AQUA Logo

חזור   אקווה - האתר הישראלי לדגי נוי > מים מתוקים > אקווריום צמחייה

צור אשכול חדש  תגובה
הגדרות אשכול אפשרויות הצגת נושא
עדיין לא נקרא Monday 27/04/2009, 13:04   #1
אודי_אודי

הודו לך על 0 הודעות 0 פעמים
OMG אקווריום צמחיה ללא פילטר, ללא משאבת אויר וללא וסת טמפרטורה - האם מעשי?

בתנו רוצה אקווריום קטן בחדרה, אולם כזה שיספק תנאים הולמים לדגים החמודים שיחיו בו. האקווריום אמור להיות מתנת יום הולדת בעוד שבועיים בערך. חשבנו שזה יהיה ענין פשוט אבל נראה שצריך הרבה מחשבה ותכנון כדי להגיע למשהו שאינו מסורבל ועם זאת הוגן כלפי הדגים.

לב הבעיה הוא שבתנו איננה רוצה אקווריום מורכב עם פילטר, משאבה, וטיפול קפדני בו קשה יהיה לה להתמיד. היא זקוקה לאקווריום שיהיה פשוט לתפעול וחמוד למראה. מקריאת חומר באתר זה נראה לי שאקווריום צמחיה יכול לספק את החמצן הדרוש לדגים, וחלזונות או נקאים אחרים יכולים לספק ניקוי (לא ברור אם מלא) לאקווריום. כל עוד תנאי הקיום של הצמחים הולמים עבורם, וכל עוד כמות הרפש שמפרישים הדגים מספיקה לקיום הנקאים, אני מקווה שניתן יהיה לקבל אקווריום מאוזן ללא ציוד תומך.

לגבי טמפרטורה, בתי תוהה כיצד זה שיש לווסת אותה, כאשר דגים חיים גם בבריכות שמתקררות מאד בלילה ומתחממות ביום. האמנם שהייתם בצנצנת בתנאים שנדמים לנו כדומים לתנאי טמפרטורה בבריכה טבעית, תהיה בגדר התעללות בהם?

האם יכול מישהו להעריך אם אקווריום כזה הוא מעשי, מהו הנפח המינימלי לאקווריום כזה כדי להגיע לאיזון בין דגים, צמחים ונקאים, מהו היחס הנכון בין צמחים לדגים לנקאים, מהם סוגי הדגים שמתאימים לאקווריום כזה (רצוי, גם אם נדוש, דגי זהב) ומהי רמת התחזוקה שתידרש בכל זאת?

אהיה אסיר תודה לכל תגובה מושכלת,
אודי.
אודי_אודי לא מחובר   הגב עם ציטוט
עדיין לא נקרא Monday 27/04/2009, 13:11   #2
שלולי

הודו לך על 155 הודעות 180 פעמים
ברירת מחדל תגובה להודעה: אקווריום צמחיה ללא פילטר, ללא משאבת אויר וללא וסת טמפרטורה - האם מעשי?

לי יש אקוריום צמחיה טבעי בנפח 60 ליטר עם תאורה וראש כח קטן לזרימת מים. בחורף יש גם גוף חימום עם טרמוסטט, רובם המוחלט של דגי הנוי ממקורות טרופיים בהם טמפרטורת המים קבועה. בכל מקרה תכנס למאגר המידעותקרא שם את המאמרים המדברים על הקמת אקוריום צמחיה טבעי.
שלולי לא מחובר   הגב עם ציטוט
עדיין לא נקרא Monday 27/04/2009, 13:43   #3
swh

ברירת מחדל תגובה להודעה: אקווריום צמחיה ללא פילטר, ללא משאבת אויר וללא וסת טמפרטורה - האם מעשי?

כמובן שזה אפשרי. אבל יש לזה מגבלות איכלוס.

