AQUA Logo

חזור   אקווה - האתר הישראלי לדגי נוי > מים מתוקים > ציוד לאקווריום ועשה זאת בעצמך (DIY) - מים מתוקים

צור אשכול חדש  תגובה
הגדרות אשכול אפשרויות הצגת נושא
עדיין לא נקרא Saturday 12/01/2002, 05:47   #1
קובי
מייסדי אקווה

הסמל האישי שלקובי

הודו לך על 0 הודעות 0 פעמים

אהבתי את הביטוי הזה - מכיוון שהוא נשמע צנוע, עניו, חסכוני ונטול כל שקרים... למעשה המשפט האידיאלי שמוכר דגים יוכל למכור לכם רגע לפני שהוא מורח אתכם מכל הכיוונים.

הבעתי את משאלתי לרכוש גופי תאורה רבי עוצמה לאקווריום המצוי בתכנון בשלבים אלו. אחד מהרעיונות שלי היה - תאורת מטאל הלייד.

גוף תאורה שמשלב בתוכו שתי נורות מטאל הלייד ומצננים הדרושים לזוועה הזאת (כולל כמובן את החיווט הדרוש מהתקרה) עולה ביום טוב בסביבות ה - 3500 ש"ח (אחותי ????? על מה ????).

מנורת המאטל הלייד (שאותה צריך להחליף, נניח, פעם בשנה וחצי או שנתיים, עולה כ - 100 שקלים ? (אני מצטער, לא שולט במחירים באופן סופי אבל כפי שתראו מייד זה מספיק בשביל להבהיר איזו נקודה קטנה שיש לי).

בסופו של דבר החלטתי נגד וכיוונתי למשהו אחר - מסגרת עץ מעל האקווריום שתסתיר בתוכה בתי מנורה פשוטים לניאונים (כנראה שישה במספר). כל בית מנורה כזה עולה 50 שקל בקנה ובנה - אל תדאו לאסתטיקה כי הכל מוסתר היטב...

שלושה בתי מנורה כפולים - 150 שקל.
אני אצטרך חמש מנורות ניאון רגילות "לבנות" - 20 שקל כ"א.
כבר הגענו לסכום הזוועתי של 250 שקל.
תוספת מנורת אקטיניק בלו שובבה - 100 ש"ח

350 שקל

אם כל חצי שנה אצטרך להחליף את כל המנורות (200 שקל), יקחו לי בערך 7 שנים של תאורה כדי להגיע לשווי של המתלה הזה (שבטח יחליד עד אז או משהו) וכדי שזה "באמת ישתלם" - דברי המוכר.

סליחה - אני לא חזק במתימטיקה - שכחנו שכל שנתיים צריך להוסיף עוד 100 שקל לכל מנורת מטאל הלייד שהחלפנו - אז אני חושב שזה כבר בסביבות ה - 10 שנים. בטווח הזה האקווריום כבר יהיה זרוק בפח עם איזה סדק.
עדיין לא נקרא Saturday 12/01/2002, 06:35   #2
עמירם ש.

יסלח לי כבודו, אבל נורת MH עולה איזה 100 דולר (לפחות), לא 100 ש"ח.
עמירם ש. לא מחובר   הגב עם ציטוט
עדיין לא נקרא Saturday 12/01/2002, 17:18   #3
קובי
מייסדי אקווה

הסמל האישי שלקובי

תודה על העידכון עמירם. יתרה מכך - טעיתי כשרשמתי שבית מנורה כפול לנורת מטאל הלייד עולה 3500 ש"ח...

זה בית מנורה לנורה אחת בלבד, ויש צורך לרכוש עוד אחד.
עדיין לא נקרא Saturday 12/01/2002, 19:36   #4
עמירם ש.

המחירים, אגב, לא חייבים להיות גבוהים עד כדי כך. אתה יכול להשיג בית נורה MH באיכות גבוהה (כולל נורה) במחיר של פחות מ-1500 ש"ח כולל מע"מ. אחת הסיבות למחיר הלא זול היא הנורות עצמן. נורות MH רגילות (שמשתמשים בהן המון בחנויות בקניונים) אינן יקרות, אבל נורות בספקטרום המתאים לאקווריום ריף אכן עולות כמה מאות שקלים לנורה.
עמירם ש. לא מחובר   הגב עם ציטוט
עדיין לא נקרא Saturday 12/01/2002, 20:14   #5
amnon

הסמל האישי שלamnon

סוג אקווריום: אק' 600 ליטר ועוד כמה קטנים לגידול דיסקוסים צעירים
וותק בתחום: משנת 2001

למיטב ידיעתי , יש לבני מכפר הנגיד ומחיר מנורה 700 ש"ח.
amnon לא מחובר   הגב עם ציטוט
עדיין לא נקרא Wednesday 16/01/2002, 09:41   #6
רובנוב

יסלח לי כבודו (דג-זאב) אבל אני חייב שאלה:
ציינת שתשתמש ב-5 נורות ניאון "לבנות" רגילות. האם זה מספק אקוואריום צמחייה? ממה שהצלחתי להבין עד כה, נורות ניאון רגילות לא שוות את המאמץ כי הן לא מועילות לצמחים (ספקטרום ירוק). תקן אותי בבקשה...

