AQUA Logo

חזור   אקווה - האתר הישראלי לדגי נוי > מים מתוקים > דגים כללי, בריכות נוי וחסרי חוליות

צור אשכול חדש  תגובה
הגדרות אשכול אפשרויות הצגת נושא
עדיין לא נקרא Tuesday 29/08/2006, 20:58   #1
tomer_w

הודו לך על 0 הודעות 0 פעמים
ברירת מחדל דגים נאכלים

לאחרונה אוכלוסיית האקווריום שלי התמעטה בקצב מהיר, בהתחלה חשבתי שזו מחלה כלשהי וביצעתי כמה החלפות מים אבל במקביל שמתי לב למספר רב מהרגיל של דגים נשוכי סנפיר (ממש עד העצם).
האוכלוסייה - גופים, טטרה קרדינל, פנטום שחור (היחיד שנשאר), טטרה בואנוס איירס ופלאקו יחיד.
כרגע אני מטיל את האשם בפלאקו (הדג הכי גדול באקווריום - בערך 8-10 ס"מ)- נראה לכם הגיוני?
כדאי לציין שבמקביל לבעיה החלפתי את האוכל מסרה ויפגרן (שוקע חלקית) לדפדפים (גם של סרה) מאחר ונראה לי שרוב הדגים מעדיפים אותם. אני מקפיד לוודא שחלק מהאוכל יושקע לקרקעית בשביל הפלאקו ומוסיף קצת אנין נון לוודא שיש לו אוכל.
האקווריום מלא גם בצמחייה טבעית.
האם יש להוציא את הפלאקו, האם קניית אוכל שוקע בנוסף תפתור את הבעיה או ברגע שהוא פיתח תאבון לדגים אין כבר דרך חזרה ?
tomer_w לא מחובר   הגב עם ציטוט
עדיין לא נקרא Wednesday 30/08/2006, 02:44   #2
Double Delta

הסמל האישי שלDouble Delta

הודו פעם אחת בהודעה אחת
סוג אקווריום: יש כמה...

אני הייתי בודק דווקא את הטטרה בואנוס-אייריס... פלקו לא יכול כל כך לקרוע סנפירים אלא אם הדגים מנסים להתחכך עליו בעודו שוחה... וזה דורש תכנון רציני לפני כל חיכוך...

"מושיק, זה כולה חיפושית שחורה, לילך בכלל לא בסביבה, ובאזרחות אפשר לראות אותם יום יום אצלי בבית... עוד משהו?!"
Double Delta לא מחובר   הגב עם ציטוט
עדיין לא נקרא Wednesday 30/08/2006, 20:12   #3
tomer_w

תיקון - הדג החשוד הוא לא פלאקו אלא אנציטרוס והסנפירים הנאכלים הם תמיד סנפירי הזנב (אם זה משנה משהו).
בכל מקרה, שמתי לב גם שאין שרצים בכלל באקווריום בזמן האחרון (בד"כ היו תמיד בסביבות 10-20 שרצים מסתובבים באופן קבוע).
נראה לכם שתוספת מזון תשנה משהו או רק תזהם את המים?
עדיין לא נקרא Wednesday 30/08/2006, 20:13   #4
רותם
חבר כבוד

הסמל האישי שלרותם

בדומה לשבי הייתי מהמר על הטטרה בואנוס-אייריס,יש לדג הזה נטייה להיות מרושע לפעמים.
עדיין לא נקרא Wednesday 30/08/2006, 20:14   #5
Double Delta

הודו פעם אחת בהודעה אחת

נסה להוסיף גיוון במזון, תוסיף עוד מקומות מסתור לאקווריום, צמחים יעשו עבודה נהדרת בתור שניהם (מזון ומסתור).

אני עדיין מאשים את הבואנוס-אייריס טטרה...

