AQUA Logo

חזור   אקווה - האתר הישראלי לדגי נוי > מים מתוקים > אקווריום צמחייה

צור אשכול חדש  תגובה
הגדרות אשכול אפשרויות הצגת נושא
עדיין לא נקרא Sunday 08/01/2006, 11:21   #1
yoba

הודו לך על 0 הודעות 0 פעמים
ברירת מחדל 1. חומרי הזנה נוספים בדשן YOBA

1. מה דעתכם בנוגע לחשיבותם של חומרים שהם מעבר ל- NPK באשר ל- long run של אקווריום צמחיה מאוזן -
http://www.freshreef.com/forum/forum...N=1&FID=9&PR=3
yoba לא מחובר   הגב עם ציטוט
עדיין לא נקרא Sunday 08/01/2006, 13:17   #2
עופר
מנהל פיתוח

הסמל האישי שלעופר

הודו לך על 57 הודעות 96 פעמים
סוג אקווריום: X2 צמחייה \נאנו ריף
וותק בתחום: 20 שנה

yoba שלום,
דיון זה עלול להיות פרובקטיבי מאוד היות ובמאמר שהפנת אליו, כותב המאמר כותב את דעתו וגישתו האישית לגבי הדשנים שהוא עצמו מוכר.
אני מעריך (ובצדק) כי קימות שיטות שונות להכנות דשן ולא נראה לי מתאים לקטול שיטה אחת על פני שיטה אחרת.

כולי תקווה שהדיון ישאר ברמה העיניינית (אקדמית) מבלי להכנס לאינטרסים של אנשים שונים.

נ.ב.
יש כמה דרכים להגיע לאק' צימחייה משגשג, ולראייה ניסיוני האישי בשנתיים האחרונות עברתי 4 סוגי דשנים שונים. ובכולם הגעתי לאק' צימחייה משגשג כולל ההכנות של ELMI וכולל ההכנות של כותב המאמר שהפנת אליו.
איך שלא יהיה אני מאמין שתשובתו של ELMI לנושא חפה מכל אינטרס שהוא.

בבקשה לא לשלוח אלי שאלות בנוגע למאמרים ולשאלות בנושא צמחייה בפרטי, זמני התגובה שלי בימים אלו ארוכים מאוד ולשם כך קיים הפורום.
עופר לא מחובר   הגב עם ציטוט
עדיין לא נקרא Sunday 08/01/2006, 14:03   #3
Legolas

הודו לך על 3 הודעות 3 פעמים

הערת ביניים קצרה.
ראשית, טוב שהנושא עולה, החזקת אקווריום צמחייה פורח זה דבר שכרוך בהרבה אלמנטים, שאלמנט חשוב הוא הדישון.
קראתי בעיון את תגובתו של ברוך, הרגשתי צביטה בלב כשראיתי עד כמה הרווחים נמוכים, אם חשבתי פעם לסנתז דשן בעצמי ולמכור המוני בקבוקים, הרי שמאזן הרווחים כפי שדווח בתגובה, הפיל את חלומותיי באחת והחזיר אותי אל שגרת יומי העגומה.
כמי שחי, פשוטו כמשמעו את עולם הDIY אני מבין את המורכבות ואת הבעיתיות של הנושא, לא תמיד יודעים הכל לפעמים מאלתרים וזה יוצא פחות טוב וכו'.
אבל כדי שהנושא יישאר ענייני, רבים הגולשים שמשתמשים בדשנים DIY זה כבר לא סוד! התחביב מזמן שלל הנאות, הנאת העשייה העצמית היא אחת מהן.
אני שמח שהעניין עלה, כמי שהשתמש בעבר בדשן DIY לא נתקלתי בבעיות מיוחדות, אבל! זה לא אומר שאין להתייחס לנושא בכובד ראש.
מכאן ועד לפסילה מוחלטת של הרעיון (וגרוע מזה, של מי שהגה את הרעיון) המרחק רב מאוד.
לחכמה אין בעלות, את זה הכי חשוב לזכור.
Legolas לא מחובר   הגב עם ציטוט
עדיין לא נקרא Sunday 08/01/2006, 14:27   #4
ראובן

הסמל האישי שלראובן

הודו לך על 40 הודעות 51 פעמים
סוג אקווריום: ריף SPS
וותק בתחום: מ-2004

קראתי את המאמר של ברוך. אני חושב שהדיון שיתפתח יהיה טעון מאוד ולכן נדי שתשאל את השאלה בפרשריפ ולא כאן.

בגדול אם נתמצת את העניין, הדשנים המסחריים (ובכלל זה גם של ברוך) מכילים מעבר לחומרי היסוד, עוד מספר חומרים יקרים, כנראה סוגים שונים של הורמונים. האם החומרים האלה הכרחיים או שהם רק זרזים? לא יודע. מה שניתן לעשות זה לשלב במדיניות הדישון גם דשן מסחרי מסוים שמכיל את הרכיבים הנ"ל כמובן במינון נמוך.
ראובן לא מחובר   הגב עם ציטוט
עדיין לא נקרא Sunday 08/01/2006, 14:31   #5
Oz

הסמל האישי שלOz

אני חייב לתת את דעתי בקשר ללינק שצורף ולתוכן שנרשם בו.
בראייתי, ישנה בעייתיות עם הכתוב וקשה לי לצאת עם דעה חיובית ממנו.
מצד אחד, כותב המאמר רושם את דעותיו לגבי למה לא להכין דשן DIY.
עם מרבית הדברים אני מסכים. לא כולנו מכירים את החומרים הנדרשים, לא כולנו יודעים מה ההשלכות העלולות להיגרם כתוצאה ממגע עם אותם חומרים ורובנו לא התנסינו עם הרכבת דשן DIY בעבר.
אני רואה סיבות רבות למה לא ליצור דשן בעצמנו (וזה רק אני).
אבל אז מגיעה הנקודה השניה של המאמר (והמפורטת בהחלט), בו כותב המאמר מפרט למה כן לקנות דשנים מוכנים ממנו (ולרגע אני לא מזלזל במוצר שיצר).
לי, בתור אדם שמקים אק' צמחיה חדש בימים אלו, קשה לקחת ברצינות את הכתוב בדיון היות והאובייקטיביות נעלמה מיד אחרי ההמלצה לרכוש את מוצרי כותב המאמר.

