צפה בגרסא המלאה : ניקוי מצע פלובל

eliorbanay
Friday 09/01/2015, 01:36
שלום,

כחלק מ?אתחול? האקווריום שלי בעקבות מזיקים (הידרות,קצת חלזונות ומי יודע)
אני הולך לנקות את המצע (פלובל צמחייה) והייתי שמח לקבל כמה דגשים ומענה לשאלות.

1. כיצד ניתן לשטוף מצע מבלי לגרום לו לאבד מהערכים שהוא ספג וכמובן לא להשתמש במי האקווריום שמכילים מזיקים?

2. כיצד עלי לשטוף את המצע כדי למנוע את המזיקים שידוע לי עליה : הידרה,חלזונות ותולעים דקות לבנות?
אני יציין שלגבי התולעים הן שרדו שטיפה של המצע לפני כמעט שנה

3. בזמן השטיפה,המצע תמיד מוציא צבע,יש גבול מסוים שצבע היוצא מהמצע יכול להעיד שהוא נקי או לא?

4. טיפים נוספים יתקבלו בשמחה!

מעיין
Friday 09/01/2015, 12:38
בשביל להיפטר ממזיקים בבטחה במצע כזה, הייתי הולך על שתי אפשרויות בלבד:

1. ייבוש מלא בשמש למספר ימים (לא בטוח לגבי האפשרות בתנור ביתי).
2. לזרוק ולרכוש חדש.

אם היה מדובר במצע אטום (שאינו מתפרק ו/או סופג חומרים), היה אפשר לבצע חיטוי עם מספר חומרים, לרבות כלור.
במקרה שלנו, אבוי.
בכל אופן, לא הייתי מבצע שטיפה, בטח שלא בלחץ. זה שקול לאפשרות השנייה.

eliorbanay
Friday 09/01/2015, 13:59
שלום מעיין,

במזג אוויר הזה יבוש בשמש לא נראה שיקרה בקרוב, אבל לגבי היבוש בתנור, איך הדבר מתבצע נראה לי שזו האפשרות העדיפה מהכל,אשמח לקבל הוראות כדי לא להרוס שום דבר חלילה [emoji106]

shmulik212
Friday 09/01/2015, 15:02
בקשר לחלזונות תיקנה כמה חלזונות הלנה ובקשר לתולעים אתה יכול לשים כמה בוטיות או כול ציקליד אחר עד עד שתראה שאין יותר תולעים ואז אתה יכול להוציא את את הבוטויות עם הציקליד אני לא הייתי רוחץ את המצע הזה זה אחלה מצע חבל להבד אותו בהצלחה

eliorbanay
Friday 09/01/2015, 15:08
בקשר לחלזונות תיקנה כמה חלזונות הלנה ובקשר לתולעים אתה יכול לשים כמה בוטיות או כול ציקליד אחר עד עד שתראה שאין יותר תולעים ואז אתה יכול להוציא את את הבוטויות עם הציקליד אני לא הייתי רוחץ את המצע הזה זה אחלה מצע חבל להבד אותו בהצלחה

שמוליק תודה על ההצעה אבל זו שרימפסיה,לגבי המצע בהחלט אני לא יזרוק אותו התולעים בכל מקרה לא מזיקות אני אשטוף ואחכה למעיין שיסביר איך לייבש אותו

shmulik212
Friday 09/01/2015, 16:05
יש חומר שמשמיד את התולעים האלה אם אתה רוצא אני מכיר משהו שמוכר את החומר הזה גם לי איתה שרימפסיה וסמתי מהחומר הזה אם צרצא תגיד לי

מעיין
Friday 09/01/2015, 16:20
אליאור, כפי שהסתייגתי בהודעה הראשונה. אין לי את הניסיון ואני לא יודע אם זה אפשרי ועד כמה באמת יעיל.
אם הייתי במקומך לפני אתחול וחיטוי מלא -הייתי כבר מחליף מצע לחלוטין.

כל זאת כמובן כשאני יוצא מנקודת הנחה שתרופות-נגד לא עזרו.

fishforum
Friday 09/01/2015, 21:10
תבשל את המצע (עם מים) בסיר עד רתיחה.
לחילופין, אפשר לאפות אותו בתנור.
מצד אחד, זה יהרוג כל מה שחי בו (כולל בקטריות "טובות").
מצד שני, זה לא ישטוף ממנו שום דבר.

אפשרות נוספת היא המלחת המצע.
שים את המצע בדלי, תוסיף המון מלח (פי שתיים ממי ים), תערבב, ותמתין 24 שעות.
אח"כ צריך כמובן לשטוף טוב טוב במים מתוקים.