"מושיק, זה כולה חיפושית שחורה, לילך בכלל לא בסביבה, ובאזרחות אפשר לראות אותם יום יום אצלי בבית... עוד משהו?!"
עדיין לא נקרא Wednesday 30/08/2006, 21:33   #6
tal2021

הסמל האישי שלtal2021

כן, גם לי נראה כי מדובר בבואנוס איירס
עדיין לא נקרא Monday 04/09/2006, 21:22   #7
tomer_w

עברתי על המידע והתמונות באקווהדקס ואני לא חושב שמדובר בטטרה בואנוס איירס (כמו שאמרו לי שהביאו את הדגים). לאחר חיפוש ארוך הבנתי שמדובר בטכינטיס (Tanichthys albonubes) אבל זה אמור להיות דג שקט ונוח.
האם בכל זאת יש סיכוי שהלהקה הזאת (7 פרטים כרגע) היא הגורם לבעיה?
האם יש סיכוי שאחד מהדגים האחרים (שפורטו למעלה) הוא הבעיה?
המוות של הדגים בוודאות הוא מתקיפות מכיוון שאני רואה סנפירים אכולים קשות.

ולגבי מקומות מסתור - לא חסר באקווריום - הוא מלא צמחיה טבעית בגדלים שונים. קשה לי להאמין שניתן להוסיף עליה.
עדיין לא נקרא Tuesday 05/09/2006, 13:19   #8
Double Delta

הודו פעם אחת בהודעה אחת

דבר שלא הועלה לכאן בתור אפשרות, בהתייחס למצב האוכלוסייה (העדר דג "שעיר לעזאזל", הפלאקו לא יעשה את זה...).
ייתכן מאוד כי הדגים שלך סובלים מרקבון סנפירים...
בנוסף ייתכן כי ישנו גורם תוקף אחר (ציינת שיש לך הרבה צמחים חיים באקווריום...), מנין הגיעו הצמחים לאקווריום? כמה זמן הם אצלך?
מה נפח האקווריום וכמה דגים בספירה כוללת יש בו?
כל כמה זמן אתה מבצע החלפות מים?

עדיין לא נקרא Tuesday 05/09/2006, 15:22   #9
tomer_w

הצמחים הגיעו מחברים כולם לפני כשנה עד שנתיים ומאז לא הוספתי צמחים.
נפח אקווריום כ75 ליטר. מספר דגים - 20 (כולם קטנים חוץ מהאנציטרוס).
הטכינטיסים הם הדגים החדשים היחידים (הגיעו לפני כשלושה וחצי חודשים - במשך חודשיים היה שקט ונורמאלי ולאחר מכן החלו להעלם דגים).

החלפת מים - כל חודש כ20%. בזמן האחרון בתדירות גבוהה יותר בשל המוות של הדגים (כל שבועיים כ30% בממוצע).
הטכינטיסים הועברו לאקווריום קרנטינה, אם אתם חושבים שהם לא הגורם או נשא מחלה (במקרה זה רקבון סנפירים) ניתן להחזירם לאקווריום. מה אתם חושבים?
מה בדיוק ניתן לראות ברקבון סנפירים? האם צורת הסנפיר האכול נראת שונה מנשיכה?
עדיין לא נקרא Tuesday 05/09/2006, 16:21   #10
Double Delta

הודו פעם אחת בהודעה אחת

אוקיי, ככה:
בדוק עם אותם חברים האם היו גם להם בעיות באקווריום, כדי לשלול מעבר חרקי-מים טורפים וזחליהם לאקווריום שלך יחד עם הצמחים.

בנוסף, בדוק האם הסנפיר נראה בריא אך נשוך, או כמעט מתפורר- בריא-> כנראה ביס, מתפורר-> רקבון...

תמשיך את החלפות המים שלך בנוסח של 20% פעם בשבוע. הנפח של האקווריום שלך ביחס לכמות הדגים באקווריום יכול להביא בקלות לפיקים של אמוניה במים, לאחריהם הרעלות ובסופן מוות סדרתי של דגים.

בנוסף, בדוק את הפילטר, שאינו סתום, או מג'וייף... אם כן, נקה אותו!

האם התמותות נעצרו לאחר הוצאת הטאניכטיסים? האם תוכל להעלות לנו לפה תמונה שלהם (לצורך ווידוא זיהוי)?
מהיכן נקנו הטאניכטיסים? האם ידוע לך על בעיות שפרצו אצל אותו סוחר באקווריום שממנו נקנו הדגים?

