AQUA Logo

חזור   אקווה - האתר הישראלי לדגי נוי > מים מתוקים > ציקלידים אפריקאים

צור אשכול חדש  תגובה
הגדרות אשכול אפשרויות הצגת נושא
עדיין לא נקרא Sunday 16/11/2008, 09:17   #1
עופר
מנהל פיתוח
 
הסמל האישי שלעופר
 
תאריך הצטרפות: 13/11/03
מיקום: רמלה צפון
הודעות: 18,061
הודו לך על 44 הודעות 74 פעמים
סוג אקווריום: X2 צמחייה \נאנו ריף
וותק בתחום: 20 שנה
ברירת מחדל ציקלידי הליצן של אגם טנג'ניקה - מאמר מקורי מאת: Judas

<FONT size="+4"><FONT COLOR="green">ציקלידי הליצן של אגם טנג'ניקה</FONT></FONT>

<FONT COLOR="blue">מאמר מקורי מאת: Judas</FONT></FONT>אגם טנג'ניקה שבאפריקה (האגם ה-7 בגודלו בעולם ואולי העמוק ביותר) הוא ביתם של קבוצת הציקלידים (משפחה Cichlidae) מיוחדת מאוד שכינויים: "ציקלידי גובי".הקבוצה הזו כוללת שלושה סוגים:EretmodusSpathodusTanganicodusכל שלושת הסוגים השייכים לקבוצה זו כמעט זהים מבחינה אנטומית וההגדרה שמבדילה אותם נובעת מהשוני במבני השיניים שלהם בלבד!ל - Eretmodus השיניים בצורת "כף מריחה".

ל- Tanganicodus השיניים דקות ומחודדות.ל - Spathodus השיניים גליליות מעט.כולם ניזונים מאצות בעיקר ומיצורי מיקרו החיים בתוכם, כך שמבחינה תזונתית הם צימחונים ושיניהם מותאמות לסוג המזון אותו הם אוכלים.ביתם של הציקלידים האלה הוא החלק העליון של האיזורים הסלעיים,

זאת אומרת מים רדודים ועשירים בחמצן כתוצאה מזרמי הגלים, הטמפרטורה קבועה, והמים בעלי חומציות בסיסית גבוהה (8.9בערך ) כתוצאה מפירוק מינרלים שונים.

הם נפוצים לאורך החופים בעיקר באיזורים עם קרקעית חולית או של חצץ.

הגובים שונים מהציקלידים האחרים מבחינה אנטומית.

ציקלידים אלה הסתגלו לחלוטין לאיזור המחיה המיוחד שלהם בצורה כזו שרק באיזור הזה ניתן למוצאם.גופם קצר,דחוס ובעל סנפיר גב ארוך מאד.

בכדי שלא יסחפו בזרמים שלפוחית השחיה שלהם מופחתת (בדומה לבינונים) והם לא מסוגלים "לצוף" במים.

כשהם נחים על הקרקעית סנפיר החזה וסנפיר האגן משמשים לעיגונם בין הסלעים (שוב בדומה לבינונים) ,במצב זה ניתן לראות את פלג גופם התחתון נע מעט בזרמים בזמן שהם מחזיקים עצמם במקום בעזרת סנפיריהם.

סנפיר הגב של הגובים ארוך בהשוואה לציקלידים טנג'ניקאים אחרים.הציקלידים משתמשים בחלק האחורי הרך של הסנפיר לכיונונים עדינים במים, אבל אצל הגובים תנועה של אותו הסנפיר מכוונת אותם מטה לכיוון הקרקעית,

תנועה זו מצויינת כאשר היא מחזיקה אותם במקומות בהם יש זרמים של מים, אבל מקשה עליהם לנוע ממקום למקום ולכן ניתן לראות את תנועתם כקפיצות ממקום למקום.

