוורץ הוא קוורץ מזוייף ומרבית הקוורץ הוא טוב ואינרטי. אין סיבה לחשוש מלהשתמש בקוורץ - רק כדאי ולבדוק שהוא אינרטי לפי שכבר אי אפשר להחליף אותו

7. ידיים מלוכלכות

השרימפסיה מורכבת לרוב באקווריום קטן, לעיתים אפילו מאוד קטן. שרימפסיות של 20 ליטר נפוצות עד מאוד וגם שרימפסיות של פחות מכך ניתן לראות בשפע. ה"מכה" שנדבר עליה עכשיו רלוונטית בעיקר לאקווריומים קטנים אם כי אין ספק שרצוי לנהוג במשנה זהירות גם באקווריומים גדולים.

כל ילד טוב יודע שאחרי השירותים רוחצים ידיים במים וסבון. אלו מאיתנו שאיכפת להם יותר מההיגיינה האישית שלהם רוחצים ידיים גם לפני כל ארוחה, לפני שמבשלים, אחרי שמורידים את הזבל וכו'.

הסבון בו אנו משתמשים הוא רעל לחסרי חוליות. רעל מסוכן במיוחד היות והוא מסיס במים. לו לא שטפנו את הידיים כמו שצריך הוא עשוי להישאר על הידיים ולהשתחרר לאקווריום כאשר אנו נוגעים בו. אך לא רק סבון הוא בעיה. קרם ידיים עשוי להיות מסוכן, בושם, חומרי ניקוי שונים ועוד. כל כן, לפני כל מגע במים, רצוי לשטוף ידיים טוב טוב במים חמים ולנגב טוב טוב עם מגבת נקייה.

מי שיכול שלא להכניס ידיים - הכי טוב. כמה שפחות יותר בטוח.

8. האכלת יתר

על אף שהשרימפסים נראים מלקטים מזון 24 שעות ביממה - למעשה הם לא אוכלים כל כך הרבה. שרימפסים, מטבעם, הנם אוכלי שאריות ולרוב מסתפקים במועט. באקווריום וותיק רוב תזונת השרימפסים יכולה להתבסס על אצות, מיקרואורגניזמים שונים וכו'. התזונה שאנו נותנים להם היא על מנת לעודד רבייה, גדילה, התפתחות וצבע - זה חשוב, ללא ספק, אבל עוד לא ראיתי שרימפס בריא באקווריום בריא שמת מיומיים ללא מזון.

היות ואקווריום השרימפסיה הוא לרוב קטן כל זיהום של המים משפיע יותר חזק ויותר מהר. שמירה על מים נקיים באקווריום קטן תעשה בעיקר על ידי התאמת ההאכלה לאוכלוסיה. הדרך הטובה ביותר לראות שאיננו מאכילים יותר מידי היא לנטר אחרי שאריות המזון. כלומר - אם השרימפסים גמרו את כל האוכל תוך דקות סביר שזה לא היה מספיק. אם לקח להם שעה שעתיים - זה די ויותר. יותר משעתיים? יותר מידי!

האכלת יתר, מלבד העובדה שהיא עלולה לפגוע בערכי המים, מעודדת גם רבייה של יצורים שונים ולא רצויים באקווריום. בין אם זה החלזונות שעלולים לצאת משליטה לאור השפע במזון ובין אם אלו תולעים שונות שחיות לעיתים במצע. לרוב מדובר במפגע אסטטי בלבד אך לעיתים יש חשש לפגיעה בתושבי האקווריום. תולעת הפלנריה לדוגמה היא תופעה ידוע בפורום שרימפסים ומשתמשים רבים התלוננו על המצאותה בין אם היא מסוכנת ובין אם לא - רצוי שלא להאכיל יותר מידי ובכך לצמצם משמעותית את הסיכוי שתוכל "להרים את הראש".

רצוי לנטר אחרי המזון מספר ימים ובהתאם לזה להחליט כמה נותנים. הכמות תשתנה כמובן ככל שהאוכלוסיה תגדל - אך אין צורך להגזים. אצל השרימפסים יותר מידי מסוכן עשרות מונים מאשר פחות מידי.

