AQUA Logo

חזור   אקווה - האתר הישראלי לדגי נוי > מים מתוקים > אקווריום צמחייה

צור אשכול חדש  תגובה
הגדרות אשכול אפשרויות הצגת נושא
עדיין לא נקרא Wednesday 26/12/2001, 00:41   #1
יאיר

הודו לך על 0 הודעות 0 פעמים

שלום,

נאמר לי שאם משתמשים בדשן הזה, המים הופכים לצהובים (לא שזה מזיק);
האם יש למישהוא ניסיון בדשן זה, ואם כן, האם זה נכון?

כ"כ, שמתי לב שבאריזת הדשן אין שום הסבר איך משתמשים בו ושאר הוראות אחרות שהייתי מצפה מהחברה לספק (לכמה זמן זה מספיק וכו..)

הייתי באתר של החברה (http://www.prodac.it)
וגם שם אין הסבר.

יאיר לא מחובר   הגב עם ציטוט
עדיין לא נקרא Wednesday 26/12/2001, 01:52   #2
ברקודה

הומוס הוא אינו דשן אלא זבל- כלומר חומר אורגני
שנרקב בשלמות- דשן הוא חומר כימי אנאורגני לרוב
ברקודה לא מחובר   הגב עם ציטוט
עדיין לא נקרא Wednesday 26/12/2001, 02:59   #3
קובי
מייסדי אקווה

הסמל האישי שלקובי

אם נתעלם לרגע מהדקדקנות של קודמי...

בכל מקרה - את הדשן של הומוס נאוטילוס יש לערבב עם כ - 10 - 20 אחוז מהחצץ שלך, לכסות יפה את כל איזורי הגידול ומעל זה לפזר את שאר החצץ. הסיבות לכך מגוונות, אבל בעיקר הן מיועדות למנוע מהדשן לצוף מעלה ולהעכיר את האקווריום. לגבי הצבע הצהבהב הזה, אני לא ראיתי אותו, אבל יכול להיות שזה בגלל שיש לי פחם פעיל.
עדיין לא נקרא Saturday 05/01/2002, 02:08   #4
רובנוב

אני אקוואריסט חדש. ממש חדש. ואני בבעיה שנראית לי רצינית.
לפני כשבוע רכשתי אקוואריום פנורמי של 140 ליטר. רציתי ליצור אקוואריום צמחייה והשתמשתי בזבל הומוס בדרך הבאה:
ערבבתי אותו עם חצץ ופיזרתי על הקרקעית. הידקתי, ופיזרתי מעל חצץ נקי, בתוספת חלוקי נחל, ושתלתי 2-3 צמחים. לאחר מכן החלטתי שאני צריך עוד צמחים ורכשתי 2 אנוביות, שרך אחד, ועוד צמח שאינני זוכר כעת את שמו. כששתלתי את הצמחים ומילאתי מים באקוואריום, קיבלתי מים חומים. ואני מדבר על ח-ו-ם. ממש קשה לראות משהו. הבנתי שכנראה חלק מהזבל התפזר למים בעקבות השתילה, וקיוויתי שהפילטר יעשה את העבודה וינקה.
הבעיה: עברו כבר 3 שעות והכל אותו דבר. הפילטר שלי הוא פנימי, 700 ליטר לשעה, של Aquael. חשבתי לתומי שהספוג בפילטר לא צפוף מספיק לחסום את חלקיקי ה"בוץ" שבמים והוספתי צמר גפן. בעת ההחלפה, נפל לי ראש הפילטר למים...
עכשיו הפילטר עושה רעש נוראי של חירחור. הפסקתי את בועות האוויר כדי לראות אם הפילטר עושה משהו. חשבתי שאראה איזשהי תנועה של מים בקרבתו (הוא אמור לשאוב את המים דרכו?) אבל לא ראיתי כלום. כל מה שהוא עושה, כך נראה לי, זה הרבה הרבה רעש. בכל מקרה עצרתי אותו עכשיו.

