אקווה - האתר הישראלי לדגי נוי

אקווה - האתר הישראלי לדגי נוי (https://www.aqua.org.il/forums/index.php)
-   ציקלידים (https://www.aqua.org.il/forums/forumdisplay.php?f=30)
-   -   רביית דיסקוסים - דיון (https://www.aqua.org.il/forums/showthread.php?t=70157)

ראובן Saturday 08/07/2006 21:45

רביית דיסקוסים - דיון

שבוע טוב.

חשבתי לנסות בעזרתכם לרכז בעץ אחד את מירב המידע הדרוש לריבוי דיסקוסים. אולי בהמשך מישהו ירים את הכפפה ואפילו יהפוך את זה למאמר.

נפתח בנושא הראשון בתחום הריבוי - יצירת זוג.

איך יוצרים זוג? מתי הדגים בוגרים מינית?

http://grm.m.walla.co.il/briefcase/0...icture_036.jpg
זוג דיסקוסים של איתן ניר - עין יהב.

אפיק Saturday 08/07/2006 22:07

ראובן,רק מילה אחת על מה שאתה מתחיל פה : ת-ב-ו-ר-ך
כל מה שכתוב על הרבייה הוא לא כל כך מספיק ובהחלט אפשר להוסיף הרבה מהמומחים פה,ולכן ברוב הדיון אני ישתוק חחח
אפיק

שמעון_מלכה Saturday 08/07/2006 22:39

כמו איפק כך היא דעתי
כדי ליצור זוג אני יודע שצריך לגדל מינימום 6 דיסקוסים במיכל מגיל קטן.

ראובן Saturday 08/07/2006 23:20

ציטוט:

פורסם במקור על ידי שמעון_מלכה

למה דווקא שישה?

חייםל Saturday 08/07/2006 23:32

כמה זה מיכל קטן? ראובן כול הכבוד לך אל פתיחת העץ הזה :up:

51841 Saturday 08/07/2006 23:37

Re: ריבוי דיסקוסים - דיון

ציטוט:

פורסם במקור על ידי reuvenp9
שבוע טוב.

חשבתי לנסות בעזרתכם לרכז בעץ אחד את מירב המידע הדרוש לריבוי דיסקוסים. אולי בהמשך מישהו ירים את הכפפה ואפילו יהפוך את זה למאמר.

נפתח בנושא הראשון בתחום הריבוי - יצירת זוג.

איך יוצרים זוג? מתי הדגים בוגרים מינית?

http://grm.m.walla.co.il/briefcase/0...icture_036.jpg
זוג דיסקוסים של איתן ניר - עין יהב.

לפי מה שאני יודע הם בוגרים מינית מגודל 10-12 ס"מ

ראובן Saturday 08/07/2006 23:57

מאחר ואין לנו כלים להבדיל בין זכר לנקבה בדיסקוסים קטנים, אם נרצה להגיע לזוג, ניקח בין 6 ל 12 דגים קטנים, ונגדל אותם לבגרות במיכל.

עוד על גידול מקטנות לבגרות ניתן לקרוא בעץ האלמותי הבא.

http://pic.hevre.co.il/Files/23893ED...53C2D33B7C.JPG
דגים צעירים - חוות ברינה, בר וולף - סלעית.

דיסקוס יגיע לבגרות מינית בגיל שנע בין 10 חודשים למקדימים ועד 24 חודש למאחרים. הדגים יקבלו את צבעם המלא בגיל הבגרות המינית. דגים צעירים בעלי צבע מלא עלולים להעיד על קבלת הורמונים ע"י המגדל, פעולה שעלולה לפגוע במערכת הרביה של הדג. על כן מי שמעונין בגידול דיסקוסים לרביה, מומלץ שירכוש לו דגים ממגדל אמין שמתחייב כי הדגים לא קיבלו הורמון.

אפיק Sunday 09/07/2006 00:00

ציטוט:

ציטוט:

פורסם במקור על ידי שמעון_מלכה

למה דווקא שישה?

