AQUA Logo

חזור   אקווה - האתר הישראלי לדגי נוי > כללי > קהילת אקווה

צור אשכול חדש  תגובה
הגדרות אשכול אפשרויות הצגת נושא
עדיין לא נקרא Wednesday 24/03/2004, 17:41   #1
Legolas
 
תאריך הצטרפות: 17/08/03
מיקום: כאן- שם ובכל מקום
הודעות: 10,445
הודו לך על 3 הודעות 3 פעמים
ברירת מחדל בטיחות באקווריום-מאת AP ו Lego

סכנת התחשמלות באקווריומים
אין מאמר זה בה להחליף בקורת של חשמלאי מוסמך לפני חיבור ציוד האקווריום למתח הרשת ואינו מעודד בשום צורה עבודות חשמל ע"י אנשים ללא הכשרה מתאימה.
מאמר זה בה להדגיש את חשיבות הנושא ואת סט הדרישות המינימליות שחובב צריך למלא בעצמו ולדרוש מחשמלאי מוסמך.


לעיתים אנחנו כל כך עסוקים בתחביב שלנו שאנחנו שוכחים שאנו עוסקים בקונפליקט לא קטן, מים וחשמל.
שני ניגודים שיוצרים סכנה אחת מוחשית, לצורך הדוגמא תחשבו שאנו מכניסים גוף חימום שזה 220 וולט לתוך המים כאשר מה שחוצץ בין החשמל להתחשמלות היא מבחנה זכוכית דקיקה.
גם אם החברות עומדות בתקנות מחמירות עדיין קיימת סכנה של התבלות מכשירים ושל פגיעה לא מכוונת בהם וגרימת נזק היכול לגרום להתחשמלות.
מים טהורים כמעט לא מוליכים חשמל, מי ברז כן, מי אקווריום בודאי, מים מלוחים הם מוליך לא רע בכלל ומכאן הסכנה הגדולה.
בואו נצא למסע קצר להסבר על החשמל ועל הסכנות הגלומות בו, ננסה למצוא פתרונות ולהבטיח שנהנה מהתחביב מבלי לייצר לנו סכנות מיותרות.

כללי בטיחות בסיסים:
1. ממסר פחת: כל בית/דירה חייבת מתקן כזה. ממסר פחת תקין הוא האמצעי היחידי שיכול למנוע התחשמלות במקרה של תקלה במכשיר חשמלי, מגע של מים במוליך חי וכו'. יש לבדוק את תקינותו אחת לשלושה חודשים.

2. יש לוודא שחשמלאי יבדוק שחיבור הארקה של הבית/דירה מחובר בצורה תקינה לאדמה (בד"כ כלל דרך צנרת המים).

3. יש לחבר (בעזרת חשמלאי) כבל הארקה בין מי האקווריום להארקת הבית.

4. כל ציוד חשמלי ובייחוד ציוד שבמגע עם מים צריך להיות מחברה אמינה ובעל אישורי תקינה ממכון מוסמך.

5. אסור לבוא במגע עם מי אקווריום ללא נעליים עם סוליית גומי.

6. לפני מגע עם המים יש להוציא מהחשמל כל מכשיר חשמלי שבא במגע עם המים (לדוגמה: גוף חימום, ראש כוח וכו').

7. חיבורי החשמל לרשת צריכים להיות בנקודה גבוהה מספיק (מעל האקווריום) כדי שלא יהיו חשופים למים במקרה של דליפה מהאקווריום.

8. אין לבצע חיבורים אלו ללא בקורת של חשמלאי מוסמך ליפני חיבור מתח הרשת.


אמצעי הגנה:
כדי להגן על האדם יש להגן על המעגלים החשמליים, יש להשתמש בהתקנים המתאימים לתקן הישראלי.
התקנים אלה ניתנים לחלוקה לשתי קטגוריות:
1. הגנה על המשתמש.
2. הגנה על המעגל החשמלי.


הגנה על המשתמש:
מניעה ראשונית ושניונית של התחשמלות אפשרית במרבית המקרים, על ידי חינוך, הסבר איך להשתמש, במה לגעת ובעיקר במה לא לגעת.
הזמנה של בעלי מקצוע מוסמכים לביצוע עבודות חשמל בהם מחייב החוק הזמנת איש מקצוע מוסמך.