האם הפילטר שלי שבק-חיים סופית? מה עושים? איך אנקה את כל הבוץ מהמים? מה עם הצמחים? כמה זמן הם יחזיקו מעמד בלי תאורה? (יש לי מנורה פלורסצנטית 18W של Slvania) לא נראה לי שהאור ממש מגיע אליהם דרך המים העכורים הללו.

תודה מראש על העזרה !
עדיין לא נקרא Saturday 05/01/2002, 03:09   #5
fish in heaven
ממיסדיי אקווה

הודו פעם אחת בהודעה אחת

קודם כל ברוח הבא לפורום

עכשיו בוא נסדר את הבעיות שלך

1) הדשן עלה למעלה - נבע מכך שלא שמת מספיק חצץ "נקי" מעל הדשן. החלפות מים תכופות יעזרו - אבל זה לא יזיק לדגים אז לא נורא.

2) ראש הפילטר נפל למים - פילטר פנימי - לא אמור לקרות כלום - אצלי נוצר רעש חירחור כאשר הפילטר צמוד לפני המים - תדחוף אותו יותר פנימה

3) תאורה - חבר אתה בבעיה :sad:
לא בגלל העכירות ממש לא נורא, אלא בגלל שבאקווריום 140 ליטר צריך לפחות 36W בשביל משהו מינימלי, 60W מומלץ. 18 פשוט לא מספיק לצמחים.

fish in heaven לא מחובר   הגב עם ציטוט
עדיין לא נקרא Saturday 05/01/2002, 05:28   #6
רובנוב

דניאל היקר,
רוב תודות, חסכת מאיתנו הופעה מבישה בחנות מחר. אני לתומי חשבתי שהראש של הפילטר צ"ל מחוץ למים. אפילו זכרתי משום מה שאסור שיכנסו מים לראש הפילטר (כנראה שלא הבנתי את הסבריו של בעל החנות אצלו קניתי את הציוד).

אז מה בעצם עלי לעשות בקשר לתאורה?

עדיין לא נקרא Saturday 05/01/2002, 06:01   #7
fish in heaven
ממיסדיי אקווה

הודו פעם אחת בהודעה אחת

בקשר לתאורה -
האם יש לך מקום לעוד מנורות ?
אם לא תבדוק את האופציה של לשים את המנורות פלורסנט בצורת U - תופסות פחות מקום, ויותר יעילות.
עדיין לא נקרא Saturday 05/01/2002, 06:08   #8
רובנוב

אני לא בטוח... המכסה של האקוואריום הגיע "קומפלט" עם האקוואריום: מין מכסה פלסטיק עם בית נורה יחיד. אולי מת-ח-ת למכסה?
בכלל, סוחר אחר אמר לי שבלי חימום תת-קרקעי ו-CO2 אני הולך במילה אחת לחוות א-כ-ז-ב-ה.
עדיין לא נקרא Saturday 05/01/2002, 06:55   #9
elminister
ממיסדיי אקווה

הסמל האישי שלelminister

הודו לך על 14 הודעות 30 פעמים

חימום תת-קרקעי זה לפי דעתי פיקציה של מוכרים בכדי לשווק את הערכה היקרה....
(אבל אם יש למשהו ערכה זו, אני מבקש שיכתוב רשמים).
לגבי CO2, אין בעיה לקנות דיפיוזר זול , ולהכין משמרים וצינור, התקן מאוד זול ויעיל!
ישנן הוראות הכנה בפורומים השונים
ELMINISTER
elminister לא מחובר   הגב עם ציטוט
עדיין לא נקרא Saturday 05/01/2002, 06:58   #10
elminister
ממיסדיי אקווה

הסמל האישי שלelminister

הודו לך על 14 הודעות 30 פעמים

רציתי גם לדעת, כמה עולה הדשן הנ"ל
ומה מידת יעילותו,
מחיר? מקום לקנות?
ELMINISTER
elminister לא מחובר   הגב עם ציטוט
עדיין לא נקרא Saturday 05/01/2002, 07:39   #11
יאיר

