אקווה - האתר הישראלי לדגי נוי

אקווה - האתר הישראלי לדגי נוי (https://www.aqua.org.il/forums/index.php)
-   ציוד לאקווריום ועשה זאת בעצמך (DIY) - מים מתוקים (https://www.aqua.org.il/forums/forumdisplay.php?f=19)
-   -   בניית מערכת co2 (https://www.aqua.org.il/forums/showthread.php?t=22881)

אלדד Monday 02/08/2004 15:35

בניית מערכת co2

שלום.
אני מעונין לבנות בעצמי מע' co2, ואני אשמח לקבל פירוט של החלקים הדרושים בה.
אני יודע שהחלקים העיקריים (והיקרים)שאני צריך הם בלון, ווסת וברז מחט.
1. השאלה היא איזה בלון בדיוק? למה הבלונים הללו משמשים בד"כ כלל ואיפה ניתן למצוא כאלו? באיזה לחץ הוא צריך לעמוד? מה המשמעות של הגודל למעט הקיבולת שלו?
2. לגבי הווסת, הבנתי שמדובר על ווסת ריתוך או משהו כזה. באיזה סוגי ריתוך משתמשים בו? הוא צריך לכלול שני שעונים או רק אחד? גם כאן יש מגבלת לחץ?
3. לגבי הברז מחט: מה התפקיד שלו? למה הוא משמש בד"כ, כשלא מרכיבים אותו במערכת כזו?
4. מה זה צינור co2 ייעודי? מה ההבדל בינו לבין צינור אחר?
תודה.

מי-נוי Monday 02/08/2004 16:32

אלדד שלום, כשחובב מחליט לבנות בעצמו מערכת CO2 מדובר במערכת CO2 שבה במקום להשתמש בווסת ייעודי של חברות המותגים לאקווריומים משתמשים בווסתים זולים יותר שנותנים את אותה תוצאה.
חשוב מאוד להשתמש במיכל CO2 שעבר תקינה ע"י חברות הגז השונות, חברות מילוי הגז לא יסכימו למלא בלון שאינו לו תקינה או אינו עומד בתקן. הבלון חייב להיות מיועד ל-CO2 יבש ולא לסוגי גז אחר. מיכל CO2 מלא בלחץ של 60-70 אטמוספירות, בבדיקות שעושים לו ממלאים אותו בלחץ של כ-200 אטמוספירות, היה ועמד בלחץ מקבל תקינה ל-5 שנים נוספות, היה ולא עמד הבלון נפסל והולך לגריסה.
לגבי ווסת חשוב להשתמש בווסת אמין ויציב, קיימים ווסתי ריתוך זולים אשר פורצים מידי פעם ומשחררים כמות גדולה של גז בבת אחת, אתה לא רוצה שזה יקרה באקווריום... אין חשיבות רבה לשעון אחד או שניים, בעקרון תפקיד השעון לציין את הלחץ הקיים במיכל ולהשליך על כמות הגז הנותרה.
ברז מחט משמש לויסות עדין של זרימת הגז, אנו רוצים להזרים בקצב של כבועות בשנייה, על מנת לאפשר זרימה איטית כל כך יש צורך בברז מחט אשר בנוי ממחט דקיקה אשר סוגרת את מעבר הגז דרך הצינור.
צינור CO2 או צינור לחץ גבוה ייצא לעמוד בלחץ העובד בצינור מבלי להתעוות, יש שמועות שצינור עשוי סיליקון מאפשר למולקולות של הגז לברוח דרך הדפנות לכן משתמשים בצינור לחץ גבוה (קוטר 6 מ"מ).

בבקשה.

אלדד Monday 02/08/2004 17:03

ראשית תודה על התגובה המהירה.
נתת לי המון מידע תיאורטי, חשוב בפני עצמו, אבל לא כיוונת אותי למקומות שבהם אני עשוי למצוא את המרכיבים הללו. כלומר, מי מחזיק ווסת ריתוך כזה, איפה קונים בלון וברז מחט, ועוד שאלה:
קראתי היכן שהוא על האפשרות לחבר מנגנון שמנתק את זרימת הפד"ח עם ניתוק התאורה. מה זה בדיוק ההמנגנון הזה?
שוב, תודה.

איציק רז ז"ל Monday 02/08/2004 21:47

מיכל CO2 ניתן לרכוש במקומות הממלאים גזים לתעשיה, בדפי זהב תמצא לבטח, במרכז מזכירים את 'גורדון גז', בצפון יש את 'און הצפון' בקרית אתא.
גודל מיכל תלוי בנפח האקוריום (לא טרחת לציין את גודלו), מיכלים קטנים כמו 2.5ק"ג יעלו יותר ממיכל רגיל 6ק"ג בעלות ממוצעת של400ש"ח (תלוי במקום הקניה).
שסתום אלקטרו מגנטי משמש לשליטה על הזרמת הגז לאקוריום, ניתן לרכישה בחנויות בקרה (תריץ חיפוש בפורום)

כל הזמנים הם GMT +3. השעה כרגע היא 18:25.

מאגר הפורומים כולל מאמרים, פרסומים ומידע (שיקראו יחד להלן: "מידע") הינם קניינה של AQUA, (שתקרא להלן: "AQUA")שנכתב ונערך לאחר עבודת מחקר מדעית. מאגר זה, נועד לצורכי לימוד עצמי בלבד והמידע כולו מוגן עפ"י זכויות יוצרים ובהתאם לכך אין לעשות במידע כל שימוש מסחרי ו/או שימוש שלא עפ"י היתר זה. הדפסת המידע ו/או כל שימוש בו מותר אך ורק במסגרת שימוש הוגן ביצירה – לשם לימוד עצמי ולשם מחקר וביקורת אך ורק במידה הדרושה והראויה לצורך המטרות האמורות. בהתאם לאמור לעיל, ומבלי לפגוע מכלליות האמור לעיל, AQUA שומרת לעצמה את מלוא הזכויות על פי כל דין לפעול כנגד מי שינהג במידע שלא עפ"י הוראת אזהרה זו.

מופעל על: vBulletin Version 3.7.3
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.