לא שאלתה אותי,אבל אני ינסה לענות מדעתי..ולהוסיף עוד קצת תשובות מהידע שצברתי פה:
שישה הכוונה למינימום וכל המרבה הרי זה משובך...ושישה ולא פחות זה בשביל להגביר את הסיכויים לזכר ונקבה שלא תקנה 3 דיסקוסים וכולם יהיו זכרים/נקבות

אפשר גם ליצור זוג(לא בטוח שיצליח..) מלקנות 2 דיסקוסים בוגרים מינית,זכר ונקבה (עדיף מאותו הסוג) ואז לחכות לראות מה יהיה..

בוגרים מינית: אני הבנתי שזה נע בין 8/7 חודשים לבין שנה וחצי שנתיים-שזה בגלל שזה תלוי בגנים של אותו הדיסקוס והאם הוא טהור או לא, ו..יש עוד סיבות?

עריכה: אני רואה שכבר ענית במקביל..אז כבר לא משנה
שאלה: מגיל שנה בוגר מינית? לא הזכירו פה שיש מקרים שמ8 חודש?

יובלס Sunday 09/07/2006 00:03

ציטוט:

מאחר ואין לנו כלים להבדיל בין זכר לנקבה בדיסקוסים קטנים, אם נרצה להגיע לזוג, ניקח בין 6 ל 12 דגים קטנים, ונגדל אותם לבגרות במיכל.

עוד על גידול מקטנות לבגרות ניתן לקרוא בעץ האלמותי הבא.

http://pic.hevre.co.il/Files/23893ED...53C2D33B7C.JPG

דיסקוס יגיע לבגרות מינית בגיל שנע בין 10 חודשים למקדימים ועד 24 חודש למאחרים. הדגים יקבלו את צבעם המלא בגיל הבגרות המינית. דגים צעירים בעלי צבע מלא עלולים להעיד על קבלת הורמונים ע"י המגדל, פעולה שעלולה לפגוע במערכת הרביה של הדג. על כן מי שמעונין בגידול דיסקוסים לרביה, מומלץ שירכוש לו דגים ממגדל אמין שמתחייב כי הדגים לא קיבלו הורמון.

צבע חזק הוא לאו דווקא הורמון.
ניתן לחזק צבע ללא הורמון רק שזה יהיה יקר מאוד בעזרת כרופיל.

יובלס Sunday 09/07/2006 00:05

יהודה
העתקת לכאן מאמר שנכתב באתר אחר בלי לתת קרדיט לכותב המאמר
זו עבירה על חוק זכויות יוצרים ולכן המאמרים נמחקו

שוני

חייםל Sunday 09/07/2006 09:46

יובלס :up: כול הכבוד יותר ברור מיזה לא יהיה :P

איתן_ניר Sunday 09/07/2006 10:38

ראובן כל הכבוד על היוזמה.יהודה כל הכבוד על התגובה המהירה.

ראובן Sunday 09/07/2006 12:49

טוב, נסכם את שלב יצירת הזוג.

בכדי ליצור זוג, נקנה כמות של בין 6-12 דסקוסים צעירים ונגדלם לבגרות. ונמתין עד ליצירת הזוג. דרך נוספת שהוזכרה ע"י אפיק, היא לשדך שני דגים בוגרים שאנו יודעים את מינם. אני נחלתי הצלחה מספר פעמים בשיטה זו, אם כי לא תמיד זה עובד.

ראובן Sunday 09/07/2006 12:52

יש לנו 12 דגי דיסקוסים בוגרים באקווריום. הדגים גודלו אצלנו מקטנות לבגרות. הכל הלך פיקס. הדגים רבים בינהם כל היום. תוקפים דגים אחרים וכו'. הדגים הבוגרים שלנו מסוג פיג'ן בלאד בני 16 חודש.

איך נדע שנוצר זוג? מה עלינו לעשות?

Udi Sunday 09/07/2006 13:19

אוווו........., איך נדע זה כבר קל,

אני חושב שצריך להיות סומא כדי לפספס.

מה שרואים זה בעצם שני דגים (זכר ונקבה) המתבודדים להם באקווריום, בדרך כלל הזכר גדול יותר אבל זה לא מחייב (בעצם המילה מתבודדים היא לא מדוייקת, הם יבחרו את המקום המועדף עליהם וידאגו לסלק משם כל דיסקוס אחר).