עדיין לא נקרא Wednesday 06/09/2006, 13:31   #11
tomer_w

בדקתי עם ידידה שלי שקיבלה ממני כמה גופים וסייפנים. גם אצלה הייתה תמותה די גדולה (אצלה הדגים פשוט "נעלמו") אבל יתכן שמדובר שבעובדה שזהו האקווריום הראשון שלה (או שבאמת יש קשר). כרגע אני לא רואה עוד דגים פגועים אז אני מקווה שאם אכן מדובר בגורם מחלה הוא נעצר. אני לא אביא דגים נוספים בחודש הקרוב ואמשיך עם החלפות המים בכל מקרה.

לגבי הרעלות אמוניה וכמות דגים לנפח האקווריום - קשה לי קצת להאמין מאחר והאקווריום היה מאוכלס כך במשך תקופה ארוכה ללא בעיות וכל הדגים האמורים קטנים יחסית. הפילטר מנוקה בערך כל חודש בצורה לא מלאה בכדי לשמור על הבקטריות (הספוג נישטף בעדינות בערך שני שליש מאורכו).

כאמור התמותה נעצרה לאחר הוצאת הטאניכטיסים אבל אין לי הוכחה שמדובר בהם כגורם. תמונה מצורפת למטה (בתקווה שזה יעבוד, אני די בטוח בזיהוי בכל מקרה -ראיתי כאלו בחנות לפני כמה ימים ובדקתי בפרופיל באתר וגם באתר של דיסקוס ישראל). הדגים נקנו בחנות אטלנטיס בכפר אז"ר לפני כמה חודשים, אין לי מושג אם היו תמותות לאחר הקנייה שלי מאחר ולא הייתי שם מאז.

אם לדעתך מדובר בחרקי מים טורפים כלשהם, מה גודלם? היחידים שאני מכיר הם פשפשי מים והם מספיק גדולים להראות בעין בקלות. המים באקווריום צלולים לחלוטין ולמרות הצמחיה הרבה אני מאמין שאם יש משהו חי מלבד הדגים (והחלזונות הארורים) הייתי רואה אותו.

בכל מקרה תודה על כל העזרה. אשמח לכל חוות דעת/עצה נוספת
[img][/img]
עדיין לא נקרא Wednesday 06/09/2006, 19:47   #12
tomer_w

עד שקראתי את ההודעה של דאבל דלתא לא חשבתי בכלל בכיוון של רקבון סנפירים ולכן בדיעבד אני לא יכול להזכר אם הסנפירים של הדגים הפגועים ממש הופיעו בין לילה או שזה היה תהליך פרוגרסיבי.
עכשיו לאחר החלפת המים ישבתי קצת והסתכלתי על הדגים ואז הבחנתי בגופי אחד שלא נראה משהו..
תמונה שלו ביחיד מצורפת ותמונה נוספת עם גופי שנראה טוב יותר מתחתיה. אני יודע שהתמונות לא באיכות הכי טובה (אני עדיין לומד את המצלמה) אבל האם יתכן באמת שמדובר ברקבון סנפירים?
מה התרופה/פתרון?

עדיין לא נקרא Thursday 07/09/2006, 01:53   #13
Double Delta

הודו פעם אחת בהודעה אחת

מאוד נראה כמו רקבון סנפירים... שים לב לסנפיר הגב (הוא סגור כמקשה אחת במקום להיות פרוש כלפי מטה...).
אם יש לך כוח, תכניס מלח בישול גס במינון של חצי כפית לכל 10 ליטרים... אחרי כן תעבור לאט לאט למינון של חצי כפית לכל 5 ליטרים. דגים כגון הפלאקו עלולים לגלות רגישות למלח ולכן העליה ההדרגתית עד מאוד. מלח יסייע במקצת בטיפול במחלת רקבון הסנפירים ובנוסף גם החלפות מים מרובות. עשה שאיבות רפש עם כל החלפת מים!

אגב, הדגים בתמונות הם אכן טאניכטיסים, והם דגים מאוד מתוקים...

עדיין לא נקרא Thursday 07/09/2006, 16:09   #14
tomer_w

מה התדירות של החלפות המים צריכה להיות?
הדג הוא לא פלאקו אלא אנציטרוס אבל אני משער ששניהם רגישים באותה מידה למלח.

יש לך עוד מידע על המחלה, ממה היא נגרמת? האם היא תעלם מעצמה או שקיימת נשאות בדגים שהחלימו?
תוך כמה זמן נראה לך שניתן להתחיל לחדש את האוכלוסיה, חודש מהיום יספיק (בהנחה שלא יהיו עוד דגים פגועים...)?
שאיבת רפש מתבצעת תמיד בכל החלפפת מים בכל מקרה...