HUMUS NAUTILUS עולה 25 ש"ח לחבילה.
נאמר לי שיש דשן טוב יותר ושמו וולקנית.
אם מישהוא מכיר, אשמח לשמוע חוות דעת.
יאיר לא מחובר   הגב עם ציטוט
עדיין לא נקרא Saturday 05/01/2002, 08:31   #12
הסניק סקין

אני הענה בכמה משפטים לגבי חימום תת קרקעי.
א-היות והמים חמים יותר מאשר החצץ יוצא מכך שהשורש של הצמח קר יותר מאשר הגבעול וזה לא בריא .
ב-החימום התת קרקעי גורם למים החמים לעלות למעלה דרך החצץ וכך נכנסים מים מלמעלה למטה וחוזר חלילה מצב זה גורם לזרימה (אומנם איטית מאד ) של מים דרך החצץ ולאיורורו.החימום הוא חלק ממכלול דברים שצריך על מנת לגדל צמחיה בריאה
עדיין לא נקרא Saturday 05/01/2002, 16:24   #13
רובנוב

אני קניתי "הומוס" במשתלת "הפיקוס" בהרצליה. 1 ליטר: 3 ש"ח. 3 ליטר: 8 ש"ח. 3 ליטר זה ה-מ-ו-ן. השתמשתי בפחות מחצי.
בקשר ל-CO2: כמה צריך לעלות דיפיוזר ? האם מיכל תוצרת בית משמרים זה לא קצת פרטאצ'? זה לא עושה ריח? איפה הסתרת את זה?
חימום תת-קרקעי: השאלה באמת היא האם הצמחים ימותו בסופו של דבר ללא סידור כזה? יש למישהו נסיון "עם" ו"בלי" ?
עדיין לא נקרא Saturday 05/01/2002, 17:46   #14
עמירם ש.

אופס, אולי זו הבעייה שלך. אל תכניס לעולם לאקווריום מוצרים שהשגת ממשתלות, מפרדסי השרון, מרפת הקיבוץ הקרוב או מהסופר השכונתי. :razz: לא אדמה לשתילה, לא דשנים לצמחי יבשה, לא אבנים שאספת בשדה, לא ענפים שהורדת מהעץ. השתמש אך ורק במוצרים שנועדו מלכתחילה לאקווריום. הם חייבים להתאים לשהייה קבועה במים ואסור שיפרישו חומרים מזיקים - זכור שאתה מדבר על סביבה סגורה וקטנה במיוחד, ולכן גם רגישה במיוחד.

אם השתמשת בדשן של משתלות, נראה לי שאין לך ברירה אלא לפרק הכל ולהתחיל מחדש.
עמירם ש. לא מחובר   הגב עם ציטוט
עדיין לא נקרא Saturday 05/01/2002, 19:22   #15
רובנוב

אני מאד מ-א-ד מקווה שאתה מתלוצץ...
רובנוב לא מחובר   הגב עם ציטוט
עדיין לא נקרא Saturday 05/01/2002, 19:36   #16
רובנוב

הדשן מיוצר ע"י "דשנית", האריזה בצבע צהוב וכתוב עליה שהדשן הוא חומר אורגני לחלוטין ומכיל: אשלגן, מגנזיום, חנקן, זרחן, סידן, נתרן אבץ וברזל. כתוב שהוא מתאים לכל סוגי הצמחים והגידולים.
מישהו מכיר? מישהו ניסה?
עדיין לא נקרא Sunday 06/01/2002, 00:32   #17
fish in heaven
ממיסדיי אקווה

הודו פעם אחת בהודעה אחת

לא עמירם לא מתלוצץ, אין להכניס מוצרים לאקווריום שאינם מיועדים לשימוש באקווריום, או שוידאת בעצמך שהם בטוחים, אולי זה נשמע כמו שטיק של מוכרים, אבל אין מה לעשות התנאים שונים בין צמחי יבשה לבין צמחים באקווריום

