אקווה - האתר הישראלי לדגי נוי

אקווה - האתר הישראלי לדגי נוי (https://www.aqua.org.il/forums/index.php)
-   דגים כללי, בריכות נוי וחסרי חוליות (https://www.aqua.org.il/forums/forumdisplay.php?f=12)
-   -   כמות גדולה של רפש (https://www.aqua.org.il/forums/showthread.php?t=105566)

viki Thursday 13/09/2007 21:16

כמות גדולה של רפש

ברשותי אקוו' של 1200 ליטר מאוכלס בכ-35 דגים (בעיקר ציקלידים ) בגודל ממוצע של כ-20 - 25 ס"מ.
לאחרונה הצטברה כמות עצומה של רפש , למרות השאיבות הסדירות . לאור זאת היום הרבצתי נקיון יסודי, הוצאתי את כל הגזעים , אבנים גדולות וצמחיה .
לתדהמתי גיליתי שמכל הנקאיים שהיו נותרו רק שניים - דבר שכשה לגלות עם כל התפאורה.
האם הצטברות מואצת של הרפש קשורה למיעוט הנקאים?
האם כמות הרפש קשור באופן ישיר לכמות האוכל ? לי יש ויכוח ישן עם בעלי על כמות האוכל. יש לו אופי פולני ולי יש הרגשה שהוא מאכיל יותר מידי. הוא מבחינתו טוען שכל עוד כל הדגים בריאים ומיים צלולים - אין שום בעיה עם הכמות. אבל לאחרונה כמות הרפש ממש גדלה (אופנם גם הדגים גדלו). האם יש קשר לאוכל או רק לגדול הדגים? איך אפשר להקטין את כמות הרפש?

מעיין Thursday 13/09/2007 21:22

כמות הרפש תלויה בעיקר במספר האכלות וכמות הדגים [וסוגם כמובן], אך גם בליקוט שאריות מזון, תנועת מים באקווריום ופילטרציה.

מספר שאלות ברשותך, על מנת שנבין על מה מדובר.
אני מצטער מראש על כמות השאלות, אבל מדובר במערכת גדולה וללא נתונים זה יהיה ממש כמו גישוש באפלה.

מה מידות האקווריום?
איזו פילטרציה יש בו?
האם ישנם עוד ראשי כח / משאבות? אם כן, אילו ולאן מכוונים?
האם ניתן לראות שרטוט או תמונות של המסלעה והדקורציה?
כמו כן, איפה הרפש מצטבר הכי הרבה?

מה משטר החלפות המים ושאיבות הרפש?
האם תוכל לעדכן בדבר ערכי המים [בעיקר ניטראט] ?
כמה זמן המנקים [אילו?] חיו באקווריום?

viki Thursday 13/09/2007 21:37

חלק מתשובות

מידות האקוו':
300 על 70 על 90 .
מצע - חלוקי נחל
דקורציה - מס' מסלעות של אבני בזלת גדולות + גזעי עץ + כמות קטנה של צמחיה מלאכותית . פיזור מסלעות + גזעים שווה לאורך האקוורים וצמחיה בשתי פינות.
לא זוכרת איזה פילטר יש שם, צריכה לבדוק מחר (האקוורים נמצא אצלינו במשרד) , אבל יושב מתחת לאקווריום איזה סוס בעוצמה של משהו כמו 2500 או 3000 . נדמה לי שיש ראש כוח , לא זוכרת לגבי המשאבות.

אקווריום פועל כבר שנתיים וחצי והכל דופק כמו שעון. לאחרונה יש הצטברות גדולה של רפש ששוקעת בין אבני המצע , בעיקר בין האבנים לזכוכית, לכל אורכו של האקווריום.

היו 7 נקאיים מהסוג הרגיל והנפוץ (סליחה על הבורות , אני ממש לא חזקה בשמות), הים גיליתי שיש רק 2 . יש גם 3 בוטיה גדולים. אגב כמה מומלץ ואיזה סוג?

שאיבת הרפש מתבצעת בערך אחת לחודש עד חודשיים . האמת, לאחרונה ילדתי , כך בקצת זייפנו בחודשים האחרונים.

לא אוכל לעזור לך לגבי ערכי המיים, כי היום שאבנו והחלפנו שליש מהמיים כך שהערכים נוכחיים לא יעזרו.

בעיקרון חוץ מכמות הרפש המיים צלולים, הדגים נראים טוב ומבסוטים מהחיים. לאחורנה היה גם יותר מידי ירוקת, ברור לי היום שזה בגלל הנקאיים שהתפגרו לצערי.

חייםל Thursday 13/09/2007 21:45

אני יגיב אל כמה דברים . דבר ראשון החלפות מים צרכים להיות פעם בשבוע לפחות ולא כמו שאת עושה פעם בחודש או חודשים . זה שהמים צלולים זה לא אומר בכלל שערכי המים תקינים .