מעבר לכך, אם יורשה לי להתייחס למאמר שכתב Elmi על הכנת הדשן באופן עצמאי.
פורסם מאמר שמסביר בדיוק איך מכינים, מה המינונים, מה החישובים ומה התהליך מ - א' עד ת'.
"המאמר" (מהאתר המקביל) - אם אפשר לקרוא לו כזה, עלה אחרי המאמר של Elmi של הכנת דשנים, ואם נסתכל על המצב בעין אובייטקיבית, נגלה שהציבור אינו טיפש,
ולפחות אתה (yoba) יכול להיות בטוח שבפורום הזה התשובות שתקבל יהיו אוביקטיביות, אף אחד לא ינסה למכור לך כלום מתחת לאף.
כמו ששייקה תמצת - "לחכמה אין בעלות".

ראובן, הנושא הנ"ל, כמו כל נושא בחיים יכול להיות טעון מאוד, ויכול שלא. זה תלוי בנו.
ואם נשמור על רמת דיון בגדר הנורמה, רק טוב ייצא מזה.
עדיין לא נקרא Sunday 08/01/2006, 14:36   #6
אלי הרפז
מקורב להנהלה

הסמל האישי שלאלי הרפז

הודו לך על 5 הודעות 12 פעמים
וותק בתחום: משנת 86

אני לא מבין בדשן
אבל לי ניראה שהעץ הנ"ל בא לשרת איזה אינטרס

הערוץ שלי ב-
אלי הרפז לא מחובר   הגב עם ציטוט
עדיין לא נקרא Sunday 08/01/2006, 14:52   #7
yoba

לפני שממשיכות להגיע תגובות -
אנא, אנא, ושוב אנא נסו לשמור את הדיון עינייני. לא שאלתי מה דעתכם על כותב הההודעה הנ"ל או מה דעתכם על האינטרסים שלו בכתיבת ההודעה. לצערי, הבנתי שהעסק טעון.
שאלתי שאלה פשוטה - האם על סמך נסיונכם נדרשים חומרים נוספים פרט ל- NPK, מיקרוס וברזל ליצירה של אקווריום צמחיה משגשג, נטול אצות ולשמירה עליו ככזה לאורך זמן.
עזבו אתכם מדעתכם על כותב ההודעה והסיבות שהביאו לכתיבתה, תתייחסו לתוכן עצמו - מכון או לא נכון / רצוי או לא רצוי / מיותר או לא.

תודה
עדיין לא נקרא Sunday 08/01/2006, 15:10   #8
ראובן

הסמל האישי שלראובן

איזה כלים יש לנו לבחון את זה?

איך אתה יודע לשייך את אובדן הברק בעלים למחסור ברכיב מסוים?
עדיין לא נקרא Sunday 08/01/2006, 15:33   #9
mena

הנה מאמר של ברוך בדיוק בנושא שעליו שאלת את השאלה.
המאמר היחידי שראיתי שמתיחס לנושא
הורמונים מעודדי צמיחה
mena לא מחובר   הגב עם ציטוט
עדיין לא נקרא Sunday 08/01/2006, 15:42   #10
Cobalt
ממיסדיי אקווה

הסמל האישי שלCobalt

הודו פעם אחת בהודעה אחת

ציטוט:
מה דעתכם בנוגע לחשיבותם של חומרים שהם מעבר ל- NPK באשר ל- long run של אקווריום צמחיה מאוזן
שאלה מצויינת
היא פשוטה כמו
ציטוט:
"מה דעתכם על אנרגיה אטומית?"
שאלה "תמימיה וקצרה" שהופכת למורכבת לחלוטין.
יש על זה סידרה של קורסים בשנה א' ביולוגיה...פיזיולוגיה של צמחים, הפרשה פנימית בעולם בצומח, דשנים, תורת ההשקיה, פיזיולוגיה של צמחים ב', פילוגנזה בעולם הצומח...

אתה שואל על:

חומרים של טרייס אלמנטס מינרלים?
חומרים שהם חומצות אמינו?
חומרים שהם דריוטים (נגזרות) של כל מיני התליכים שעוזרים לצמח. (סיכם פלוריש אקסל?)
חומרים שהם ויטמינים שחלק מהצמחים לא מסנטזים (אני לא סגור על זה)
חומרים שהם הורמוני גדילה או פריחה או השרשה?
פיגמנטיפם שצובעים את הצמח? (יש כאלו)

בהנחה שהשאלה אכן אינפורמטיבית ולא באה לנגח יצור עצמי (ואני מאמין שהיא כזו)

תוכל בבקשה למקד את השאלה?
אני מכין דשן (כולל טרייס) לבד כבר 8 שנים ולא היה לי בעיות בינתיים (טפו טפו) , נכון אין לי לרוב צמחים משוגעים עדינים או טורפים....

אחלה נושא לדיון אגב'

יחיאל
עדיין לא נקרא Sunday 08/01/2006, 15:43   #11
elminister
ממיסדיי אקווה

הסמל האישי שלelminister

הודו לך על 14 הודעות 30 פעמים

טוב, קודם כל אני מכריז על עצמי עוסק מורשה, אשר מייצא דשנים לחו"ל בעיקר לעולם השלישי שם אני חושב שכל דרדק ראוי שייהנה מדשן זול....

אני מתלוצץ, אני מתנדב בעמותה ללא מטרת רווח, איני סוחר בכלום, ואיני מוכר דשנים או כל פריט אחר בתחום דגי הנוי.

אמרו על המצע שתכננתי שהוא ייפול אחרי שנה (והאק' משגשג),
אמרו שיש לי אצות באק' לאחר השימוש בדשן הזה (האמת היו אצות חוטיות אחרי שלא גזמתי את האק' 3 שבועות על מנת לתת גזם ל30 חברים שבאו למפגש הצמחיה אצלי ,למפגש הבא אתה מוזמן מראש). ניצלו את זה להטלת רפש - יש לנו עודף בנשמות טובות.

