AQUA Logo

חזור   אקווה - האתר הישראלי לדגי נוי > מים מלוחים > ציוד לאקווריום ועשה זאת בעצמך (DIY) - מים מלוחים

צור אשכול חדש  תגובה
הגדרות אשכול אפשרויות הצגת נושא
עדיין לא נקרא Saturday 05/02/2022, 16:13   #1
DoRoN_Ho

הסמל האישי שלDoRoN_Ho

הודו לך על 0 הודעות 0 פעמים
סוג אקווריום: חזרה למלוחים (350 ליטר)
וותק בתחום: מ-2008
ברירת מחדל הקמת אקווריום מרינה/ריף - שלב התיכנון

שלום לכל הנמצאים..
לפני כ-8 שנים עזבתי את החביב וכיום אני מעוניין לחזור, אחרי שהבן שלי בן ה-4.5 ביקש אקווריום כמו של סבא (אקווריום שאני הקמתי לו לפני כ-6 שנים בהפוגה שלי והוא נדבק בחיידק הזה ועד היום פעיל).

הכיוון היום הוא מערכת 120X55X55 או 110X55X55
בנייה של ארונית שאני אבנה מ-סנדוויץ (מצופה פורמייקה) ואחפה אותה ב-אלון אמריקאי או פלטות צבועות בתנור (סטייל בנייה של red-sea עם דפנות כפולות).
בניית צנרת PVC שאני אבנה, יחד עם סאמפ שיעבוד על גרביים מיקרוניות.

https://photos.app.goo.gl/BwJtAZCnaR7QqZpe8
המיקום של האקווריום:
- ברז מילוי אוטומטי
- נקודת ביוב לריקון אוטומטי
- 6 נק' חשמל

האקווריום האחרון שלי היה מרינה 150X60X60 עם סאמפ וצנרת PVC.
מניסיון עבר - המערכת לא הכי שקטה,
עברתי מספר משאבות = לגונה 11K, שונמכה ללגונה 8K, ובסוף שמתי אקווה מדיק 6K
כל זה בשביל להשתיק את המערכת.

האם יש דבר כזה מערכת שקטה ועדיין אפקטיבית?
אשמח לקפוץ לחובב באזור השרון (ליד כפ"ס) שיש לו מערכת שהיא לא RedSea במידות של 110+ אורך, עם ציוד אוטומטי כמה שיותר לניהול האקווריום.

נערך לאחרונה על ידי DoRoN_Ho, Monday 07/02/2022 בשעה 18:11.
DoRoN_Ho לא מחובר   הגב עם ציטוט
עדיין לא נקרא Sunday 06/02/2022, 09:35   #2
שי ב

הסמל האישי שלשי ב

הודו לך על 13 הודעות 13 פעמים
סוג אקווריום: מרינה - 500 ליטר
וותק בתחום: 22 שנים
ברירת מחדל תגובה להודעה: הקמת אקווריום מרינה - שלב התיכנון

בהצלחה רבה,
תעשה 1.2 אורך, אם תרצה תאורה T5 יתאים לך.
בנוגע למשאבת העלאה מסכים איתך, לי יש 500 ליטר עם משאבה של 6000 לשעה של NEW JET והיא פתוחה על 60%, זה סתם טרוף של אנשים לקחת 11 או 8 ל- 500 ליטר +-.
תעשה 2 ירידות מים באחת מהם תשים ברז סכין ואחד חירום עם פתח יותר גבוה, זה הכי שקט למרות שתמיד יש רעש של פורק וכו',
שי ב לא מחובר   הגב עם ציטוט
עדיין לא נקרא Monday 07/02/2022, 16:54   #3
משה
אחראי תחום מלוחים

