צפה בגרסא המלאה : שאלה על פילטרציה (שילוב של 3 סוגי פילטרים)

מורין
Wednesday 28/09/2005, 19:15
היי...
יש לי שאלה לגבי פילטרציה.

יש לי אק' 120 ליטר שעובד על פילטר חיצוני פלובל (420 ל/ש) ועל פילטר חיצוני של אטמן (500 ל/ש) שמחובר לפילטר תת קרקעי...
יש לציין שהפילטרציה אצלי מעולה ואני עושה החלפות מים (עם אקווטן) כל שבוע 20% ובפעם האחרונה שמדדתי את הפרמטרים הם היו מצויינים.

העיניין הוא שהגעתי למסקנה שאני רוצה להחליף אוכלוסיה וחצץ.

כרגע יש לי 12 מלוואי גדולים + 4 חתולים גדולים ואני רוצה להשאיר רק את החתולים (רפאל,פיקטוס,מדבר וכנראה שאני מעיפה את הבוטיה טיגריס שלי) ולהקים אוכלוסיה של 3 סקלופי, 3 קורליוס, 3 דמסוני + החתולים שציינתי.
כל התיכנון זה ע"מ שבעתיד תהיה לי רביה באק' ע"י זוגות מתוך הציקלידים שאני יביא (זכר+2 נקבות).

השאלה היא האם כדאי לי להוציא את הפילטר הפנימי ולקנות פילטר חיצוני של ג'בו (1200ל/ש) ואת הפילטר שיש לי (פלובל - 240 ל/ש) כרגע לחבר לתת קרקעי ואת החיצוני החדש להפעיל שיעבוד על המיכל כולו.

היתרון יהיה - אקסטרא מקום שכרגע הפילטר הפנימי (שמחובר לתת קרקעי) תופס...

מה דעתכם?

אשמח לתשובה ממכם.
ותודה על ההקשבה.

מורין.

Spit_Fire
Wednesday 28/09/2005, 19:51
אוקיי דבר ראשון קצת התבלבלתי.
אמרת שיש לך פילטר פנימי שמחובר לתת קרקעי אבל בתחילת ההודעה רשמת שזה חיצוני של אטמן. אני מניח שמדובר בפנימי, אני צודק?
בכל מקרה אני לא חסיד של פילטרים תת קרקעיים במיוחד לא אצל ציקלידים.
הייתי ממליץ לך לעבור לג'בו 1200 והישאר עם הפנימי. לזרוק את התת קרקעי.
בקשר לציקלידים, אצל הקורליוס 2 נקבות על זכר אחד שה עוד אפשרי בערך אבל אצל הדמסוני והסוקולופי אני לא רואה איך הזכר לא יכסח את שתי הנקבות.
להביא לפחות 4 נקבות לע כל זכר ואם ממש אתה לא יכולה אז 3 נקבות על זכר.
מהניסיון שלי עם דמסונים היה זכר עם 4 נקבות והוא גם ככה הרג את הנקבות לאט לאט. אחת אחת.

מעיין
Wednesday 28/09/2005, 20:10
בעניין הרעלים וכו'.. בהחלט יכול להיות שנכון לעכשיו הפילטרים עושים את העבודה מצויין.
אך נראה לי שהבעיה האחרת שתיווצר זה כמות הלכלוך - חלקיקים במים, שיעכרו את המים..
גם לפי דעתי עוד פילטר חיצוני יפתור את דאגות בהמשך :wink:

בכל אופן, העץ עובר לפורום ציוד.

מורין
Thursday 29/09/2005, 23:40
תודה על התגובות...

נימרוד -
כמו שאמרת... צדקת!!!
אכן מדובר בפילטר פנימי ( אטמן 500 ל/ש) שמחובר רק מצידו האחד לפילטר התת קרקעי.

וכדי לעשות סדר בבלאגן -

כרגע יש לי - פלובל חיצוני (240 ל/ש) + אטמן פנימי(500 ל/ש) שמחובר מצידו האחד לפילטר התת קרקעי (והצד השני של הפילטר התת קרקעי סגור לגמרי) משמע הפילטר התת קרקעי עובד רק בכיוון אחד.... עם הפילטר הפנימי.

מקווה שהבנתם!!!