9. דישון

בדומה ל co2 גם הדישון הוא תוסף מסוכן שאנו שמים על מנת להתאים את האקווריום לצמחיה במקום להתאים את הצמחיה לאקווריום. גם פה יבואו רבים וטובים ויגידו שהם מדשנים בלי הפסקה ובהצלחה מרובה. העובדה הבלתי מעורערת עם זאת שיותר מידי = שרימפסים מתים. כמו כן, חלק ממרכיבי הדישון הוא לעיתים Cu ( קופר ) שהנו חומר מאוד מסוכן לחסרי חוליות.

אולי יהיה יותר מידי בגלל טעות במשאבת מינון, אולי יותר מידי כי ישפך יותר מידי מהבקבוק, אולי צמח שתגזמו ישחרר הרבה דשן או צמח שתעקרו ישחרר דשן מהמצע. בסופו של דבר דישון זאת סכנה ולו ניתן להימנע - עדיף. אקווריום לואטק אפשר להחזיק ללא דישון והסביבה עבור השרימפסים ללא ספק תהיה טובה יותר. למעשה, אקווריום מוצלח שומר על שיווי משקל בין דישון לבין תאורה. ככל שמדשנים יותר כך צריך יותר תאורה וכנ"ל בכיוון ההפוך. היות ואין טעם להשקיע בתאורה מיוחדת לשרימפסיה - הרבה פעמים גם צמחים שנחשבים ל"הייטק" יתרגלו לחוסר בדישון היות וממילא אין להם תאורה שמעודדת אותם לגדול מהר ולצרוך את הדישון. היות והצמח מגיע אלינו עם מספיק דישון ב"עורקים" בהחלט ניתן לנסות שלא לדשן בהתחלה ולהתחיל רק אם רואים שיש צורך

באם בכל זאת בחרתם לדשן, עדיף לקחת שרימפסים שרגישים פחות לדישון, כמו ג'פוניקות ואפילו דנטיקולטות, צריך לבדוק לאורך זמן שהכל בסדר לפני שמוסיפים עוד שרימפסים וכמובן שצריך לדאוג מראש לצמצום הסיכונים שבמינון יתר.

בסופו של דבר השיקול העיקרי הוא מה אתם מחפשים - אקווריום צמחיה או שרימפסיה. אם צמחיה, אז השרימפסים יאלצו להתמודד עם הדישון ואתם, כמגדלים אחראיים, תעשו את המירב על מנת להתאים את האוכלוסיה לאקווריום, לדאוג למינונים ולעקוב אחרי המצב. אם שרימפסיה היא מה שאתם מחפשים עדיף להימנע מראש מצמחים שדורשים תנאים מיוחדים.

10. חומרי הדברה

עד כמה שאנו, חובבי השרימפסים, לא אוהבים להודות - אנו בסופו של דבר מגדלים... ג'וקים הם יפים, מעניינים, אנו אוהבים אותם - אבל זה מה שהם. ואין דבר מסוכן יותר עבורם מאשר חומרי הדברה שונים.

הבעיה היא לא בידיעת הדבר שכן כולם יודעים שאסור להשתמש בחומרי הדברה ליד שרימפסים. המוות קורה כאשר חומר ההדברה מגיע לאקווריום בדרכים שונות - ולצערנו יש מספר רב של דרכים.

בין אם זה ריסוס בבית כאשר האקווריום לא כוסה כמו שצריך, או כמו שקרה לחובב פה באתר - הוא כיסה את האקווריום אבל כעבור זמן מה החליף מים עם דלי - שהיה חשוף לאוויר בזמן הריסוס בין אם זה על ידי חתול או כלב שרוססו בחומר נגד קרציות, זה גם יכול להיות ענף עץ שהבאנו מהגינה בלי לחשוב על זה שאולי רוסס קודם לכן, זה יכול להיות עלה יבש שהכנסנו ועבר, מסתבר, ריסוס, או ירק שבחרנו להכניס מסיבה כל שהיא ועדיין מכיל שיירי הדברה.