הסמל האישי שלמשה

הודו לך על 186 הודעות 212 פעמים

מידות הייתי ללא ספק הולך על ה120 ואם אפשר עומק 60 ואם אפשר גובה 60 אז בכלל שלמות 120X60X60
חוץ מיזה שאלו מידות מאוד אסטטיות מאפשר לשים גם T-5 54W....
מערכת שתבנה נכון תהייה שקטה
ראשית ארונית אתה יכול להדיק על הפורמייקה ספוגים בסגנון של תבנית ביצים (מקווה שהמלח לא יגמור אותם אחרת צריך להחליף כל תקופה)
יותר חשוב ארונית אטומה תבנה מדוייק ונכון ויהיה לך שקט...
תקנה פלטות פורמייקה שיהיו מ2 הצדדים או לחילופין תדביק אתה פורמייקה על צד אחד העיקר שיהיו על 2 הצדדים זה חשוב שעובדים עם מלח..
משאבת העלאה יש שקטות אבל הם לא זולות תחפש של דלטק או של באבל קינג סדרת דרגון (ויש סיכוי שתראה את המחיר של באבל קינג תחזור חזרה במקרה הטוב לדלטק)...
ירידת מים גם משהו שיכול לגרום רעש ממליצים על ברז סכין (מאוד קשה עד בלתי אפשרי למצוא בארץ) אפשר גם עם כדורי עם ידיים רגישות
לבנות דורסו וכו'

בהצלחה
אק' 86 ליטר >((((;> אק' 30 ליטר שרימסיה פילטרפריים 20.
משה לא מחובר   הגב עם ציטוט
עדיין לא נקרא Monday 07/02/2022, 17:36   #4
DoRoN_Ho

הסמל האישי שלDoRoN_Ho

תודה על העצות..
לגבי המידות - אכן 120 יהיה פרקי יותר בגלל תאורת T5.

אבל אני פוזל לכיוון תאורת לדים סטייל מותאם עד 110 סמ אקווריום (אם אלך בסוף על ריף)
aqua medic aquarius plus 90

תיבת אובר פלו, שלפי פורומים בחו"ל, נראית אש
modular marine 1200 ghp

לגבי סטנד.. אני מנסה לדחוף מול האישה והמייעצת שלה (מעצבת פנים) סטנד מאלון אמריקאי והם ברצון של צבע בתנור (סנדוויץ+לוחות פורמייקה).
ברגע שתהיה החלטה על הסטנד - אני מתחיל את הפרוייקט ממנו.

נוסף לכל זה, אני דיי מעוניין להבין על אקווריום ריף:
- עלויות תחזוקת
- כמות התעסקות
- מה קורה שלא נמצאים בבית 10-14 יום.
- האם כל הציוד יכול להיכנס בתוך הארונית (אקווריום באמצע הסלון) במידה ומתכננים נכון.

היה לי בעבר אקווריום מרינה 150×60×60 אז אני מודע לעלויות הדגים, האלמוגים והציוד של מרינה.
רק לא בהקשר של ריף.

Sent from my SM-G955F using Tapatalk

נערך לאחרונה על ידי DoRoN_Ho, Monday 07/02/2022 בשעה 18:13.
עדיין לא נקרא Monday 07/02/2022, 21:45   #5
משה
אחראי תחום מלוחים

הסמל האישי שלמשה

ברירת מחדל תגובה להודעה: הקמת אקווריום מרינה/ריף - שלב התיכנון

אני מבין את העניין שאתה שוקל לד ובצדק היום יש דדברים מעניים ועדיין יש גופים שמיוצרים במידות 60 סמ (כמו T-5 24W וכו') הגוף לד הרבה פעמיים מקביל למידות של הT-5
תעשה לעצמך טובה ושמי שבונה לך את האק' יבנה לך תיבת אווברפולו חיצונית אחורית עם מסרק וכו כן לא צריך יותר מדי חבל על הכסף וזה גם לא יעיל יותר...

צריך להסביר למעצבת שעץ חסוף עם מי מלח נראה מהר מאוד כמו העץ של מזח ישן... המלח מנפח אוכל ומשנה צבע חבל במקרה זה יש המון דוגמאות של פורמייקה כדי להחסף להם
תקנה פלטה סנדוויץ צד אחד פורמייקה לבנה פשוטה זה הצד הפנימי כדי להגן על העץ הצד החיצוני מה שתרצו לעצב וכו'
אם אתה מתעקש על עץ אלון וכו' לפחות תצבע חיצונית בלבד ויאכט ורנישט שקוף אבל קח בחשבון שזה יצתרך תחזוקה (זה לכה יפיפיה שצובעים איתה יכטות...)