מעיין Thursday 13/09/2007 21:47

נשמע אקווריום עם פוטנציאל אדיר :D
אבל מאד קשה לתחזוקה.

אחכה מחר לפירוט על הפילטרציה.
ועל הראשי כח שבאקווריום.
אשמח גם לבדיקת ערכי המים, בייחוד ניטראט.. גם אם הם לאחר החלפת המים, פשוט נשכלל את זה בחשבון. הדאגה היא בעיקר להצטברות הניטראט ולראות האם שאר הערכים תקינים.

בעיקרון באקווריום כזה עם הרבה מסלעה, יש לדאוג לזרימות חזקות [בעיקר מאחור ובתחתית], שירימו את הרפש וימנעו ממנו להצטבר בתוך המסלעה, דבר שהופך לנקודות זיהום באקווריום.
ציטוט:

היו 7 נקאיים מהסוג הרגיל והנפוץ (סליחה על הבורות , אני ממש לא חזקה בשמות), הים גיליתי שיש רק 2 .
אני מניח שמדובר בפלקוסטומוס הנפוץ.
דג עצלן שלא עושה הרבה יותר מללכלך.
יכול להיות שמת בשל חוסר במזון, או בהצקת הדגים הגדולים [אילו דגים אלו, אגב?].
בכל אופן, לא מדובר בדג שמלקט יותר מדי שאריות מזון ולכן גם לא יורגש בחסרונו.. לא הייתי מציע לצרף עוד פרטים ממנו, בייחוד לא בתקופה זו שיש חשד לגורמי תמותה.
ציטוט:

יש גם 3 בוטיה גדולים. אגב כמה מומלץ ואיזה סוג?
דג מאד יעיל [ויפה :wink: ] לליקוט מזון, אפשרי באקווריום כזה לצרף עוד מספר לא מבוטל של דגים.
שוב, בתקופה זו הייתי מחכה עם זה קצת.
ציטוט:

שאיבת הרפש מתבצעת בערך אחת לחודש עד חודשיים . האמת, לאחרונה ילדתי , כך בקצת זייפנו בחודשים האחרונים.
מזל טוב! :P
ציטוט:

לאחורנה היה גם יותר מידי ירוקת,
לעניין זה דווקא אנציסטרוסים יוכלו לעזור.
אומנם באקווריום הבנתי שנמצאים מפלצות ולכן יהיה צורך ברכישת אנציסטרוסים בוגרים וגדולים.

viki Thursday 13/09/2007 22:09

אכן אקוו' מדהים

בנוי כמחיצה בין שני חדרים.

מאוכלס במפלצות :D , שהגיעו אלינו בגודל של 5 ס"מ והפכו לדינוזאוורים.

פירוט חלקי של הדגים : תוכים, טקססים, שוונפלדים, סכין , חיילים, גרין טרור, תאילנד ריף, מורי דולפין, סקאטים , זברות, בויטיות ועוד רבים וטובים שפשוט מבושתי הרבה לא זוכרת את שמם , כולם נראים פשוט פיגוז.

אכן אקוו' לא קל לתחזוקה , האמת שקלנו לשכור מישהו שיתחזק , אבל בעלי כזה פדנט שלא נותן לאף אחד להתקרב :o .

אנסה לעדכן מחר בשאר הפרטים.

avi1 Friday 14/09/2007 00:03

איזה כיך לקרוא פוסט של אשה שאכפת לה מה קורה באק' :up:

כל הזמנים הם GMT +3. השעה כרגע היא 00:55.

מאגר הפורומים כולל מאמרים, פרסומים ומידע (שיקראו יחד להלן: "מידע") הינם קניינה של AQUA, (שתקרא להלן: "AQUA")שנכתב ונערך לאחר עבודת מחקר מדעית. מאגר זה, נועד לצורכי לימוד עצמי בלבד והמידע כולו מוגן עפ"י זכויות יוצרים ובהתאם לכך אין לעשות במידע כל שימוש מסחרי ו/או שימוש שלא עפ"י היתר זה. הדפסת המידע ו/או כל שימוש בו מותר אך ורק במסגרת שימוש הוגן ביצירה – לשם לימוד עצמי ולשם מחקר וביקורת אך ורק במידה הדרושה והראויה לצורך המטרות האמורות. בהתאם לאמור לעיל, ומבלי לפגוע מכלליות האמור לעיל, AQUA שומרת לעצמה את מלוא הזכויות על פי כל דין לפעול כנגד מי שינהג במידע שלא עפ"י הוראת אזהרה זו.

מופעל על: vBulletin Version 3.7.3
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.