הגנה על המעגל החשמלי:
בידוד כפול:
מתקנים ומכשירים חשמליים הבנויים בצורה מכנית המונעת כל אפשרות של מגע בין החלקים הפנימיים- החשמליים- לבין המעטה החיצוני הבא במגע עם המפעיל.
הארקה, הארקת הגנה.
כדי להקטין את סכנת ההתחשמלות ממכשיר שיש בו תקלה של "מגע הגוף" אנו מחברים את המכשיר החשמלי לאדמה, חיבור זה נקרא הארקה.
כאשר זרם חשמלי עובר במכשיר, שיש בו פגם מסוג "מגע גוף" חלק מהזרם עובר באמצעות חוט הארקה לאדמה, למרות שחלק מהזרם עדיין עלול לעבור דרך גוף האדם הוא מפחית את הנזק.
חשוב לזכור שמכשיר חשמלי שיש בו הארקה איננו מונע סכנת התחשמלות, אלא רק מקטין את נזקיה. רוב הציוד לאקווריומים הוא ללא חיבור הארקה.

חיבור הארקה לבית:
מוליך הארקה חייב להיות מחובר בחיבור אמין, בעל יכולת להובלת זרם גבוהה ובעל מוליכות גבוהה מאוד לאדמה. הוא המוליך השלישי בכל שקע בבית.
חיבור הארקה לאקווריום:
יש לדאוג למגע תקין בין מי האקווריום לחיבור הארקה. חיבור זה צריך להתבצע ע"י חשמלאי מוסמך (אם הוא לא יודע איך, תחליפו אותו). המוליך שבתוך המים צריך להיות ממתכת שלא מגיבה למים מלוחים (לדוגמה טיטניום או מתכת מצופה זהב) ובעל חיבור שעולה על קוטר של 16 AWG (רצוי 6 AWG).
מבטח:
מנתק המעגל, מנתק את המעגל החשמלי בכל פעם שהזרם במעגל גבוה מערכו הנקוב של זה שבמבטח. רכיב זה לא מגן בפני התחשמלות.

מפסק לזרם דלף (ממסר פחת):
במצב תקין כמעט כל הזרם שנכנס לבית במוליך הפאזה צריך לחזור דרך מוליך האפס. אם יש הפרש, ז"א שיש זליגת זרם לאדמה או דרך מכשיר שלא מבודד טוב או דרך גוף האדם.
ממסר הפחת מודד את ההפרש הנ"ל אם הוא גדול מ- 30 אלפיות אמפר הוא מנתק את כניסת מוליכי הפאזה והאפס לבית.
ממסר הפחת לא תקין הוא תופעה נפוצה. אמינות של מכשירים מבוססי ממסרים מכניים היא נמוכה מאוד. לכן יש עליו לחצן. לפחות פעם בשלושה חודשים יש ללחוץ על הלחצן, לוודא שרשת החשמל בבית התנתקה ושהמפסק של ממסר הפחת ירד עד למטה.

ציוד חשמלי:ציוד חשמלי מקבל שלושה מוליכים (פאזה, אפס וארקה). הארקה מחוברת למשטחים מוליכים. מותר למכור ציוד ללא חיבור הארקה אבל אז הוא צריך לעמוד בחוקי בטיחות ספציפיים (כגון בידוד כפול). יש לקנות ציוד רק מחברה מוכרת, יש לוודא שהוא מתאים למגע עם מים ויש לוודא שהוא עבר בדיקות תקינה מתאימות.
בדיקות תקינה נעשות ע"י מעבדה מוכרת לדוגמה TUV, UL, VDE. סימון CE הוא הכרחי אבל למרבה הצער סימון CE אומר שהחברה מצהירה שהיא עומדת בכל התקנים (כגון EN60950) ואין ודאות שהיא באמת ביצעה ועמדה בכל הבדיקות. חברה מוכרת אכן מבצעת את הבדיקות ובד"כ מוסיפה תו של מעבדה מוכרת (כגון VDE ב- EU או UL, MET, FM ב- US)
בנוסף דרוש סימון של ריבוע בתוך ריבוע שאומר שזה ציוד ללא חיבור להארקה אבל עם בידוד כפול.
לא לחסוך כסף ולקנות רק ציוד מחברה מוכרת (US או EU ) שיש לה סימון ברור של מעבדה מוכרת (לדוגמה ציוד של ייאגר).

האקווריום שלנו וכללי הבטיחות הכלליים
נתחיל עם סביבת האקווריום, כל חוט חשמל שנכנס למים הוא גורם סיכון משמעותי, יש לוודא שהוא לא פגום בשום צורה. חיבורי חשמל של התאורה צריכים להיות מבודדים בצורה מושלמת (חשמלאי!) ממגע, מהתזה אקראית או מהצטברות של לחות עקב אידוי.
האקווריום ללא חיבור הארקה הוא גוף מוליך מבודד ולכן מושרה (השראה אלקטרומגנטית) עליו מתח, מתח זה הוא טבעי, תקין ולא מסוכן כי האנרגיה שלו נמוכה. השראה זו מגיע ממתח הרשת בבית ומהפלורוסנטים. חיבור הארקה יוריד את המתח הנ"ל בצורה משמעותית.