והשאלה היא -

כאשר אני מוסיפה לפלובל החיצוני שלי (420 ל/ש) ג'בו של 1200 ל/ש... כלומר המערכת תעבוד עם 2 פילטרים חיצוניים שרשומים למעלה והשאלה היא מה לעשות עם הפילטר התת קרקעי שכרגע (למעשה, כבר 7 שנים) עובד על פילטר פנימי אטמן של 500 ל/ש.... או -

1) להוציא את הפילטר התת קרקעי לגמרי... למרות שהוא עובד מצויין?
2) להוציא את הפילטר הפנימי ולהשאיר את התת קרקעי שישאר לעבוד על עמוד חמצן בלבד?
3) או להקים מסלעה שתשען על הפילטר הפנימי ותכסה אותו...(מה שיקשה על הניקיון של הפילטר - כשיגיע הזמן לנקות אותו) ואז בעצם מה יהיה האפקט של הפנימי אם הוא לא יוכל לשאוב את כל הליכלוך שמעופף לו באק'?

למעיין -

2 פילטרים חיצוניים יהיו בכל מקרה כמו שציינתי...
וגם שאיבות רפש של 25% כל שבוע + מסלעה מכובדת לצורך רביה עתידית.

בקשר לציקלידים - (קורליוס, דמסוני, סוקולופי)
יש שממליצים לי לקחת 4 מכל סוג ולדלל אם וכאשר יהיו זוגות ולהשאיר זכר + 2 נקבות

אשמח לתשובות נוספות...

Spit_Fire
Friday 30/09/2005, 11:38
אוקיי
דבר ראשון בשביל אקווריום כמו שלך הג'בו 1200 יכול לתמוך לבד בלי שום בעיה. את רוצה לשים שני חיצוניים אז בבקשה.
בכל מקרה אחרי שתביאי את הג'בו הגדול תוכלי להוציא את הקרקעי ואת הפנימי.
מכיוון שהג'בו יהיה חדש הייתי ממליץ להשאיר את התת קרקעי לאיזה חודש וחצי ככה כי עליו בעצם מבוסס המצע הביולוגי של האקווריום ואחרי שהבקטריות יתפסו בחיצוני תוכלי להוציא את התת קרקעי והפנימי.
בקשר לציקלידים אצל המלאווים לא נוצרים זוגות, המלאווים בונים משפחות פוליגאמיות, החל מ3 נקבות לזכר ועד ל12 נקבות לזכר. הכל תלוי במין הדג.

ניר_1985
Friday 30/09/2005, 22:59
לנמרוד !
אני חבר של שניכם ולמדתי מכם הרבה מהשחות שלי אתכם .
ראיתי את התגובה שהיגבתה למורין יש לי שאלה אלך אם מורין תבנה את האקברוים שלה
איך היא אחרי חודש וחצי תוצי את הפילתר התת כרכאי שלה אם יהיה בו חחצץ וסלאים?

מורין לך אני מציע להישער אם מה שיש לך ותקני פילתר חיצוני וזה מה שאני אמרתי לך כימאת בכול השיחות שלנו.

Spit_Fire
Saturday 01/10/2005, 05:03
זה נכון
או שפשוט תעבירי את המדיה הביולוגית מהפילטר פלובל לג'בו הגדול ותעקבי במשך השבועיים שלושה הראשונים על ערכי המים.

אביעד
Saturday 01/10/2005, 12:19
ספיט מה נסגר איתך???????????.. :hair:
פילטר 1200 ל/ש לאק 120 ל'? :roll:
הזוי משהו!

לאק 120 ל' לא צריך כ"כ חזק מה גם שאי אפשר לדחוס בו כ"כ הרבה דגים(לא שמישהו המליץ עוד על כמוייות)
וגם לא צריך את התת קרקעי אם מביאים פילטר חדש הכי טוב זה העברת מדיות מהחיצוני הקיים ואיכלוס מעט איטי יותר(כל פעם להקה אחרת).
לפי דעתי הכי טוב זה להוסיף עוד חיצוני קטן דוגמת EF-1 ולהשאיר את הקיים (המדיות של הקיים יחולקו בין הפילטרים בתוספת מדיה חדשה ויש תמיכה לאק' יופי יופי)

EF-2/EF-3 יתמכו במערכת לבדם!(אבל שוב אם קיים פילטר חבל להיפטר ממנו)

אביעד
Saturday 01/10/2005, 12:22
דבר נוסף חשוב: לפני האיכלוס להוציא חצץ ואת התת קרקעי ולשאוב רפש כאילו אין מחר!!!!