לי יש שרימפסיה 8 ליטר עם דשא גלוסיסטומה, גאווה מוס, פליים מוס וכדור קלאודופורה אחד
אוכלוסיה של דנטיקולטות שמיתרבה יפה מאוד (לא בחורף)
מנורת שולחן של 11 וואט 10 - 12 שעות ביום
החלפה של 20% בשבוע של מים מסוננים
מצע צימחיה טוב (צריך בערך ליטר)

באקוואריום יותר גדול אפשר להוסיף גם דגים כמו ברבוסים או גופים
עדיין לא נקרא Monday 27/04/2009, 15:33   #4
vis

הסמל האישי שלvis

שלום אודי,

מעשי בהחלט אבל לא הייתי מוותר על פילטרון פנימי קטן שייצור גלים עדינים על פני המים

מה שלדעתי יכול להיות פשוט ונחמד:
חול קוורץ בהיר
גזע עץ קטן שקשורות עליו 2 אנוביות
3 אבני בזלת קטנים מונחים בטוב טעם בחזית
וכמה וליסנריות/סגיטריה מאחור

דגים...אם אתה מתעקש על ללא גוף חימום(בהנחה שהאקו' ישרוד תקופה ארוכה)הייתי הולך על רוזי-ברב
דג יחסית קטן מדהים לכל הדעות וחי בשלום בכל טמפ'..

בהצלחה
vis לא מחובר   הגב עם ציטוט
עדיין לא נקרא Monday 27/04/2009, 15:37   #5
אודי_אודי

תודה לעונים. קשה לי להעריך אם השאלות שלי נחשבות מפונקות לנוכח המידע הזמין באתר, אבל אני מבקש להטריח אתכם בכל זאת, אם זה בסדר, פשוט משום שיש הרבה יותר מדי פרמטרים וכנראה גם רגישות גבוהה לכל אחד מהם, כדי להגיע לאיזון באקווריום, ואני מעוניין להמנע מעוגמת נפש ומתן תנאים גרועים לדגים. אני גם לא בטוח אם מה שאני מנסה להשיג מקובל בכלל.

נפח של 8-10 ליטר הוא כנראה הנפח המתאים לנו, לכן תגובתו/ה של swh רלוונטית יותר. עיקר הענין, לפחות בהתחלה, אמור להיות הדגים, לכן אנו מעוניינים להגיע למצב בו נ?ש??כ??ן דגים באקווריום (ברבוסים ו/או גופים נראים חמודים, נשמח לדעת אם אפשריים גם אחרים).

לא ברור מה לגבי הטמפרטורה. באתרי חנויות דגים ראיתי טווחי טמפרטורה צרים לדגים אלה, לכן לא ברור אם אפשר לקיים אותם ללא גוף חימום. שאלתי המקורית כללה גם התייחסות לנושא הטמפרטורה ותהיה לגבי ההבדל בין המים מ?וו?ס?ת?י הטמפרטורה באקווריום לבין המים שאינם מ?וו?ס?ת?י טמפרטורה בבריכה טבעית, שבה בכל זאת חיים ומתרבים דגים.

בגדול אנו זקוקים להכוונה מעשית (אולי קישורים ממוקדים למאמרים בנושאים הבאים) כדי:
א. לקיים אקווריום שאין בו מיכשור להזרקת אוויר.
ב. לקיים אקווריום שיש בו ניקוי טבעי ללא פילטר וסירקולציה של המים.
ג. לקיים אקווריום שמסתמך על תאורה טבעית (שמש לא ישירה, ללא תוספת תאורה).
ד. לקיים אקווריום שאינו מסתמך על וויסות טמפרטורה, אלא מקיים את הגדים אל פי טמפרטורת הסביבה, בהנחה שאיננה קיצונית, אלא טמפרטורת בית.

ורצוי יותר (אני מקווה שזה לא מפונק מדי): מתכון - רשימת קניות ושלבי ביצוע - להרכבת אקווריום שכזה.