בסופו של דבר יש הרבה דרכים להכניס רעל למים והדרך הכי בטוחה היא - לא להכניס שום דבר שאנו לא בטוחים לגביו ב 100%.

זה הכל להפעם.

מי ייתן שלא תזדקקו לעץ זה לדבר מלבד לדעת ממה להימנע

נערך לאחרונה על ידי -Alon-, Monday 29/03/2010 בשעה 23:24.
-Alon- לא מחובר   הגב עם ציטוט
עדיין לא נקרא Thursday 25/03/2010, 13:52   #2
auptimus

ברירת מחדל תגובה להודעה: עשר המכות - גרסת השרימפסיה. עשר סיבות למוות של שרימפסים

מושקע מאוד, כל הכבוד!
זה בא מהרעיון בעץ מהטראומה שלי?
הכי נורא זה מקרי המסתורין, שאין לך מושג.
עדיין לא נקרא Thursday 25/03/2010, 13:55   #3
-Alon-

הסמל האישי של-Alon-

ברירת מחדל תגובה להודעה: עשר המכות - גרסת השרימפסיה. עשר סיבות למוות של שרימפסים

ציטוט:
פורסם במקור על ידי auptimus צפה בהודעה
מושקע מאוד, כל הכבוד!
זה בא מהרעיון בעץ מהטראומה שלי?
הכי נורא זה מקרי המסתורין, שאין לך מושג.
אני חושב על לעשות את זה כבר הרבה זמן...

ועבדתי על זה הרבה יותר מאשר רק מהבוקר

מה שקרה לך נתן לי תמריץ לסיים את המאמר
עדיין לא נקרא Thursday 25/03/2010, 13:58   #4
auptimus

ציטוט:
פורסם במקור על ידי -Alon- צפה בהודעה
אני חושב על לעשות את זה כבר הרבה זמן...

ועבדתי על זה הרבה יותר מאשר רק מהבוקר

מה שקרה לך נתן לי תמריץ לסיים את המאמר
מאמר יפה, לא ניסיתי לגנוב קרדיט. עבודה מצויינת. ברור שאתה עושה את זה כבר הרבה זמן ולא מהבוקר.
אני מוסיף מכה- פלנריה. אני חושד בהן.
ויש עוד זן של תולעים ממש ממש ממש פיציות במים שגם בהן אני חושד.
ויש אתר שמדווח על חיידקים ספציפיים לשרימפסים שמכסחים אותם או משהו כזה, פעם שמתי פה קישור, לא מוצא כרגע...

ובל נשכח:
דם שרימפסים
ראשן צפרדע
כינים (צפדניות)
וכו

נערך לאחרונה על ידי auptimus, Thursday 25/03/2010 בשעה 14:00.
auptimus לא מחובר   הגב עם ציטוט
עדיין לא נקרא Thursday 25/03/2010, 14:00   #5
yaur
משתמש חסום

יופי של מאמר.

ח"ח דו משמעי
yaur לא מחובר   הגב עם ציטוט
עדיין לא נקרא Thursday 25/03/2010, 14:20   #6
-Alon-

הסמל האישי של-Alon-

ציטוט:
פורסם במקור על ידי auptimus צפה בהודעה
מאמר יפה, לא ניסיתי לגנוב קרדיט. עבודה מצויינת. ברור שאתה עושה את זה כבר הרבה זמן ולא מהבוקר.
אני מוסיף מכה- פלנריה. אני חושד בהן.
ויש עוד זן של תולעים ממש ממש ממש פיציות במים שגם בהן אני חושד.
ויש אתר שמדווח על חיידקים ספציפיים לשרימפסים שמכסחים אותם או משהו כזה, פעם שמתי פה קישור, לא מוצא כרגע...

ובל נשכח:
דם שרימפסים
ראשן צפרדע
כינים (צפדניות)
וכו

לא חשבתי שניסית

לגבי ה"מכות" שציינת - אני לא בטוח עד כמה זה נפוץ. בכמה שנים שאני בתחום מעולם לא נתקלתי במישהו שטען שזאת הסיבה למוות של השרימפסים שלו.