במקרה הנ"ל, מכיוון שזה כבר רץ אצלך אז אני מאמין שאם זה היה מזיק זה כבר היה עושה את זה, אז לא נראה לי שיש טעם להחליף, אבל להבא שים לב !
עדיין לא נקרא Sunday 06/01/2002, 02:44   #18
קובי
מייסדי אקווה

הסמל האישי שלקובי

הוא לא ציין שהוא מגדל דגים באקווריום הזה דניאל. האקווריום יכול לככב עם צמחייה ולהרוג את כל הדגים שיכנסו לשם בגלל שהוא מכיל אנא אערף מה (אבל נקרא לזה "רעלים").

עצותיי לך:
1. תוציא את כל הסאבסטרייט, החצץ והדשן. אם אתה יכול להפריד אותם - מה טוב. אם אתה לא יכול להפריד אותם - תצטרך להתחיל את התהליך המדכא הזה מחדש. אתה יכול לקנות חצץ דק שמצויין לצמחייה במחירים מאד נמוכים לפי קילו (רצוי ללכת על חצץ קווארץ בעובי שלושה מילימטרים).
קנה דשן ייחודי לאקווריום, כזה שמוכרים בחנות בעלי חיים. לדעתי בנושאים הללו חבל לקחת סיכונים מיותרים, בעיקר מכיוון שמרבית המשתלות עושות לך טובה ומוסיפות לדשן חומרים שמחסלים כל מיני יצורים חיים קטנים ומזיקים כמו זחלים, דגים, וכיוצא בזאת...

2. בנושא התאורה - אם רכשת אקווריום פנורמי עם חופת פלסטיק, יש לך שתי אפשרויות:
א. לטפל בחלק שבו יש את בית המנורה. זה חלק נשלף מלבני מפי וי סי אם אני לא טועה. תפרק את בית המנורה החוצה, תכניס לשם שני בתי מנורה של נורות פאוור קופאקט PL, הכי חזקות שאתה יכול למצוא. זה נראה יותר דקורטיבי אבל אני פחות אוהב את זה כי התאורה מתרכזת לך במרכז האקווריום.
ב. להעיף את החופה לכל הרוחות. להושיב שתי זכוכיות מלבניות שקנית מהזגג על האקווריום ולמקם עליו בתי תאורה כאוות נפשך. לדעתי זה יכול להיות מצויין ואתה יכול לסדר את זה כמו שצריך עם קצת אמביציה וקצת דקורציה. - זו העצה שאני הייתי מיישם בעצמי והיא העדיפה ביותר.
מרבית הצמחים הטובים יותר יודו לך מאד על האפשרות להגיח החוצה מן המים, ותתפלא לדעת שחלקם גם פורחים ומפיצים ריח נעים למדיי.
ג. לוותר על צמחייה וללכת על המון דגים צבעוניים ויפים עם צמחיית פלסטיק. זה הכי פחות כאב ראש :-).

אני יכול רק להמליץ לך על מספר מאמרים רלוונטיים (באתר שלי - אני קצת משוחד, מודה):

http://aquaria.topcities.com/plantlight.html

http://aquaria.topcities.com/lights.html

http://aquaria.topcities.com/co2.html

http://aquaria.topcities.com/plants.html

http://aquaria.topcities.com/genesis.html

http://aquaria.topcities.com/co2system.html

קריאה מהנה

עדיין לא נקרא Sunday 06/01/2002, 03:44   #19
עמירם ש.

אכן אני לא מתלוצץ. אני מקווה שקובי (דג זאב 1) צודק ואין לך דגים באקווריום, אבל ההמלצה שלי תקפה אפילו אם יש. ההומוס שרכשת יהווה בעייה לאורך זמן, והפיתרון היחיד הוא לסלק אותו.

בין השאר:

1. ההומוס המומס במים יוצר חומצה הומית (Humic Acid) ויכול לגרום ל"מפל pH" מסוכן. האם בדקת pH באקווריום?

