AQUA Logo

חזור   אקווה - האתר הישראלי לדגי נוי > מים מתוקים > ציוד לאקווריום ועשה זאת בעצמך (DIY) - מים מתוקים

צור אשכול חדש  תגובה
הגדרות אשכול אפשרויות הצגת נושא
עדיין לא נקרא Thursday 04/11/2004, 07:26   #1
Legolas

הודו לך על 3 הודעות 3 פעמים
ברירת מחדל פרוייקט בנית אקווריום הצמחיה ש

פרוייקט בנית אקווריום הצמחייה של Elmi חלק ראשון
מאמר מקורי מאוד מאת Elmi

לפנכם מוצגים עיקרי התכנון , החשיבה והישום של האק' החדש שלי.

בחרתי לחלוק עמכם לא רק אוסף תמונות ללא הסברים אלה לשתף אותכם בכל שלבי התכנון והישום בתקווה שמידע זה יעזור לחובבים.
ראשית חוכמה ניגשים לפורום:
ישנו מין "מיני מסמך" שעבדו עליו רבים וטובים והוא ניקרא אק' בנפחים גדולים - template - עזרה מכולם
הלינק:
כאן כל הגולשים שהשתתפו כתבו את הדגשים שלהם לתכנון אק' בעל נפחים גדולים:
https://www.aqua.org.il/modules.php?n...E3%E5%EC%E9%ED

התכינון:
ראשית היעוד והחזון:
הרעיון היה ליצור מערכת בנפח מים גדול (800 ליטר) אשר תשמש בתכנון הראשוני כמערכת צמחיה, אולם התכנון יהיה בנוי על יכולת פלקסיבלית וסקלבילית של המערכת (במילים אחרות אם מחר בא לי להגדיל \ להקטין או לשנות את המערכת מאוד קל יהיה לעשות כן).
המערכת כולה נבנתה בצורה "נתיקה" ומעבר מאק' צמחיה לאק' ריפ לדוגמה דורש סגירת מס' ברזים, שינוי מתזים(מתפרקים), החלפת סאמפ, והופ המערכת מוכנה לקליטה של ריף.

ראשית לפני שאנו צוללים בעובי הקורה אני רוצה לכתוב כמה מילים בנימה אישית על סידרת המאמרים הזו.
את רוב החומר כתבתי לבד לטובת תיעוד פנימי, ניסיתי לספק כמה שיותר הסברים על הרעיונות ועל שיטות הישום, אולם לא היה באפשרותי להכנס להסברים על כל מושג ומושג, על כל אילה יש מספיק מידע במאגרי המידע.
שנית, המערכת הנ"ל לא הכי משוכללת שניתן למצוא, כידוע לכולם בתחום שלנו השמיים הם הגבול, והמוטיבציה והתקציב יכולים לשכלל, להגדיל ולשדרג, בסופו של כל מאמר כתבתי כמה ראשי פרקים כיצד ניתן יהיה לשדרג את המערכות הקיימות.
לבסוף אומר את זה בשיא הכנות, המערכת אינה מושלמת , ברור לי שנעשו טעויות, היו דברים שלמדנו תוך כדי בניה, היו דברים שתוכננו באופן שגוי או לא תוכננו בכלל, אין הכתוב לעי"ל לתאר "מערכת מושלמת" , כולי תקווה שתיקחו את המידע ותהפכו את המערכת שלכם לטובה הרבה יותר ותשתמשו בדרך היסורים שאני עברתי על מנת להקל עליכם.

אגב כך ניראתה המערכת אצל אורן בימיו הזוהרים של הריף:

הבא נלך שלב אחרי שלב במה שאני אוהב לכנות הויה דולורוזה(דרך היסורים) של האק' שלי.

