צפה בגרסא המלאה : אקוואריום חדש. דילמות הפילטרציה

panda
Tuesday 27/09/2005, 11:07
שלום,
בקרוב מאוד אגדיל את מרחב המחיה של ששת הדגים שלי(מלאווים) ל 300 ליטר[כמובן שיבואו הרבה חברים שלהם בהמשך].
האקוואריום המתוכנן הינו 100x50x60, לא גדול ולא קטן...

אחרי התלבטויות קשות האם ללכת על זה או לא, מכיוון שהאקוואריום יצטרך "לזוז" אחרי שנה [דירה שכורה בב"ש, לא אשאר שם אחרי שאסיים ללמוד ואצטרך להעתיק אותו למקום אחר]
לבסוף החלטתי ללכת על זה, אחרי שנרגעתי קצת [והורגעתי על ידי החברה] לגבי הגודל שלו.

הרמתי טלפון לקלמי, את הטלפון שלו דגתי כאן בפורומים. וביקשתי הצעת מחיר.

ב"מפרט" כללתי גם סאמפ וסטנד, עדיין מחכה לתשובתו אבל בינתיים אשמח להיעזר בנסיונכם כדי לדעת את הבאים:

א. הבנתי שכזגג/בונה אקוואריום הוא מקצועי. מה לגבי יכולת ה"מסגרות" שלו (סטנד)?
ב. חיפשתי, אך לא מצאתי גודל מינימלי רצוי לסאמפ (יחס סאמפ/אקוואריום) אני מצליח להבין שאין דבר כזה אך מהו גודל ריאלי? הרי אף אחד לא יעשה סאמפ של ליטר וחצי... זרקתי בהצעה את המידות 40x40x40 = 64 שזה ~ 4.68 ליטר "תצוגה" על כל ליטר סאמפ. גדול? קטן? האם להתחיל לתכנן את הסאמפ או לתת לקלמי לטפל בזה?
ג. הנושא עדיין לא עלה, אבל נראה לי ש 8 מ"מ זכוכית מספיק לאקוואריום כזה, ישנן השגות לגבי זה? עריכה: מצאתי את נוסחת החישוב של אקווהגרדן שני עצים למטה, ע"פ הנוסחה זה 10 מ"מ עובי זכוכית, יש גם מצב לשינוי "זוית הראיה"
כך ש 60 יהיה הרוחב ו 50 הגובה, כך ארוויח יותר שטח טריטוריאלי (במאלאווי עסקינן)
ואת עלות הזכוכית שכן האחרונה יכולה להיות בעובי 8 מ"מ..אשמח לשמוע דעות בנושא

הערה: המערכת לא תתבסס על הסאמפ בלבד, יש לי EF4 עמוס טוף קרמיקות וכל טוב , ואני שוקל גם תת-מצעי
תודה רבה לעונים.

VINIK
Tuesday 27/09/2005, 13:16
לא כדאי לשים תת מצעי בגלל שאם אתה הולך לשקן שם ציקלידים הם יחפרו ואז הוא לא יהיה אפקטיבי

panda
Tuesday 27/09/2005, 13:32
תודה בריצ'רדי,
אבל הנושא הזה כבר לעוס. אני משתמש בשתי שכבות חצץ מופרדות ברשת, אחת לחפירות כאוות נפשם של הנבלות. ואחת לבקטריות..
הבה נתרכז בנושאים שהעלתי.. יש הרבה מקום להתפזר...

תודה

Spit_Fire
Tuesday 27/09/2005, 15:34
הייתי ממליץ לך להקטין קצת את הגובה והעומק ולעשות את האקווריום למטר ועשרים ס"מ
ככה תוכל להגדיל מאוד את כמות הדגים שתוכל להכניס לשם.

panda
Tuesday 27/09/2005, 16:18
הייתי ממליץ לך להקטין קצת את הגובה והעומק ולעשות את האקווריום למטר ועשרים ס"מ
ככה תוכל להגדיל מאוד את כמות הדגים שתוכל להכניס לשם.

נדלקתי על המידות הקודמות :love: שונא "רכבות".. אז יהיה יותר דליל, מה לעשות..

יש תשובות בקשר לזה?