אם ממסר הפחת קופץ ברגע חיבור הארקה לאקווריום יש למצוא מידית את הציוד הלא תקין ולהחליף אותו!
חיבור מכשירי החשמל:
הטוב ביותר הוא להשקיע מעט יותר כסף ולהשקיע ב"ששיה" חשמלית בעלת מממסר פחת עצמאי.

ציוד:
אל תחסכו ברכישת ציוד מחברה אמינה, קראו היטב את הוראות הבטיחות לפני ההפעלה, וטוב אם תשמרו אותם במקום זמין, כדאי לבצע בדיקה לפחות אחת לחצי שנה לבדוק שאין נזקים הגלויים לעין.
ראש סחרור (ראש כח, משאבת סחרור)
לעולם אין להפעיל כאשר הוא מחוץ למים, יש למקם אותו כאשר כולו טובל במים, הדבר ימנע התחממות, התנפחות של חלקים פלסטיים שיכולים לגרום לחשיפת כבלי מתח למים.
גוף חימום:
המסוכן שבחבורה, אם ניתן הגנו על גוף החימום על ידי כך שימוקם בסאמפ, או במקום שבו אין תנועת ידיים תזזיתית מידיי בהחלפות המים.
סלקו מחממים סדוקים ואל תנסו לתקן אותם, כאשר אין צורך בחימום מי האקווריום, הוציאו את גוף החימום ואפסנו אותו במקום מתאים (מוגן בשקית בועות, או בספוג).
תאורה:
יש להגן על הצ'וקים במכסים מיוחדים, או להרחיק אותם לחלוטין מסביבת האקווריום, כאשר יוצרים לוח צ'וקים יש לבודד אותו מאפשרות של זליגת מים או ממגע ידיים.

רקע:
מה זה חשמל?
כל ההגדרות הבסיסיות בחשמל ניתנות להמחשה בעזרת הקבלה למים בצורה הבאה:
צינור מים = המוליך החשמלי, האובייקט דרכו עובר זרם החשמל
זרם המים = זרם חשמלי, האנרגיה החשמלית עצמה
מקור מתח = מגדל מים, הגנרטורים של חברת החשמל

כדי להזרים מים בצינור מים לצרכנים יש להשתמש במגדל מים המשמש מקור כח שדוחף את המים בצינורות. מגדל המים שקול למקור מתח במעגל החשמלי. מקור המתח גורם לזרימת זרם חשמלי במוליכים.
התנגדות= ככול שצינור המים צר יותר הוא יתנגד לזרימת זרם חזק של מים דרכו. כך גם במעגל חשמלי : ככל שהמוליך דק יותר, התנגדותו למעבר זרם גדולה יותר.

זרם חשמלי דומה למגנט, יש לו שני קטבים שדוחים אחד את השני ושואפים להתחבר אחד לשני, ההתחברות של הקטבים אחת לשני נקרא: מעגל חשמלי, כדי להשלים את המעגל החשמלי, שואף הזרם החשמלי לחזור למקור האנרגיה שיצר אותו, ולצורך זה יחפש הזרם כל דרך אפשרית, בין אם זה מוליך ה"אפס" או גופו של האדם הנוגע בנקודת חשמל חשופה.
רשת החשמל (החד פאזית) מורכבת משלושה מוליכי נחושת: פאזה, אפס והארקה.
המתח הנומינלי בין הפאזה לאפס הוא 220 וולט בתדר של 50 hertz. הזרם המכסימלי תלוי בממסר הראשי והוא שונה מבית לבית. מספר סביר הוא 40 אמפר.

התחשמלות:
במקרה של מגע ישיר עם מוליכי הפאזה והאפס בו זמנית סיכויי ההישרדות הם נמוכים מאוד. הארקה וממסר פחת לא יכולים ולא מתוכננים לעזור המקרה זה (המפסק הראשי לא יקפוץ, הוא 40 אמפר).

כאשר זורם זרם חשמלי דרך גוף האדם, הוא עשוי לפגוע בתפקודו הפיזיולוגי ואף הנפשי של האדם עד כדי מוות.
עוצמת הזרם המסוכנת לאדם תלויה בתנאים סביבתיים מאפיינים פיזיולוגיים של האדם, הכוללות את לחות וטמפרטורת הגוף.

מתח בטוח הוא מתח נמוך מ-50 וולט.

