צפה בגרסא המלאה : שאלה בנושא חמצון ו CO2

טל_פ
Wednesday 31/12/2014, 13:18
הרבה מגדלי צמחים משתמשים בשיטת גידול הידרופונית משום שבאויר קיים אחוז CO2 גבוה ביחס לזה הקיים במים.
לאור האמור, האם חימצון של המים אינו גורם במקביל גם למיסוס של CO2 מהאוויר, בניגוד לתפיסה הרווחת שחימצון של המים דווקא מנדף את ה CO2 ?

מעיין
Wednesday 31/12/2014, 13:25
ריכוזי גזים במים שונים מאשר באוויר (אטמוספירה), בין היתר בהתאם למסיסות שונה.
מה שאתה שואל זה לא לגבי חמצון המים (אין סתירה עם הפד"ח), אלא לגבי אוורור ע"י ערבול המים וכאן בהחלט יש נידוף של גז הפד"ח.

אגב, לגידול הידרופוני יש עוד הרבה יתרונות נוספים על פני האקווטי, לרבות תאורה ודישון.
אבל זה כבר שייך לדיון אחר לגמרי. בהרבה גידולים הידרופוניים מתקדמים, עדיין יש צורך בבלון פד"ח :wink:

AKEL
Wednesday 31/12/2014, 13:53
מעיין ע"י דחיפה של מים מהפילטר לא נדחף גם פד"ח לאקווריום?

מעיין
Wednesday 31/12/2014, 13:55
מעיין ע"י דחיפה של מים מהפילטר לא נדחף גם פד"ח לאקווריום?מתוך הפילטר? למה?
יש מקרים בהם משתמשים בריאקטור חיצוני, שמתחבר לצינור היציאה של הפילטר. זה משהו אחר לגמרי.

AKEL
Wednesday 31/12/2014, 13:58
באמת שאני לא יודע... אני שואל
הרי באוויר יש לנו פד"ח
ואם יש זרימת מים חיצונית (לדוגמא... פילטר ביולוגי מפל) שדוחפת מים לאקווריום , זה לא נדחף ומתמוסס עם המים?

מעיין
Wednesday 31/12/2014, 14:12
הפילטר לא ממוסס גז. זהו תפקידם של הריקאטור והדפיוזר.
מה שהוא גורם זה לערבול של המים וחילוף גזים, בהתאם למסיסות השונה (חמצן הרבה יותר מסיס לדוגמא מפד"ח) וזו כמובן נגזרת של מספר פרמטרים, לרבות הרכב המים הקיים וטפרטורה.

AKEL
Wednesday 31/12/2014, 14:16
אוקיי... תודה רבה מעיין על במידע :up:

טל_פ
Wednesday 31/12/2014, 14:19
ריכוזי גזים במים שונים מאשר באוויר (אטמוספירה), בין היתר בהתאם למסיסות שונה.
מה שאתה שואל זה לא לגבי חמצון המים (אין סתירה עם הפד"ח), אלא לגבי אוורור ע"י ערבול המים וכאן בהחלט יש נידוף של גז הפד"ח.:
השאלה שלי דווקא נגעה לערבול המים, או באמצעות היציאה מהפילטר או באמצעות בועות האוויר ממשאבת האוויר.
למה הטענה היא שהערבול, אשר גורם למיסוס חמצן מהאויר, גורם לנידוף הפד"ח מהמים ולא מיסוס שלו, בדומה למיסוס החמצן?

מעיין
Wednesday 31/12/2014, 14:26
הערבול עצמו גורם לחילוף גזים (נידוף ומיסוס בהקבלה) עד לאיזון מסויים.
זה לא אומר שהפד"ח יתאפס לגמרי, אבל מאידך גם לא יעלה לריכוזים שאנחנו שואפים באקווריום צמחייה.
כנ"ל לגבי חמצן, אלא שפה מלכתחילה אין לנו דרישה לריכוז גבוה.. כמובן שתלוי גם בצרכנים.

טל_פ
Wednesday 31/12/2014, 14:53
הערבול עצמו גורם לחילוף גזים (נידוף ומיסוס בהקבלה) עד לאיזון מסויים.
זה לא אומר שהפד"ח יתאפס לגמרי, אבל מאידך גם לא יעלה לריכוזים שאנחנו שואפים באקווריום צמחייה.
כנ"ל לגבי חמצן, אלא שפה מלכתחילה אין לנו דרישה לריכוז גבוה.. כמובן שתלוי גם בצרכנים.

OK
אבל, בהנחה שאנחנו לא מתספים CO2 אז ערבול המים אמור לעלות גם את רמת ה CO2.
כך, שערבול המים עדיף על לא כלום.

מעיין
Wednesday 31/12/2014, 14:55
:up:
ולכן באקווריומי לאו טק אין מניעה משימוש בסאמפ, לדוגמא.

mick77
Wednesday 31/12/2014, 16:11
ריכוז החמצן באוויר הוא כ21%
ריכוז בפד"ח באוויר הוא כ 0.04%
נראה לי שהדיון התפתח סביב נקודת הנחה מוטעית...

טל_פ
Wednesday 31/12/2014, 17:04
ריכוז החמצן באוויר הוא כ21%
ריכוז בפד"ח באוויר הוא כ 0.04%
נראה לי שהדיון התפתח סביב נקודת הנחה מוטעית...
אבל, לפחות כמו שאני מבין, ריכוז הפד"ח במים אפילו יותר נמוך

מעיין
Wednesday 31/12/2014, 17:48
אבל, לפחות כמו שאני מבין, ריכוז הפד"ח במים אפילו יותר נמוך:up::up:

alasry
Wednesday 31/12/2014, 18:27
שאלת תם באותו נושא, זה סותר אם אני מפעיל חמצן במקביל לשעות שבהן התאורה דולקת?

טל_פ
Wednesday 31/12/2014, 21:47
שאלת תם באותו נושא, זה סותר אם אני מפעיל חמצן במקביל לשעות שבהן התאורה דולקת?
בהתאם לנאמר בדיון, רק אם אתה מתסף פדח

shayf
Thursday 01/01/2015, 04:57
המים באקו' נמצאים באיזון עם האוויר וניתן למדוד רמות דומות של פד"ח במים (כ-0.0314%) כבאוויר.

הפעלת אבן אוויר באקו' או הזרמת מים המניעה את פני השטח (פילטר עם יציאה עליונה או סאמפ) לא נקראת חימצון אלא איוורור. ע"י האוורור אנו מאיצים את תהליך שיווי המשקל ומאפשרים לגזים אחרים להתנדף מהאקו'.

כאשר אנו מתספים פד"ח למי האקו' בכדי לעלות את רמתו, מומלץ לא לאוורר את המים יתר על המידה, בכדי לאפשר לפד"ח להשאר ברמתו הגבוהה ולא לסייע למים להגיע במהירות לאיזון עם האוויר.