בגלל מגבלה זו (שלנו נראית מאד חמודה - תנועתם) הם פגיעים מאד לטורפים.למזלם רוב הדגים הטורפים אינם יכולים להגיע לאיזורי הזרמים של הגובים ועיקר הסכנה להם הם נחשפים באה מלמעלה מצד הציפורים.בעקבות סכנה זו לגובים מנגנון הגנה מעניין ,סנפיר הגב של הגובים מורכב מהרבה קוצים/קרנות, בעצם מספר הרב ביותר מכל הציקלידים, ולפעמים מגיע ל-25 קוצי גב ,

וכך ציפורים יעדיפו טרף פחות "קוצני".

מנגנון הגנה נוסף שלהם הוא צבעי ודוגמאות הסוואה כך שקשה להבחין בהם באיזורי המחיה שלהם.שוני נוסף של הגובים מציקלידים אחרים הוא עיניהם הבולטות והממוקמות גבוהה על ראשם , וכך יש להם יותר מרחב ראיה כשהם נחים על הקרקעית.רביה:כל הגובים הם דוגרי פה.אין הבדלי מין כמעט אצל כל הגובים למרות שאצל מספר מהם הנקבה קטנה ועגלגלה יותר.כל הגובים פרט למין אחד (Spathodus marlieri לפי - Kuwamura 1989 רק הנקבה מחזיקה) הם דוגרי פה שיתופיים,

זאת אומרת גם הנקבה וגם הזכר מחזיקים הביצים והלרוות בפיהם.בד"כ בני הזוג יוצרים קשר לכל לחיים דבר יוצא דופן לציקלידים דוגרי פה.שני בני הזוג מגינים על טרטוריה משותפת ואגרסיביותם הרבה מופנת בעיקר לציקלידי גובי אחרים.

הרביה מתבצעת ע"י מעבר הזכר בשטח הרביה ,

אחריו עוברת הנקבה , מטילה הביצים ולוקחת אותם לפיה ,

ואז הזכר שוב עובר בשטח הרביה ומשחרר את זרעו ,

הנקבה שואבת את המים עם הזרע לפיה וכך הביצים מופרות.20-30 ביצים מוטלות בכל הטלה , הנקבה מחזיקה הביצים כ 10 - 12 הימים הראשונים כשהזכר כל הזמן לצידה,לאחר זמן זה הנקבה מסמנת לזכר ומעבירה לו (לפיו) את ההטלה ,

אותה הוא מחזיק 7 - 10 ימים נוספים , בזמן הזה הנקבה נשארת לצידו.

לאחר שיחרור הדגיגים שני ההורים מתעלמים מהדגיגים.דבר מעניין מתרחש עם הדגיגים , חלק מהם הוא כהה יותר וחלק מהם בהיר יותר,

הדבר לא הוכח חד משמעית , ונחקר בעיקר במין Eretmodus cyanosticus,

הדגיגים הכהים יותר התפתחו לזכרים והבהירים יותר לנקבות.

Eretmodus:

גודלם כ 9 סמ.

מלכחי אצות.

הם נפוצים באיזורים בעלי קרקעית חולית בעיקר ובולעים החול בחיפושיהם אחר אוכל ויורקים אותו,

בדומה לטרופאוסים , החול כנראה עוזר להם בפעולת העיקול.

אורך המעיים הוא בערך פי 3 מאורכם,קצרים יחסית לציקלידים אוכלי חומר צימחי אחרים כמו ה Petrochromis לדוגמא (פי 10 מאורך גופו).

Tanganicodus:

גודל הזכרים כ - 7 סמ והנקבות כ - 6 סמ.

ניזונים בעיקר מממיקרו אורגניזמים הנמצאים בצימחיה אך גם מלכחי אצות.

מעיהם הם באורך של עד פי - 2 מאורך גופם.

Spathodus:גודלם כ - 8 סמ ,

והם הפחות נפוצים מכולם.

מלכחי אצות.