אני לא מכנה את עצמי מומחה עולמי או ארצי, כמובן שלא המצאתי כלום, ולא מתהדר בשום נוצות, אני חובב בדיוק כמו כולם– בוא רגע נתעלם מהלשונות הרעות ונתייחס לגופה של השאלה

במאמר שלי ישנה התייחסות NPK "המסורתי" והרמות שיש לשמור עליהם והברזל בלבד.

מה שלא טופל במאמר וניכתב שחור על גבי פורום היא אי התייחסות ל TRACE ELEMENTS או יסודות קורט אשר מכינים לבד. אני משתמש בתמיסה קנויה (של – SEACHEM).

תוספת זו של יסודות קורט הינה חובה – מדוע עדיין היא לא פורסמה בפורום?! כי אני חושב שיש סודות מקצועיים שמין הראוי שיישארו איתי ( אני מתלוצץ ). אני כרגע בודק את הנושא, כאשר מפרסמים כאן משהו בפורום יש הרבה מאוד שיקולים שלא תמיד אני נכנס אליהם במאמר עצמו על מנת לא לסבך את הקוראים מצד אחד, ושהנושא יהיה הכי בטיחותי שיש מהצד השני (ולכן נושא זה עדין לא טופל בפורום, אבל שווה לחכות גם הוא יגיע – זה לגבי יסודות הקורט).

לגופה של שאלה איזה תוספות נוספות
ישנם תוספות נוספות שיכולות להוות נקודות קיצון, כלומר אם כבר אתה משועמם יחסית ומיצית את עולם הDIY של הדישון הנה כמה אופציות נוספות שכותב המאמר שהפנת דיבר עליהם עם קצת פרוט:

הורמונים שונים (הורמוני צמחיה והשרשה. אין כל כך מה לפרט כאן, מדובר על ריכוזים מזעריים של הורמונים המשמשים לצמיחיה מהירה (החומר שהוזכר שם הוא "הורמון גדילה" מה שביונקים מזכיר את הGH המוכר לך), רק לרקמה צמחית, ניתן כמובן להשיג את החומר או חומרים דומים אחרים אשר בשם כללי נקראים ג'יברלינים או ציטוקינינים ישנם כמובן משפחות נוספות.
במשתלות ניתן לחפש מותגים שונים , וניתן כמובן לחפש את ההורמונים הנ"ל בריכוז אנליטי ולהוסיף אותם למרכיבי המקרו (ולא הברזל או המיקרו).
אישית אני לא רואה בזה טעם מיוחד, גם את המצע לא הכנתי עם הורמוני השרשה כאלה או אחרים.

תוספות של אמוניום (וממש לא תוספת של החומר אמוניום סולפט, מסוכן מאוד, אלה עבודה עם ניגזרת של חומצה אורית) - על מנת לשמר יום אמוניום במצבו הפחות רעיל NH4+,הנטרט של SEACHEMבנוי כך.
חייבים להכניס אמוניה לדשן?! כמובן שלא, הצמחים יכולים לקלוט אחלה אמוניה מפלטת הדגים עצמה (במקרה הזה יש להם תחרות עם הפילטר הביולוגי כמובן) בכל מקרה הם יכולים לקלוט על ידי השקעת אנרגיה את הניטראט.
הדיון מה יותר טוב, קליטת אמוניום או ניטראט הוא ויכוח חובק עולם, והרבה מאוד מומחים תורמים את דעתם.
אני יודע כי יש לך השכלה בתחום ולכן אתה מוזמן לעיין בהקדמה כאן:
http://www.tau.ac.il/~ecology/virtau..._reductase.htm
ומי שרוצה להוסיף, שיריץ חיפוש על החומר GUANIDINE

תוספות באפרים - נהוג לייצב תמיסות דשנים על ידי תוספות של באפרים אשר מצד אחד יתנו עוד כמה מרכיבי המיקרו מקרו (יוני הבאפר עצמם) ומצד שני ייצבו את תמיסת הדשן (בעיקר תמיסות המורכבות על ידי כאלטורים שונים - מול' אורגאניות הקושרות למול' מתכות)

חומצות הומיות ואחרות, אשר מוסיפים אותם בעיקר לברזל או יסודות TRACE אחרים על מנת שישמשו ככלאטורים, כך שהספיחה שלהם על ידי הצמח תהיה איכותית יותר עם מינימום השקעת אנרגיה – אגב מעניק צבעים מעניינים לדשן.

הוזכר גם החומר המעיניין של חברת SEACHEM – פלוריש אקסל – המכיל כימיקל קשה ליצור הניקרא Polycycloglutaracetal, הנה שיטה איך להפחיד את הקהל עם שמות ארוכים... אם תרצה ניפתח על החומר דיון ניפרד, ושלא תבין לא נכון, הוא באמת משובח, רק הצגתו לקהל יכולה להרתיע מי שלא בקיא

בסוף אחרי ההסבר המייגע
תיארת יפה מאוד את התמונה:
NPK ברזל ומיקרוס ישמרו אק' צמחיה משגשג לאורך זמן – כל השאר הדברים שפורטו לעיל, הם אקסטרה – בהחלט לא המפתח לאק' צמחיה משגשג. וחוץ משאר חיצים שמופנים כלפי מסיבות כאלה או אחרות, זו בעצם עיקר המחלוקת שלי עם "המאמר" שהצגת

אפשר לקנות אותם, אפשר להכין לבד, איש הישר בעיניו יעשה
ומשפט לסיום – דרך ארץ קדמה לתורה, או במילים אחרות, דברו בנימוס בדיון הזה כי חבל....
elminister לא מחובר   הגב עם ציטוט
עדיין לא נקרא Sunday 08/01/2006, 15:46   #12
ראובן

הסמל האישי שלראובן

גם לפי המאמר הזה אני מבין שעד לכתיבת המאמר בדשן של ברוך לא היו הורמונים, והוא בסדר גמור. אז מה השאלה?
עדיין לא נקרא Sunday 08/01/2006, 19:21   #13
yoba

ציטוט:
פורסם במקור על ידי Cobalt
ציטוט:
מה דעתכם בנוגע לחשיבותם של חומרים שהם מעבר ל- NPK באשר ל- long run של אקווריום צמחיה מאוזן
שאלה מצויינת
היא פשוטה כמו
ציטוט:
"מה דעתכם על אנרגיה אטומית?"
שאלה "תמימיה וקצרה" שהופכת למורכבת לחלוטין.
יש על זה סידרה של קורסים בשנה א' ביולוגיה...פיזיולוגיה של צמחים, הפרשה פנימית בעולם בצומח, דשנים, תורת ההשקיה, פיזיולוגיה של צמחים ב', פילוגנזה בעולם הצומח...