טבלת התגובות לזרם חילופין

להלן התסמינים:
מעבר אנרגיה חשמלית בגוף יוצר נזקים רב-מערכתיים שחלקם בלתי הפכים. חלק מהנפגעים מתים מיד בזמן הפגיעה, אחרים עלולים לסבול מפגיעות במערכות שונות כגון הלב, מערכת העצבים המרכזית, כוויות עמוקות ונזק שירי נרחב וכן חבלות מכאניות הנגרמות כשהנפגע נופל או מוטח בכוח רב ממקור המתח. בחלק בלתי מבוטל מהמקרים מדובר על מספר נפגעים, שכן על פי רוב, המקור להתחשמלות ממשיך להתקיים ולסכן את הסביבה, כולל המטפלים.

פגיעה מערכת הלב, הנשימה וכלי הדם:
דום-לב ונשימה הוא סיבת המוות השכיחה ביותר בהתחשמלות. זרם חילופין במתח נמוך גורם בדרך כלל לפרפור חדרים, בעוד שבמתח גבוה יגרום לדום לב.

פגיעות במערכת העצבים פגיעות במוח:
פגיעת חשמל במוח עלולה להיות קטלנית, באופן מיידי עקב נזק ישיר למרכזים חיוניים בגזע המוח.
הפגיעה העצבית האי זו עם הביטוי השכיח ביותר ודווחה ב- 70% מנפגעי החשמל. שכיח במיוחד הוא איבוד הכרה ל- 5-10 דקות המיוחס להפרעה ראשונית במוח לאחר התעוררות, עלול הנפגע להתלונן על כאב ראש עז, ולהדגים אי שקט, בלבול, רעד דמוי פרקינסון. דווחו חסרים נירולוגיים נוספים, כגון עיוורון, חירשות, אילמות וכן שיתוקים באזורים שוני. ממצאים אלה לרוב הפיכים. הפרעות, כגון שכחה רטרוגרדית ופרכוסים או כלליים, דווחו בנפגעים רבים. מרבית התסמינים הנירולוגיים חולפים ביממה הראשונה.

פגיעות חוט השדרה:
ההסתמנות השכיחה ביממה הראשונה היא של שיתוק עוויתי של גף או פלג גוף, וחסרים תחושתיים. תיתכנה פגיעות כרוניות, המתבטאות במשך חודשים ושני לאחר האירוע או לחילופין בסמוך התחשמלות ואינן חולפות.

תסמינים פסיכיאטריים שונים דווחו בקשר להתחשמלות וביניהם:
תסמונת הדחק, מצבי חרדה קשים ובעיקר חרדה מחשמל, אלימות ואף פסיכוזות.
שכיחים הפרעות שינה, שינויים במצב הרוח הנעים מדיכאון ועד עליזות וכן ירידה בתפקוד המיני. בנפגעים מסוימים דווחו הפרעות מתמשכות בריכוז ובלמידה שבחלקן מיוחסות להאטה פסיכומוטורית, מעין מגושמות.

פגיעה בעור, בשריר ובשלד:
בדומה לפצע ירייה ובשונה מפגיעות אחרות, מתאפיינת פגיעת החשמל בכך, שאזור הפגיעה החיצונית בעור קטן ומהווה רק קצה של קרחון, יחסית לפגיעה הנרחבת והקשה ברקמות העמוקות. התמקדות בפגיעה בעור מטעה ורצוי להתייחס לפגיעת החשמל ברקמות כאל פגיעת מעיכה.
הכוויות בעור הן מהמאפיינים הבולטים של פגיעה חשמלית ויכולות לערב מעובי חלקי של העור ועד להתפחמות כללית. הכוויות יכולות להיות נקודתיות או לכלול את רוב שטח הגוף. אופייני אזור מפוחם נימקי מרכזי, סביבו אזור אפרפר, וסביבו אזור גודש. על פי רוב גורם הזרם החשמלי לפגיעות ממוקמות בקצות הגפיים או בגולגולת המאופיינות באתרי כניסה ויציאה מהגוף בדומה לפצעי ירייה. כוויות על פני משטחים מכופפים של מפרקים שכיחות ונובעות ממעבר הזרם לאורך גף תוך דילוג על מפרק מכופף ופליטה אדירה של חום. הגף יכול להיות נפוח, חיוור, בצקתי וחסר דופק.

עוד סיכונים:
ועוד סיכון של שריפות תנועת האלקטרונים גורמת להתחממות המוליך החשמלי, ככל שהזרם גבוה יותר עולה הטמפרטורה לכן, מוליכים לזרם גבוה עבים יותר ממוליכים לזרם נמוך ואביזרים לזרם גבוה גדולים יותר מאביזרים לזרם נמוך.
במידה ובמעגל חשמלי נעשה שימוש במוליכים ואביזרים שאינם מתאימים לזרם המעגל, נוצר חום גבוה שעשוי לגרום לשריפה.

