AQUA Logo

חזור   אקווה - האתר הישראלי לדגי נוי > מים מתוקים > אקווריום צמחייה

צור אשכול חדש  תגובה
הגדרות אשכול אפשרויות הצגת נושא
עדיין לא נקרא Saturday 09/11/2002, 09:14   #1
asaf

הודו לך על 0 הודעות 0 פעמים
ברירת מחדל צמחים אחרים?...

היי,
אני נאבק עם הצמחים שלי כבר זמן רב.
פעם בשבוע הלימנופילה, לודוויג'יה רפנס, בקופה, וליסנריה גודלים יותר מדי.
כדי לשמור על הצורה שלהם, אני צריך לגזום מלמטה כלל צמח,
שזאת עבודה יותר מייגעת משטיפת 30 קילו חצץ.

האם ישנם באמת ייחורים שמוגבלים בגובהם?
איזה צמחים גודלים ממש לאט (ייחורים)?
בכל מקרה, זאת עבודה ממש מרגיזה.
עוד משהו, יש איזשהו צמח שגדל לאט יותר, כמו קריפטוקורינה, שיכול להחליף ביופיו את הלודוויג'יה?
בקופה תגדל לאט יותר מהלימנופילה?

תודההה
asaf לא מחובר   הגב עם ציטוט
עדיין לא נקרא Saturday 09/11/2002, 09:21   #2
שוני ז"ל
ממיסדיי אקווה וחבר של כבוד

הסמל האישי שלשוני ז"ל

הודו לך על 2 הודעות 2 פעמים
סוג אקווריום: דיסקוסים

אסף יש בחנויות דגים כלי מאד מומלץ זה מוט ארוך בקצה יש מין מכשיר כמו פלייר מפלסטיק שאתה יכול להגיע לכל מקום לתפוס מה אתה רוצה ולהוציא בלי להרטיב את היד אפילו .בנוסף אתה מקבל זוג מספרים שמחליפות את הפלייר ואז אתה ניגש עם המספרים לצמח לוחץ למעלה בידים והצמח נחתך .אני מקווה שהבנת למה אני מתכוון אני עם הכלי הזה עושה הכל בתוך האקוריום בלי להרטיב את הידים ויש לי אקוריום 70 ס"מ גובהה
עדיין לא נקרא Saturday 09/11/2002, 09:35   #3
asaf

אני מכיר, שמעתי, ויודע.
אבל הרטבת הידיים זאת לא הבעיה.
הבעיה היא שאתה צריך לקחת את כל מה שחתכת,
אח"כ להוציא את הבסיסים שלא צריך מהאדמה עם כל השורשים, דבר שיכול לעשות בלאגן,
ואז לשתול הכל, עם או בלי המכשיר, ולגלות אח"כ שרבע ממה ששתלת צף על המים.
זה בסדר אם אתה עושה את זה עם סוג אחד או שניים, אבל יותר מזה, זה משגע את השכל.
עכשיו אני חושב לנסות ללכת על אקוריום שצומח יותר לאט, עם כל החסרונות שייוצרו.
עדיין לא נקרא Saturday 09/11/2002, 11:00   #4
שוני ז"ל
ממיסדיי אקווה וחבר של כבוד

הסמל האישי שלשוני ז"ל

הודו לך על 2 הודעות 2 פעמים
סוג אקווריום: דיסקוסים

בהצלחה
עדיין לא נקרא Saturday 09/11/2002, 17:04   #5
Wild Blue

לצורת הצמיחה (גבעול שסביבו סדורים עשרות עלים) של מהירי הדגילה אין תחליף אמיתי בשום מקום, ניתן אבל להחיפם בצמחים עם צמיחה איטית יותר ונשלטת יותר עם תפקוד זהה באקווריום שדורשים פחות תחזוקה.
יש עשרות מינים של קריפטים ווליסנריות אפופוגנים ונימפאות ועוד שיכולות להוות תחליף לצמחי הרקע הגבוהים.
מבחינת הגבלת מהירות צמיחה וצורה אין ממש דרך לעשות את זה בלי ליצור נזק ממשי לאקווריום ולאבד את כל האפקט של אקווריום צמחיה בריא ושמתפתח ונראה כראוי.
Wild Blue לא מחובר   הגב עם ציטוט
עדיין לא נקרא Saturday 09/11/2002, 23:12   #6
asaf