אבל תרגיש חופשי להרחיב בנושא

ציטוט:
פורסם במקור על ידי yaur צפה בהודעה

יופי של מאמר.

ח"ח דו משמעי

תודה רבה
עדיין לא נקרא Thursday 25/03/2010, 14:43   #7
moshe_may

הסמל האישי שלmoshe_may

יופי של מאמר כול הכבוד
moshe_may לא מחובר   הגב עם ציטוט
עדיין לא נקרא Thursday 25/03/2010, 14:43   #8
amir1305

הסמל האישי שלamir1305

סוג אקווריום: גאופגוסים וחברים

יפה ומושקע
amir1305 לא מחובר   הגב עם ציטוט
עדיין לא נקרא Thursday 25/03/2010, 14:44   #9
miro

הסמל האישי שלmiro

הודו פעם אחת בהודעה אחת

יפה אלון,

כל הכבוד על ההשקעה
miro לא מחובר   הגב עם ציטוט
עדיין לא נקרא Thursday 25/03/2010, 15:06   #10
-Alon-

הסמל האישי של-Alon-

תודה
עדיין לא נקרא Thursday 25/03/2010, 15:28   #11
רפאל
אחראי תחום מלוחים

הסמל האישי שלרפאל

הודו לך על 215 הודעות 252 פעמים
וותק בתחום: לא מספיק...

יפה מאוד.
תודה.
רפאל לא מחובר   הגב עם ציטוט
עדיין לא נקרא Thursday 25/03/2010, 15:34   #12
alfred3

הסמל האישי שלalfred3

הודו לך על 2 הודעות 2 פעמים
סוג אקווריום: לוטק צמחיה-טרופיים 300 ליטר , מלוואים 700 ליטר
וותק בתחום: 8 שנים

כל הכבוד מאמר מושקע ומועיל בהחלט
alfred3 לא מחובר   הגב עם ציטוט
עדיין לא נקרא Thursday 25/03/2010, 15:51   #13
Chen-D

כל הכבוד , אני מקווה שיהפוך לעץ דביק.
Chen-D לא מחובר   הגב עם ציטוט
עדיין לא נקרא Thursday 25/03/2010, 16:00   #14
idann
משתמש חסום

כל הכבוד על היוזמה.
רק מספר הערות יש לי לגבי השרימפים שאולי כדאי שתוסיף. אם ניתן ואפשרי.
מנסיון אישי השרימפים יכולים גם למות מהיידרה (שקוטלת שרימפסונים וחלשים), פלנריה, פסולת אורגנית "ישנה" שלא נטמנה בחצץ עללה מאוד לסכן אותם, מחסור בחמצן, תסבוכת בהשלה (בהעדר מספיק קלציום ומינרלים חיוניים), שכנים מסוכנים (דגים, שרימפים אחרים כמו הגפוניקה, חלזון ההלנה שכנראה פוגע בהם), טפילים, עד כמה שהבנתי גם צמחי המיקרוסוריום יכולים לשחרר חומצה, חוסר החלפות מים בעיקר בנפחים קטנים, אמוניה, תזונה לא בריאה, סטרס, אקלום לא נכון - שינויים מהירים וקיצוניים מדי במכה אחת, מחלות, מליחות גבוהה/נמוכה מדי ושאיבות הפילטר.

נערך לאחרונה על ידי idann, Thursday 25/03/2010 בשעה 16:09.
idann לא מחובר   הגב עם ציטוט
עדיין לא נקרא Thursday 25/03/2010, 17:01   #15
-Alon-