איך שלא הפוך את זה ריף מוצלח ומושקע יש התעסקות זה נכון אפשר לעשות הרבה אוטומציה אבל בעיקר בהתחלה עד שאתה לומד את התחום את המיכל ועד שאתה מיצב אותו יש הרבה בדיקות וקיצורי דרך הם בפרוש האוייב שלך
אתה יכול לחסוך ע"י למשל שימוש בעתיד במשבות מינון איכותיות בלבד אבל זה רק בהמשך אתה יכול לחסוך בדיקת PH עי הכנסת פרוב קבוע ואמין למים (ואחת ל.. לבדוק כיול חובה!)

עליות תלוי בסופו של יום תלויות גם בחובב אני מניח שמאות שקלים במקרה הטוב (חשמל מים מלח בלאי) ואלפי שקלים בחודשים ספציפים....

ריך לדעתי לא שונה בהרבה ממרינה השוני הוא ביותר סוגי בדיקות תאורה אוסמוזה וכו'
אגב תעשה לעצמך טובה ותתקין סנן נוסף לאחר האוסמוזה DI ואז תחבר מערכת פיצוי אידוי עם מצוף לתא אחרון בסאמפ (דומה למצוף של ניאגרה רק קטנטן) כך איכות המים תהיה מעולה וגם תוכל לחבר ישירות למיכל לפיצוי והמים הראשונים שיצאו יהיו בסדר

העדרות מהבית בעייה זה תמיד בעייה צריך שיהיה משהו שאתה סומך עליו עם מפתח וכו' בנוסף תתקין מצלמות גם בסאמפ וגם במיכל הראשי כך שאם יש בעייה תוכל לכוון מה בדיוק לעשות
בנוסף יש מערכות של בקרים שיכולות לשדר לך ערכים לטלפון וכו יש מערכות כאלו למכירה ויש כאלו שמתכנתים אותם לבד... כמובן אם יש בידך לתכנת בדיוק מה שאתה צריך זה הטוב ביותר
טוב יש בלי סוף מה להגיד שתגיע לכל שלב תשאל ונשתדל לענות
עדיין לא נקרא Sunday 13/02/2022, 11:59   #6
DoRoN_Ho

הסמל האישי שלDoRoN_Ho

תודה על כל התשובות..

עשיתי קצת מחקר בפורומים בחו״ל ונפל לי אסימון בהקשר של תיכנון צנרת ולמה תיבות overflow של יצרנים באות עם באלקהדים קטנים יותר. אז היום רוב המערכות ריף עברו כבר לחישוב צנרת בזרימה של פי 3-5 (והרוב הולכים על פי 3 וזהו) ולא כמו לפני 10 שנים שההמלצה היתה פי 10.
ודבר נוסף, בשביל לקבל מערכת ממש שקטה עוברים לשימוש ב-2 ירידות פעילות (עם דרסו כמובן) + ירידת חירות.

זה אומר שאם אני בונה אקווריום סביב ה 350 ליטר, אני צריך להתאים לו ר״כ שיתן לי נטו 1,100-1,600 ל\ש זרימה (בעליה של 1.4 מטר גובה) וצנרת ירידה כפולה של 25 מ״מ + ירידת חירום של 25 מ״מ.

לגבי הצנרת עליה, אפשרי ללכת על צנרת 32 (אם המשאבה תומכת בה) ואז 2 פיצולים לאקווריום בפינות.
ומשאבת העלאה של 3,000 מסוג DC יכולה לתת כ-2,200 ל\ש בעוצמה מלאה (ולכוון אותה עם הבקר למבוקש)

זה תוקע אותי עם משאבת העלאה של 6,000 ל\ש במצב חדש מהאקווריום הקודם שלא תיכנס לעניינים.

אז בהמשך לבדיקות, שאלות והתחלה של איסוף ציוד לרכישה.
התחלתי לאסוף את הציוד הבא במספר סלי קניות לפני משלוח \ קניה מאנשים (עדיין ביצעתי הזמנה):
- מערכת ATO של אקווה מדיק
- משאבת גלים אחת 4,600 ל\ש של אקווה מדיק (SmartDrift 3.1) עם שליטה מהסלולר.
- גוף חימום schego 300W טיטניום.
- פורק דלטק \ פורק רדסי 300 (בבדיקה)
- צנרת pvc קשיחה, ירידה כפולה 25 וירידת חירום 25, העלאה 32 (שתתפצל ל-25)
- משאבת מינון 3 ראשים (או שללכת כבר על 5 ראשים??) של אקווה מדיק עם שליטה מהסלולר.
- משאבת העלאה DC Runner 3.3 (עוצמה 3,000 ל\ש) של אקווה מדיק.