נכון אבל קח למשל את הצמח רוטלה רוטונדיפולה.
זהו צמח שאני גוזם רק מלמעלה.
אז נכון שאם הייתי גוזם כל הזמן מלמטה הוא היה נראה יותר טוב,
אבל ההבדל הוא לא כזה גדול בצמח, והכוונה שלי היא גם לא בדיוק על הקטע התחתון,
אלא על התפצלות הגבעול למעלה מהקטע שנחתך.
אני חושב שיש מקום שאם חותכים בו בדיוק, אז קשה לראות שהייתה התפצלות וזה נראה כמו גבעול אחד...
זה חשוב לי, כי אם נקח למשל לימנופילה ונגזום אותה מלמעלה, היא תאבד את היופי שלה ע"י התפצלות הגבעול.
אז נכון שלג'ונגליסטים זה לא ממש משנה, אבל לי כן,
ובגלל זה אני מחפש ייחורים כמו רוטלה רוטונדיפולה, בעלי גבעול דק שבאים בקבוצות גדולות,
כך שלא שמים לב שנחתך הגבעול, וכך היופי הטבעי נשמר.
יש הצעות?
עדיין לא נקרא Saturday 09/11/2002, 23:25   #7
Wild Blue

מצטער אבל הלכתי לאיבוד מה בעצם אתה רוצה עצות לצמחים בשביל להחליף את מה שיש לך או שיטות לגיזום נכון
Wild Blue לא מחובר   הגב עם ציטוט
עדיין לא נקרא Saturday 09/11/2002, 23:52   #8
asaf

תראה,
הבנתי שאין עוד שיטות יעילות לגיזום,
אז אני רק שואל על צמחים אחרים
עדיין לא נקרא Sunday 10/11/2002, 12:43   #9
bigpurrs

אכן, אין עוד שיטות גיזום (ממה שאני מכיר) ואם אתה מאד פדנטי בצורה שאתה רוצה לאקווריום תחזוקתו במצב אידאלי היא אכן עבודה קשה.

מנסיוני האישי ומצפייה באקווריומי צמחייה מעוצבים מצב האקווריום נע בגלים מיום יצירתו ואף פעם אינו סטטי. אתה מתחיל את האקווירום עם צמחים צעירים ומעצב אותו לצורה קרובה לשיאו אבל עדיין לא. אחר כך האקווריום מגיע למצב עליו חלמת. אחר כך האקווריום נהיה Over grown ומתחיל הגיזום בין אם מלמעלה ובין אם מלמטה. בדרך כלל אני משתדל לגזום יותר מהנחוץ. כך האקווריום מגיע שוב למצב שמזכיר את ההתחלתי שלו ויש לו זמן מסוים עד שהוא מתפתח שוב לשיאו.

נשמע לי שאתה גוזם כל הזמן כדי להגיע למצב אידאלי, והאקווריום נהיה Over grown מאד מהר וזה מעצבן מאד. בייחוד לגבי כל מה שקשור בצמחי הגבעול מהירי הגדילה.

עצמתי לך, אם אתה עושה גיזום מלמטה, לגזום יותר ממה שאתה צריך. זה אמנם מכוער יותר, אבל ייקח יותר זמן עד שהאקווריום יגיע ל"אידאל" שלו ויותר זמן עד שהוא יהפוך להיות Over Grown. אין מה לעשות, באופן מסויים תחזוקת אקווריום צמחייה פדנטי מצריכה "התחלתם" של צמחים מסויימים כל פעם מחדש.

חלק מהעבודה שלך היא ה"קבלה" שאקווריום צמחייה נמצא במצב אידאלי רק זמן מוגבל מאד. אם הוא אקווריום שגדל מאד מהר הוא במצב אידאלי בערך שבוע לדעתי בכל חודש.

גם מחזור ההתפתחות של כל צמח (גם בצמחי גבעול) הוא שונה. וכדי לדעת איזה צמח מתאים לך אתה צריך פשוט ללמוד את מחזורי הגידול שלהם על בשרך. קצת קשה להמליץ לך על צמחים כי אני מניח שלא כולנו מכירים את כל שלל הצמחים הקיימים ולא רבים מאיתנו ממש חקרו את מחזור הגדילה והגיזום הנדרשים שלהם.