הסמל האישי של-Alon-

ציטוט:
פורסם במקור על ידי idann צפה בהודעה
כל הכבוד על היוזמה.
רק מספר הערות יש לי לגבי השרימפים שאולי כדאי שתוסיף. אם ניתן ואפשרי.
מנסיון אישי השרימפים יכולים גם למות מהיידרה (שקוטלת שרימפסונים וחלשים), פלנריה, פסולת אורגנית "ישנה" שלא נטמנה בחצץ עללה מאוד לסכן אותם, מחסור בחמצן, תסבוכת בהשלה (בהעדר מספיק קלציום ומינרלים חיוניים), שכנים מסוכנים (דגים, שרימפים אחרים כמו הגפוניקה, חלזון ההלנה שכנראה פוגע בהם), טפילים, עד כמה שהבנתי גם צמחי המיקרוסוריום יכולים לשחרר חומצה, חוסר החלפות מים בעיקר בנפחים קטנים, אמוניה, תזונה לא בריאה, סטרס, אקלום לא נכון - שינויים מהירים וקיצוניים מדי במכה אחת, מחלות, מליחות גבוהה/נמוכה מדי ושאיבות הפילטר.

הרעיון היה לסקור את הסיבות העיקריות...

חלק מהסיבות שנתת נובעות מסיבות שסקרתי וחלקן זאת לא סיבה למוות המוני אלא יש יחידות ספורות...

בכל מקרה, אם בא לך להרחיב - בכיף
עדיין לא נקרא Thursday 25/03/2010, 17:13   #16
דניאל

הסמל האישי שלדניאל

הודו פעם אחת בהודעה אחת

כל הכבוד,אחלה מאמר
אני נתקלתי פעמיים בתופעה שכאשר מילאתי מים לשרימפסייה, בעזרת פילטר מטבח עם סנן פחם(בריטה),הייתה תמותה מסיבית של שרי , כשעה אחרי המילוי, בהתחלה חשדתי באנוביה שהייתה בהתחלה באקווריום אבל בפעם השנייה(כשבכבר לא היה זכר לאנוביה) ירד לי האסימון שזה בגלל הפילטר(יש לציין שבפעם השנייה היה מדובר על סנן חדש שהיה בשימוש רק שבוע, מילאתי בכל פעם רק כחצי מנפח של פילטר סטנדרטי כפיצוי אידוי).יש לציין שאוכלוסיית הדגים שכוללת ניאונים,אנצי,קורים,מולי,קולי לוץ,לא הגיבו בכלל והיחידים שנפגעו כל פעם היו השרימפסים.
מישהו במקרה נתקל בתופעה?

נערך לאחרונה על ידי דניאל, Thursday 25/03/2010 בשעה 17:15.
דניאל לא מחובר   הגב עם ציטוט
עדיין לא נקרא Thursday 25/03/2010, 17:17   #17
roni4free

הסמל האישי שלroni4free

הודו פעם אחת בהודעה אחת
סוג אקווריום: 30 ליטר שרימפסיה ועוד..

יש עוד סיבה נוספת שיכולה להגרום למוות של שרימפסים, יש דגיםש לא מתאימים לשרימפסים
וכשימצאו את הפוזיציה הנכונה ישמחו לטרוף כל שרימפס
roni4free לא מחובר   הגב עם ציטוט
עדיין לא נקרא Thursday 25/03/2010, 17:29   #18
quest

סוג אקווריום: שרימפסיה 30 ליטרים, מתוכנן 500 ליטרים
וותק בתחום: מאז 2008

מאמר מעולה ומושקע
quest לא מחובר   הגב עם ציטוט
עדיין לא נקרא Thursday 25/03/2010, 17:32   #19
אורן .ב.

הסמל האישי שלאורן .ב.

סוג אקווריום: מטר פנורמי ואחד קטן :]
וותק בתחום: בערך 3 שנים

עדיין לא נקרא Thursday 25/03/2010, 18:57   #20
OPL

הסמל האישי שלOPL

סוג אקווריום: שרמפסיות ננו

OPL לא מחובר   הגב עם ציטוט
עדיין לא נקרא Thursday 25/03/2010, 19:03   #21
FishDude
משתמש חסום

סוג אקווריום: 200 ליטר דגי נוי קטנים-טטרות גורמים ומשריציים

מאמר ממש טוב, אני חושב להקים שרימפסייה בקרוב וזה ממש יעזור לי, תודה
FishDude לא מחובר   הגב עם ציטוט
עדיין לא נקרא Thursday 25/03/2010, 19:47   #22
יהונתן