Spit_Fire
Saturday 01/10/2005, 12:23
דבר ראשון אני לא באתי והמלצתי על הג'בו. זה רעיון של מורין
ובגלל שמדובר בדוד גדול והג'בו מוריד מאוד מספיקתו כשהוא צריך להעלות מים למעלה זה יוצא יוצא יותר נמוך מאשר פילטרים אחריפ, שלא לדבר שהספיקה יורדת עם הזמן.
חוץ מזה זה ממש לא עושה זרמים. אתה יכול גם לשים שמה את הג'בו של 1500 לשעה והוא לא יעשה זרמים. מניסיון.
אצל חבר שלי שהרכבתי לו אקווריום שמתי לו מטר פנורמי 120 ליטר שעובד על ג'בו 1500 לשעה ותאמין שאין בכלל זרמים.

מורין
Saturday 01/10/2005, 15:21
תיקון הוא שהפילטר הפנימי שלי עושה 240-230 ל/ש....

בכל מקרה, דיברתי עם ישראל מ-I.P.L והוא יביא לי מיכל של 80 ליטר ככה שלפני שאני מנקה את האק' ועושה תהפוכות אני מעבירה את המים באק' למיכל ה- 80 ליטר ואח"כ יעביר לשם את הדגים... עם אבן אוויר ואולי יפעיל את הפילטר החיצוני הישן שלי על המיכל של ה- 80 ליטר.

ככה שישאר לי אק' ללא דגים עם 40 ליטר מים.
כמובן שאני מוציאה את החצץ ומנתקת את הפילטר החיצוני של פלובל ויתחיל לשאוב רפש כאילו אין מחר....

אני חושבת שהיה נכון יותר לחבר את הפילטר החדש הג'בו 1200 ליטר על ה- 40 ליטר שישארו לי באק' על מנת ליישב את הפילטר החדש בבקטריות של הפילטר התת קרקעי שאני מוציאה.

לאחר שהמים יראו קצת יותר נקיים (והבקטריות ישאבו לפילטר החדש) אני יוציא גם אותם (ע"י שאיבות הרפש) ויתחיל לעצב לי את המסלעה והכל... אח"כ אני ישים את החצץ ( חצץ קווארץ לבן בגודל 1.5-2 ס"מ)...ויחזיר את המים מהמיכל של ה- 80 ליטר של ישראל ויחזיר את הפילטר הפלובל הישן שלי לפעולה באק' החדש שלי ואח"ג יעביר את הדגים לאק'.

כמובן שאת הסלעים והחצץ אני ירתיח לפני הכנסתם לאק'.

ואגב, ישראל המליץ לי על הג'בו 1200 ל/ש כי הספיקה שלו בין כה וכה יורדת עם הזמן ועדיף שתהיה לי פילטרציה חזקה (כי לא כל יום קונים פילטר חיצוני) לצורך הדגיגים שיבואו!!!

ויהיה אפשר לחלק את הזרימה ע"י השענת הצינור על הזכוכית הפנימית.

מה אתם אומרים? האק' יהיה בסדר בלי פילטר תת קרקעי?

AQUATRON
Saturday 01/10/2005, 18:04
בטח

Spit_Fire
Saturday 01/10/2005, 18:38
יהיה יותר טוב בלי הקרקעי.

מורין
Saturday 01/10/2005, 20:08
עוד מישהו ?

האם מישהו מבינכם עבד פעם עם התת קרקעי והחליט להוציא אותו?
האם יש לכם עוד המלצות או עצות לתת לי?

:roll:

ניר_1985
Saturday 01/10/2005, 23:06
עוד מישהו ?

האם מישהו מבינכם עבד פעם עם התת קרקעי והחליט להוציא אותו?
האם יש לכם עוד המלצות או עצות לתת לי?

:roll:

חחח אני אמרתי לך שיש לי אותו ואני רוצה רק להוציא אותו. בגלל שהוא שואב את האויר שיוצא מהאבן חמצן התת-קרקעית וזה עושה לי בואות קטנות באקווריום.

