AQUA Logo

חזור   אקווה - האתר הישראלי לדגי נוי > מים מלוחים > מלוחים כללי, בעלי חיים אלמוגים וחסרי חוליות

הגדרות אשכול אפשרויות הצגת נושא
עדיין לא נקרא Monday 17/05/2004, 19:32   #1
Legolas

הודו לך על 3 הודעות 3 פעמים
ברירת מחדל הקמת רפיוג'יום באק' מים מלוחים

הקמת רפיוג'יום באקווריום מים מלוחים
מאמר מאת: benrokh

מבוא:
ב1998 אם הייתם באים למגדל ריף ושואלים אותו לגבי הקמת רפיוג'יום הוא היה שואל
"what cha talking bout willis?" כיוון שהרפיוג'יום לא היה מושג קיים באותם ימים!
הרפיוג'יום התפתח רק ב3 או 4 השנים האחרונות ונהיה נפוץ רק לפני שנתיים.
כעיקרון הוא הומצא בשביל לגדל חיות שלא יגדלו באקווריום הראשי מסיבות כלשהן
מבחינתו של מגדל חובב זה לא היה דבר נחוץ עד להמצאת השימוש בו כפילטר...

אז בשביל מה צריך רפיוג'יום בכלל?

1) למטרה הראשונית שלו! בידוד חיות שלא יכולות להתפתח מסיבות כלשהן באק' הראשי (דוגמא פשוטה - דג שמציקים לו או דג שתפס מחלה כלשהי שלא מדבקת)
2) למטרה שתרמה להפצתו - פילטרציה! (פילטר אצות, פילטר בוץ וכו')
3) למטרה הכי פחות ידועה והכי פחות מיושמת אך הכי פרקטית מבחינת המגדל שיוון שהיא מממשת את עצמה בכל שימוש שתיתנו לרפיוג'יום - גידול מיקרו סרטנים ותולעים ופלנקטון!
4) מטרה עקיפה אבל לא פחות חשובה - רבייה של זנים של אלמוגים (גידול פראגים) או חיות אחרות.
זאת כמובן אם הרפיוג' יהיה מתוכנן מראש למטרה זו

O.K עכשיו איך אני בונה אותו?
לוקח מיכל ומחבר אותו בצורה כלשהי לאק' הראשי כך שהמים יעברו דרכו ויחזרו לאק'.

אז זה בעצם סאמפ + קרנטינה?
לא, זה לא זה ולא זה!
סאמפ=מיכל לציוד
רפיוג'=מיכל לחיות.
וההבדל בינו לבין קרנטינה זה שבו אסור להשתמש בתרופות המזיקות לחסרי חוליות

אז אפשר להשתמש בו כסאמפ?
אפשר, אבל לא רצוי:
1) הוא צריך להיות ממוקם מעל לאקווריום ליעילות מקסימלית, כי אז היצורים שיתפתחו בו לא יהפכו לקוקטייל סרטנים ואצות ברגע שייכנסו למשאבה שמחזירה את המים לאק'.
ברגע שיהיה ממוקם מעל לאק' המים יחזרו אליו בעזרת כח המשיכה והיצורים לא יעברו בראשי הכח.
2) מפרק חלבונים שממוקם ברפיוג' ישאב לתוכו את היצורים המוקרוסקופיים החיים בו
3) הדבר היחיד שלא צריך להיות חי ברפיוג'יום זה המערכת תאורה!
כל שאר המקום חייב להיתפס ליעילות מקסימלית על ידי חול חי, סלעים חיים ואצות. לפיכך כל ס"מ של מקום התפוס ע"י ציוד הוא בזבוז