אתה שואל על:

חומרים של טרייס אלמנטס מינרלים?
חומרים שהם חומצות אמינו?
חומרים שהם דריוטים (נגזרות) של כל מיני התליכים שעוזרים לצמח. (סיכם פלוריש אקסל?)
חומרים שהם ויטמינים שחלק מהצמחים לא מסנטזים (אני לא סגור על זה)
חומרים שהם הורמוני גדילה או פריחה או השרשה?
פיגמנטיפם שצובעים את הצמח? (יש כאלו)

בהנחה שהשאלה אכן אינפורמטיבית ולא באה לנגח יצור עצמי (ואני מאמין שהיא כזו)

תוכל בבקשה למקד את השאלה?
אני מכין דשן (כולל טרייס) לבד כבר 8 שנים ולא היה לי בעיות בינתיים (טפו טפו) , נכון אין לי לרוב צמחים משוגעים עדינים או טורפים....

אחלה נושא לדיון אגב'

יחיאל
אתה טועה בגדול. הנטיה שלי היא לייצר לבד בעיקר מהטעם של העמקת הידע בתחביב ושליטה מקצועית יותר במה שנכנס למערכת. השאלה היא סופר אינפורמטיבית.
בסה"כ שאלתי על הנסיון שיש לחובבים שמכינים את הדשן שלהם בעצמם. נסיון לא תאוריות ולא אקדמיה - נ ס י ו ן. המשפט האחרון שלך ענה לשאלה. ותודה ששיתפת אותי.
עדיין לא נקרא Sunday 08/01/2006, 21:32   #14
elminister
ממיסדיי אקווה

הסמל האישי שלelminister

יש בעיה לקחת דוגמה מCOBALT.
כל מעבדת אוני' בר אילן פרושה לפניו(מנהל מדגה בר אילן), הוא יכול לעבוד עם מלחי המתכות הכבדות עצמם (וכאן לא יעלו פורמולציות והכנות לזה- סופר רעיל אתה בתור רופא בודאי יודע זאת טוב יותר ממני).

רוב העם - קונה אבקת TRACE ממקור כזה או אחר. ומכין את התערובת לבד.

עכשיו בוא נמקד את הדיון:
אתה יודע לסנטז כבר
ניטרט
פוספט
אשלגן
ברזל - במקרה שבחרתי להציג היא הכנה של ברזל גלוקונאט, ניתן להציג הכנות הרבה הרבה יותר משוכללות - כמו ברזל המתפרק בזמנים שונים (אתה בטח מכיר את המונח שיחרור מושהה
כל אלה הסברתי באריכות במאמר שלי
TRACE אתה יכול לקנות באבקה המכילה את כל יסודות הקורט (זה נחשב אגב חומר מוצא ברמת ניקיון חקלאית או אנליטית, ניתן כמובן להזמין גם מחו"ל).
מכאן אין אק' צמחיה שלא יפרח אם ישתמש נכון בחומרים.

אגב שימוש בחומצה הומית, באפרים שונים לדשן, הורמונים, ותוספי פחממנים שונים הם בעלי רעילות נמוכה, פרטתי אותם קודם לכן, האם אתה רוצה מיהולים והכנות?
פשוט לא ניראה לי שזה מעיניין את רוב החובבים, אם זה מעיניין אותך ברמה האישית אתה יכול כמובן לחקור את הנושא בספרות המקצועית ובאינטרנט.
אם תהיה דרישה של מספיק חובבים, נישקול להוציא מאמר על נקודת הקיצון הזו
עדיין לא נקרא Monday 09/01/2006, 01:42   #15
DAV

וותק בתחום: אאאההה?

NPK, מיקרוס וברזל תאורה טובה וCO2 !

זה כל מה שצריך !

מצע מדושן וכל מיני הומונים זה סתם בונוס .

אני מכין דשן לבד כבר הרבה שנים ללא הומונים וללא ציבעי מאכל .

אני זוכר את ברוך שהיה חדש בפורום שלנו וחפש מידע על PMDD שלא יספר סיפורים כאילו הוא המציא את הגלגל !
עדיין לא נקרא Monday 09/01/2006, 01:54   #16
elminister
ממיסדיי אקווה

הסמל האישי שלelminister

ציטוט:
פורסם במקור על ידי DAV
NPK, מיקרוס וברזל תאורה טובה וCO2 !
זה כל מה שצריך !
מצע מדושן וכל מיני הומונים זה סתם בונוס .
אני מכין דשן לבד כבר הרבה שנים ללא הומונים וללא ציבעי מאכל .
אני זוכר את ברוך שהיה חדש בפורום שלנו וחפש מידע על PMDD שלא יספר סיפורים כאילו הוא המציא את הגלגל !
שלום DAV ידידי השב מחו"ל
אני זוכר שהסברת לי איך מכינים דשן, לפני 4 שנים, גם היום אתה עובד עם אותה צנצנת של ברזל כאלט שמספיקה ל10 שנים?
עדיין לא נקרא Monday 09/01/2006, 02:09   #17
DAV

כן .
ועד היום לא הסברתה למה זה משונה בעניך?
עדיין לא נקרא Monday 09/01/2006, 08:17   #18
Cobalt
ממיסדיי אקווה

הסמל האישי שלCobalt

הודו פעם אחת בהודעה אחת

אני מאד מזדהה עם הרצון ללמוד,
היה כאן לפני חודש עץ שלם על מצע עם ורמקלוליט שכל מטרתו היתה לנסות משהו חדש ובכך להפוף נסיון אקדמי לנסיון בשטח (בינתיים טפו טפו ואם דאבל דלתה יועיל להעלות תמונות נוכל כבר לסיים את המאמר על זה...)