בואו נתחיל מהתחלה.
הכול מתחיל כמו כל רעיון מהפכני , באשתי.
הוזמנו לאורן משעניה (משגיח פורום ריף) אני ורעיתי שתחיה, אורן כיודע הוא ריפר מתקדם ובדיוק החליף אק'.
האק' הישן שלו נסדק בקרקעית ומכוון שהיה מבוטח , אק' חדש ונוצץ כבר היה מוצב בביתו. אישתי שראתה את האק' שאלה:
שירי:ומה זה המפלצת הזה?
אורן:רוצה אותו? אני זורם...
שירי:למה לא בכייף?
אורן: יאללה תעמיסי
שירי:כפיר תדאג שייקחו את זה מפה.
כפיר:הנהון
וככה התגלגל ה800 ליטר לביתי החדש במודיעין.

וכך התוודעתי אל עולם אפל וקודר , עולם שניסיתי כבר כמה שנים לברוח ממנו, אבל הפעם כבר לא הייתה בררה.
עולם אכזר בו כל התוכניות תמיד (אבל תמיד לא עובדות כמו שצריך), תמיד כלום לא עובד "במכה ראשונה"
רבותי לעולם האפל והאכזר הזה , שתמיד שם אותך בפינות אפלות קוראים עולם הDIY !

אומרים שלמשימות מטורפות צריכים אנשים מטורפים.
זה היה החלק הקל ביותר של בפרויקט, מטורפים כידוע לכם לא רק שלא חסר בפורום יש לנו אפילו עודף מהם.
צוות הבניה והתכנון היה מורכב:
יחיאל, שוני, ELMI- תיכנון ותאוריה
אלי "הצינור" **** - מערכת סיחרור מיים, מערכת ריקון מים, מערכת החלפת מים (לאלי יש בעיה שכדאי שנסביר אותה מראש, ככל שהוא שותה יותר וודקה, כך הוא צלול יותר, עושה פחות טעויות ומהיר יותר, הקדמה זו באה להבהיר את הסיבה שבחלק מהתמונות יש כוסיות ובקבוקי אלכוהול).
LEGOLAS-תיכנון והקמת שלד גוף התאורה - האחד והיחיד, שיבדל לחים ארוכים שי שבת שלנו
חיווט גוף התאורה - יעוץ טכני מאת שוני, בניה בפועל ELMI, ודניאל גיסי (חשמלאי מוסמך)
מערכת הקרור - תיכנון-ELMI, בניה בפועל -דניאל גיסי
תיכנון מצע -פלובר,ELMI
הקמת מצע-עופר אליזה (האיש השווה מיליונים, מרוקן המקררים וארובת סיגריות עצמאית),ELMI
עיצוב - עופר אליזה (באישור יוצא דופן מאישתי).

האק' הזה מוצב בסלון ביתי כאשר כל המכשור נימצא בחדר מכשירים בין האק' לחדר המכשירים ישנו קיר (בלוק 10) אשר חורר באמצעות מקדח כוס גדול במיוחד (20 ס"מ בקוטרו).

בתור חדר המכשירים נימצאים הפריטים הבאים:
ברז ראשי להזנת מים
ניקוז צינורי (כמו הניקוז של מכונות הכביסה)
16 X שקעים מוגני מיים
סאמפ
מערכת הCO2 (הכוללת באלון, וסת, ברז מחט, ברז חשמלי, ריאקטור)
מערכת אוסמוזה X 2
מערכת UV
גופי החימום (יושבים בנחת בסאמפ)
4 X צ'וקים של מערכת התאורה, בקופסת מתכת מקוררת

בתמונה:
חדר המכשירים, אלי **** לוקח מידות לצינורות מערכת סיחרור המים

היתה לי את הפריבלגיה שהבית היה בבניה ולכן הכינותי מראש ברז וניקוז בחדר המכשירים.
בואו נתחיל בקצת פארמטרים יבשים:

(הם ניראים יבשים, אבל בפועל הם משמשים לתיכנון הצנרת, ספיקות, אובר פלו, משטרי זרימה ולכן רמת הפרוט הנ"ל).

1)מידות 143 בחלקו הארוך , 72 ס"מ רוחב , גובה 70 ס"מ כמודגם בשירטוט.

2)נפח 720 ליטר מכל ראשי.

3)משקל זכוכית – 200 ק"ג (וכן היו צריכים 6 אנשים להרים אותו...).

4)עובי זכוכית – 12 מ"מ.