- תאורה - אני כנראה אקנה בהמשך, כרגע אני בבדיקה על maxspec led גוף ארוך מעל האקווריום.

נערך לאחרונה על ידי DoRoN_Ho, Sunday 13/02/2022 בשעה 12:20.
עדיין לא נקרא Monday 14/02/2022, 10:36   #7
משה
אחראי תחום מלוחים

הסמל האישי שלמשה

לא בטוח שהבנתי אותך עד הסוף ובכל זאת השתדל לענות
אם כוונתך ליטר לשעה פיר נפח מים אז ההמלצה במים מלוחים שונה מציקלידים ששם באמת כפול 10 וכו'
כאן אין את זה זה מאוד משתנה בין מיכל למיכל וכמובן כמה פיצולים וכו' תעשה

לעניין צנרת PVC הכלל אומר ירידה פי 2 מעליה לכן אם משתמשים בצנרת 25 למשאבת העלאה משתמשים ב50 לירידה מהסיבות של הסתידות הצינור עם השנים גדילת ספוגים משקעי קלציום וכמובן אויר שנכנס בבנפילה... כמובן שכדי מאוד ללא קשר לעשות גם צנרת חירום אפשר בהחלט להסתפק ב32 כחרום בנוסף ל50 אך עדיף כמובן 50.

ישנם משאבות שכמו שאמרת עבדות עם צנרת 32 להם צריך צנרת 64 ממ כמובן ש2 צינורות של 32 אינם שווים בנפח הפנימי ל64....
בנפחים בינונים פלוס כדי לעשות 2 פיצולים גם לצנרת 25 וגם ל32 אין קשר לקוטר הצנרת תלוי בחוזק המשאבה נפח המיכל והגובה שאתה רוצה להרים.
אתה מדבר על אזור ה500 ליטר כולל סאמפ כמובן?

הציוד שאתה מסתכל עליו לא מתאים לנפח שלך אני מדבר על המשאבות
הנשאבה שלך מהאק' הישן 600 ליטר לשעה ללא פיצול למקרר וכו' העלאה ישירה למיכל
משאבת גלים קונים 2 לא אחת ולנפח ו4600 לא מתאים לך אני הכנסתי 2 של 4000 במיכל ראשי של 200 וקצת ליטר (לא כולל סאמפ)
לדעתי אתה עושה טעות חמורה אם תעשה צנרת 25 לירידה ממש טעות... שלא ברור מה זה נותן למעט ללכת על הקצה ולקבל הצפה.
עזוב מיושן שמה מיושן וכל מני סיפורים אתה צריך צנרת שמורידה מים ומעלה מים בצורה טובה ללא הצפות ושקטה התכנון שאתה קורה ממנו לא טוב ולא נכון.
בנוסף אני לא הייתי מוריד את הקוטר של צנרת העלאה בפיצול מיותר ביחוד אם המשאבה שלך נורמלית...
משאבת מינון לדעתי תחכה עם זה אתה עדיין רחוק מהשלב ואם בכל זאת תבדוק מה רמת הדיוק שהיצרן כותב

מה שאתה עושה אתה נתכנן מערכת עם זרימות מאוד חלשות וזה לא מתאים למים מלוחים
אתה הולך על משאבות חלשות משאבת העלאה שלא מתאימה לנפח שלך בכלל וצנרת שגם אם תעבוד (והיא מתכון לכשל) תוודה שעובר פחות נפח במערכת פר נקודת זמן זה מאוד לא בריא
אנשים היום מגיעים גם 20 פעמים בשעה
אתה רוצה שהמים יעברו הרבה סינונים שהפורק יעבוד יותר על המים שהמים יסוננו יותר פעמיים דרך מעבר בפרלון וכו'

נערך לאחרונה על ידי משה, Monday 14/02/2022 בשעה 10:40.
צור אשכול חדש  תגובה

חזור   אקווה - האתר הישראלי לדגי נוי > מים מלוחים > ציוד לאקווריום ועשה זאת בעצמך (DIY) - מים מלוחים
הגדרות אשכול
אפשרויות הצגת נושא