לגבי דשן לבד,
נכון אני עובד במנדף כימי עם כפפות כיסוי עיניים ונשמית,

בכל מקרה אני גם מקפיד להוסיף לדשנים שלי (לטרייס) חומר מעכב חמצון (אנטי אוסידנט) כדי שהוא לא יתחמצן ברגע שמשהו (אני ) פותח את הבקבוקון. מותר להגיד ויטמין C נכון? הוא לא רעיל ברמות ביתיות...

גם את תמיסת הסטוק אני מכין ממים מעוקרים כדי שלא יהיה לי זיהום של חיידקים , היה לי גרסה ראשונית של הדשן ששמתי שם מלח בריכוז גבוהה כדי לעכב צמחית חיידקים (גבוה? 8 PPM?) הרי בדילול באקוריום זה זניח לגמרי ובדשן זה מאריך את חיי הדשן (כי אין לי זמן לשבת כל חחצי שנה להכין סטוק חדש) ,
לגופו של עניין 2 כימאים אמרו לי להפסיק כי ייתכן והנתרן יגיב עם חלק מהמתכות ויוצרו אי נקיונות שאתה לא ממש יודע מה הם...
הואיל ואני מנסה להקשיב לאנשי מקצוע ירדתי מהמלח ובנוסף למינרלים אני מוסיף לכל הדשנים (וגם תוספי ריף) שאני מכין לבד ויטמין C (הוכח כלא מזיק לצמחים ברמות כאלו ויש מי שטוען שזה עוזר בריף בX<0.1 PPM) ומשתמש בתמיסת הסטוק במים מעוקרים ורכים...

לגבי מי ומה אני מרגיש לא נוח אבל אני לא מפרסם כי זה חומרים רעילים משו משו... רק חסר שמשהו יגע ביד ויכרסם ציפורנ יים שיש עליהם קובלט כלוריד...
ציטוט:

לומדים כל יום משהו חדש...

היחיד שאין לו מה ללמוד זה מי שלא רוצה ללמוד...
בכל מקרה אין ספק שהדרנד הכי עכשוי זה להתאים את הדשן לאקוריום,
שהיה לי אקוריום מצע חול ים (מצע עני במיוחד אבל זה סיפור אחר) "תפרתי" דשן לצמחים שלוקחים הכל מעמודת המים כי המצע עני וצמחים שיונקי שורשים לא שגשגו , אם כי היה מי ששרד, בעיקר ולסנריה גיג'אנטה שלא היתה בשיא תפארתה. יותא אשלגן יותר ברזל ופחות פסופאט ופחות ניטראט

קשה לי להסביר למה בדיוק אלו אבל עם תוצאות אני לא מתוכח אלא רק מסביר אותם...

יחיאל
עדיין לא נקרא Monday 09/01/2006, 09:49   #19
yoba

ציטוט:
אני מאד מזדהה עם הרצון ללמוד,
היה כאן לפני חודש עץ שלם על מצע עם ורמקלוליט שכל מטרתו היתה לנסות משהו חדש ובכך להפוף נסיון אקדמי לנסיון בשטח (בינתיים טפו טפו ואם דאבל דלתה יועיל להעלות תמונות נוכל כבר לסיים את המאמר על זה...)

לגבי דשן לבד,
נכון אני עובד במנדף כימי עם כפפות כיסוי עיניים ונשמית,

בכל מקרה אני גם מקפיד להוסיף לדשנים שלי (לטרייס) חומר מעכב חמצון (אנטי אוסידנט) כדי שהוא לא יתחמצן ברגע שמשהו (אני ) פותח את הבקבוקון. מותר להגיד ויטמין C נכון? הוא לא רעיל ברמות ביתיות...

גם את תמיסת הסטוק אני מכין ממים מעוקרים כדי שלא יהיה לי זיהום של חיידקים , היה לי גרסה ראשונית של הדשן ששמתי שם מלח בריכוז גבוהה כדי לעכב צמחית חיידקים (גבוה? 8 PPM?) הרי בדילול באקוריום זה זניח לגמרי ובדשן זה מאריך את חיי הדשן (כי אין לי זמן לשבת כל חחצי שנה להכין סטוק חדש) ,
לגופו של עניין 2 כימאים אמרו לי להפסיק כי ייתכן והנתרן יגיב עם חלק מהמתכות ויוצרו אי נקיונות שאתה לא ממש יודע מה הם...
הואיל ואני מנסה להקשיב לאנשי מקצוע ירדתי מהמלח ובנוסף למינרלים אני מוסיף לכל הדשנים (וגם תוספי ריף) שאני מכין לבד ויטמין C (הוכח כלא מזיק לצמחים ברמות כאלו ויש מי שטוען שזה עוזר בריף בX<0.1 PPM) ומשתמש בתמיסת הסטוק במים מעוקרים ורכים...

לגבי מי ומה אני מרגיש לא נוח אבל אני לא מפרסם כי זה חומרים רעילים משו משו... רק חסר שמשהו יגע ביד ויכרסם ציפורנ יים שיש עליהם קובלט כלוריד...
ציטוט:

לומדים כל יום משהו חדש...

היחיד שאין לו מה ללמוד זה מי שלא רוצה ללמוד...
בכל מקרה אין ספק שהדרנד הכי עכשוי זה להתאים את הדשן לאקוריום,
שהיה לי אקוריום מצע חול ים (מצע עני במיוחד אבל זה סיפור אחר) "תפרתי" דשן לצמחים שלוקחים הכל מעמודת המים כי המצע עני וצמחים שיונקי שורשים לא שגשגו , אם כי היה מי ששרד, בעיקר ולסנריה גיג'אנטה שלא היתה בשיא תפארתה. יותא אשלגן יותר ברזל ופחות פסופאט ופחות ניטראט

קשה לי להסביר למה בדיוק אלו אבל עם תוצאות אני לא מתוכח אלא רק מסביר אותם...