וגם נימרוד אמר לי שזה לוקח מהכוח של הדוד החיצוני :)

ניר_1985
Sunday 02/10/2005, 00:01
חשבתי קצת והבנתי, ולדעתי עוד כמה אנשים צריכים גם להבין ולהסכים איתי.
הפילטר הביולוגי התת-קרקעי עובד עם זרימת המים שנוצרת ככה: או עם עמוד ראש-כוח(לי יש 2 כאלו), או עמוד עם אבן חמצן. הזרימה גורמת לתהליך יצירת בקטריות במדיה.
אם תבטלי את הפילטר הפנימי ולא תחברי ראש-כוח או ראש חמצן התהליך לא יתקיים.
בשביל שהתהליך כן יתקיים בלי הדברים האלו, אל תגעי בחצץ וברשת התת-קרקעית שיש לך.
החיסרון של זה הוא שבמשך הזמן, כמה שתשאבי רפש הבקטריות גם ישאבו ויגמרו, וחלק מהדברים האלו גיליתי בזכותך דרך השיחות שלי איתך אם את זוכרת :)

marshal
Sunday 02/10/2005, 09:31
גם אםתשאב רפש פעם בשבוע הבקטריות לא יעלמו כך שאין חשש לשאוב רפש כאוות נפשך.

elminister
Sunday 02/10/2005, 10:04
כמו שהצעתי לך קודם בטלפון:

1)את jebo יש לחבר כרגיל, להוסיף לדוד קצת יותר מדיה פיסקאלית (פרלון), זה יהיה הפילטר הראשי שעליו האק' יתבסס

2)חבל לזרוק את הפילטר הפנימי והתת קרקעי שניהם מצויינים.
את הפילטר הפנימי את יכולה להפוך ולחבר לתת מצעי על מנת לבצע זרימה הפוכה. פתח יציאת המים של הפילטר הפנימי יזרוק מים בעוצמה אל הפילטר התת קרקעי. זה ירים את כל הרפש למי האק' עצמם (שם הJEBO כבר ינקה אותם).
בפילטר הפנימי שימי רק מדיה ביולוגית משני סיבות
1)היות והמסלעה כניראה תסתיר אותו ולא תהיה גישה אליו, אין טעם לשים בו מדיה פרלונית שדורשת תחזוקה
2)בכדי שספיקת ר"כ של הפילטר תהיה אחידה ולא משתנה לא לשים פרלון (שישסתם עם הזמן ויוריד ספיקה).
רק צריכים לדאוג לצינורות מתאמים בין פתח יצאת המים של ר"כ האטמן עם מעלית הפילטר התת מצעי

בשיטה הזו כל המצע יהפוך להיות פילטר ביולוגי, וכמעט לא יהיה רפש באק' היות וכולו ישאב את תוך הJEBO (שמכיל בין כה הרבה פרלון). והתחזוקה היחידה תהיה החלפת פרלון בפילטר החיצוני מעת לעת, בצורה "נקייה" - בלי להפוך את המסלעה.
חבל להרוס פילטר תת מצעי שעובד כל כך יפה

אני מסכים עם קודמי שאומרים שפילטר חיצוני בלבד יחזיק בהחלט את המערכת.
אבל דוקא הייתי מנצל את הפילטרים הקיימים, גם לצורכי גיבוי, גם לצורכי הורדת התחזוקה
והוצאת הרפש מהחצץ בצורה "אוטומטית".
המינוס היחיד של השיטה שלי היא הוצאת חשמל על ר"כ של אטמן (שלמעשה זניחה כאן)

מורין
Sunday 02/10/2005, 14:52
אשמח לבצע את הרעיון של הפיכת הפילטר הפנימי וחיבורו לתת מצעי על מנת לבצע זרימה הפוכה...אך הבעיה שלי היא למצוא את הצינורות שמתאימים לפיתחי הפילטר התת קרקעי ולפילטר הפנימי.
אם למישהו יש זמן לבוא איתי על מנת למצוא את החיבורים הללו אני ישמח מאוד... כי עד עכשיו כל מי ששאלתי אותו לא ידע איכן ואיך יוצרים ומחברים בין השניים...!?!?!?

ועוד משהו -

אם המערכת תעבוד לפי השיטה הנ"ל אז מה שיקרה זה שהליכלוך יצא מתוך הפילטר התת מצעי לאק' ואח"כ הליכלוך ישאב לחיצוני שלי.