תודה,
אודי.
עדיין לא נקרא Monday 27/04/2009, 15:57   #6
swh

שלושים ליטר זה נפח טוב יותר עד עשר ליטר זה מתאים לשרימפסים בלבד.
יש מאמר מעולה של יער https://www.aqua.org.il/forums/showthread.php?t=143020 על עקרונות ושיטת הבניה של האק' הטיבעי

לשאלתך על טרמוסטט אפשר לוותר במקרים מסוימים ראה המלצה של VIS על אור חזק וקבוע אי אפשר לוותר
עדיין לא נקרא Monday 27/04/2009, 16:10   #7
uorya_k

היי אודי
אתה יכול לפתור את הבעיה בקנית אקווריום ג'בו הוא מגיע כבר עם פילטר עליון ותאורה ואתה צריך רק גוף חימום זה אמור לעלות לדעתי באזור ה300 ש"ח וככה תוכל להיות שקט כי יש לך את כל הציוד שאתה צריך
לגבי הגופים הם מצויינים בתור התחלה לילד או ילדה חמודים עמידים למדי ומתרבים מהר
דבר נוסף ראיתי כאן הודעה של דג העיר לא זוכר את כל הפרטים אבל נדמה לי שאתה יכול לקנות אקווריום ולקבל 50 אחוז חזרה לקני של ציוד ודגים זה מתחלק 25 25 לכל אחד
וזה בכללל סוגר לך את הפינה של כל האקווריום
uorya_k לא מחובר   הגב עם ציטוט
עדיין לא נקרא Monday 27/04/2009, 17:15   #8
oyogev

הסמל האישי שלoyogev

אודי,
לא הייתי ממליץ לך להתחיל ישר מאקווריום צמחייה, במיוחד לאור העובדה שהילדה רוצה מינימום טיפול.
כדאי לך לחשוב על אקווריום מאובזר, עם פילטר וגוף חימום מובנה. תוותר על צמחייה כרגע ותתחיל עם דגים חזקים (אוליי אפילו משריצים - גופים, סייפנים, מולים שנותנים הרבה תנועה וצבע) ולאט לאט תראה אם היא אוהבת את התחביב.
אני יודע שזה נראה יפה יותר עם הצמחייה והאגדה אומרת שאין צורך בפילטר, אבל תשאל כל אחד פה בפורום יש לו פילטר (ואפילו רציני - דוד חיצוני). כמו-כן צמחייה משמע עבודה (גיזום, ניקיון ועוד).
לכן ממליץ בחום תתחיל בקטן... תתחיל עם דגים ללא צמחייה (יותר תנועה) ומשם תתקדם לצמחייה או אולי אפילו תתאהבו במיים מלוחים.
לא משנה מה העיקר שיהייה בהצלחה....
עדיין לא נקרא Monday 27/04/2009, 17:44   #9
ohadh

