צפה בגרסא המלאה : פיצוץ במיכל CO2

golang
Saturday 21/12/2013, 15:56
חברים שלום,

חייב לספר לכם על מקרה מפחיד שקרה לי היום.
השבוע נגשתי למלא את המיכל ב-CO2 כמו בכל פעם שהמיכל מסתיים.
כאשר הגעתי הביתה חברתי את המיכל לברז (ולא פתחתי את הברז) והתחלתי לנקות את האקווריום.
תוך כדי שאני מנקה את האקוריום נשמע פיצוץ (ממש חזק, כאילו מטען נפץ התפוצץ בבית) והבלון התחיל להתרוקן לאט לאט תוך כדי שחרור הלחץ ממקום שאיינו מובן לי (אני חושב שזה פורק או שסתום או משהו כזה).
חייב לציין שזה היה לא נעים בכלל ולא מובן לי ממה נגרם הפיצוץ...
לאחר כ- 10 דק (שהמיכל פורק לחץ ומוציא את כל ה-CO2), כמובן שבזמן הזה פשוט הרמתי את המיכל והוצאתי אותו מהבית כי הייתה בהלה גדולה בקרב המשפחה.
אני לא מצליח להבין מה קרה והאם המקום שהלחץ יצא ממנו (ממש בקרבת הברז) זה שסתום שהתפוצץ ?
אשמח לשמוע האם דבר כזה קרה למישהו איי פעם ?
מיותר לציין שהמייכל נמצא בתווך הזמן של שנה "מהטסט" האחרון שעשיתי לו...
אני לא יודע אם לזרוק את המיכל או להחליף לו ברז ? או אולי לקחת אותו שוב לבדיקה/טסט ?

אשמח לשמוע מה דעתכם...
גולן

אלי קדר
Saturday 21/12/2013, 16:25
לך למי שמילא לך את הבלון ונסה לברר איתו מה קרה.

VictorSole
Saturday 21/12/2013, 16:42
מפחיד חבל על הזמן!
אצלי קרה מקרה פחות מפחיד: נפל בלון 10ל מלא ומחובר על דלי זבל, שבר את הדלי אך נשאר תקין. אף שנפל על הדלי עם השסתום...
בינתיים הכל בסדר...

golang
Saturday 21/12/2013, 23:09
השבוע אקח אותו למקום שאני ממלא CO2 ואעשה לו טסט שוב ע"מ לראות אם יש בעיה במיכל.
שאלה שקשורה לנושא - כמה זמן מחזיק לכם מיכל של 8 קילו לפי בועה לשנייה ?
לי זה החזיק בממוצע חודשיים וחצי/שלושה...
היום שספרתי לחבר על המקרה ושוחחנו כמה זמן מחזיק לו המיכל, הוא טוען שאצלו באקווריום לפי בועה לשניה מחזיק משהו כמו 5-6 חודשים...
אני מתחיל לחשוב שאולי הייתה הרבה זמן דליפה...

רון_ב
Saturday 21/12/2013, 23:31
גם אני הייתי הולך למקום המילויי, לברור הנושא....

mick77
Saturday 21/12/2013, 23:45
תביא איתך לשם גם את הווסת ....

צמח
Sunday 22/12/2013, 00:56
הבריחה של הגז מהבלון עצמו או מהווסת? לא כל כך מובן מהסיפור.
"חברתי את המיכל לברז (ולא פתחתי את הברז)"- פתחת את הברז הראשי של הבלון?

לי קרה מקרה דומה עם ווסת של מילווקי, הלחץ היה גבוה מדי בשביל הוסת והוא פשוט התחיל לפרוק את הבלון (לא קשור לבלון)

golang
Sunday 22/12/2013, 10:27
אז ככה....
חברתי את הברז לווסת אבל כמו שציינתי לא פתחתי את הברז הראשי.
כלומר לא יצרתי שום שינוי של לחצים משום כיוון (לא מהמיכל ולא מהווסת).
לדעתי זה פשוט מקריות שהתפוצץ שחברתי את הווסת היה יכול להתפוצץ גם ברכב לדוגמא.
הפיצוץ לא התרחש מהוסת אלא מהמיכל עצמו (בוודאות).
אחרי הפיצוץ ניתקתי את הווסת והוצאתי את המיכל לגינה וכל זה תוך כדי שהמיכל פורק את עצמו בלחץ חזק כאילו נפער חור במיכל.
אני יצלם היום יותר מאוחר את הנק' הספציפית ממנה יצא ה- CO2 (לא מהווסת אלא מהמיכל עצמו).