שי שבת ועמית פרויס
Legolas לא מחובר   הגב עם ציטוט
עדיין לא נקרא Thursday 25/03/2004, 13:12   #2
elminister
ממיסדיי אקווה
 
הסמל האישי שלelminister
 
תאריך הצטרפות: 27/09/01
מיקום: מודיעין
הודעות: 24,795
הודו לך על 14 הודעות 31 פעמים
ברירת מחדל

מאמר מצויין וחשוב,
שאלה לי אליך תוכלו להרחיב מעט בנושא הארקת האק'?!
זה אחד הנושאים החשובים שמעינינים את המגדלים המתקדמים,
elminister לא מחובר   הגב עם ציטוט
עדיין לא נקרא Thursday 25/03/2004, 13:32   #3
eyalco
 
תאריך הצטרפות: 28/11/03
מיקום: GB
הודעות: 1,427
הודו לך על 0 הודעות 0 פעמים
סוג אקווריום: migiche
וותק בתחום: migiche
ברירת מחדל

גם אני מצטרף לבקשה להרחיב בנושא ההארקה. זה חיים ומוות, פשוטו כמשמעו.
eyalco לא מחובר   הגב עם ציטוט
עדיין לא נקרא Thursday 25/03/2004, 15:53   #4
AP
 
תאריך הצטרפות: 20/01/04
מיקום: שרון
הודעות: 124
הודו לך על 0 הודעות 0 פעמים
ברירת מחדל

התלבטתי האם לענות כי אני לא רוצה לעודד פעילות של חיבורי חשמל ללא חשמלאי מוסמך.

מבחינה בטיחותית הנושא פשוט.

צריך לחבר מוליך חשמלי עבה (לפחות כמו חוט חשמל ביתי) ממי האקווריום להארקת רשת החשמל, ז"א למוליך הבודד התחתון בשקע החשמל בעזרת תקע שבו מחובר רק מוליך הארקה (תעזרו בחשמלאי, אם תחברו לבד את המוליך הלא נכון תכניסו 220V לאקווריום!).

יש שתי שאלות נוספות:

1. מה עם הדגים
2. מה קורה למתכת במי אקווריום (בעיקר במים מלוחים)

לגבי הדגים:

יש דעות שונות ברשת מה יותר מזיק לדגים: אקווריום טעון מתח סטטי גבוהה ללא זרם או זרם נמוך מאוד שנובע בעיקר מקרינה אלקטרומגנטית של הפלורוסנתטים (הזרם יתחיל לזרום לאחר חיבור הארקה)

באופן אישי אני לא מאמין שמתח סטטי או זרם של ננו אמפרים יכול להשפיע על משהוא.

לגבי המתכת:

הבעיה בעיקר קיימת במים מלוחים, ההמלצה היא להשתמש במוליך טיטניום מיוחד להארקת אקווריומים (ניתן לקנות ברשת) או אולי להשתמש "בשפיצים" מטיטניום של אופני מרוץ.

אני משוכנע שיש באתר כימאים שיכולים לעזור בנושא זה.

ראו ציטוט מאתר שמוכר (ב- 13 $) פרוב הארקה מיוחד

Stray voltage in the aquarium can be attributed to causing various problems. Problems such as: finrot, hole-in-the-head disease and numerous others. The 'Ultra Ground' Titanium Grounding Probe by Ultralife can help eliminate these distressing problems. These probes feature a SOLID Titanium rod, insulated transition joint and 10ft of grounding lead to insure proper performance. Don't take a chance on having stray voltage in your aquarium.

אם השתכנעתם לחבר הארקה לאקווריום עקב ההפחדה בציטוט, הבטיחות רק הרוויחה.
__________________
עמית
AP לא מחובר   הגב עם ציטוט
עדיין לא נקרא Thursday 25/03/2004, 18:31   #5
DAV
 
תאריך הצטרפות: 22/11/02
מיקום: israel
הודעות: 2,470
הודו לך על 0 הודעות 0 פעמים
וותק בתחום: אאאההה?
ברירת מחדל

מאמר חשוב !

-ניתן לבצע הארכה גם לברז מים למי שיש ליד האק'

ניתן להישתמש בתור מוליך בשרשרת דקה מזהב לאק מים מלוחים.
__________________
מה? לא ??
DAV לא מחובר   הגב עם ציטוט
עדיין לא נקרא Thursday 25/03/2004, 19:37   #6
zabrazuma
 
תאריך הצטרפות: 08/12/02
מיקום: ראשון לציון
הודעות: 81
הודו לך על 0 הודעות 0 פעמים
ברירת מחדל אכן

אכן מאמר חשוב ביותר.
תרשו לי להצטרף לקריאתו של עמית, תמיד אבל תמיד יש להעזר באיש מקצוע כאשר מתעסקים עם חשמל, שלא תחברו בטעות את הכבלים ל- 220.