הם יחפשו טריטוריה שעליה הם יטילו ויתחילו לנקות אותה ע"י ניקורים עם הפה, בתקופה הזאת כל דג אחר שיתקרב לטריטוריה שלהם יגורש באופן אגרסיבי.
ניתן לראות שיוי דרסטי במעמדות באקווריום, אפילו הדג הדומיננטי יגורש ללא טיפה של כבוד.

בשלבים של כמה ימים לפני ההטלה ניתן יהיה לראות את אחד המחזות המרהיבים באקווריום, הזוג יעמוד אחד מול השני (או אחד לצד השני או בזוית) ויתחיל ריקוד החיזור הכולל רעידות וויברזציות בכל הגוף, פעם הזכר כלפי הנקבה ופעם הנקבה כלפי הזכר.

שוב הם ירחיקו בברוטאליות כל דיסקוס שבמקרה מתקרב לאזורם.

מניסיון, הם יפרדו/יפסיקו את ריקוד החיזור רק כדי לעשות את הפעילות היחידה המועדפת עליהם - לאכול.

מיד עם סיום האוכל הם יתאחדו וידאגו שוב לגרש את כל הדיסקוסים האחרים למקומות אחרים וימשיכו במשחקי החיזור.

יום לפני ההטלה ניתן לחזות במעין "תרגול על יבש", הנקבה תעשה הצגה של הטלה והזכר יבוא אחריה וידמה הפרייה.

לאופרד Sunday 09/07/2006 13:21

נכניס משטחי הטלה לאקוריום ( קונוסים , צינורות פיויסי , בקבוקים , כל דבר שיוכלו להטיל עליו )
ונמתין , תוך כמה זמן נתחיל לראות זוגות ששומרים על טריטוריה מסויימת , מנקים את המיקום הניבחר ,רועדים ורוקדים אחד לצידו של השני .

ואז השאלה - או קי יש זוג שהטיל , אחרי כמה זמן מפרידים , האים מחכים לראות אים הביצים הופרו , האם ניתן תנאי מים טובים לבקיעה בקיבוצי ע"מ לראות אם יש בקיעה באז נוציא את הזוג
או שלא ניגע בהם וניתן להם להיתאמן 2,3 ואולי יותר פעמים לפני שנעשה משהו ?

שמעון_מלכה Sunday 09/07/2006 14:18

לאחר שנצפו הזוג מרקדים ומטילים צריך לתת להם להטיל מספר פעמים בקיבוצי על מנת לצבור ניסיון ואח''כ להעביר אותם לאקווריום רבייה מבודד רק לזוג בגודל של 50*50*50
עם פילטר ספוג,כדי שלזוג לא תהיינה הפרעות מצד דגים אחרים וממצוקה יאכלו את הדגיגים.
שלב הבא,מתי יודעים להפריד את ההורים מהדגיגים?

ראובן Sunday 09/07/2006 14:18

:up: סחתיין עליכם תשובות מלאות.

אכן כשהדגים בוגרים כדאי להכניס למיכל משטחים מתאימים להטלה. האמת שדגה שרוצה להטיל תעשה את זה איפה שהיא תמצא, יש לי דיסקוסה שמטילה על קרקעית המיכל ואחרת שמטילה על זכוכית הצד. אבל כדי שנעשה את הדברים פשוטים נכניס למיכל קונוס הטלה או צינור עבה (מומלץ 50 מ"מ ומעלה).
את תנועות החיזור באמת קשה לפספס. כל המיכל ירעד... אפשר לזהות בקלות את הדגים מרעידים את גופם, ושוחים אחד כלפי השני בריקוד מוזר.

http://grm.m.walla.co.il/briefcase/0...175122/107.jpg
מחכים לרביה. מיכל בוגרים אצל איתן ניר - עין יהב.

ראובן Sunday 09/07/2006 14:20

נוצר לנו זוג. יש הטלה על הקונוס. מה עכשיו? להפריד למיכל נפרד? למה?

מהם התנאים הדרושים לבקיעת הביצים?