הסמל האישי שלohadh

הודו לך על 34 הודעות 54 פעמים
סוג אקווריום: צמחיה

ציטוט:
פורסם במקור על ידי oyogev צפה בהודעה
אודי,
לא הייתי ממליץ לך להתחיל ישר מאקווריום צמחייה, במיוחד לאור העובדה שהילדה רוצה מינימום טיפול.
כדאי לך לחשוב על אקווריום מאובזר, עם פילטר וגוף חימום מובנה. תוותר על צמחייה כרגע ותתחיל עם דגים חזקים (אוליי אפילו משריצים - גופים, סייפנים, מולים שנותנים הרבה תנועה וצבע) ולאט לאט תראה אם היא אוהבת את התחביב.
אני יודע שזה נראה יפה יותר עם הצמחייה והאגדה אומרת שאין צורך בפילטר, אבל תשאל כל אחד פה בפורום יש לו פילטר (ואפילו רציני - דוד חיצוני). כמו-כן צמחייה משמע עבודה (גיזום, ניקיון ועוד).
לכן ממליץ בחום תתחיל בקטן... תתחיל עם דגים ללא צמחייה (יותר תנועה) ומשם תתקדם לצמחייה או אולי אפילו תתאהבו במיים מלוחים.
לא משנה מה העיקר שיהייה בהצלחה....
לא מצליח להבין את הרציונל מאחורי העצה הזו ביחס לשאלה שנשאלה. השואל מעוניין בכמה שפחות תחזוקה ובכל תצורה אחרת יש ריבוי החלפות מיים ושאיבות רפש לכל הפחות. בעייני זו עבודה מייגעת עבור מי שלא רוצה בה (או רוצה להמעיט ככל האפשר).
אין פחות תחזוקה מאשר אקווריום טבעי - נקודה. ברגע שהוא מתייצב מוסיפים מי פיצוי וניתן להמשיך ללא החלפות כחצי שנה ואז לעשות 50% החלפה. גיזום עושים פעם בשבועיים או יותר (לפי הצורך) - זה די קל ויכול להיות אפילו מהנה.
דווקא על חימום אין הגיון לוותר זה מציב אילוץ קשיח מדי על האכלוס ומכניס לסטרס מיותר כיוון שתנודת טמפרטורות מהירה מדי (למשל - הדלקתם מזגן ביום קיץ כשחזרתם הביתה - תוך שעה תרד הטמפ מ-28-30 ל-25-4 זה מתכון לנקודות לבנות ושאר מרעין בישין.
איפה בכל זאת ה"קץ'"? צריך השקעה ראשונית.
במצע - מצע לואו טק או DIY - קצת סיפור לארגן אבל שווה וחשוב לאין ערוך. במידה רבה ההצלחה של אקווריום טבעי תלוייה במצע.
בתאורה (חצי וואט לליטר - לכל היותר 0.7 אחרת נכנסים לנושא דישון), למידה של דרישות הצמחיה (צמחיה קשוחה ולא מפונקת - ממש לא נורא) הקמה וייצוב של שבועות מספר עד שמגיעים למנוחה ולנחלה. בסה"כ לא מסובך נורא ויכול להיות מאוד חוויתי עבורה - הייתי מכוון אותה לקרוא פה ומערב אותה - את רב הדברים היא תוכל לעשות בעצמה.
לא ממליץ על אקווריום עם פילטר עליון - זה מנדף פחמן דו חמצני חיוני לצמחים - הייתי מתחיל עם פילטר פנימי סביר (ליתר בטחון) ופשוט משאיר אותו כמשהו שמזיז מיים לפיזור חומרי מזון במיים.
לא דיברת על נפח - לא הייתי ממליץ על פחות מ-60 ליטר כי אז קשה יותר לייצב. השתדל להמנע מפנורמי (לא נורא אבל יש להם נטייה להיות גבוהים ואתה מפסיד תאורה שחשובה לצמחים).
בנוסף - קח בחשבון שבדרך כלל התאורה המסופקת עם האקווריום טובה לצפייה בדגים לא מספקת לצמחים - כדאי לקנות תצורה שתקל עליך את השינוי (למשל - בנייה/קנייה של מיכל ערום והוספת הרכיבים בנפרד (פילטר חימום ותאורה).

בקיצור - נשמע כאב ראש, זה ממש לא, אל דאגה אבל זה כן תחביב שצריך לדעת מה אתה עושה בו. בפורום ישנו כל המידע הדרוש אין צורך להתברבר.
אם זה מתאים לכם נאחל בהצלחה ואנחנו פה
עדיין לא נקרא Monday 27/04/2009, 17:55   #10
סטס

הסמל האישי שלסטס

סוג אקווריום: צמחיה

אני יודע שיש כאלה שיתנגדו, אבל דעה אישית שלי - החזקת אקווריום טבעי (במיוחד ללא פילטר) דורשת מיומנות רבה ומודעות לתהליכים המתרחשים בתוכו. במיוחד כשמדובר בנפח כל כך קטן (8-10 ליטר). חבל שתתאכזבו, אני מאד ממליץ להשקיע קצת יותר וללכת על מערכת אם פילטר, חימום ותאורה, לא אמור לעלות יותר מדי, כמו שאמרו כבר - תוותרו בינתיים על הצמחים (אפשר לשים צמחים מפלסטיק), תלכו על גופי או על ברבוסים אבל לא ביחד - ברבוסים ינשנשו לגופי את הזנבות... שיהיה המון בהצלחה!
סטס לא מחובר   הגב עם ציטוט
עדיין לא נקרא Monday 27/04/2009, 18:29   #11
uorya_k