הסמל האישי שליהונתן

הודו לך על 11 הודעות 11 פעמים
סוג אקווריום: דיסקוסים+שרימפסים+דנטומים\סקאלרים+L

כול הכבוד אלון על ההשקעה ,

"החיים והמוות ביד הלשון"

"סייג לחוכמה שתיקה"

"אתה פולט האויב קולט -אתה פוגע האויב צולע "
יהונתן לא מחובר   הגב עם ציטוט
עדיין לא נקרא Thursday 25/03/2010, 20:19   #23
omer16

הסמל האישי שלomer16

סוג אקווריום: 350 ליטר מרינה
וותק בתחום: 15 שנה

תודה אלון
חכם מה שעשית
ובאמת את עוזר להרבה מגדלי ח"ח למינהם להיזר מפני דברים שעד עכשיו לא עלו על הדעת שוב תודה
עומר

חיוך הוא קו אחד עקום שמיישר הכל
omer16 לא מחובר   הגב עם ציטוט
עדיין לא נקרא Thursday 25/03/2010, 20:22   #24
auptimus

זה הזדמנות טובה לאמר חג שמח לכל יושבי הפורום.
שתדעו רק רביה, צבעים טובים וצמחים יפים.
מי יתן ותמותה, פלנריה, רעלים, אופרה וינפרי, צפדניות ובעיות בהשלה לא יבואו בשער פורום זה.
עדיין לא נקרא Thursday 25/03/2010, 20:36   #25
-Alon-

הסמל האישי של-Alon-

תודה לכולם על הפרגון

אופטימוס - חג שמח

דניאל - בהחלט ידוע. תריץ חיפוש על "בריטה" בפורום שרימפסים ותראה שאתה לא היחיד ( על אף שיש שמתעקשים שהם משתמשים בבריטה ללא כל בעיה )
עדיין לא נקרא Thursday 25/03/2010, 20:42   #26
omer16

הסמל האישי שלomer16

סוג אקווריום: 350 ליטר מרינה
וותק בתחום: 15 שנה

חד שמח לכולם

חיוך הוא קו אחד עקום שמיישר הכל
omer16 לא מחובר   הגב עם ציטוט
עדיין לא נקרא Thursday 25/03/2010, 22:32   #27
רועי1982

הסמל האישי שלרועי1982

הודו לך על 2 הודעות 2 פעמים

כל הכבוד על ההשקעה ושמח חג לכולם
רועי1982 לא מחובר   הגב עם ציטוט
עדיין לא נקרא Friday 26/03/2010, 00:38   #28
Pure-Soul

סוג אקווריום: קריסטליה 21 ל' גריידים גבוהים. קריסטליה 130 ל', גריידים A-S

חתיכת מאמר אלון ישר כוח יאללה תעשיר לנו בבקשה את הידע בעוד המון מאמרים בתחום אני מצפה להתמקצע בזכותך
Pure-Soul לא מחובר   הגב עם ציטוט
עדיין לא נקרא Friday 26/03/2010, 00:53   #29
Poah

הסמל האישי שלPoah

יפה אלון.

לאו-פיש מכה בשנית?

בכל מקרה, מצא חן בעיני מאד

(חשבת להצטרף לצוות תוכן? )
Poah לא מחובר   הגב עם ציטוט
עדיין לא נקרא Friday 26/03/2010, 01:56   #30
אלי הרפז
מקורב להנהלה

הסמל האישי שלאלי הרפז

הודו לך על 5 הודעות 12 פעמים
וותק בתחום: משנת 86

אלון מאמר יפה

הערוץ שלי ב-
אלי הרפז לא מחובר   הגב עם ציטוט
צור אשכול חדש  תגובה

חזור   אקווה - האתר הישראלי לדגי נוי > מים מתוקים > דגים כללי, בריכות נוי וחסרי חוליות
הגדרות אשכול
אפשרויות הצגת נושא