יחיאל
1. מה דעתך על הוספה של חומצת מלח ע"מ למנוע התפתחות פונגוס וחיידקים ?
2. מהו הריכוז של ויטמין C שאתה מוסיף ? האם אתה מוסיף את זה גם ל- NPK ולברזל ?
3. מבחינת רעילות החומרים - לא הבנתי את ההבדל בין להכין תמיסת TRACE באופן עצמא ובין להשתמש בתמיסה זו כשהיא כבר מוכנה גם בתמיסה המוכנה קיימות המתכות הכבדות הנ"ל - אומנם בריכוזים נמוכים.
4. לדעתך, מהו אורך חיי המדף המשוער של התמיסות השונות ?

תודה למענה
עדיין לא נקרא Monday 09/01/2006, 11:15   #20
elminister
ממיסדיי אקווה

הסמל האישי שלelminister

ציטוט:
פורסם במקור על ידי DAV
כן .
ועד היום לא הסברתה למה זה משונה בעניך?
DAV ידידי, אולי השאלה שלי מצדיקה פתיחת דיון חדש (ואז אני אפצל אז זה).
תוכל לפרט שוב את סוג הדישון שאתה נותן, מהם החומרים שאתה עובד, איפה אתה קונה, ומה המחירים.
אני מודע שאתה תשקיע 6 דקות בהודעה שלך, אבל לא יזיק לך קצת להשקיע בנו.....
(נ.ב. אני עוד חייב לך קפה - לא שכחתי)
עדיין לא נקרא Monday 09/01/2006, 11:24   #21
DAV

עדיין לא נקרא Monday 09/01/2006, 11:36   #22
Spit_Fire
משתמש חסום

ציטוט:
פורסם במקור על ידי Oz
אני חייב לתת את דעתי בקשר ללינק שצורף ולתוכן שנרשם בו.
בראייתי, ישנה בעייתיות עם הכתוב וקשה לי לצאת עם דעה חיובית ממנו.
מצד אחד, כותב המאמר רושם את דעותיו לגבי למה לא להכין דשן DIY.
עם מרבית הדברים אני מסכים. לא כולנו מכירים את החומרים הנדרשים, לא כולנו יודעים מה ההשלכות העלולות להיגרם כתוצאה ממגע עם אותם חומרים ורובנו לא התנסינו עם הרכבת דשן DIY בעבר.
אני רואה סיבות רבות למה לא ליצור דשן בעצמנו (וזה רק אני).
אבל אז מגיעה הנקודה השניה של המאמר (והמפורטת בהחלט), בו כותב המאמר מפרט למה כן לקנות דשנים מוכנים ממנו (ולרגע אני לא מזלזל במוצר שיצר).
לי, בתור אדם שמקים אק' צמחיה חדש בימים אלו, קשה לקחת ברצינות את הכתוב בדיון היות והאובייקטיביות נעלמה מיד אחרי ההמלצה לרכוש את מוצרי כותב המאמר.

מעבר לכך, אם יורשה לי להתייחס למאמר שכתב Elmi על הכנת הדשן באופן עצמאי.
פורסם מאמר שמסביר בדיוק איך מכינים, מה המינונים, מה החישובים ומה התהליך מ - א' עד ת'.
"המאמר" (מהאתר המקביל) - אם אפשר לקרוא לו כזה, עלה אחרי המאמר של Elmi של הכנת דשנים, ואם נסתכל על המצב בעין אובייטקיבית, נגלה שהציבור אינו טיפש,
ולפחות אתה (yoba) יכול להיות בטוח שבפורום הזה התשובות שתקבל יהיו אוביקטיביות, אף אחד לא ינסה למכור לך כלום מתחת לאף.
כמו ששייקה תמצת - "לחכמה אין בעלות".

ראובן, הנושא הנ"ל, כמו כל נושא בחיים יכול להיות טעון מאוד, ויכול שלא. זה תלוי בנו.
ואם נשמור על רמת דיון בגדר הנורמה, רק טוב ייצא מזה.
חיים, אולי תספר לנו איזה דשן נוזלי וקרקעי אתה מחזיק?
Spit_Fire לא מחובר   הגב עם ציטוט
עדיין לא נקרא Monday 09/01/2006, 12:40   #23
Cobalt
ממיסדיי אקווה

הסמל האישי שלCobalt

הודו פעם אחת בהודעה אחת

ציטוט:
. מה דעתך על הוספה של חומצת מלח ע"מ למנוע התפתחות פונגוס וחיידקים ? חומצת מלח מגיה עם חלק גדול מהחומרים, חריף מדי, גם האלו לשימוש ביתי לרוב לא ברמת נקיון מספקת (יש רעלים בפנים).

2. מהו הריכוז של ויטמין C שאתה מוסיף ? האם אתה מוסיף את זה גם ל- NPK ולברזל ? מוסיף לכל דבר שזז אצלי גרם נטו לליטר חומר גלם (חומר הגלם רק 66% מחומר פעיל לכן אני שם כגרם ושליש בערך)

3. מבחינת רעילות החומרים - לא הבנתי את ההבדל בין להכין תמיסת TRACE באופן עצמא ובין להשתמש בתמיסה זו כשהיא כבר מוכנה גם בתמיסה המוכנה קיימות המתכות הכבדות הנ"ל - אומנם בריכוזים נמוכים. הבדל אדיר, בתרכיז יש ריוכז של גבוהה במיהול הסופי יש PPMים בודדים. זה כמו בבהדל בין תרכיז פטל ומיץ פטל. התרכיז מתוק ומגעילך המיץ בר שתיה...

4. לדעתך, מהו אורך חיי המדף המשוער של התמיסות השונות ?NPK אני מכין כל חודשיים שלושה לדעתי ייתכן והם טובים לשנה שנתיים ואף יותר אם מים סטרילים, הטרייס אלמנטס שנתיים שלוש לפחות..
עדיין לא נקרא Monday 09/01/2006, 13:29   #24
yoba

ציטוט:
ציטוט:
. מה דעתך על הוספה של חומצת מלח ע"מ למנוע התפתחות פונגוס וחיידקים ? חומצת מלח מגיה עם חלק גדול מהחומרים, חריף מדי, גם האלו לשימוש ביתי לרוב לא ברמת נקיון מספקת (יש רעלים בפנים).