תלחץ כאן זה יוביל אותך לאקווריום שיוכל להתאים לך
uorya_k לא מחובר   הגב עם ציטוט
עדיין לא נקרא Monday 27/04/2009, 18:38   #12
Alechko

2 אגורות שלי:
גופי + צמחי פלסטיק.

וגם לא הבנתי למה ההתנגדות לגוף חימום? לא דורש תחזוקה, תקוע בחשמל וזהו.
פילטר קטן צריך בכל זאת.
Alechko לא מחובר   הגב עם ציטוט
עדיין לא נקרא Monday 27/04/2009, 19:16   #13
kobi1

שלום לך
ברוך הבא , לפי דעתי אתה לא צריך להשקיע כי בסך הכל זו ילדה עדיף שתקנה אקוו קטן עם כמה גופים צבעוניים ושני צמחים מפלסטיק ומשאבת אויר קטנה ואם היא \ אתם תדבקו במחלה של האקוו אז תקנו משהו יותר רציני .בכל אופן שיהיה לך בהצלחה .
עדיין לא נקרא Monday 27/04/2009, 19:27   #14
FeL
משתמש חסום

אולי צנצנת של 5 ליטר עם דג קרב? לא דורש חמצן. אפשר להסתדר בלי פילטר, אין צורך בחימום. מה שכן תצטרך בהחלפת מים שבועיות.
FeL לא מחובר   הגב עם ציטוט
עדיין לא נקרא Monday 27/04/2009, 19:39   #15
yakir

כמה שאלות נוספות לעץ הזה.
האם ניתן לשלב צמחייה באקווריום של כ- 30 ליטר עם תאורה פילטר וחימום.

1) האם מצע קאבול, ומעליו קוורץ יכול להספיק ?
2) איזה צמחיה ניתן לשלב ?
3) האם עלולות להתפתח אצות ? אם כן מדוע ?
yakir לא מחובר   הגב עם ציטוט
עדיין לא נקרא Monday 27/04/2009, 22:10   #16
אודי_אודי

Camera תגובה להודעה: אקווריום צמחיה ללא פילטר, ללא משאבת אויר וללא וסת טמפרטורה - האם מעשי?

האמת היא שאני המום מכמות התגובות ואיכותן. איזה יופי!

יש פה מספר כיוונים לא חופפים, שנעים בין "עזוב אותך מייצוב צמחיה - תתחיל ממש בקטן", לבין "אל תיבהל - זה לא נורא". ואני באמת לא יודע מה נכון עבור הילדה שלי. אני חושב שנשב יחד ואנסה לבדוק איתה מה נראה לה נכון עבורה ונחליט איך להתחיל.

קיבלתי לא מעט פניות פרטיות לרכישת אקווריומים קיימים ומאוכלסים שאנשים רוצים למכור, וגם פניות מבתי עסק למיניהם. עם כל הפיתוי לקנות משהו שכבר פועל ומיוצב, אני חושב שזו תהיה טעות לקחת מן המוכן, ושנכון יותר לתת לבתי לדמיין ולעצב לדגיגים בית משובב לב על פי תחושתה וכך ליצור הזדהות, קשר עמוק יותר והתרגשות כשסוף סוף יגיעו לחיות בו.