2. החנקן שבהומוס הוא למעשה ניטראט. תפקיד הצמחייה באקווריום הוא לסלק ניטראט מיותר הנוצר כתוצאה ממחזור החנקן (אם אינך מכיר אותו אתה חייב לקרוא על כך ולהבין), ואין טעם להוסיף ניטראט באופן מלאכותי.

3. הזרחן שבהומוס מעודד התפתחות לא רצוייה של אצות.

נכון שקיימים דגים שבית הגידול הטבעי שלהם מכיל הומוס (למשל דיסקוסים). אבל אקווריום הוא לא בית גידול טבעי אלא תא ביולוגי זעיר וסגור, ולא כל מה שקיים בטבע מתאים לו.

העצה האולטימטיבית היא, כפי שאמרתי בתשובה לשאלה אחרת, להחליף באותה הזדמנות גם את האקווריום עצמו - לאקווריום מלבני עם תאורה כפולה. כל חנות המכבדת את עצמה תתן לך זיכוי מלא או כמעט מלא על אקווריום בן שבוע אם תבקש להחליף.

עמירם ש. לא מחובר   הגב עם ציטוט
עדיין לא נקרא Tuesday 08/01/2002, 18:13   #20
רובנוב

אוקיי.
לקח לי יומיים, אבל החלפתי הכל. השתמשתי בדשן של SERA הפעם. באמת שמתי לב להבדל: הדשן הזה לא מתערבב במים כמו דשן לצמחים רגילים. הוא פשוט צף.
לגבי מידת יעילותו - ימים יגידו.
יש בעייה קטנה עם הצמחים. בזמן הפירוק והחלפת המצע, איכלסתי את כולם בקערה גדולה עם מים. נראה לי שהם חטפו התייבשות. העלים נבולים ומקופלים... מקווה שהם יתאוששו, עכשיו כששתלתי אותם מחדש ןהאקוואריום רץ.
עדיין לא נקרא Tuesday 08/01/2002, 18:23   #21
קובי
מייסדי אקווה

הסמל האישי שלקובי

להבהרת כולנו - האם שטפת את הצמחייה היטב ואפילו חיטאת אותה בטרם הכנסת אותה שוב לאקווריום ? מכיוון שאחרת - הכנסת חלק מהדשן שנדבק לשורשי הצמחים בחזרה למי האקווריום ודין פרוטה כדין מאה - גם קצת חומר קוטל מזיקים שנשאר על השורשים לאחר הוצאתם מן האקווריום יכול לעשות הרבה נזק.

האם הדשן צף לך ? השיטה היא לערבב אותו עם חלק קטן מהחצץ ולפזר בנדיבות שכבה עבה של חצץ מעל כל העסק, על מנת למנוע מן הדשן לצוף.

אני חושב שדשן של סרה מצויין, אבל לא היה מזיק לך לקנות איזה תוסף ברזל - וכמובן: כל הדשן בעולם לא יספיק לצמחייה שאין לה מספיק תאורה.

עדיין לא נקרא Tuesday 08/01/2002, 21:03   #22
רובנוב

אכן שטפתי את הצמחים לפני הכנסתם מחדש לאקוואריום. את הדשן ערבבתי עם כ-15-20% מהחצץ ופיזרתי מעליו חצץ "נקי" (בערך 3-4 ס"מ, במקומות מסויימים יותר). חלק זניח מהדשן צף בגלל שפריץ מים חזק שנחת על הקרקעית (בטעות) אבל טוב שזה קרה כי זה הוכיח לי שההשקעה בדשן (70 ש"ח ל-3 ליטר) השתלמה: כנראה שחשבו על זה ב-SERA.
לגבי תוספים: מה מומלץ? כל כמה זמן?

חזור   אקווה - האתר הישראלי לדגי נוי > מים מתוקים > אקווריום צמחייה
הגדרות אשכול
אפשרויות הצגת נושא