AQUA Logo

חזור   אקווה - האתר הישראלי לדגי נוי > מים מלוחים > מלוחים כללי, בעלי חיים אלמוגים וחסרי חוליות

צור אשכול חדש  תגובה
הגדרות אשכול אפשרויות הצגת נושא
עדיין לא נקרא Tuesday 26/10/2004, 13:30   #1
k20001

הודו לך על 0 הודעות 0 פעמים
ברירת מחדל שאלות לפני הקמת אקווריום ריף 1

שלום לכולם ,
במשך החמש שנים האחרונות גידלתי ציקלידים ואני חושב שהגיע הזמן לעבור לריף ,
כמובן שעברתי על כל המאמרים המפורסמים באתר ובכל זאת הייתי מעוניין לקבל תגובות לגבי מספר הערכות שאליהם הגעתי מהקריאה באתר :

1. הייתי מעוניין להשתמש במפרק חלבונים DIY המסבוסס על אבן חמצן (הגובה יכול להגיע גם למטר וחצי מבחינתי) האם מפרק חלבונים מסוג זה יתאים לאקווריום המדובר ? אם כן אשמח לקבל פרטים על מישהוא שכבר עשה משהו בסיגנון או מישהוא שמתמחה בבניה של מפרק מסוג זה (על מנת שאוכל לרכוש את המפרק ממנו).

2. ברור לי שאקווריום מסוג ריף מחייב סאמפ , האם קידוח חורים לסאמפ לא מחלישים את הזכוכית ? האם עובי של 12 ממ יספיק ומה המגבלות של עובי הזכוכית (מה הנפח המקסימלי של 12 ממ ?)

3. מהו גודל הסאמפ המומלץ על מנת לשמור על ניקיון וסביבה בקטריאלית מתאימה לאקווריום הנ"ל ? חשבתי על אקווריום בגודל 100*50*30 שיחולק לשלוש תאים (פריאון , ביו-בולס וסלעים חיים ) האם זה יספק או שאצטרך גם תאים נוספים לחול חי , מפרק חלבונים וכו ?

4. מהמאמרים באתר לא הצלחתי להבין דבר מאוד בסיסי , האם הסלעים החיים מגיעים עם "צמחים" עליהם או שהם מגיעים "נקיים" ועליהם נשתלים ה"שתילים" ?
ומה לגבי אצות ? בחנויות הדגים ראיתי סלעים חיים שמכוסים אצות . הסלעים הם לא ים תיכוניים האם ההעדפה היא לסלעים ים תיכוניים ? איך אפשר להבדיל בין סוגי הסלעים השונים ?

אשמח אם תוכלו לעזור ,
תודה מראש
k20001
k20001 לא מחובר   הגב עם ציטוט
עדיין לא נקרא Tuesday 26/10/2004, 14:24   #2
sharpy!

ברירת מחדל Re: שאלות לפני הקמת אקווריום ר

ציטוט:
פורסם במקור על ידי k20001
שלום לכולם ,
במשך החמש שנים האחרונות גידלתי ציקלידים ואני חושב שהגיע הזמן לעבור לריף ,
כמובן שעברתי על כל המאמרים המפורסמים באתר ובכל זאת הייתי מעוניין לקבל תגובות לגבי מספר הערכות שאליהם הגעתי מהקריאה באתר :

1. הייתי מעוניין להשתמש במפרק חלבונים DIY המסבוסס על אבן חמצן (הגובה יכול להגיע גם למטר וחצי מבחינתי) האם מפרק חלבונים מסוג זה יתאים לאקווריום המדובר ? אם כן אשמח לקבל פרטים על מישהוא שכבר עשה משהו בסיגנון או מישהוא שמתמחה בבניה של מפרק מסוג זה (על מנת שאוכל לרכוש את המפרק ממנו).
אין לי ניסיון עם פורקי חלבונים מסוג זה, על פי הבנתי פורקים אלו יעילים למערכות גדולות אך דורשים פורקים בגבהים מפלצתיים של איזור ה-2 מטר.
ללא ניסיון בתחום, ובמיוחד בנפח מים כזה הייתי ממליץ בכל זאת, לשם התחלה להשתמש בפורק מקצועי, חבל ליפול בנפח כזה בגלל בניה לא נכונה של פורק או פורק לא מתאים

