AQUA Logo

חזור   אקווה - האתר הישראלי לדגי נוי > מים מתוקים > אקווריום צמחייה

צור אשכול חדש  תגובה
הגדרות אשכול אפשרויות הצגת נושא
עדיין לא נקרא Tuesday 26/02/2002, 09:15   #1
gabi

הסמל האישי שלgabi

הודו על ההודעה שלך 2 פעמים

האם משהו מכיר מאמר בעיברית לגבי PMDD ,
אולי משהו יוכל ליכתוב פה את החומרים הנדרשים, המינון וגם איפה ניתן להשיג אותם.
הבנתי שהרבה אקווריוניסטים בחו"ל משתמשים בנוסחה וגם אני הייתי רוצה לנסות.

תודה מראש,
גבי
gabi לא מחובר   הגב עם ציטוט
עדיין לא נקרא Tuesday 26/02/2002, 15:05   #2
רובנוב

הודו לך על 0 הודעות 0 פעמים

המתכון נמצא כאן: http://www.cam.org/~tomlins/algae.html#pmdd

עבור Trace Element Mix אני משתמש בטבליות Sera FlorenaA שאני ממיס במים פושרים. אני לא משוכנע שזה מכיל את כל ה-Trace Elements הרשומים במתכון או מהי תכולת הברזל אבל להכין MIX כזה בבית זה כבר יותר מדי בשבילי...
את שאר החומרים תצטרך לחפש בבתי מסחר לכימיקלים. תנסה את "חמורד" (שם אני השגתי). הם יושבים באשדוד אבל הנציג שלהם מגיע למרכז בסבב אספקת סחורה לבתי מרקחת.
בעצם יש לך רק אשלגן גופרתי (K2SO4), אשלגן חנקתי (KNO3) ו-EDTA הידוע בכינויו MgSO4. כולם מגיעים בצורת אבקה לבנה.

טיפים:
1. דע לך כי המשחק בכימיה הוא על אחריותך בלבד. שנאמר: אל תעשה לדגיך מה ששנוא עליך...
2. תתחיל בכמויות קטנות ותבצע שינויים הדרגתיים. כמויות גדולות מדי ו/או פתאומיות מדי עלולות להיות הרסניות לשיווי המשקל במים: במקרה הטוב זה יסתיים במי-פיפי ירוקים מאצה, ובמקרה הרע תקבל דגים מתים צפים עם בטן נפוחה (אהממ... מנסיון).
3. אל תערבב את כל החומרים ביחד. תמיס כל אבקה לחוד ותוסיף לחוד לאקוואריום לפי הצורך.
4. לפני שאתה מוסיף משהו - דאג למדוד את מי-הברז שלך לניטראט (NO3). לדעתי אין צורך למדוד ברזל. 99.9% שהוא זניח במי הברז. לא ידוע לי על דרך למדוד אשלגן או Trace Elemenets במים. אשמח לשמוע הארות על כך.
5. השתמש בערכות מדידה כדי לבדוק את התוצאות באופן יומיומי. ערכות ל-NO3 ול-PH הן התחלה לא רעה. אפשר גם ערכה לברזל.
6. אם אין לך כ-1.5-2 וואט לליטר תאורה וערכת CO2, וותר מראש. PMDD לא יעזור לך. הוא יזיק. כדאי גם שתפסיק את פעולת אבן האוויר אם יש לך כזו כדי להקטין את התנדפות ה-CO2 מהמים.
7. כדאי מאד שגם יהיה לך דישון תת-קרקעי. PMDD יכול להוות תוספת טובה להאצת הצמיחה וגם למלחמה באצות, אבל חלק ניכר מהתזונה של הצמחים מגיע מהשורשים (גיליתי את אמריקה, מה?).
8. רצוי שיהיו באקוואריום צמחים מהירי גדילה כלשהם (לפחות חלק מהצמחים), ש"ישאבו" את המזינים מהר מספיק מכדי לתת לאצות ושאר מיני כולרע להרים ראש. דוגמא: חרב אמזונס.
9. אל תוסיף KNO3 מייד בהתחלה (מקור לניטראט). לרוב אין צורך להוסיף ניטראט למי האקוואריום. הוא מגיע ממקורות אחרים כמו הפרשות דגים וחלקי עלים מתים. רק אם יש לך אוכלוסייה דלילה מאד של דגים ומצאת כמות ניטראט זניחה במים לאחר בדיקה, שקול הוספת KNO3. ייתכן שאין לך ניטראט במים אבל גם חסרים לך מזינים אחרים, כך שתוספת ניטראט לא תעודד צמיחה אלא אצות. דאג קודם לחומרים אחרים כגון ברזל(Fe), אשלגן(K) ו-Trace Elements.
10. זכור: זוהי שיטת ניסוי-וטעייה. עליך להגיע לאיזון בין כל המקרו-מזינים (K,N,P) והמיקרו-מזינים (Fe, Mg, Trace Elements) שלהם זקוקים הצמחים. חוסר באחד המרכיבים יהפוך אותו לגורם המגביל בהתפתחות הצמחים (זה יכול להיות גם CO2 או אור) ולכן נעדיף שאלו יהיו N (ניטראט עפ"י רוב) ו-P (פוספט), שכן הם גם המקרו-מזינים של אצות !!