ועוד עצה אחת כאשר "דוחפים ידיים" לאק' דאגו לנעול לפחות כפכפי גומי.
zabrazuma לא מחובר   הגב עם ציטוט
עדיין לא נקרא Thursday 25/03/2004, 19:56   #7
איציק רז ז"ל
יקיר אקווה
 
תאריך הצטרפות: 03/10/03
מיקום: כמון
הודעות: 2,218
הודו לך על 0 הודעות 0 פעמים
ברירת מחדל בטיחות באקוריום

הארקה זה מושג שאינו קשור לכל השיטות שפורטו (הכנסת "פרוב" מטיטניום, או חוט מתכתי אחר למיים). במקרים מסוימים זה אפילו מסוכן!
כאשר מבקשים להגן על חישמול אפשרי מציוד באקוריום , ניתן לאמץ את השיטה של "כלוב פראדי".
בשיטה זו מרכזים את כל הציוד החשמלי בכלוב, סורג מתכתי המחובר להארקת המתקן כיאות ע"י מוליך מתכתי מוגן, כל פגם באחד מהמכשירים יגרום לזרם דליפה שיקלט ב"כלוב פארדי" ויוארק לאדמה, הזרם שיעבור לאדמה יפעיל את ממסר המגן רק עם ערכו מעל 30 מילי אמפר.
במיקרים בהם הזרם נמוך מערך ההפעלה (התנגדות הבידוד יותר מ-7קילו-אוהם) הממסר פחת לא יגיב!, אבל ה"כלוב" שיצרנו ישמור על מתח אפסי שאינו מסכן אותנו, כל עוד מערכת ההארקה במבנה תקינה!
ליתר ביטחון, רצוי להתקין ממסר פחת יעודי רק להזנת המכשירים באקוריום עם זרם הפעלה נמוך=10 מילי-אמפר (נפוץ באר"הב) במידה ואין לנו כזה ניתן להשתמש בממסר פחת תלת פזי, לחברו "בטור" (2 פולים ביציאה שמחוברים לכניסה של 2 ה-פולים הנותרים) כך גורמים למכשיר לפעול כבר בזרם דליפה של 15מילי אמפר!
חשוב לציין שאין להתקין שום מכשיר אלא אם יש למתקין "רשיון חשמל מתאים", כאן כמעט כולנו חוטאים, בחוק החשמל האחריות מוטלת על מתכנן המתקן, מבצעו, מי שמחזיק או מתפעל אותו או הבעלים.
כלל הבטיחות החשוב לדעתי שכל טיפול באקוריום, חובה לנתק את ההזנה מהחשמל ולעבוד ללא מתח.
קיים בחוק החשמל, התניה מפורשת לגבי ביכות נוי, שכל גישה לציוד החשמלי צריכה להיות נעולה ובמידה ופותחים את ה"גישה" יפסק ההזנה ע"י מפסק ביטחון!
איציק רז ז"ל לא מחובר   הגב עם ציטוט
עדיין לא נקרא Friday 26/03/2004, 00:33   #8
MOR B
 
הסמל האישי שלMOR B
 
תאריך הצטרפות: 03/10/03
הודעות: 1,131
הודו לך על 0 הודעות 0 פעמים
ברירת מחדל

חבר'ה מאמר מצויין וחשוב , אני חייב להאריק את האקווריום שלי - לא הבנתי איך עושים זאת הלכה למעשה. יש לי כבל חימום תת קרקעי שזולג לאקווריום, כאשר אני שם טסטר במי האקווריום הוא דולק!!! לא מרגישים שום זרם , אבל אני כל הזמן דוחף ידיים וחייב לנקוט במשנה זהירות. אשמח לעזרה, האם כל חשמלאי מוסמך יודע להאריק אקווריום ויודע מהו כלוב פראדי?
__________________
נישת אקווריומי הצמחיה הולכת להשתנות!!!
החלה הספירה לאחור...
ברוך מור - 065-342419
www.freshreef.com/forum
MOR B לא מחובר   הגב עם ציטוט
עדיין לא נקרא Friday 26/03/2004, 09:54   #9
AP
 
תאריך הצטרפות: 20/01/04
מיקום: שרון
הודעות: 124
הודו לך על 0 הודעות 0 פעמים
ברירת מחדל

כמו שאיציק (והמאמר) כתב, עם הזליגה קטנה מ- 30 mA ממסר הפחת לא יקפוץ גם עם מחוברת הארקה.