5)חיזוקים –
א. זכוכית 15 מילימטר חיזוקי תחתית
ב.זכוכית 12 מ"מ שלושה גשרים עליים (2 צדדים ואחד אמצעי).

6)סליקון שחור בהזרקה.

חורים בזכוכית : חור ראשי לקופסת אובר פלו – 50 מ"מ

קופסת אובר פלו:
אורך:24 ס"מ
רוחב: 9 ס"מ
גובה: 15 ס"מ
מכיל 3 מסרקים (נתיקים לטובת ניקוי) מרחק בין המסרקים 1.5 מילימטר
(למה חשובים בכלל המסרקים? , המסרקים תפקידם לבלום חלקים גדולים של ליכלוך מפני כניסה לסאמפ, הם צריכים להיות בגודל כזה שיאפשרו מעבר מים חופשי, אבל לא מעבר של דגיגים ודגים וסרטנים...)

מכסה
המכסה המקורי עבר "קצת שינויים" אצל מאסטר LEGOLAS ולמעשה ניבנה מחדש על מנת להתאים לתאורה (על כך בניפרד).
פתחי האכלה - זכוכית

סטנד:
פלדה 50 מילימטר מגולוון
חיפוי עץ סנדוויץ (פלטה עליונה + תחתונה)
הרגליות של הסטנד הינם פסי עץ לכל אורך הסטנד לטובת חלוקת עומסים שווה
בתמונה רואים אותי מהגב עובד על הסטנד, היות והוא הגיע במקור מאק' מלוח הברזל היה די חלוד(מים עם ברזל לא ממש אוהבים אחד את השני), הטיפול שנקטתי היה שיוף כתמי החלודה עם נייר זכוכית וצביעת 2 שכבות של צבע הגנה (המרייט).
את הסטנד עצמו צבעתי בשתי שכבות של לכת הספינות "יכט ורנישט" בידעבד עשיתי כאן טעות, אין תורך לצבוע בשתי שכבות, וטיפ שלמדתי מLEGOLAS ידידי:
לקחת סמרטוט לח ולעבור על העץ, הלחות מוציאה מהעץ את כל הסיבים החוצה, לאחר כמה דקות של יבוש, אמורים לצבוע שכבה אחת בלבד בצורה חלקה ומלאה (ממש להספיג את החומר בעץ).
לא נורא, אף אחד לא מושלם...
Legolas לא מחובר   הגב עם ציטוט
עדיין לא נקרא Thursday 04/11/2004, 11:33   #2
עופר
מנהל פיתוח

הסמל האישי שלעופר

הודו לך על 57 הודעות 97 פעמים
סוג אקווריום: X2 צמחייה \נאנו ריף
וותק בתחום: 20 שנה

בתור אחד שלקח חלק בהקמה אני אומר שאיןם לכם מושג כמה כפיר השקיע באק'..
האק' עצמו מתוכנן להפליא ובצורה יוצאת דופן
אני לא מתבייש להגיד שזה אחד האק' היותר משוכללים ואסטתיים שריאית בארץ ואף בעולם

כפיר המון בהצלחה ויופי של אק'..
ממתין להמשך - ואני יודע שיש הרבה המשך!
עופר לא מחובר   הגב עם ציטוט
עדיין לא נקרא Thursday 04/11/2004, 12:15   #3
elminister
ממיסדיי אקווה

הסמל האישי שלelminister

הודו לך על 14 הודעות 30 פעמים

זה רק המאמר הראשון יהיו לפחות 9 נוספים , בכל אחד אנו נדון על חלק אחד של המערכת, המאמר הראשון הוא נתונים כללים.
המצב כיום הוא שכל המערכת עובדת בצורה טובה מאוד.
אם יש לכם שאלות, אני אשמח לענות ולשתף
elminister לא מחובר   הגב עם ציטוט
צור אשכול חדש  תגובה

חזור   אקווה - האתר הישראלי לדגי נוי > מים מתוקים > ציוד לאקווריום ועשה זאת בעצמך (DIY) - מים מתוקים
הגדרות אשכול
אפשרויות הצגת נושא