ב. חיפשתי, אך לא מצאתי גודל מינימלי רצוי לסאמפ (יחס סאמפ/אקוואריום) אני מצליח להבין שאין דבר כזה אך מהו גודל ריאלי? הרי אף אחד לא יעשה סאמפ של ליטר וחצי... זרקתי בהצעה את המידות 40x40x40 = 64 שזה ~ 4.68 ליטר "תצוגה" על כל ליטר סאמפ. גדול? קטן? האם להתחיל לתכנן את הסאמפ או לתת לקלמי לטפל בזה?

תודה רבה

Oz
Tuesday 27/09/2005, 17:56
אם אתה הולך עם נושא האק' לקלמי, תן לו לטפל בהכל (בהנחה ונושא התקציב הוא לא בעייתי במיוחד). בגדול, אתה מדבר עם אדם שבנה ובונה אק' לאנשים רבים ולמרות שאיני מכיר אותו באופן אישי (למרות שאת האק' 450 ליטר שלי קניתי ממנו), אני נוטה לתת קרדיט לאנשים שעוסקים בתחום זמן רב.
מה שאני מנסה לומר זה, שאם זה המקצוע שלו, אני משער שעם המקצוע מגיע הניסיון, וזהו לא האק' הראשון שהוא בונה. תתיעץ איתו על נושא הסאמפ ותראה מה יש לו לומר.
לגבי המידות שציינת, אני חושב שזה יותר גדול ממה שאתה צריך, אבל אני לא רואה שום בעייתיות בזה. נהפוך הוא, The bigger the better (עד גבול מסויים).
קח בחשבון שאתה לא תמלא את הסאמפ עד הסוף (תתן לו מקדם בטחון לתקלות חשמל במידה ויהיו), אז אנחנו מדברים על 40+-. זה מצויין (לדעתי!).

panda
Tuesday 27/09/2005, 18:51
תודה חיים,
על פי מה שדיברתי איתו התרשמתי שהוא "מטוקטק" מספיק כדי לסדר לי סאמפ מתאים. למרות שהמחיר שהוא נתן לי לסאמפ נראה לי גבוה מדי.

הבעיה מתחילה כאשר:
הבנתי שסאמפ שלא מתוכנן היטב אינו שווה את הזכוכית שממנה הוא עשוי(כשהיא שבורה לחתיכות של מ"מ) בצירוף לזה שאין שום Guidelines לתכנון סאמפ (אני מניח שיש.. לי אין ).
ההימור הבטוח ביותר זה קלמי.

אגב ניסיתי גם את סנדל מחולון, קיבלתי הצעה גבוהה פי 3 ~, (יש לציין שהאדם איתו דיברתי טען שההבדל באיכות הוא תהומי)...

יונתן
Tuesday 27/09/2005, 20:00
סמוך על קלמי בדברים האלה אבל לדעתי אתה יכול ואולי אפילו עדיף להשתמש בפילטר חיצוני כי סאמפ יכול לעשות בעיות למי שאין לו נסיון, וגם למי שיש...

עצה קטנה..
לך לישראל IPL תדבר איתו הוא יביא לך את אותה סחורה (קלמי) רק במחירים זולים יותר.

Oz
Tuesday 27/09/2005, 20:26
פנדה, לי לא היה שום ניסיון עם סאמפ.
אתה יכול לראות דיונים שפתחתי על ימין ועל שמאל בנושאי סאמפ. בלי שום קשר, אני ממליץ לך בחום לאתר אותם ולקרוא את הכתוב בהם. יש שם טיפים והנחיות שישלימו לך את כל הפער.
בקיצור, אם לא תנסה, לא תדע.
אחרי דיונים של כמה חודשים והכנת תוכניות, קניתי סאמפ משומש (לדעתי הכי טוב. בסה"כ מדובר בסאמפ ולא באק'). תקנה משומש ממי שמוכר בנפח שמתאים לך. תבדוק שאינו נוזל וזהו (לדעתי).
לגבי הצנרת קיבלתי טיפים רבים מאלי, שרפי, סנו וויט ועוד רבים וטובים והם השלימו לי את כל מה שהייתי צריך לדעת.
לקנות סאמפ מבונה אק', לדעתי מיותר. דווקא פה אתה יכול לחסוך.