2. ברור לי שאקווריום מסוג ריף מחייב סאמפ , האם קידוח חורים לסאמפ לא מחלישים את הזכוכית ? האם עובי של 12 ממ יספיק ומה המגבלות של עובי הזכוכית (מה הנפח המקסימלי של 12 ממ ?)
האם אתה מתכוון לבנות לבדך את האק' ? קידוח לסאמפ לא מחליש את האק' לפחות לא בצורה משמעותית.
אם אתה מתכנן על 1000 ליטר, שב תקרא קודם, אק' בנפחים כאלה ובמיוחד ריפים הם לא טריוויאלים לבניה, יש צורך בהקמת מערכת של זרימות, מומלץ ליצר קלוז-לופס (קדחים נוספים באק'), בקיצור צריך עץ שלם רק לזה..

3. מהו גודל הסאמפ המומלץ על מנת לשמור על ניקיון וסביבה בקטריאלית מתאימה לאקווריום הנ"ל ? חשבתי על אקווריום בגודל 100*50*30 שיחולק לשלוש תאים (פריאון , ביו-בולס וסלעים חיים ) האם זה יספק או שאצטרך גם תאים נוספים לחול חי , מפרק חלבונים וכו ?
סאמפ היום, צריך מס' תאים על מנת להפטר מהבועות, תא לפורק ותא למשאבות מחזירות.
חול חי / סלעים חיים בד"כ לא ממקמים בסאמפ אלא ברפיוג'ים (שוב עיניין של הגדרות), בכל מקרה 150 ליטר תמיכה למערכת של 1000 ליטר זה קטן למדי. לפחות 200-300 ליטר.

4. מהמאמרים באתר לא הצלחתי להבין דבר מאוד בסיסי , האם הסלעים החיים מגיעים עם "צמחים" עליהם או שהם מגיעים "נקיים" ועליהם נשתלים ה"שתילים" ?
ומה לגבי אצות ? בחנויות הדגים ראיתי סלעים חיים שמכוסים אצות . הסלעים הם לא ים תיכוניים האם ההעדפה היא לסלעים ים תיכוניים ? איך אפשר להבדיל בין סוגי הסלעים השונים ?
סלעים ים תיכוניים לא רצויים בריף, הם מכילים בע"ח שעלולים לעשות צרות, כמו כן הם נוטים להתפורר בקלות ולמרבה הצער גם מכילים הרבה פוספאטים.
תגדיר צמחים ? אני חושב שאתה קצת מתבלבל..
סלעים נקראים חיים לא על שם האצות אלא על שם בע"ח הזעירים החיים בהם..

אשמח אם תוכלו לעזור ,
תודה מראש
k20001
בקיצור, על סמך השאלות אני מבין כי לך כל ידע בנושא, לפני שאתה רץ לזרוק כסף, שב מול המחשב ותתחיל לקרוא. שאל שאלות נקודתיות על מה שאתה לא מבין, יש בפורום הזה וב-www.reef-center.com הרבה מאוד מאמרים למתחילים.
sharpy! לא מחובר   הגב עם ציטוט
עדיין לא נקרא Tuesday 26/10/2004, 14:34   #3
dror