בהצלחה !
רובנוב לא מחובר   הגב עם ציטוט
עדיין לא נקרא Wednesday 27/02/2002, 01:05   #3
עמירם ש.

... או שאתה יכול ללכת פשוט למקור. במקום להסתבך עם PMDD (שזה Poor Man's Dupla Drops), למה שלא תקנה את ה-Dupla Drops המקוריים? המוצר נקרא DuplaPlant 24. לא מצאתי בארץ אבל הזמנתי מחו"ל. במחיר של בערך 130 ש"ח קיבלתי חומר המספיק לדישון יומיומי של אקווריום 200 ליטר במשך כמעט שנה וחצי. אני לא בטוח ששיטת ה-Poor Man's תהיה יותר זולה. התוצאות אגב פנטסטיות.

שתי הערות:

1. חייבים (!) לשלב את הדישון יחד עם כדורים שבועיים - DuplaPlant (בלי 24). הסיבה היא שחלק מחומרי הדישון נמצא בכדורים (החומרים שניתן להוסיף אותם כל שבוע, כמו למשל אשלגן) וחלק בטיפות (החומרים שחייבים להוסיף כל יום, למשל ברזל).

2. בניגוד למה שרובנוב אמר, כמות התאורה המומלצת היא חצי וואט לליטר (2 וואט לגלון).
עמירם ש. לא מחובר   הגב עם ציטוט
עדיין לא נקרא Wednesday 27/02/2002, 09:08   #4
gabi

הסמל האישי שלgabi

הודו על ההודעה שלך 2 פעמים

עמירם,
מאיפה הזמנתה את ה-DuplaPlant 24 ותוך כמה זמן קיבלתה את המישלוח?
האם ה-DuplaPlant (בלי 24) הכרחי וכמה הוא עולה?
אתה משתמש בעוד חומרי דישון פרט לנ"ל?
ד"א אצלי באקווריום יש בערך חצי וואט תאורה לליטר מיים.
תודה,
גבי
gabi לא מחובר   הגב עם ציטוט
עדיין לא נקרא Wednesday 27/02/2002, 23:34   #5
עמירם ש.

קניתי ב-http://www.aquaticproducts.co.uk. הגיע תוך כמה ימים.

כן, כפי שרשמתי ה-DuplaPlant (בלי 24) חיוני לחלוטין. הדישון מורכב מכדורים שבועיים וטיפות יומיות ואסור להשתמש רק באחד מהם. חבילה של 50 כדורים עלתה 20 פאונד ומספיקה להמון זמן, משום שהדישון הוא כדור ל-50 ליטר רק עבור כמות המים שמחליפים בכל שבוע. גם הטיפות עלו 20 פאונד ומספיקות ל-100,000 (!) ליטר (אבל צריך לזכור שמשתמשים בהן כל יום). בסך הכל יש לי מנוחה לפחות לשנה, ואני מדבר על כמה אקווריומים במקביל.

לא, אני לא משתמש באף דשן בנוסף לנ"ל, פרט לכדורים תת-קרקעיים לנימפיאות (חובה). כל שאר הדשנים שלי, ויש לי די הרבה, שוכנים על המדף לתפארת מדינת ישראל. אף אחד אפילו לא מתקרב לקצה של ה-Dupla.
עמירם ש. לא מחובר   הגב עם ציטוט
צור אשכול חדש  תגובה

חזור   אקווה - האתר הישראלי לדגי נוי > מים מתוקים > אקווריום צמחייה
הגדרות אשכול