הרבה שאלות, אני יודע תודה מראש על העזרה.
עדיין לא נקרא Thursday 07/09/2006, 17:07   #15
FroggeR

ציטוט:
פורסם במקור על ידי tomer_w
מה התדירות של החלפות המים צריכה להיות?
.
אני כמעט בטוח שכבר כתבו את זה פה.
20% כל שבוע - מים מהברז בתוספת של אנטי כלור שיהיה איכותי וינטרל גם כלורמין.
בנוסף לרענוני מים תבצע שאיבות רפש מהקרקעית. אם אין לך שואב רפש תבנה DIY יש מדריכים באתר אז תחפש.
FroggeR לא מחובר   הגב עם ציטוט
עדיין לא נקרא Thursday 07/09/2006, 18:45   #16
Double Delta

הודו פעם אחת בהודעה אחת

להלן צי של מאמרים שיכולים מאוד לעזור לך:

מלחית גרין ופורמאלין – תרופה טובה או רעל מסוכן?
מבוא ל"מחלות דגי מתוקים" – הטיפול התרופתי
תרופות והשפעתן על הפילטר
מלח באק'
מחלת ריקבון סנפירים

קריאה מהנה ובהצלחה!

עדיין לא נקרא Sunday 17/09/2006, 10:31   #17
tomer_w

עברו עשרה ימים מתחילת החלפות המים ובידוד הדגים החשודים.
מאז אין שום תמותות באקווריום והגופי שנראה רע בתמונות נראה טוב יותר. הטכינטסים עדין בקרנטינה (מתו שניים מהם ביומיים הראשונים ונשארו חמישה כבר כשבוע).
מתי לדעתכם ניתן יהיה להחזיר את הטכינטסים לאקווריום הגדול והאם באמת אין סיכוי שהם בעצם התוקפנים בסיפור במידה ולא מדובר ברקבון סנפירים?
כרגע באקווריום נשארו - 4 ניאונים, 1 פנטום שחור, אנציטרוס ושישה גופים בגדלים שונים.
ועוד שאלה - עם כל החלפת מים נתבצעת שאיבת רפש, וספוג הפילטר נשטף חלקית (בכדי לשמור על הבקטריות) האם זה מספק בכדי לשמור על איכות המים?
עדיין לא נקרא Monday 18/09/2006, 16:06   #18
Double Delta

הודו פעם אחת בהודעה אחת

הטאניכטיסים הם דגים שמנטאלית ופיסית אינם מסוגלים לפגוע בדגים אחרים...
נטו מתוך נשאות של מחלות. לדעתי עוד שבוע בקרנטינה ורק אז להחזיר אותם לאקווריום.

עדיין לא נקרא Monday 18/09/2006, 21:48   #19
tomer_w

תודה על העצה, נחכה שבוע ונקווה לטוב.

תומר
עדיין לא נקרא Monday 25/09/2006, 22:53   #20
tomer_w

לצערי הצרות לא נגמרו. היום הוכנסו בחזרה הטכינטסים ורק אז שמתי לב שלאחד מהם הזימים נראים אדומים מהרגיל והוא לא נראה משהו.
במקביל גיליתי פציעה/נשיכה על אחד הנאונים (תמונות מצורפות). האם מדובר בתקיפה?
אם כן מי מהאוכלוסיה המפורטת בהודעות העליונות יכולה לגרום לכך?
הטכינטיסים הוכנסו במקביל לגילוי הפגיעה ולכן בטוח שהם לא אשמים בזה...

האוכלוסיה:
4 נאונים, 1 פנטום שחור (היחיד ששרד מהלהקה), מספר גופים צעירים ברובם, אנציטרוס, 5 טכינטיסים.
לא נבדקים פרמטרי מים.

https://www.aqua.org.il/modules.php?n...ic&pic_id=6390

https://www.aqua.org.il/modules.php?n...ic&pic_id=6391
צור אשכול חדש  תגובה

חזור   אקווה - האתר הישראלי לדגי נוי > מים מתוקים > דגים כללי, בריכות נוי וחסרי חוליות
הגדרות אשכול