2. מהו הריכוז של ויטמין C שאתה מוסיף ? האם אתה מוסיף את זה גם ל- NPK ולברזל ? מוסיף לכל דבר שזז אצלי גרם נטו לליטר חומר גלם (חומר הגלם רק 66% מחומר פעיל לכן אני שם כגרם ושליש בערך)

3. מבחינת רעילות החומרים - לא הבנתי את ההבדל בין להכין תמיסת TRACE באופן עצמא ובין להשתמש בתמיסה זו כשהיא כבר מוכנה גם בתמיסה המוכנה קיימות המתכות הכבדות הנ"ל - אומנם בריכוזים נמוכים. הבדל אדיר, בתרכיז יש ריוכז של גבוהה במיהול הסופי יש PPMים בודדים. זה כמו בבהדל בין תרכיז פטל ומיץ פטל. התרכיז מתוק ומגעילך המיץ בר שתיה...

4. לדעתך, מהו אורך חיי המדף המשוער של התמיסות השונות ?NPK אני מכין כל חודשיים שלושה לדעתי ייתכן והם טובים לשנה שנתיים ואף יותר אם מים סטרילים, הטרייס אלמנטס שנתיים שלוש לפחות..
1. אני מדבר על HCL אנאליטי, במינון של 2 CC ל- 1000 CC מים. את העובדה שה- HCL מגיב עם חלק גדול מהחומרים אתה יודע או משער ?
2. לא הבנתי את המשמעות של מה שכתבת על חומר הגלם: " חומר הגלם רק 66% מחומר פעיל "

תודה
עדיין לא נקרא Monday 09/01/2006, 14:33   #25
Oz

הסמל האישי שלOz

נמרוד, על אף שאתה, יותר מכולם, מכיר את הפרטים, השיקולים והסיבות, ולמרות זאת, החלטת לשאול את שאלתך ברבים, הרשה לי לענות לך ברבים.
הדישון הנוזלי שיש לי נקנה מברוך מור (בזמנו, בימיה הראשונים של החנות).
המצע המדושן, גם הוא, מברוך מור.
השאלה שצריכה להישאל כאן, היא למה? אם מספר הודעות לפני כן, דאגתי להביע את דעתי על אותו אדם.
התשובה פשוטה - כי אני מכבד אותך ומעריך את העצות שנתת לי.
איני מסתיר את העובדה שההבנה שלי בצמחיה זהה להבנה שלך בצילום ( ) ולכן אני מתייעץ עם אנשים נוספים שמבינים יותר ממני. במקרה הזה, אתה!
אתה המלצת לי לקנות את הדשן שלו ואת המצע שלו, וסיבותיך עמך (לא הכרחת, רק המלצת!)
אני מצידי, מאחר ואין לי דעה מוצקת לגבי מוצר זה או אחר, הלכתי ורכשתי את הציוד ממנו.
את דעתי על החנות, האדם העומד בראשה, האתר וכל התדמית שייצר לעצמו אתה מכיר. אני לא מתכוון לפרט אותה כאן כדי לא לשפוך שמן למדורה, אבל דעתי רחוקה מלהיות חיובית.
את פרשריף לא הכרתי, אני לא גולש בו ולכן איני חשוף לפרסומים שלו. "המידע" היחיד שיש לי עליו נלקח ממך (ואם זכרוני אינו מטעני, אתה בעל תפקיד שם לא?!)
שאלה נוספת שצריך לשאול היא האם אני מרוצה ממה שקניתי, מהיחס, מהמחירים.
התשובה פשוטה - לא! אם תרצה לדעת למה, נמשיך בפרטי.
שאלתך נראית לי קטנונית ומיותרת. אבל אתה שאלת, אני עניתי.

בזאת אני אסכם את הנושא (מבחינתי) גם כדי לבלום התפתחות מיותרת וגם כדי לשמור את הדיון ענייני עד כמה שאפשר. יובה, מצטער שהסתתי את הדיון. בזה סיימתי.

יום טוב,
עדיין לא נקרא Monday 09/01/2006, 15:25   #26
Cobalt
ממיסדיי אקווה

הסמל האישי שלCobalt

הודו פעם אחת בהודעה אחת

ציטוט:
. אני מדבר על HCL אנאליטי, במינון של 2 CC ל- 1000 CC מים. את העובדה שה- HCL מגיב עם חלק גדול מהחומרים אתה יודע או משער ?
עיכוב חיידקים בHCL בריכוז נמוך שלא פשוט ממיס את החיידקים הוא בריכוז שנותן PH 4-5. זה בדוק מתחום אחר של חיות מחקר החמצת מים בחולדות (אל תגררו אותי בבקשה לשם כי אני אוכל מזה מספיק בSPF שלי...) . פי אייצ שונה בודאות ישפיע על המתכות, אני לא מספיק כימאי אנאורגני לשער מה. גם לאורך זמן רמות פי אייצ משפיעות על קצבי פירוק (ע"ע הצבע של הסלק בבורשט הונגרי חמוץ ורגיל... )
2. לא הבנתי את המשמעות של מה שכתבת על חומר הגלם: " חומר הגלם רק 66% מחומר פעיל "
שקונים חומר שאינו לשימוש ביתי אלא מעבדתי או תעשייתי תמיד רשום עליו אחוז נקיון - שזה כמה חומר פעיל באמת יש שם וכמה זה חומרי לואי כגון למנוע התגבשות או צבע או סתם אי נקיונות,
ואמור להיות רשום האי נקיונות שזה פירוט נרחב של מה ה%X שאינו החומר הנרכש.

מדד האי -נקיונות מאד מאד חשוב, לדוגמא סודיום יודיד NAI אנליטי של 99.99% מכיל 0.01 אי נקיונות.
סודיום יודיד טכני מכיל 97 % יוד ואולי 3% זרניך ARSENIC שיכול להמית את האקוריום שלך ולגרום לך לחלות בסרטן אם תריח מספיק את הדשן...