אני למשל מקים כרגע אקווריום חדש, והאקווריום הקטן משמש לי יותר "כר התנסות" לגבי הצמחייה שלי. מסקנה ראשונה שלי היא שאכן צמחי הגבעול הם הכי פרועים מבחינת קצב הגדילה שלהם לגובה, אבל מבין שלושת המינים שיצא לי ממש להתנסות איתם עד כאן אני יכול לומר את הדברים הבאים:

אמבוליה (צמח שקצת מזכיר קבומבה)- הוא הכי פרוע בגדילתו לגובה, עדיין לא נתקלתי במקביל לו, פשוט צומח כמו מופרע ומצריך המון גיזום. יתרונו שהוא פשוט יפהפה לדעתי, ובתאורה נכונה העלים שלו מתרחבים והמרווח ביניהם קטן והוא פשוט מדהים.

היגרופיליה (הידועה לשימצה) - צמח פרוע ביותר, אבל מעט פחות מהאמבוליה מבחינת גדילתו לגובה. העניין עם ההגירופיליה שהוא נוטה להוציא הרבה שלוחות לרוחב ולמלא נפח באקווריום מאד מהר. דרך טובה שמצאתי לדכא קצת את הצמיחה של הצמח הזה היא פשוט פחות אור. יש הבדל מועט במראה הכללי של הצמח אך הוא פשוט גדל לאט יותר. אגב דבר זה אינו תקף לגבי האמבוליה - אמבוליה במעט אור ממשיכה להתפרע לגובה אבל פשוט מגדלת עלים במרווחים גדולים מדי שכן היא מנסה לטפס מהר למעלה לאור.

לודוויגה (אני חושב שזה הצמח, אבל אני לא סגור אם זיהיתי אותו נכון) - לצמח גבעול זה עלים רחבים יחסית והא מאד יפה. הוא זקוק להרבה מאד אור כדי לצמוח יפה וכדי שהעלים שלו יהיו רחבים, וקצב הגדילה שלו לא פרוע מדי והוא אינו נוטה להוציא הרבה שלוחות לרוחב. הצמח הזה, עשוי להתאים למה שאתה מחפש. חסרונותיו הם, א. הוא זקוק להרבה אור, אם הוא לא מקבל את זה נושרים לו העלים מהחלק התחתון והוא הופך להיות מין גזע עם עלים מלמעלה וזה פשוט מגעיל. ב. כל גבעול זקוק להרבה מרחב מחייה, כי העלים רחבים ובצפיפות גדלים קטן ומכוער. ג. חלזונות נוטים לעשות בצמח הזה שמות, הם גם אוהבים אותו נורא וכל חור שהם עושים בעלה מעוות את צורת הגדילה של העלה ויוצר מין עיוות מכוער - לכן נדרש אקווריום נטול חלזונות לחלוטין (מה שמקשה את החיים על חלקנו).

אם תרצה אין לי בעיה לתת לך איזה ייחור מהצמח הזה (כי אני לא חושב שאני מזהה אותו נכון). אבל אני גם אחפש תמונה שלו ברשת שתראה במה מדובר (אולי זה צמח שאתה כבר מכיר), וגם קל מאד להשיג אותו בחנויות.

אני מגלה כל הזמן שבצמחייה יש הרבה לימוד של ניסוי וטעיה. גם ללוק של צמח צריך להתרגל. יש צמחים שבחנות נראים לי וואו, אבל אחרי חודש באקווריום שלי נראים לי ממש מכוערים ולהפך, סיף אמזוני משויש שבחנות נראה ממש סתם הוא בעיני היום אחד הצמחים הכי יפים, וקל מאד לגידול.

אני אחפש לך את תמונת הצמח שלי.

אלון
עדיין לא נקרא Sunday 10/11/2002, 13:28   #10
bigpurrs

אוקיי זיהיתי

הצמח הטוב יותר שעליו אני מדבר גם הוא סוג של היגרופיליה

מדובר בצמח הזה:

http://www.aquahobby.com/garden/pcorymbosa.html

שמו הלועזי: Hygrophila corymbosa ובשפת העם היגרופילה ענקית.

ההיגרופילה היותר מוכרת לנו והיא המתפרעת יותר היא כאן:

http://www.thekrib.com/Plants/People/h-Hygro-sunset.jpg

ונקראת בלעז: Hygrophila Polysperma ובשפת העם היגרופילה סנסט (שקיעה)

האמבוליה נמצאת כאן:

http://www.aquahobby.com/garden/pambulia.html

נקראת בלעז: Limnophila sessiliflora ובשפה עממית אמבוליה גמדית.

