צפיה בהודעה בודדת
עדיין לא נקרא Friday 13/06/2003, 01:39   #20
elminister
ממיסדיי אקווה

הסמל האישי שלelminister

הודו לך על 13 הודעות 28 פעמים

לא מדוייק....
אצל חלקינו שוחים דגים מתפיסת טבע, כמו אלטומים לדוגמה או חלק מהקורי....
חלק מהדגים הם מוטציות או היברידים מרביות תוך מיניות ועל כך בדיוק מדבר המאמר, מה משיגים?
משמרים תכונה רצוייה, בד בבד אם העלת הסיכון לפגמים גנטים, מר Blerofon הציג את הנקודה בצורה יוצאת מין הכלל,

לכן 2 הדעות הבואו בצורה מסודרת ויש שאלות אתיות שיכולות להעלות כאן,
האם דגי האק' אשר נוצרו מתוך רביה תוך מינית באמת פגיעים יותר?
אני רק רוצה לזרוק לחלל הפורום מצב שאחד מה"אפוציות" הוא שימור תכונות אשר רצויות לאק' כמו הסתגלות לתנאי מים מסויימים. כלומר התכונה שהייתי רוצה לשמר היא לאו דוקא צורה פנוטיפית (חיצונית) מסוימת.

אני אתיחס לשאלות של אודי:

1) האם יש הבדל בין זיווג של דגים מאותה הטלה לזוגות של דגים מאותם הורים אך לא מאותה הטלה ?
שאלה טובה, לכל הטלה ישנם צורות פנוטיפיות שונות, בוא ניקח נושא הקרוב לליבך, דיסקוסים, בוא נכליא 2 דיסקוסים מסוג מלבורו רד, הפנוטיפים שיתקבלו בהטלה יראו מגוון מסויים של צבעים / צורות, אני יכול לשמור את הדגיגים הרצויים ולהמשיך לגרעין רביה נוסף וכדומה, ניתן להרבות בין גרעיני רביה שונים על מנת לחזק / להחליש תכונות מסוימות, ובעיקר לכסות על גנים רצסיבים , בגופים הדבר נפוץ, יש תת זנים המיועדים לעירבוב לצורכי "חוזק" הדג...

2) האם לא ניתן להניח שדיסקוסים הינם דיסקוסים ולא משנה איך נרבה אותם בינם לבין עצמם הם תמיד ישארו דיסקוסים ? (או במילים אחרות: האם כדי ליצור זן חדש צריך ששני ההורים יהיו מזנים שונים למשל סוס וחמור ?)

זן חדש זוהי הגדרה טקסונימית, ברגע שיווצרו דיסקוסים שלט יוכלו להתרבות יותר עם דיסקוסים אחרים אלה רק בינם לבין עצמם נקרא להם בשם אחר נאמר "DS = דיסקוס סבבה" זה יהיה כבר מין חדש, כל עוד דיסקוסים שונים מתרבים בינם לבין עצמם, יש מופעים חיצונים שונים של אותו מין, זה הסבר פשטני יחסית אבל בלי להכנס לצדדים האפלים של הגנטיקה הוא בכללתו נכון...

3) אני מתנצל מראש על הסטייה , אבל מה קורה כאשר אחד הדגיגים גדל ונעשה לזוג עם אחד מהוריו ?

שום דבר, צאצאים יהיו, כמובן שרב הסיכוי שהם יראו תכונות רצסיביות, לפעמים אני רוצה ליצור צמב מכוון כזה כדי לשמר מצב מסווים, אני שוב אתן דוגמה של דיסקוסים, יש לי את דיסקוס האב, הוא ממש נדיר, ועלה לי 2000$ מהתערוכה בגרמניה, הוא סגול... אבל יש לי רק אחד כזה...
אני מבצע רביה עם דיסקוס כחול (סתם קובלט...), הצאצאים יכילו מופעים כחולים וסגולים, אם נסבך , נכליא גם את הצאצאים בינם לבין עצמם בכדי לקבל בכלל את הצבע הרצסיבי "סגול לגמרי" אחרי רביה כזו אני אבודד את הפרט הכי "סגול" ואכליא אותו עם "סבא" המקורי...

אם אתם רוצים ניתן לספק הסברים יותר עמוקים על נושא גנטיקה, אבל ניתן גם להתמקד בנושא האתי, מוסרי, הכלאות דגים, כן או לא,

אגב התמונות של המופעים השונים של הזברה תוקנו....
טעות לעולם חוזרת...
תודה לאלעד
ELMI
elminister לא מחובר   הגב עם ציטוט