שלום k20001 וברוך הבא לעולם המלוח
1. פורק- אמנם ישנם פורקים גדולים המבוססים על אבני אויר אבל אני מציע לבחור פורק חזק מהמבחר שניתן לרכוש בארץ (ולא חסר) או להזמין מחו"ל.
2. קדח לא מחליש את הזכוכית. לגבי עובי הזכוכית - תלוי בגובה המים המתוכנן באקווריום. פרט את מידות האקווריום.
3. הסאמפ באקווריום ריף שונה מאקווריום מרינה והמלצתי היא שיכלול תא לפורק, רפיוג'ים (תא ובו אצות שונות, חול חי וכד') ותא משאבות בלבד. המערכת הביולוגית בריף נשענת על הסלעים והחול החי (אם יש) אשר באקווריום.
4. למה הכוונה ב"שתילים" ? אלמוגים או עשבי ים ? לגבי הסלעים החיים - הם בדר"כ מכוסים באצות שונות (בינהם אצה סידנית = קרולינה) וחסרי חוליות שונים (ספוגים, סרטנים וכד'). סלעי היבוא עדיפים בהרבה. לפעמים קשה מאד להבדיל בין סלעי הייבוא לבין סלעי ים תיכון ולכן כדאי מאד להעזר בחובבים בעלי נסיון ו/או לקנות ממקור אמין (אני לא חושב שתתקל בבעיה בחנויות הגדולות).
dror לא מחובר   הגב עם ציטוט
עדיין לא נקרא Tuesday 26/10/2004, 14:58   #4
Cobalt
ממיסדיי אקווה

הסמל האישי שלCobalt

הודו פעם אחת בהודעה אחת

שלום K2001 וברוכים הבאים,
הייתי רוצה רק להרחיב 2-3 מילים על סלע חי.
יש בלבלול בקרב החובבים כי הביטוי סלע חי ממש רחב.

יש כמה דברים שמנכרים באותו שם.

1)אבן יבשה שמקורה מים. אבן זאת תוכנס לאקוריום ועם חלוף הזמן יגדלו עליה חיידקים טובים וכל מיני דברים שיתרמו לפילטרציה.
2)סלע כמו סעיף 1 שכבר יש עליו חיידקים (פלורה בלעז)
3)סלע שיצא מים תיכון כמו שהוא (ממש ממש לא מומלץ)
4)סלע ים תיכון שיצא מהים ועבר טיפול להסרת טפילים (שנוי במחלוקת אם טוב או לא)
5)סלע מים אקזוטי (לרוב אינדונזיה או ויאטנאם) שיצא מהים ועבר טיפול להסרת טפילים.- מומלץ בחום
6)סלע כמו ב5 שיש עליו אצות ופטריות.

כל סלע יבש אחרי זמן מה יקבל פלורה ויתחיל לפלטר.
יחיאל
עדיין לא נקרא Tuesday 26/10/2004, 19:23   #5
מלוח17

קובלאט , לא תמיד טפילים שחיים בים , ישרדו באק , והטפילים שמתפתחים באק שונים מבים כמו כן , סלע ככול שהוא יותר קל ומאוור הוא יותר טוב ,
סלע חי שבא מאק נהפכו הוא הכי טוב לשים באק כי יש בו הכי הרבה בקטרוית שמועילות לאק ולא יעלה לך את רמות האמוניה בניגוד לסלע חי שבא הישר מריף אבל עד שהוא בא רוב הבקטריות והיצורים החיים מתים בדרך או באק שלכם
מלוח17 לא מחובר   הגב עם ציטוט
עדיין לא נקרא Tuesday 26/10/2004, 21:00   #6
Cobalt
ממיסדיי אקווה

הסמל האישי שלCobalt

הודו פעם אחת בהודעה אחת

כמובן ששום דבר לא מוחלט
אני רשמתי בהכללה גסה של בדרך כלל.
אבן מהים מכילה חיידקים טובים אך גם רעים.
עדיין לא נקרא Tuesday 26/10/2004, 23:53   #7
מלוח17

קובלאט לא דווקא מה שמזיק בים יתפוס באק וההפך
להגיד את האמת הרבה ממה שאמרת מאוד לא מדויק אבל זה לדיון אחר
על סלעים
ובכלל בלי קשר לסלעים לא תמיד דברים טובים או רעים מהים תופסים באק הקיבוצי ולהפך, לכן הים הוא הכללה גסה מאוד חבריי
עדיין לא נקרא Wednesday 27/10/2004, 00:10   #8
dror