בינתיים תודה רבה לכל העונים (וסליחה על שגיאות הכתיב בתגובה הקודמת),
אודי.
עדיין לא נקרא Tuesday 28/04/2009, 11:39   #17
יער

לדעתי תתחיל עם אקווריום (בגודל כזה זה יכול להיות גם אגרטל יפה) בלי דגים, שאותם תוסיף רק אחרי ההתייצבות:
תשים שכבה של 2-3 ס"מ אדמה רגילה, תוסיף שכבה זהה של חצץ דק או חול גס, תשתול כמה צמחים מגזם שתקבל מהאנשים הנדיבים כאן, תמלא מי ברז, וזהו.
הדבר היחיד שחשוב לקנות הוא מד חום (שעולה 10 שקלים), ולבדוק לאורך הזמן מה הטמפרטורות המינימליות.

אחרי שבוע-שבועיים, כשהצמחים מתחילים לצמוח ואתה יודע מה הטמפרטורות, תוכל להוסיף כמה דגים קטנים, אולי טניכטיס שמתאימים למים לא טרופיים. כדאי שיהיו גם כמה חלזונות וכמה שרימפסים.

מנסיוני בקיץ זה יספיק, בחורף אם החדר לא מחומם מספיק אולי יהיה צריך להוסיף גוף חימום קטן, שזה גם לא עניין רציני.

(והסבר תיאורטי: בריכות בגלל גודלן שומרות על הטמפרטורה. ככל שהמיכל קטן יותר שינויי הטמפרטורה קיצוניים יותר, לכן דגים שיחזיקו בבריכה לא יחזיקו באקווריום).
עדיין לא נקרא Tuesday 28/04/2009, 13:55   #18
שלולי

הודו לך על 155 הודעות 180 פעמים

ליקיר אם מדובר באקווריום שכבר פעיל במשך זמן והצטבר לו רפש במצע אז זה מספיק לצמחים.
שלולי לא מחובר   הגב עם ציטוט
עדיין לא נקרא Tuesday 28/04/2009, 14:51   #19
assaflevi

קודם כל בת כמה הילדה?... ל"הפיל" תחזוקה של אקווריום על ילדה בת 6,7 שונה מילדה בת 12, 13.
מניסיוני הלא רב - בהתחלה גם רציתי אקווריום טבעי, מהר מאד הוספתי פילטר...
דגים מנקים באקווריום של 8 - 10 ליטר זה סוג של התעללות.
יש אפשרות לשים שרימפסים... אני ממליץ על דנטיקולטות/ שרי שגם מתרבים וגם קלים לגידול.
אם הייתי צריך להקים אקווריום שכזה הייתי שואל את עצמי כמה שאלות:
1. בת כמה הילדה והאם בגילה מתאים לתת לה לטפל בדגים, בכל מקרה הייתי מכין את עצמי לטפל בו בעצמי...
2. כמה אני מוכן להשקיע... אקווריומים שרצים הרבה זמן (להלן משומשים) בדרך כלל כבר עברו את טבילת האש הראשונית והם דיי מבוססים. זה יכול למנוע הרבה עגמת נפש מילדה (לראות דגים מתים שאת גידלת לא ממש מחזה מרהיב, בכל מקרה הייתי מכין את הילדה שגם דגים שוחים - בסוף מתים).
3. דג קרב יכול להיות אופציה טובה ב10 ליטר - חימום הוא יצטרך בחורף, השאלה אם דג אחד (מרהיב ככל שיהיה) יספק את הילדה/ אותך.
4. אם בכל זאת אתה מחליט ללכת על צמחיה, אתה יכול לקיים אקווריום צמחיה ללא חמצן, על הפילטר לא הייתי מוותר, אמנם צריך לנקות אותו פעם בכמה חודשים אבל זה עדיף מלנקות את כל האקווריום..
שיהיה לך בהצלחה וחג שמח .... כמובן יום הולדת שמח לילדה
assaflevi לא מחובר   הגב עם ציטוט
צור אשכול חדש  תגובה

חזור   אקווה - האתר הישראלי לדגי נוי > מים מתוקים > אקווריום צמחייה
הגדרות אשכול
אפשרויות הצגת נושא