AQUA Logo

חזור   אקווה - האתר הישראלי לדגי נוי > מים מתוקים > דגים כללי, בריכות נוי וחסרי חוליות

צור אשכול חדש  תגובה
הגדרות אשכול אפשרויות הצגת נושא
עדיין לא נקרא Thursday 27/04/2023, 23:58   #1
fxp12345

הודו לך על 0 הודעות 0 פעמים
Question החלפת מצע במקום חול

שלום,
אני משתמש בחול/גרגרים קטנים מאוד בתור מצע לאקווריום 60 ליטר - יש פילטר, משאבת אוויר, עבר סייקל, אין הרבה דגים והגודל תואם לדגים שיש - 6 דגי קורי, 2 גופים ו-4 רזבורה חצויה. פרט ל-java moss אין צמחים.
הבעיה שלמרות השאיבות רפש השבועיים תמיד יש עוד רפש ( נראה כמו חתיכות קטנות נגוסות ) לאחר הנקיון. התחלתי גם באיזשהו שלב להוציא את החול כולו ולשטוף אותו והבעיה שהוא עדיין נשאר יחסית מלוכלך.

רציתי להחליף מצע והשאלה שלי איזה מצע מומלץ?

חשבתי אולי על חצץ/חלוקי נחל בגודל קטן/בינוני אבל לא יודע זה נחשב ליותר "טוב". אני מחפש משהו שיהיה קל לשטוף אותו יותר מאשר חול ( אין ספק שלהוציא חלוקי נחל עם כף הרבה יותר קלה ומהירה לי ) ושלא יעשה נזק חריג למים ( כמו יצירת חידקים אנארוביים במידה חריגה במצע ) כי התהליך של שטיפת החול מאוד קשה לי פיזית - הוצאת החול שוברת לי את הגב ואני לא יכול לעשות את זה באופן קבוע, ובכל אופן, בין אם אני מוציא את כל החול או פשוט שואב את הרפש - תמיד יש בו קצת לכלוך/רפש אחרי הנקיון.
fxp12345 לא מחובר   הגב עם ציטוט
עדיין לא נקרא Friday 28/04/2023, 01:05   #2
garik.d

הודו פעם אחת בהודעה אחת
ברירת מחדל תגובה להודעה: החלפת מצע במקום חול

איזה חול בדיוק יש לך?

כל מצע של חלוקי נחל ואבנים רק יגרום ליותר רפש להצטבר ויהיה יותר ויותר קשה לנקות אותה. באקווריום 60 ליטר, עד כמה שזה נשמע מופרך, מאוד קשה לשמור על ניקיון גם עם כמות קטנה של דגים כי זה פשוט אקווריום קטן והלכלוך מצטבר מהר...

אתה לא אמור להוציא את המצע מאקווריום לשטיפה כל פעם!

ברשותי אקווריום 100 ליטר בערך כעשור. עד לפני מספר שנים היה בו מצע אבנים קטנות עד שהתייאשתי ועברתי לסוג חול סנסיבר של jbl (חפש באינטרנט). הגרגרים שלו מאוד קטנים מה שמונע באופן כמעט מוחלט הצטברות רפש בתוך החול. כל מה שאני עושה זה שאיבת רפש תוך החלפת מים פעם בחודש, כ 40% מהמים באקווריום. הרפש מצטברת רק על הקרקעית ונשאבת בקלות מבלי שאצטרך לשטוף את החול מחוץ לאקווריום....

בהצלחה!

Sent from my G8441 using Tapatalk
garik.d לא מחובר   הגב עם ציטוט
עדיין לא נקרא Friday 28/04/2023, 09:57   #3
fxp12345

ציטוט:
פורסם במקור על ידי garik.d צפה בהודעה
איזה חול בדיוק יש לך?

כל מצע של חלוקי נחל ואבנים רק יגרום ליותר רפש להצטבר ויהיה יותר ויותר קשה לנקות אותה. באקווריום 60 ליטר, עד כמה שזה נשמע מופרך, מאוד קשה לשמור על ניקיון גם עם כמות קטנה של דגים כי זה פשוט אקווריום קטן והלכלוך מצטבר מהר...

אתה לא אמור להוציא את המצע מאקווריום לשטיפה כל פעם!

ברשותי אקווריום 100 ליטר בערך כעשור. עד לפני מספר שנים היה בו מצע אבנים קטנות עד שהתייאשתי ועברתי לסוג חול סנסיבר של jbl (חפש באינטרנט). הגרגרים שלו מאוד קטנים מה שמונע באופן כמעט מוחלט הצטברות רפש בתוך החול. כל מה שאני עושה זה שאיבת רפש תוך החלפת מים פעם בחודש, כ 40% מהמים באקווריום. הרפש מצטברת רק על הקרקעית ונשאבת בקלות מבלי שאצטרך לשטוף את החול מחוץ לאקווריום....