ידידי מלוח - של נעלך לפני שאתה שולל את דבריו של יחיאל, אתה עוד עשוי ללמוד דבר או שניים (אני לא מכיר דבר חי באקווריום שלא תוכל למצוא בים).
אני חושב שיחיאל העלה נקודה נכונה מאד: סלע חי הוא סלע הכולל אצות (לרבות קרולינה), ספוגים, סרטנים רכיכות וחסרי חוליות אחרים. כל סלע יכלול עם הזמן חיידקים חיובים (יבש או חי).
dror לא מחובר   הגב עם ציטוט
עדיין לא נקרא Wednesday 27/10/2004, 00:53   #9
מלוח17

אני לא בתחרות
ומה שיחיאל העלה זה די ידוע
עדיין לא נקרא Wednesday 27/10/2004, 09:16   #10
Cobalt
ממיסדיי אקווה

הסמל האישי שלCobalt

הודו פעם אחת בהודעה אחת

בנוסף גם עליית האמוניה שנגרמת מהכנסת סלע ישירות מהים נובעת מדבר אחד בלבד.
תמותה ופרוק של אורנגניזמים שהיו על האבן (הרי אין לאמוניה מקור אנאורגניה באקוריום)
כמו שאתה אומר יש טפילים שמתים והופכים לאמוניה, ויש שמשגשגים כמו תולעי זכוכית שאחרי זה מזיקים לאמוגים. (בעיקר LPS ו SPS)

תמותה של פלורה על אבן שמגיעה מחו"ל זה דיון אחר, אף אחד לא משלה (אני מקוה) את עצמו שכל מה שחי על האבן בים ישרוד הטסה לארץ. מספיק שיש קצת בעלי חיים מגוונים באבן ליצור אימפקט חיובי נאה על המערכת. קצת אצות חדשות להגדיל את הביו-דיברסיטי (רב גוניות חי?) במערכת.

לדוגמא : אצלי במיני ריף היו אצות חומיות אדומות מאד דומות לציאנו (בדקנו במגדיר לאצות חופי ארץ ישראל ובודאות זה לא ציאנו אלא רק אצה סידנית בשלב ללא תפרחת) לאחד שהוכנס סרטן נזיר (!) גדול שהיה על הקונכיה שלו קצת אצה מסוג קרולינה סגולה, תוך כמה חודשים האצה התפשטה וכיום יש מלחמה בין שני הסוגים על מי מכסה יותר מהסלע. קל וחומר לאבן!

חזרה לדיון המקורי,

K20001 מומלץ לשים 1/3 מהאקוריום סלע חי, לאקוריום של 1000 ליטר (שללא ספק זה המון) יש לך די סלעים? שלא תתקע אחרי זה עם מערכת לא יציבה?

תרומת הסלעים ליציבות ניכרת, אם די סלעים ניתן ליצב אפילו אקוריום קטנטנים.

יחיאל
עדיין לא נקרא Wednesday 27/10/2004, 10:25   #11
k20001

ברירת מחדל תודה חברים על התגובות המהירות

אחד הדברים שלמדתי זה שכרגע אין ברשותי מספיק ידע על מנת להקים אקווריום שכזה ,
לכן אני אמשיך ואקרא חומר בנושא , אני לא מתכוון להתייאש בתקוה שיום אחד גם אני אוכל
לעזור ל"חובב צעיר" שירצה להיכנס לעיניינים .

תודה לכולם
לחלומות אין תג מחיר ועל החלום שלי אני לא מתכוון לוותר ...
k20001 לא מחובר   הגב עם ציטוט
עדיין לא נקרא Wednesday 27/10/2004, 11:12   #12
Cobalt
ממיסדיי אקווה

הסמל האישי שלCobalt

הודו פעם אחת בהודעה אחת

האנשים כאן ישמחו לעזור לך בכל שתשאל. מציוד משומש ועד ליחורי אלמוגים.
ואני מאד שמח שהצלחנו למנוע ממך מפח נפש של אקוריום "נופל" המחיר של מעט המתנה.

לדעתי הכלל הריף הוא לאט אבל בטוח...

חזור   אקווה - האתר הישראלי לדגי נוי > מים מלוחים > מלוחים כללי, בעלי חיים אלמוגים וחסרי חוליות
הגדרות אשכול
אפשרויות הצגת נושא