אז מה אני חייב להכניס לתוכו?
1) חול חי, שכבה של לפחות 10 ס"מ. למה? ניטרול ניטראט, שמירה על רמת הקלציום והבאפר, מצע טוב להתפתחות יצורים שיתחזקו את הרפיוג' ואת האק'.
למה לפחות 10 ס"מ? מתוך התחשבות בפירוק יעיל של ניטראט ובזה שחלק ממנו יתמוסס עם הזמן לשחרור קלציום ובאפר למים.
2) סלעים חיים, שיוצרים לפחות מס' מקומות מסתור. למה? אם תרצו להפריד דג משאר האוכלוסייה באקווריום הוא יזדקק למקומות מסתור. גם חיות אחרות ישתמשו בסלעים... לדוגמא אצות שתכניסו לניטרול פוספאט ואלמוגים שתרצו להרבות בו.
3)תאורה - אם תרצו ואם לא, אתם צריכים אותה. למה? כדי לשמור על איזון PH באק' - התאורה ברפיוג' תפעל כשבאק' הראשי היא תהיה כבויה, לגידול אצות, וכבונוס זה נותן תאורת אור ירח לאק' הראשי (אם הרפיוג' ממוקם כך שחלק מהאור יילך לתוך האק'). אם ברצונכם לגדל בו אלמוגים לרבייה תצתרכו להתחשב בכך בבחירת התאורה.

מה כדאי להכניס לתוכו?
1) מאקרו אצות או מנגרובים לשליטה על ניטראט ופוספאט.
2) צוות ניקיון שישמור על החול והזכוכית שלא יתכסו בציאנובקטריה (ברפיוג'יום כמעט ולא צריכה להיות זרימה, רק חלשה).
3) בוץ כמצע. יעיל מאוד לפילטרציה.
כמו כן רצוי שהחול ברפיוג'יום יהיה חול חי. זה יעיל יותר כשמנסים ליצור פילטר ניטראטים
4)תאורת ספקטרום מלא (5500 קלווין) שתתאים גם לאצות וגם לאלמוגים.

עכשיו כשאני יודע מה זה רפיוג' ומה יש בתוכו מה הגודל של המיכל שישמש כרפיוג'?
התשובה פה חד משמעית: כמה שיותר = יותר טוב!
ועדיף מיכל גדול, לדוגמא באק' 500 ליטר יעזור מאוד רפיוג' של 100 ליטר, ויעזור עוד יותר רפיוג' של 200 ליטר, הכל לפי המקום שיש לכם שתוכלו להקדיש לו.

ציטוט:
פורסם במקור על ידי Shuky
אני מאמין בשכבת חול עבה (לי יש כ-15 ס"מ) הבנויה בעוביים שונים - חלק תחתון עם גרגרים גדולים וחלק עליון דק יותר. כמובן שיש שם צוות נקוי גדול (קונצים, נחשונים, מלפפון, תולעים ושרימפסים).

יש לי מפרק חלבונים נוסף בריפיוג'יום (טונז 3130) - זהו תא של כ-150 ליטרים עמוס ביולוגית (אצות וחסרי חוליות) ובו זרימת מים איטית. נוצרים בו תוצרים חלבוניים ברכוז גבוה ולכן יש בו פורק נוסף שנחשב לפלנקטון פרינדלי - זו אגב לא המצאה שלי, זוהי דרך עבודה מקובלת.

לגבי תאורה, אני עובד 24/7 (לא מכבה כלל) עם פלורסנטים (3*18 ואט) - ומקווה שכך מונע נפילת PH בלילה ובטוח שכך מונע מהקאולרפה להפוך לג'לי (והיא צומחת כמו מטורפת...).

יש לי גם שני מנגרובים.
לסיכום:
הרפיוג' משמש לא רק כמקלט לחיה שמציקים לה, אלא גם כ:
פילטר אמוניה, ניטריט
פילטר ניטראט, פוספאט
מיכל ריבוי פלנקטון
מיכל לגידול פראגים של אלמוגים
מאזן PH
ועוד.
אם להוסיף אותו זה כבר שיקול שלכם, לדעתי כדאי!
Legolas לא מחובר   הגב עם ציטוט

חזור   אקווה - האתר הישראלי לדגי נוי > מים מלוחים > מלוחים כללי, בעלי חיים אלמוגים וחסרי חוליות
הגדרות אשכול