עדיין לא נקרא Thursday 17/01/2002, 00:50   #7
קובי
מייסדי אקווה

הסמל האישי שלקובי

אוה, שאלה יפה (זה גם מגרה מבחינה אינטלקטואלית).

באקווריומי צמחייה של מים מתוקים, יש צורך בספקטורום רחב יותר של אור, מכיוון שעל פי רוב צמחיית המים המתוקים גדלה בנקודות רדודות, שאור השמש המגיע אליהן נשאר עדיין בטווחים רחבים יחסית של צבע.

עם העומק נבלמים צבעים מסויימים במים, כשרק הצבע הכחול חודר פנימה. כאן מדובר כבר בגופי מים עמוקים יותר, ועל פי רוב אין בהם צמחייה.

מה שכן יש בהם - ודורש אור לבן/כחול חזק מאד, זה אלמוגים, מכיוון שמדובר כבר במי ים, ובדרך כלל תאורה כפי שציינתי נדרשת לאקווריומים בינוניים - גדולים של מים מלוחים.

האלמוג מתפקד בסימביוזה מרתקת עם סוג מסויים של אצה חד תאית מאד מאד קטנה (מספיק קטנה כדי שתהיינה עשרת אלפי אצות כאלו על הנקודה שבסוף המשפט הזה), בשם zooxanthelae, אשר מייצר לו חומרי מזון ונהנה ממחסה ומהפרשות דגים החיים מסביב לשונית האלמוגים.

האצה הזו צריכה תאורה... כחולה. כמו כל האצות האחרות בעצם.
עדיין לא נקרא Thursday 17/01/2002, 11:16   #8
fish in heaven
ממיסדיי אקווה

הודו פעם אחת בהודעה אחת

5 מנורות DAYLIGHT יספקו אקווריוום צמחיה.
מה שמדובר כאן זה על יעילות - כלומר - מנורה ייחודית שווה לX מנורות DAYLIGHT. ( בד"כ X=2
או 1.5)
זה פשוט פקטור של יעילות ועידוד צמיחה - הרי גם אור השמש מורכב מכל הספקטרומים (דומה לDAYLIGHT) ולצמחים זה מספיק טוב

עוד דבר לטובת מנורות מקצועיות זה שבד"כ גם העוצמה (לומנים) גבוהה יותר. בכל מקרה אם יש לך מקום ל5 מנורות D/L גם זאת אופציה, אבל אם רוצים מקסימום אפקט למינימום מנורות, לך על מנורות מיקצועיות.
fish in heaven לא מחובר   הגב עם ציטוט
עדיין לא נקרא Thursday 17/01/2002, 12:13   #9
רובנוב

אני קצת מבולבל. אתה משתמש במונח "DayLight" לתאור מנורה ביתית פשוטה שעולה 10 ש"ח בחנות ונותנת ספקטרום מלא של האור, להבדיל ממנורה "מקצועית"...
(א) האם מנורה ביתית "DayLight" נותנת את הספקטרום המלא? למיטב הבנתי - לא (היא נותנת הרבה יותר ירוק ומעט מדי אדום/צהוב).
(ב) יש דגם של מנורה "מקצועית" מאד בשם DayLight של Sylvania. זו מנורה די יקרה עם ציפוי חוסם-UV למניעת התפתחות אצות, שיש לה 3 "פיקים" בספקטרום: כחול, צהוב, אדום (ומכאן שמה - היא נותנת אור לבן לחלוטין).

עדיין לא נקרא Friday 18/01/2002, 10:09   #10
קובי
מייסדי אקווה

הסמל האישי שלקובי

הבעייה שדניאל ענה תשובה משולבת ומאד מבלבלת "ספק לי וספק לך". אני בונה אקווריום של מים מלוחים שצריך אור כחול לבן ומנורות רגילות שעולות 10 שקלים באקווריום הן המנורות האידיאליות לאקווריום כזה, עם תוספת של אקטיניק בלו. הרעיון הוא פשוט להפציץ את האקווריום באור.

לאקווריום צמחייה, של מים מתוקים (אלוהים אדירים, אני פשוט חוזר על עצמי עוד פעם??) יש צורך בתאורה רחבת צבע ככל האפשר, תוך המנעות מפסגות של אור כחול (מה שטוב לאקווריום המים המלוחים).

לדניאל - אין כאן קשר ליעילות. תאורה צבעונית מדיי באקווריום ריף תמלא לי אותו באצות שיחנקו לי את כל המחזורים החיים. אצות באקווריום של מי מלח יכולות להיות קטסטרופה יקרה מאד.

חזור   אקווה - האתר הישראלי לדגי נוי > מים מתוקים > ציוד לאקווריום ועשה זאת בעצמך (DIY) - מים מתוקים
הגדרות אשכול
אפשרויות הצגת נושא