לגבי סנדל, אין מה לעשות, המחירים שלו הם הרבה יותר יקרים מהממוצע בשוק. הוא טוען שעם איכות לא מתווכחים. יכול להיות, לא ניסיתי ולכן לא יכול להעביר עליו ביקורת. אבל כשמדובר בסאמפ, תוותר ותמצא משהו אחר להשקיע בו את הכסף שלך (כמו ראש כח חזק! אני השקעתי באהיים 3400 ל/ש ומברך על ההחלטה הזאת).

תבדוק בכיכר השוק לגבי סאמפים משומשים בנפח שאתה צריך ותתייעץ כאן אם צריך.

לגבי פילטר / סאמפ...
אחרי שעברתי את הפרוייקט, במילה אחת - סאמפ! תוצאות יותר טובות, נוחות גישה, נפח מיכל עצום לעומת פילטר. הרבה יותר מקום למדיות ביולוגיות. מכל הכיוונים - עדיף!

שיקולך,

panda
Wednesday 28/09/2005, 11:24
תודה Oz
אני זוכר שקראתי כבר עצים שפתחת בנושא.. הייתי שמח לעיין בהם שוב אבל אני לא מוצא אותם
חיפוש "סאמפ" מביא רק להודעות רכישה/מכירה..
תוכל להפנות?

אגב.. כמה עלה לך הר"כ Roughly

תודה.

panda
Wednesday 28/09/2005, 11:51
תודה Oz
אני זוכר שקראתי כבר עצים שפתחת בנושא.. הייתי שמח לעיין בהם שוב אבל אני לא מוצא אותם
חיפוש "סאמפ" מביא רק להודעות רכישה/מכירה..
תוכל להפנות?

אגב.. כמה עלה לך הר"כ Roughly

תודה.

Oz
Wednesday 28/09/2005, 13:22
אהיים 1262 - 3400 ל/ש.
1000 +- (תלוי בסוחר :wink: אם זה הרבה + או הרבה -).
בהצלחה!

Oz
Wednesday 28/09/2005, 13:50
קבל - דיון אחד: לחץ כאן (http://www.aqua.org.il/modules.php?name=Forums&file=viewtopic&t=43821)
יש שם המון עצות וטיפים שרק יעזרו לך להיכנס לתחום!

והנה משאבת טוטון רצינית למכירה שפורסמה בכיכר השוק: לחץ כאן (http://www.aqua.org.il/modules.php?name=Forums&file=viewtopic&t=52338)

panda
Thursday 29/09/2005, 09:48
you are the man 8)

emilyo
Thursday 29/09/2005, 10:39
שלום לך panda.

אם זה מעניין אותך :lol:
לא מזמן קניתי אקווריום במידות 120*55*52 כאשר הגובה 52 מחברת שלדג בחיפה ,העלות 850 ש"ח רק זכוכית ,עובי הזכוכית 10 מ"מ כולל חיזוקים למעלה ולמטה .

Oz
Thursday 29/09/2005, 11:28
לינק לדיון "הפעלת סאמפ בפעם הראשונה" - לחץ כאן (http://www.aqua.org.il/modules.php?name=Forums&file=viewtopic&t=43525)

דיון נוסף אודות סאמפ - נפתח על ידי qwerty - לחץ כאן (http://www.aqua.org.il/modules.php?name=Forums&file=viewtopic&t=47280)

לינק לדיון "דבק וציוד צנרת PVC" - לחץ כאן (http://www.aqua.org.il/modules.php?name=Forums&file=viewtopic&t=47394)

לינק לדיון "הפעלת סאמפ - שלבים אחרונים - מדיות" - לחץ כאן (http://www.aqua.org.il/modules.php?name=Forums&file=viewtopic&t=47290)

לינק לדיון "קדח אוברפלו במידה שונה מהבאלקהד (בהנחה וכך קוראים לזה)" - לחץ כאן (http://www.aqua.org.il/modules.php?name=Forums&file=viewtopic&t=47277)

אם אחרי כל זה, אתה לא מסתדר, אחי, אתה בבעיה :wink:
שיהיה לך בהצלחה!