ז"א עם לא תנתקו את המתח לפני מגע עם המים אתם עלולים להתחשמל מזרם של עד 29 (עלול להיות קטלני אבל לא בהכרח, ראה טבלה במאמר)

מצב זה הוא פחות סביר אבל קיים (צריך מגע מאוד מסויים שיגרום לזרם גדול מ-3 וקטן מ-30)

הארקה לציוד חשמלי מחוברת למתכת בעלת מוליכות גבוהה ובמצב זה גם אם הזרם נמוך מ- 30 וממסר הפחת לא יקפוץ ונבוא במגע עם המתכת הזרם ימשיך לזרום להארקה ולא לגוף האדם (הזרם יזרום ברובו למקום בו המוליכות גבוהה ע"י חוק אום).

באקווריום הנושא מאוד מורכב וקשה למדל אותו, כי לכל הרכב מים לבכל בן-אדם יש מוליכות שונה והמודל הוא תלת מימדי ומורכב.

חייבים לבצע שני דברים עיקריים (כמו שהמאמר ואיציק חוזרים ואומרים) קודם כל לנתק את חיבורי החשמל לפני כל מגע עם המים ולחבר הארקה (שתעזור במקרה והזרם גדול מ-30, או 10 אם תשיגו ממסר פחת מתאים).


חשמלאי לא בהכרח יבין אותכם בנושא כלוב פארדי, אבל הוא כן אמור לדעת לחבר הארקה, לבדוק שממסר הפחת תקין, לודא שהארקת הבנין תקינה ואולי למצוא פתרון לממסר פחת בעל סף התמתגות נמוך יותר. - רק חשמלאי יודע איך לבצע זאת ורק הוא מוסמך לבצע זאת.
__________________
עמית
AP לא מחובר   הגב עם ציטוט
עדיין לא נקרא Friday 26/03/2004, 12:53   #10
MOR B
 
הסמל האישי שלMOR B
 
תאריך הצטרפות: 03/10/03
הודעות: 1,131
הודו לך על 0 הודעות 0 פעמים
ברירת מחדל

ap הרוב מובן אבל מה לגבי ציוד בלי הארקה? כמו כל החימומים למינהם שעובדים רק עם שני פינים לשקע , בלי פין שלישי לארקה? כדי להיות פרקטיים - אף אחד (לפחות ממי שאני מכיר) לא מנתק את כל הציוד כשהו דוחף יד למים - מה הדרך הטובה ביותר להימנע מבעיות? איך אני פותר את בעיית הזליגה מכבל החימום התת קרקעי ?
__________________
נישת אקווריומי הצמחיה הולכת להשתנות!!!
החלה הספירה לאחור...
ברוך מור - 065-342419
www.freshreef.com/forum
MOR B לא מחובר   הגב עם ציטוט
עדיין לא נקרא Friday 26/03/2004, 14:21   #11
KiK0
 
תאריך הצטרפות: 03/02/04
הודעות: 44
הודו לך על 0 הודעות 0 פעמים
ברירת מחדל

תבדוק מאיפה הכבל התת קרקעי זולג(אולי יש חור בחוט איפשהו) ותסתום עם סיליקון...
KiK0 לא מחובר   הגב עם ציטוט
עדיין לא נקרא Friday 26/03/2004, 16:44   #12
AP
 
תאריך הצטרפות: 20/01/04
מיקום: שרון
הודעות: 124
הודו לך על 0 הודעות 0 פעמים
ברירת מחדל

אם אפשר, אז בבקשה להשאיר את מתן התשובות בעץ זה לחשמלאים (נראה לי שיש מספיק בפורום) או לאנשים בעלי נסיון מעשי או ידע תאורטי בתחום.

לא כל ציוד צריך הארקה, מותר למכור ציוד ללא הארקה אבל הוא צריך לעמוד בתקני בידוד מחמירים (ראה מאמר).

לגבי ניתוק האקווריום: חייבים לנתק אותו. תקרא את הוראות הבטיחות של מחמם יאגר (הציד), "אסור להכניס יד למים כאשר הוא בחשמל" (וזה לגבי ציוד גרמני שעבר את כל בדיקות הבטיחות ויש לו זכוכית כפולה)

תסדר לך מפסק נוח לניתוק החשמל והנושא לא יראה כל כך מטריד.