הדבר היחידי שלא הבנתי הוא מאיפה הליכלוך אמור לצאת אם הפילטר התת מצעי שלי סגור מהצד השני שלו (מהצד האחד מחובר לתת קרקעי הפילטר הפנימי שמושך את הליכלוך לספוגים שמצויים בו ובצד השני הפילטר התת קרקעי סגור ואטום ברשת של הפילטר התת קרקעי...
אז מהיכן אמור לצאת הליכלוך?
מבין החצץ / סלעים ?
או שעלי לפתוח את הפתח מצידו השני של התת קרקעי שלי על מנת שהליכלוך יצא? ואז קיים סיכוי (אם אני לא יאטום את הפתח הזה ברשת כל שהיא) שהדגים יכנסו מתחת לחצץ? או שלא הבנתי אתכם? :roll:

ו - ניר ו - marshal - האם אתם מציעים לי לבטל את הפילטר הפנימי ולהשאיר את התת קרקעי ללא מעלית אוויר וללא הפילטר הפנימי? ככה שהפילטר רק יצבור בקטריות תחתיו ואני זאת שתעשה את הטיפול ודילול הבקטריות ע"י שאיבות הרפש?
האם בשיטה זו אני לא מגבילה את עצמי ליותר שאיבות רפש?

מה כוונתכם?

ניר_1985
Monday 03/10/2005, 00:56
למורין, אם את רוצה אני מוכן לבוא ולעזור לך כמו שאמרנו שנעזור אחד לשני.
דבר ראשון בערך הבנתי מה ש"אלימיניסטר" התכוון. ואת לא הבנת, שתוציאי את הספוג מהפילטר הפנימי שלך ותתני לו לעבוד כראש כוח וככה הוא ישאב מים עם הרפש ויפזר את הרפש במים ואז ה-JEBO ישאב את כל התרחיף שיש במים, וזה דווקא חיסרון כי ככה האק' שלך יראה מלוכלך כל הזמן...

מה שאני התכוונתי הוא שהביולוגיה בפילטר התת-מצעי שלך תתקיים רק אם תיהיה זרימה תחלופתית בין החצץ, ככה יתקיימו בקטריות בחצץ.

איך אפשר ליצור את זה?
או כמו שכבר הסברתי לך בטלפון כמה פעמים, ראש כוח שמחובר לעמוד או מעלית אוויר מחוברת לעמוד, או שהפילטר הפנימי שלך יעשה את זה עם ספוג בתוכו או בלי...החלטה שלך.

וכבר מה שדיברנו ושאלנו שנינו בשאלה משותפת כאן בפורום, שתוכלי לבטל את הפנימי ולהרכיב עמוד בלי ראש כוח ומעלית אויר אבל לחבר את השאיבה של הפילטר החיצוני לעמוד הזה ואז ככה הוא ישאב לך יותר רפש מהקרקעית שזה בעצם חיסרון כי את תצטרכי לנקות את הפרלון לעיתים קרובות יותר. יש בזה גם יתרון, והוא שהזרימה של המים תהיה הרבה יותר מהירה וככה יווצר תהליך תחלופת מים בחצץ ותהליך ביולוגי תת-מצעי...והכל החלטה שלך :lol: :up:

elminister
Monday 03/10/2005, 09:17
בשיטה הזו האק' ממש לא יראה מלוכלך כל הזמן נהפוך הוא, כל טיפש רפש שתרד לקרקעית מיד תישאב על ידי הפילטר החיצוני, במקום להתפרק לחלקיקים ולהרקב במצע (חוסך שאיבות רפש).

VINIK
Monday 03/10/2005, 09:31
בקשר לצינורות:

קחי צינור גומי פשוט וחממי את הקצה שלו בתוך מים חמים לכמה דקות\מעל להבה של כריים ולאחר שהו יתחממם הוא יהיה גמיש מאוד להגדיל את הפתח שלו כך שיתלבש על צינור בקוטר זהה לשלו

ניר_1985
Monday 03/10/2005, 13:11
ל elminister
יחוליות שאני לא מבין אוטחה שלך לי אדה פרטית ואת התלפונים שלך ???
יחול לות שאתה צודק ואני גם חחחח