בהצלחה!

תודה רבה.
זה החול שיש לי, ויש לו גם נקודות אדומות פה ושם מתחת לשכבה העליונה ( אולי ציאנובקטריה? האקווריום הוא כמעט כבן חודשיים )

ופתחתי את המכסה של הפילטר ( mini biobox ) שהשכבה העליונה ביותר ( קפסולות/קופסאות קטנות ) זה מעין צמר לבן שלאחריה פחם ולאחריו ספוג ולאחריו המדיות הביולוגיות; ראיתי שכל שאר השכבות מצוחצחות להפליא ( כמו חדשות ) רק שהשכבה העליונה ביותר - צמר/כותנה לבנה היה מטונף לחלוטין עד שכמעט הקאתי את הנשמה שלי , לא האמנתי שבזמן כזה קצר הוא הספיק לצבור כ"כ הרבה ג'יפה.

אני חושב שזה מה שהיה מלכלך לי כ"כ הרבה את האקווריום כי מאז שקניתי את האקווריום לא ניקיתי את הפילטר ( אמרו לי בחנות שצריך כל 3 חודשים אז לא טרחתי להסתכל במה שקורה בפילטר ) ובאמת כשהוצאתי את השכבה של הצמר לשטיפה מלא חלקיקים קטנים של רפש יצאו ( וכשהייתי עושה החלפות מים ושאיבות רפש עד כה באמת הייתי רואה חלקיקי רפש קטנים במים למרות הנקיון )

אז רציתי לדעת,
1. מהן הנקודות האדומות שנוצרות מתחת למצע החול? מה הסיכוי שיווצרו גם אם אחליף למצע חדש?
2. בפילטר, אם אני אחליף את שכבת הצמר בשכבה של ספוג - האם זה ישפר את הפילטרציה ואת השמירה על הנקיון של המים? כי הצמר מתלכלך מאוד מהר והוא גם מלכלך את המים.
עדיין לא נקרא Friday 28/04/2023, 10:37   #4
garik.d

הודו פעם אחת בהודעה אחת

התמונה שצרפת לא עלתה אז אי אפשר לראות אילו נקודות אדומות.

לגבי הצמר הלבן, אין איתו בעיה כל עוד אתה שוטף או מחליף אותו מדי שבוע שבועיים. אני מחליף. הזמנתי מאלי לפני שנים חבילה ועדיין משתמש בה. עדיף יותר מדיה ופחות ספוגים. בכל מקרה מומלץ לשטוף את הספוגים והמדיה במי אקווריום שהוצאת ולא במים מהברז כדי לשמור על הבקטריות הטובות.

בהצלחה!

garik.d לא מחובר   הגב עם ציטוט
עדיין לא נקרא Friday 28/04/2023, 11:28   #5
fxp12345

ציטוט:
פורסם במקור על ידי garik.d צפה בהודעה
התמונה שצרפת לא עלתה אז אי אפשר לראות אילו נקודות אדומות.

לגבי הצמר הלבן, אין איתו בעיה כל עוד אתה שוטף או מחליף אותו מדי שבוע שבועיים. אני מחליף. הזמנתי מאלי לפני שנים חבילה ועדיין משתמש בה. עדיף יותר מדיה ופחות ספוגים. בכל מקרה מומלץ לשטוף את הספוגים והמדיה במי אקווריום שהוצאת ולא במים מהברז כדי לשמור על הבקטריות הטובות.

בהצלחה!

העלתי את התמונה
https://pasteboard.co/9C6LD52DNL6P.png

וטעיתי לגבי המצע, אין לי כזה כמו שיש לך ואני לא זוכר את השם של החברה אבל הוא היה נראה יותר אפור ולא לבן כשקניתי אותו. לצערי זרקתי את החול של האקווריום לפני שהבנתי שהמקור ללכלוך הוא מה filter floss, ומה שיש בתמונה זה אותו חול רק בשרימפסיה.
אני חושב שאקנה חול סנסיבר של JBL כפי שהצעת או חול של חברה אחרת שהינו יותר לבן ממה שיש לי כרגע, בכל מקרה למדתי משהו מכל העניין וזה שבכל שטיפה צריך להתבונן על מה קורה בתוך הפילטר ולנקות במידת הצורך.

נערך לאחרונה על ידי fxp12345, Friday 28/04/2023 בשעה 16:54. סיבה: הוספת מידע
צור אשכול חדש  תגובה

חזור   אקווה - האתר הישראלי לדגי נוי > מים מתוקים > דגים כללי, בריכות נוי וחסרי חוליות
הגדרות אשכול
אפשרויות הצגת נושא