Udi Sunday 09/07/2006 14:22

ראובן, אני רואה שבפינה התחתונה הימנית יש פלקוסטומוס (או שמא זה אנצינטרוס קשה להבדיל בתמונה).

האם אין חשש שהוא יאכל את הביצים ?

נ.ב - סחתיין על ההברקה של האקווריום :up:

ראובן Sunday 09/07/2006 14:24

ציטוט:

פורסם במקור על ידי Udi
ראובן, אני רואה שבפינה התחתונה הימנית יש פלקוסטומוס (או שמא זה אנצינטרוס קשה להבדיל בתמונה).

האם אין חשש שהוא יאכל את הביצים ?

נ.ב - סחתיין על ההברקה של האקווריום :up:

1. יש חשש שהוא יאכל את הביצים. יש בכלל סיכוי לביצים לבקוע במים של עין יהב (1600 מיקרוסימנס)?
2. מחמאות על ההברקה לאיתן ניר. הצילום של גל ניצן למיטב ידיעתי. המצלמה שלי.

כדי לגרות... עוד תמונה של דגים פשוטים שמחכים אצל איתן להיווצרות זוגות.

http://grm.m.walla.co.il/briefcase/0...icture_021.jpg
סנייק סקין רד ספוטד בוגרים. איתן ניר - עין יהב.

שמעון_מלכה Sunday 09/07/2006 14:34

ציטוט:

נוצר לנו זוג. יש הטלה על הקונוס. מה עכשיו? להפריד למיכל נפרד? למה?

מהם התנאים הדרושים לבקיעת הביצים?

נותנים לזוג לצבור ניסיון בהטלת הביצים כיוון וזוג חדש לרוב יאכל את הביצים או את הדגיגים לכן עדיף לתת לו לצבור ניסיון לפני העברתו לאקווריום רבייה,התנסות כוונתה 3-4 הטלות בקיבוצי והעברה לאקווריום נפרד.

בנוגע לתנאים ,אני יודע שצריך מיקרוסימנס בסביבות ה200.

לאופרד Sunday 09/07/2006 14:36

כבר העברתם את הדגים ....
אחרי כמה הטלות ? לאיזה גודל אקוריום ? ( 50*50*50 זה כבר פאסה ? )

בתמונה אכן פלקו - זה לא אקוריום רביה אלא רק לזיהוי זוגות (ליד הקונוס הימני יש זוג ) - לדעתי ברביה רק הזוג שום דבר חי אחר ( בקטריות ... )

סיליקון שחור ( כן / לא ) פילטר ספוג כהה ( כנ"ל ) תאורה ? החלפות מים ?
מעבירים אותם למים כמו באקוריום ולאט לאט משנים פרמטרים
או שרק לאחר ההטלה משנים למים רכי יותר ( יוסי רכס )
מה הפרמטרים המומלצים ? כמה חשוב ה PH

נמשיך ? \ ?? ?

ראובן Sunday 09/07/2006 14:38

כלומר, לא מעבירים מיד את הזוג אלא נותנים לו לצבור ניסיון. יש עוד סיבות למה לא לבודד במיכל נפרד את הזוג מיד אחרי הטלה הראשונה?

elminister Sunday 09/07/2006 16:05

רגע, אבל אם יש לי זכר ונקבה שאני רוצה שהם ייצרו זוג.
כלומר אני רוצה "לגרום להם" לשידוך, ולא לתת לטבע לעשות את שלו
מה אז?!

:hair:

אפיק Sunday 09/07/2006 16:49

ציטוט:

כלומר, לא מעבירים מיד את הזוג אלא נותנים לו לצבור ניסיון. יש עוד סיבות למה לא לבודד במיכל נפרד את הזוג מיד אחרי הטלה הראשונה?

אני חושב שבגלל שיכול להיות שברגע שהעברתה אותם-כל אחד לעצמו- וזה אומר מאבקי טרטוריה ויכול להיות שהזוג יפרד
אני צודק?