שאני רכשתי ויטמין C ב3 ק"ג ממפעל המיבא אותו לארץ הגיע איתו דף המציין שהחומר בעצם הוא 1 ק"ג ברוטו ומתוכו 0.666 גרם ויטמין C והשאר חומרים לא רעילים שנועדו לאריזה ויצוב של הויטמין C (לדעתי פוספאטים לא רעילים המיצבים את הויטמין C בחימום)
המוצר נקרא STAY C וכמדומני שהוא אסקורבאט ולא אסקורביל שמקובל בשוק אך פחות טוב כי הוא מתפרק חיש מהר.

מידע על חומרי הגלם הוא בטיחות, לא סתם במאמר אלמי הוסיף MSDS גליון בטיחות חומרים.
על בטיחות לא מתפשרים.תמצא מקום אחר לחסוך,
]

קנה כימיקלים ממקור אמין...

זכור- כימיקל הוא לא סוכר לקפה...
עדיין לא נקרא Monday 09/01/2006, 20:28   #27
Spit_Fire
משתמש חסום

ציטוט:
פורסם במקור על ידי Oz
נמרוד, על אף שאתה, יותר מכולם, מכיר את הפרטים, השיקולים והסיבות, ולמרות זאת, החלטת לשאול את שאלתך ברבים, הרשה לי לענות לך ברבים.
הדישון הנוזלי שיש לי נקנה מברוך מור (בזמנו, בימיה הראשונים של החנות).
המצע המדושן, גם הוא, מברוך מור.
השאלה שצריכה להישאל כאן, היא למה? אם מספר הודעות לפני כן, דאגתי להביע את דעתי על אותו אדם.
התשובה פשוטה - כי אני מכבד אותך ומעריך את העצות שנתת לי.
איני מסתיר את העובדה שההבנה שלי בצמחיה זהה להבנה שלך בצילום ( ) ולכן אני מתייעץ עם אנשים נוספים שמבינים יותר ממני. במקרה הזה, אתה!
אתה המלצת לי לקנות את הדשן שלו ואת המצע שלו, וסיבותיך עמך (לא הכרחת, רק המלצת!)
אני מצידי, מאחר ואין לי דעה מוצקת לגבי מוצר זה או אחר, הלכתי ורכשתי את הציוד ממנו.
את דעתי על החנות, האדם העומד בראשה, האתר וכל התדמית שייצר לעצמו אתה מכיר. אני לא מתכוון לפרט אותה כאן כדי לא לשפוך שמן למדורה, אבל דעתי רחוקה מלהיות חיובית.
את פרשריף לא הכרתי, אני לא גולש בו ולכן איני חשוף לפרסומים שלו. "המידע" היחיד שיש לי עליו נלקח ממך (ואם זכרוני אינו מטעני, אתה בעל תפקיד שם לא?!)
שאלה נוספת שצריך לשאול היא האם אני מרוצה ממה שקניתי, מהיחס, מהמחירים.
התשובה פשוטה - לא! אם תרצה לדעת למה, נמשיך בפרטי.
שאלתך נראית לי קטנונית ומיותרת. אבל אתה שאלת, אני עניתי.

בזאת אני אסכם את הנושא (מבחינתי) גם כדי לבלום התפתחות מיותרת וגם כדי לשמור את הדיון ענייני עד כמה שאפשר. יובה, מצטער שהסתתי את הדיון. בזה סיימתי.

יום טוב,
חיים, דעותי לגבי הדשן של ברוך והדשן של אייל שהיו לפני חצי שנה הן זהות לעכשיו.
אני זמן קצר יחסית משגיח בפרשריף, והמלצתי לך על הדשן שלו נדמה לי לפני כחצי שנה.
דעתי על הדשן לא השתנתה כלל וכלל.
השיקולים שלי להציע לך להשתמש באותו דשן מדובר בזמנו היו כי אני רוצה לעזור לך ואני חושב שתגיע עם מוצרים אלו לתוצרת מקסימלית, ולא כי רציתי לקדם את מכירותיו של ברוך.
עדיין לא נקרא Tuesday 10/01/2006, 00:08   #28
שוני ז"ל
ממיסדיי אקווה וחבר של כבוד

הסמל האישי שלשוני ז"ל

הודו לך על 2 הודעות 2 פעמים
סוג אקווריום: דיסקוסים

נמרוד
שאלת שאלה קיבלת תשובה ..למה אתה ממשיך להסיט את הדיון??
יש לך מה להוסיף לגבי הדיון בבקשה כולנו נקרא בשקיקה את מה שתכתוב.היתכן שאתה מסיט את הדיון בכוונה?
שוני
עדיין לא נקרא Wednesday 11/01/2006, 00:01   #29
Spit_Fire
משתמש חסום

ציטוט:
פורסם במקור על ידי שוני
נמרוד
שאלת שאלה קיבלת תשובה ..למה אתה ממשיך להסיט את הדיון??
יש לך מה להוסיף לגבי הדיון בבקשה כולנו נקרא בשקיקה את מה שתכתוב.היתכן שאתה מסיט את הדיון בכוונה?
שוני
כן שוני, אני מסיט את הדיון בכוונה כי אני אחד שאוהב לחרחר מהומות ולסכסך בין אנשים. כי אני אוהב לראות איך אנשים נלחמים בלי שום סיבה מיוחדת בגללי.

נו באמת
עדיין לא נקרא Wednesday 11/01/2006, 01:45   #30
שוני ז"ל
ממיסדיי אקווה וחבר של כבוד

הסמל האישי שלשוני ז"ל

הודו לך על 2 הודעות 2 פעמים
סוג אקווריום: דיסקוסים

אני שמח שאתה מבין עניין ומקווה שתקרא ותלמד .גם אני לא השתתפתי בדיון וזה מהסיבה הפשוטה שאני לא מבין בדשן
כל מה שכתבת עד עכשיו לא הוסיף כלום לדיון המקצועי
שוני
צור אשכול חדש  תגובה

חזור   אקווה - האתר הישראלי לדגי נוי > מים מתוקים > אקווריום צמחייה
הגדרות אשכול
אפשרויות הצגת נושא