היא הצומחת לגובה.

בקיצור אני ממש ממליץ לך לנסות את ההיגרופילה הענקית - צמח מאד יפה ורגוע יחסית להיגרופילה סנסט ולאמבוליה.

אלון
עדיין לא נקרא Sunday 10/11/2002, 15:03   #11
asaf

יש לי 2 היגרופיליה קורימבוסה.
צמח שאת התכונות שלו חיפשתי כבר זמן רב.
הוא נראה מהמם עד ששמתי פלקוסטמוס קטן ואהבל שהרס לי אותו, ועד שהבנתי שזה הוא...
היה מאוחר מדי...
האמבוליה לפי מיטב ידיעתי היא כמו לימנופילה ללא הבדלים מיוחדים.

אלון, אני מכיר את הצמחים שציינת,
יש לי ידע די רחב בקשר למיני צמחים.
דרך אגב, ייחור שדווקא גודל יחסית לאט הוא הבקופה, צמח יפהפה בקבוצות,
אבל הבעיה איתו היא שהוא עדיין כשגוזמים אותו מלמטה או אם הוא מוצל יותר מדי,
כי אז הוא מתעוות ולוקח לו הרבה זמן לחזור לצורתו המקורית.

אני בימים אלה בדוק רשימת צמחים שגודלים לאט, ואנסה לסדר לי עיצוב איתם בעזרת דף ונייר,
ונראה מה יהיה.
אין לי תמונות של האק' עדיין כי כולם קמצנים על המצלמה הדיגיטלית...
אבל יש לי 2 מוכנות ממזמן שאני יכול לנסות לסרוק
עדיין לא נקרא Sunday 10/11/2002, 15:23   #12
bigpurrs

כן טוב, אחרי שקראתי את התגובה שלך על האקווריום היפה של שונרא הבנתי ששניכם מכירים די הרבה צמחים

מה לעשות, אלה הצמחים שיש ואיתם צריך להתמודד, והם לא צמחים קשים. אבל אם הבעיה היא הפלקו אז פשוט תעיף אתו מהאקווריום ותחזיר לחנות. יש מספיק דגים מצויינים שיעשו את אותה עבודה יותר טוב בלי נזק להיגרופילה הענקית.

הבקופה צמח מאאאד יפה ולא נראה פרוע. אני אנסה אותו בקרוב בשאיפה. יש לי תוכניות לגביו באקווריום החדש.

ההיגרופילה הענקית מגיבה רע לאוכלי צמחים מסתבר... אז בלי חלזונות ובלי פלקו - אבל זה אחלה צמח חוץ מזה.

מאד אשמח לראות תמונות של האקווריום שלך. בין אם עדכניות ובין אם לאו.

שלי הקטן לא נמצא כעת במצב שיא, אז לא כדאי לצלם אותו עדיין. והחדש רק בשלבי הקמה אז ממש אין מה לראות עוד (אפילו דגים יש בו רק כמה מולים כסטרטר והם לא יישארו בו אחרי שיסיימו את תפקידם).

אבל... כשהקטן יגדל קצת והגדול יתפתח קצת יותר, אני בטח אצלם. ואם תרצה תמיד אפשר להיפגש ולדון בבעיות עיצוב וגידול צמחייה. הפרויקט הבא שלי הוא גדול שטיח גלוסוסטיגמה יפה. בטח נצטרך כמה ""אקספרימנטים" בתאורה גם בשביל זה. ואני גם אנסה שוב לגדל אלטרנת'רה (שצריך המון אור)... נראה מה יצא.

לימנופילה ואמבוליה הם שני שמות שונים לאותו הצמח. צמח מאד יפה ומוצלח.

אלון
עדיין לא נקרא Sunday 10/11/2002, 21:14   #13
asaf

גלסוסיטגמה גם אני רוצה לנסות...גם ריסיה...
אבל יש לי בערך יותר מדי צמחים כרגע ולא יזיז לי עיצוב חדש. וכסף...
דרך אגב,
על איזה עיצוב אתה הולך?
צור אשכול חדש  תגובה

חזור   אקווה - האתר הישראלי לדגי נוי > מים מתוקים > אקווריום צמחייה
הגדרות אשכול
אפשרויות הצגת נושא