ליאופרד כתב:--ואני עניתי על מה שידעתי/חשבתי
"סיליקון שחור ( כן / לא )
פילטר ספוג כהה כמה שפחות כהה יותר טוב( כנ"ל )
תאורה ?כמה שיותר חלשה יותר טוב?! החלפות מים ?
מעבירים אותם למים כמו באקוריום ולאט לאט משנים פרמטרים או שרק לאחר ההטלה משנים למים רכי יותר ( יוסי רכס )
מה הפרמטרים המומלצים ? כמה חשוב ה PH ?

ראובן Sunday 09/07/2006 17:46

ציטוט:

פורסם במקור על ידי elminister
רגע, אבל אם יש לי זכר ונקבה שאני רוצה שהם ייצרו זוג.
כלומר אני רוצה "לגרום להם" לשידוך, ולא לתת לטבע לעשות את שלו
מה אז?!

:hair:

כפיר, אתה לא קורא בקפידה :hair: . כבר ענינו על זה מקודם:

ציטוט:

דרך נוספת שהוזכרה ע"י אפיק, היא לשדך שני דגים בוגרים שאנו יודעים את מינם. אני נחלתי הצלחה מספר פעמים בשיטה זו, אם כי לא תמיד זה עובד.
יש לי דגיגים מכמה זוגות ששודכו בכפיה. ההורים לא ממש מתנגדים. יש זוג אחד שההורים הולכים מכות אחרי ההטלה... אבל זה כבר סיפור להמשך.

ראובן Sunday 09/07/2006 17:49

ציטוט:

פורסם במקור על ידי אפיק
ציטוט:

אני חושב שבגלל שיכול להיות שברגע שהעברתה אותם-כל אחד לעצמו- וזה אומר מאבקי טרטוריה ויכול להיות שהזוג יפרד
אני צודק?

לא.

בואו נתאמץ לחשוב מה החסרונות בהפרדת הזוג מיד אחרי ההטלה הראשונה.

איתן_ניר Sunday 09/07/2006 18:21

לזוג רצוי להישאר באקוריום שהוא רגיל אליו למספר הטלות,
שיתפוס בטחון וניסיון.ההעברה לאקווריום אחר גורמת סטרס
לדגים.חיבים ליצור הפרדה בין הזוגות שלא יכלו ליראות אחד
את השני.הPH צריך להיות יציב מ6-עד8 ואני מדגיש יציב.
רוב ההטלות שלי היו בסביבות ה-8.

udi_hakim Sunday 09/07/2006 18:28

האקווריום צריך לעמוד על משטח בהיר, עם סיליקון שקוף וללא פילטר ספוג כהה - הדגיגים ימשכו לדברים כהים ויגוועו.

מרככים את המים לפני ההטלה ולא אחריה מאחר וההזרעה נפגמת במים קשים והביצים לא מופרות, אם נרכך את המים לאחר ההטלה לא עשינו כלום.

איך שומרים על פילטרציה נאותה בהעדר פילטר ספוג? רק החלפות מים?
האם יש להוריד את מפלס המים לאחר ההטלה\הבקיעה?

כל הזמנים הם GMT +3. השעה כרגע היא 04:28.

מאגר הפורומים כולל מאמרים, פרסומים ומידע (שיקראו יחד להלן: "מידע") הינם קניינה של AQUA, (שתקרא להלן: "AQUA")שנכתב ונערך לאחר עבודת מחקר מדעית. מאגר זה, נועד לצורכי לימוד עצמי בלבד והמידע כולו מוגן עפ"י זכויות יוצרים ובהתאם לכך אין לעשות במידע כל שימוש מסחרי ו/או שימוש שלא עפ"י היתר זה. הדפסת המידע ו/או כל שימוש בו מותר אך ורק במסגרת שימוש הוגן ביצירה – לשם לימוד עצמי ולשם מחקר וביקורת אך ורק במידה הדרושה והראויה לצורך המטרות האמורות. בהתאם לאמור לעיל, ומבלי לפגוע מכלליות האמור לעיל, AQUA שומרת לעצמה את מלוא הזכויות על פי כל דין לפעול כנגד מי שינהג במידע שלא עפ"י הוראת אזהרה זו.

מופעל על: vBulletin Version 3.7.3
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.