היות וזה מאוד לא סימפטי להחליף כבל תת קרקעי והיות ובדיקה עם טסטר לא אמינה, אל תתקרב למים שהוא בחשמל (תנתק)

תבקש מהחשמלאי שיגיע אליך להתקין הארקה לבדוק האם יש בעיה.
__________________
עמית
AP לא מחובר   הגב עם ציטוט
עדיין לא נקרא Friday 26/03/2004, 23:50   #13
איציק רז ז"ל
יקיר אקווה
 
תאריך הצטרפות: 03/10/03
מיקום: כמון
הודעות: 2,218
הודו לך על 0 הודעות 0 פעמים
ברירת מחדל בטיחות באקוריום

ברוך שלום!
אם יש לך כבל חימום תת קרקעי זולג, אני מבין שהוא ניזון ממתח הרשת (בלי שנאי?) ישירות, זה מצב שאסור להתעלם ממנו!
כדי להפחית את הסכנה מחישמול משתמשים ב"שנאי מבדל", עיקרון ההגנה בשימוש בו: הפרדת מערכות בין הרשת המאורקת של חברת החשמל לציוד ה"רגיש".
שנאי מבדל הינו שנאי בעל 2 ליפופים נפרדים למתח 230וולט לצד ראשוני המחובר לרשת וצד שני המזין צרכן אחד בלבד במתח מתאים (24וולט או 230וולט) צרכן זה אסור שיחובר להארקה!.
במקרה של תקלה בציוד, מאחר והזנתו נובעת מהשנאי ולא מהרשת (אין חיבור גלוני) , לא יתפתח זרם זליגה (כל עוד אין פגיעה שניה נוספת) וחשוב מכל לא יגרם חישמול לאדמה דרך האדם.
איציק רז ז"ל לא מחובר   הגב עם ציטוט
עדיין לא נקרא Saturday 27/03/2004, 01:59   #14
drud
 
תאריך הצטרפות: 20/09/03
מיקום: הרצליה
הודעות: 700
הודו לך על 0 הודעות 0 פעמים
סוג אקווריום: צמחיה 135 ליטר מידטק
וותק בתחום: מ 2003
ברירת מחדל

המון תודה והערכה ללגו ולמקצוענים ולמבינם שהרימו את הנושא הכבד ומלא האחריות והחשיבות.
לדעתי עץ זה חשוב שיהיה דביק בפורומי המתחילים.

אודי
__________________
ואהבת לרעך כמוך - לפחות.
drud לא מחובר   הגב עם ציטוט
עדיין לא נקרא Saturday 27/03/2004, 03:42   #15
bigdarman
 
תאריך הצטרפות: 18/11/01
הודעות: 3,816
הודו לך על 0 הודעות 0 פעמים
ברירת מחדל

לדעתי במקרה שלך זליגה בכבל חימום עדיף להוציא 100 שקל על חדש מאשר כמה אלפים בבית חולים.
__________________
מעוניין לפרסם תמונות לאקוודקס?
שלח עוד היום לכאן! aquadex@walla.com

bigdarman לא מחובר   הגב עם ציטוט
עדיין לא נקרא Sunday 28/03/2004, 20:03   #16
sophiea.
 
תאריך הצטרפות: 26/06/03
הודעות: 6,214
הודו פעם אחת בהודעה אחת
ברירת מחדל

אני גם חושבת שחשוב שעץ זה יהיה דביק...היכן שהוא אבל שלא תהיה בעיה למצא אותו...

ועכשיו אני אפחד לחבר בכלל את החשמל
__________________
"אחוז באושר בעדינות. קיבלת אותו בהשאלה."

פאם בראון,
sophiea. לא מחובר   הגב עם ציטוט
צור אשכול חדש  תגובה

חזור   אקווה - האתר הישראלי לדגי נוי > כללי > קהילת אקווה
הגדרות אשכול
אפשרויות הצגת נושא

חוקי משלוח הודעות
אתה לא יכול לפתוח נושאים חדשים
אתה לא יכול להגיב להודעה
אתה לא יכול לצרף קבצים
אתה לא יכול לערוך את ההודעות שלך

BB code פועל
סמיילים הינו פועל
קוד [IMG] פועל
קוד HTML כבוי
קפיצה לפורום


כל הזמנים הם GMT +3. השעה כרגע היא 00:30.

מאגר הפורומים כולל מאמרים, פרסומים ומידע (שיקראו יחד להלן: "מידע") הינם קניינה של AQUA, (שתקרא להלן: "AQUA")שנכתב ונערך לאחר עבודת מחקר מדעית. מאגר זה, נועד לצורכי לימוד עצמי בלבד והמידע כולו מוגן עפ"י זכויות יוצרים ובהתאם לכך אין לעשות במידע כל שימוש מסחרי ו/או שימוש שלא עפ"י היתר זה. הדפסת המידע ו/או כל שימוש בו מותר אך ורק במסגרת שימוש הוגן ביצירה – לשם לימוד עצמי ולשם מחקר וביקורת אך ורק במידה הדרושה והראויה לצורך המטרות האמורות. בהתאם לאמור לעיל, ומבלי לפגוע מכלליות האמור לעיל, AQUA שומרת לעצמה את מלוא הזכויות על פי כל דין לפעול כנגד מי שינהג במידע שלא עפ"י הוראת אזהרה זו.


מופעל על: vBulletin Version 3.7.3
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.