צפיה בהודעה בודדת
עדיין לא נקרא Thursday 07/09/2006, 12:09   #4
elminister
ממיסדיי אקווה

הסמל האישי שלelminister

הודו לך על 14 הודעות 30 פעמים
ברירת מחדל Re: הזמנה לדיון - שאיבות רפש ו

ציטוט:
פורסם במקור על ידי irone
לאור הדיונים האחרונים והגישות ההפוכות שהועלו בפורומים השונים, ברצוני להזמין את כולם להשתתף בדיונים על השיטות השונות:

גישה 1:
באקווריום צמחיה, בה המצע הינו חלק אינטגרלי מהמערכת, והרפש ששקע מתפרק לחומרים מזינים לצמחים, איננו צריך שאיבה. כאשר אקווריום מסוג זה מאוזן, והצמחים מהווים חלק מהמערכת הביולוגית, הם צורכים מינרלים וחומרים אחרים מהמים והמצע בקצב המתאים לקצב חידוש החומרים,

לצערי משפט זה אינו נכון, הצמחים יכולים לקחת חומרים מרפש מתפרק אולם הקצבים שנוצר רפש באיכלוס בינוני גבוה מיכולת רוב הצמחים לקחת, על כל מאין שאבת את ההשערה כי קצב הפרוק טהצריכה קבועים בתוך המערכת?
חלק מהחומרים כלל אינם מתפרקים כמו שריך, בד בבד לא כולם ניצרכים על ידי הצמחים...

הן על ידי התהליכים האירוביים במצע, והן על ידי הוספת מי ברז לאקווריום כפיצוי על אידוי, כך שאין צורך בהחלפות מים, אלא רק אחת לכמה חודשים.

אם נוסיף מי ברז אחת לכמה חודשים, וזאת כפיצוי על האידוי נהיה בבעיה של הקשיית מים הסטרית, גם אני מכיר את הגישה של מיעוט החלפות מים באק' צמחייה, אבל בארץ ישראל וכמות הנורות של אק' צמחייה, אם תשלים אחת שבועיים נאמר 20 ליטר (מי ברז) תגלה אחרי רבעון שאתה עומד על 2500 מיקרוסימנס....

גישה 2:
באקווריום רצוי להחליף מים אחת לשבוע, ולבצע שאיבות רפש בעת החלפת המים, על מנת ולהוציא שאריות חורמים אורגאניים שנלכדים במצע ומתפרקים בתהליכים אנאירוביים והופכים לרעלנים, אשר מזיקים לשורשי הצמחים ולדגים.

טענתי - מצע בנוי נכון - בצורה המורכבת מתת-מצע אדמה המתאימה לצמחים, בגובה של לא יותר מ-4 ס"מ, ומעליה שכבת מצע של 4 ס"מ קוורץ. באקווריום עם צמחים רבים, ועומס דגים קל עד בינוני, הבקטריות במצע יפרקו את שאריות המזון והחומר האורגאני בתהליכים אירוביים לחומרי תזונה זמינים לצמחים, באותו הקצב שבו הצמחים צורכים את החומרים המזינים, ולכן אין צורך בשאיבת רפש או החלפת מצע לאחר שנה +-.

צמחים בריאים ינצלו את ההמינרלים והמתכות שבמי הברז, כגון אבץ, כספית, ברזל (כמובן) ועוד, ולפיכך יהיו חלק אינטגרלי מפילטר ביולוגי באקווריום.

בהחלט (!)
יתרה על כך - היות וצמחים מעדיפים אמוניה על פני ניטראט, הם אף ינטרלו כל קפיצה שעלולה להיות באמוניה מדג מת, או חומר אורגאני אחר המתפרק באקווריום.

אל תבנה על זה משתי סיבות
1.לא בטוח בכלל שצמחים מעדיפים אמוניה, ישנם מחקרים לכאן ולכאן.
2.מה קצב צריכת החנקות על ידי הצמחים?

לכן גם לא יהיה צורך בהחלפות מים כלשהן, שכן האקווריום יאזן את עצמו מחדש.
להערכתי טיעון זה שגוי

אני טוען שבאקווריום עם צמחים חיים, מצע נכון, ועומס ביולוגי קל עד בינוני, האקווריום דומה יותר לתנאי המחייה שבטבע, ויש צורך בפחות טיפול (בעיקר גיזום והוספת מים כפיצוי על אידוי), והרעלים במים לא יטפסו כפי שמנבאים, וכן יהיה צורך בפילטר קטן יותר, שכן הצמחים והמצע יהוו חלק מהפילטר הביולוגי.

אני עדיין טוען, פיצוי על אידוי זו מילה נחמדת בספרים של דיאנה באנגליה, כאן צריכים החלפות מים של ממש.
מנגד, אציין שבאקווריום הי-טק, שבו מעודדים צמיחה מהירה ואינטנסיבית של צמחים, חומרי התזונה שבמצע מתכלים בקצב העולה על קצב פירוק חומרים אורגאניים לחומרים זמינים לצמחים, ולכן חובה להוסיף אותם מלאכותית ובכמויות גגולות למי האקווריום.

ולכן אק' צמחייה מעין זה צורך דישון נוזלי בערך פי 10..... מה שלא ניתן דרך המצע ניתן דרך עמוד המים

כמו כן - במצע הבוני לא נכון, מחומר הגרוס עבה וללא כל מצא המתאים לשורשי הצמחים, חומר אורגאני ילכד במצע הזה, יתפרק בתהליכים אנאירוביים, ויגרום להרעלה הן של שורשי הצמחים, והן של הדגים. לכן אקווריום מסוג זה חובה לשמור על החלפות מים ושאיבות רפש קבועות, על מנת לסלק חומרים אורגאניים מהמצע.

זה ברור לגמרי, ולכן ההמלצה הכללית לצמחייה היא גודל גרגר הקוורץ כ2-3 מילימטר גם על מנת לעגן את השורשים כהלכה וגם מהסיבה שהזכרת

ירון
ברכות על הדיון הפורה, עץ שיכול להפוך לדיון מעמיק ביותר

אני מסכים לחלק מהטענה שלך בחלק האחרון של ההודעה, אבל אני בדעה שאחת לתקופה (נאמר חודשיים). מומלץ לבצע שאיבות רפש על מנת להוציא מהמערכת חומרים לא ראויים

אזרוק לך אתגר מחשבתי:
אנא חשב מה מסת הצמחיה הדרושה לסילוק חנקות מהמיים
elminister לא מחובר   הגב עם ציטוט