golang
Sunday 22/12/2013, 13:20
סוף התעלומה:

נגשתי היום למקום שאני ממלא את המיכל וגם עושה בדיקות תקינות למיכל, ניגשתי לאחראי וספרתי לו על המקרה, הוא הסביר לי שיש שתי סיבות שעלולות לגרום למצב בו הפורק נכנס לפעולה:
1 - בעת מילוי המיכל ממלאים יותר מידי מה שגורם לפורק הלחץ להתחיל לעבוד ולפרוק את הלחץ מהמיכל.
2- במידה והמיכל עומד ליד מקור חום (כנראה מה שקרה במקרה שלי) הטמפ' במיכל עולה מה שגורם ללחץ במיכל
וכאן שוב הפורק נכנס לפעולה ופורק את המיכל.
יש לציין שברגע שהפורק נכנס לפעולה הוא פורק את המיכל עד הסוף (כלומר מרוקן אותו לגמריי).

מה שקרה אצלי (כנראה) העמדתי אותו לייד האקווריום והורדתי את אחד מגופי התאורה (כי רציתי לנקות את האקווריום) והעמדתי את הגוף תאורה על המיכל (השענתי אותו על המיכל) אני מניח שמה שקרה זה שהמיכל התחמם וזה מה שגרם לפורק להכנס לפעולה ולפרוק את המיכל.
יש לציין שברגע שהפורק נכנס לפעולה נשמע פיצוץ גדול מאוד (מה שקרה אצלי) ואז יש פריקה של כלל הלחץ שיש במיכל.

שאלתי את האחראי (שאגב היה מאוד נדיב וענה על כל שאלה בנימוס ועם הרבה סבלנות) האם דבר כזה יכול להגרם מחימום של בית בתקופת החורף ? הוא ענה לי שלא. מדובר על חימום המיכל באופן קיצוני ולטמפ' גבוהות (לא משהו שתנור או מזגן יכולים לגרום).

לסכום - אין להניח את מיכל CO2 לייד מקור מחמם, דבר זה עלול לגרום לפריקת המיכל ע"י הפורק שנמצא בצידו של הברז (כמו בורג).

urimeir
Sunday 22/12/2013, 14:05
לדעתי לא יכול להיות שהחום מגוף התאורה יצר את הפיצוץ!
גוף התאורה לא מייצר מספיק חום כדי לחמם את המיכל בצורה קיצונית

golang
Sunday 22/12/2013, 15:17
הגוף תאורה אכן לא יכול לחמם את המיכל בתורה קיצונית, אבל הוא יכול לשנות את הטמפ' של מהיכל בצורה מהירה וזה מה שגרם לפיצוץ ולפורק של המיכל להכנס לעבודה...(מנגנון בטיחות)

טל_פ
Sunday 22/12/2013, 15:39
צריך גם לזכור שהמיכל היה מלא לגמרי.
ייתכן והמיכל היה מלא קצת יותר מדי + מקור חום מהגוף תאורה + פורק חלש = פריקה ושחרור לחץ

צמח
Monday 23/12/2013, 02:58
:up:

הבלון בר תיקון?

golang
Monday 23/12/2013, 08:20
הבלון איינו צריך תיקון אלא רק מילויי מחדש.
זה פשוט מקרה של פריקת לחץ ע"י הפורק שהוא למעשה מנגנון בטיחות שקיים במיכל.

golang
Monday 23/12/2013, 09:25
הבלון איינו צריך תיקון אלא רק מילויי מחדש.
זה פשוט מקרה של פריקת לחץ ע"י הפורק שהוא למעשה מנגנון בטיחות שקיים במיכל.