אורך המעיים הוא בערך פי 3 מאורכם,קצרים יחסית לציקלידים אוכלי חומר צימחי אחרים כמו ה Petrochromis לדוגמא (פי 10 מאורך גופו).המין Spathodus marlieri הוא הגובי הגדול ביותר , מגיעה ל - 10 סמ , והנדיר מכולם.גובים באקוריום:טמפרטורה - 25-26 מעלות.חומציות - 8.7 - 8.9 .מצע - חולי .הדרך הטובה ביותר להחזיקם היא כזוג באקוריום בינוני ,או כקבוצה של 8 באקוריום של מינימום 450 ליטר.האגרסיביות שלהם אחד כלפי השני גבוהה מאד עד שהם יוצרים זוגות.

רצוי גם שתהיה צמיחת אצות באקוריום,

בכל מקרה התזונה צריכה להתבסס ברובה על חומר צימחי רך.שותפים לאקוריום - המתאימים ביותר מבחינת התנהגות,גודל ותזונה הם הטרופאוסים,

שילוב מצויין כיוון שהגובים הם דגי קרקעית מובהקים ויתעסקו לרוב בעצמם כמו גם הטרופאוסים שחיים יותר במים מעט עיליים יותר.שותפים שלא יפגעו בהם הם סוגי ומיני הסרדינים השונים (ציפריכרומיס ודומיהם) וציקלידים הגנתיים יותר כקלבוס וקומפרסיספס.

שותפים לא מוצלחים הם ניאולמפרולוגוסים למיניהם שסיכויי הפגיעה שלהם בגובים הם גבוהים ,

גם מיני (וזני) ג'ולידוכרומיס תוקפניים יותר ,שותפים לא טובים בגלל שטח מחיה דומה וחוזקם מול הגובים.

ציקלידי הליצן (גובים) של אגם טנג'ניקה הם דוגמא מצויינת נוספת למגוון ולשוני המדהים הקיים באגם המופלא הזה.Judas
__________________
אהה וצמחייה זה הכי אחי(!)

בבקשה לא לשלוח אלי שאלות בנוגע למאמרים ולשאלות בנושא צמחייה בפרטי, זמני התגובה שלי בימים אלו ארוכים מאוד ולשם כך קיים הפורום.
עופר לא מחובר   הגב עם ציטוט
צור אשכול חדש  תגובה

חזור   אקווה - האתר הישראלי לדגי נוי > מים מתוקים > ציקלידים אפריקאים
הגדרות אשכול
אפשרויות הצגת נושא

חוקי משלוח הודעות
אתה לא יכול לפתוח נושאים חדשים
אתה לא יכול להגיב להודעה
אתה לא יכול לצרף קבצים
אתה לא יכול לערוך את ההודעות שלך

BB code פועל
סמיילים הינו פועל
קוד [IMG] פועל
קוד HTML כבוי
קפיצה לפורום

אשכולות דומים
אשכול מפרסם האשכול פורום תגובות הודעה אחרונה
ציקלידי הליצן של אגם טנג'ניקה - מאמר מקורי מאת: Judas Legolas ציקלידים כללי 35 Friday 16/12/2005 02:34


כל הזמנים הם GMT +3. השעה כרגע היא 23:37.

מאגר הפורומים כולל מאמרים, פרסומים ומידע (שיקראו יחד להלן: "מידע") הינם קניינה של AQUA, (שתקרא להלן: "AQUA")שנכתב ונערך לאחר עבודת מחקר מדעית. מאגר זה, נועד לצורכי לימוד עצמי בלבד והמידע כולו מוגן עפ"י זכויות יוצרים ובהתאם לכך אין לעשות במידע כל שימוש מסחרי ו/או שימוש שלא עפ"י היתר זה. הדפסת המידע ו/או כל שימוש בו מותר אך ורק במסגרת שימוש הוגן ביצירה – לשם לימוד עצמי ולשם מחקר וביקורת אך ורק במידה הדרושה והראויה לצורך המטרות האמורות. בהתאם לאמור לעיל, ומבלי לפגוע מכלליות האמור לעיל, AQUA שומרת לעצמה את מלוא הזכויות על פי כל דין לפעול כנגד מי שינהג במידע שלא עפ"י הוראת אזהרה זו.


מופעל על: vBulletin Version 3.7.3
Copyright ©2000 - 2022, Jelsoft Enterprises Ltd.