פורטל אקווה פורומים מגזין אקווה AquaDex
מאמר מקורי

"אקווריומי הנאנו המלוחים" - אקווריומים קטנים בעולם של גדולים 


צילום: אלי הרפז .
עולם המים המלוחים רווי במיתוסים ובתובנות שאינם בהכרח עומדים אל מול מבחן המציאות. חובבים רבים נוטשים את התחביב עוד לפני שהוסיפו קורט אחד של מלח לאקווריום ומפספסים חוויה אדירה, אחרים לעומתם לא נותנים לאגדות אורבאניות כאלו ואחרות לעמוד בדרכם להגשמת החלום, ברגישות ובנחישות הם פונים לנשום קצת אוויר פסגות ולחוש את השפיץ שבתחביב, מסתבר שהשער הנפוץ ביותר לעולם המלוחים הינו "אקווריום הנאנו של מים מלוחים" ושם רבותי.... הם כבר משחקים במגרש של הגדולים.אז מהם למעשה "אקווריומי הנאנו המלוחים"?

הדרך הנכונה ביותר להגדיר מהו "אקווריום נאנו מלוח" היא גם הפשוטה והאינטואיטיבית ביותר -"אקווריום נאנו מלוח" הינו כל מערכת סגורה המכילה חיים במים מלוחים ואשר נפח המים בה (לרבות רכיבי הסינון) אינו עולה על 200 ליטרים.האתגר הגדול הניצב בפני חובבי אקווריומי הנאנו המלוחים הינו שמירה על יציבות ערכי מים תקינים לאורך זמן בנפחי מים קטנים. בניגוד לאקווריומים בנפחים גדולים המתנהגים בסלחנות יחסית לשינויים בערכי המים, אקווריומי נאנו אינם סלחנים כלל ועיקר, ותופעה של קריסת אקווריומים כאלו תוך זמן קצר אינה נדירה.על מנת להמחיש את החשיבות הגדולה (ויש אומרים אף הקושי) בשמירה על יציבות ערכי מים תקינים לאורך זמן, ניקח כדוגמא תופעה מוכרת ונפוצה מעולם תחביב גידול דגי נוי – תופעת אידוי המים. ככל שאידוי המים גדול יותר, כמות המים באקווריום יורדת וכמות המלחים נשארת קבועה. אי שיווין פשוט אשר מביא אותנו למצב של עלייה מתמשכת בריכוז המלחים באקווריום. באקווריומים קטנים (אקווריומי נאנו) האידוי של המים משמעותי מאוד ועלול להוות סכנה אמיתית לבעלי החיים השוכנים בהם, שכן אידוי של כמות ידועה של מים משפיעה באופן קיצוני על ריכוז המלחים במים (מה שלא ניתן להגיד על אידוי של אותה כמות באקווריום עם נפח מים גדול).

ניתן לתת דוגמאות נוספת לשינויים קיצוניים ומסוכנים באקווריומים בנפחים קטנים, החל מחימום האקווריום, דרך האכלות יתר ועליה בריכוז הרעלים באקווריום וכלה בתהליכי איכלוס מהירים ולא נכונים.ניתן בהחלט לקבוע (ואת זה חייב כל חובב אשר שואף להחזיק אקווריום נאנו לזכור השכם והערב) כי הרבה יותר קשה לייצב מערכות נאנו של מים מלוחים מאשר מערכות גדולות של מים מלוחים.סוגי נאנוים:

באופן לא מדעי אבל מאוד פרקטי ניתן לחלק את אקווריומי הנאנו לשני סוגים:

1) נאנו עם מערכת פילטריזציה מושלמת (סאמפ, פורק, רפיוג'ם וכיוצ"ב)

2) נאנו ללא מערכת פילטריזציה חיצונית (אקווריום נטו)מערכת נאנו מושלמת - 150 ליטר - צילום: אלי הרפז .
נאנו 9 ליטר - צילום: חיים אוז.


במאמר זה נתמקד דווקא בסוג השני - במערכות נאנו ללא פילטריזציה חיצונית, וזאת משתי סיבות עיקריות:

1) מערכות אלו זולות באופן משמעותי ממערכות עם פילטריזציה חיצונית ולפיכך יהיו נפוצות יותר בקרב המגדלים הפחות מנוסים.

2) מערכות אלו הם הקשות יותר לתפעול ותחזוקה, והאפשרות לקריסת האקווריום ולמפח נפש למי שלא פועל נכון גדולה.אחת התכונות המופלאות בעולם הטבע היא האיזון ושיווי המשקל הקוסמי שהטבע מכתיב, מסתבר שתחזוקת אקווריומי נאנו הינה בבואה של תכונה זאת, כל הסיפור מתחיל ונגמר ביצירת שיווי משקל עדין בין שני כוחות .... שבמדינתנו הקטנה .... ניתן להגיד שסותרים זה את זה. בצדו האחד של המאזניים עומד לו בגאווה יקירנו - אקווריום הנאנו, רגישותו הרבה לשינויים והקלות בה הוא עלול לצאת מאיזון מטים את הכף לצד זה, בצידו השני של המאזניים אמור לעמוד החובב אשר בתבונה ובמסירות תוך כדי הקפדה על הכללים ידע לכלכל את צעדיו ולדאוג לכל צרכיו הסביבתיים של האקווריום, לעזור לו לשמור על יציבות ערכי המים ולהחזירו למסלול הנכון כל איימת שקיים חשש לחוסר יציבות.

לצערנו, החובב הישראלי המצוי לא תמיד מודע לגודל האחריות המוטלת עליו בשמירה על שיווי משקל זה, תופעות של "עיגול פינות", "עיניים גדולות", תרבות "הסמוך" וה "יהיה בסדר" (שבינינו... מאפיינות כמעט את כולנו) חייבות להיות מחוץ לתחום אקווריומי הנאנו, זלזול ולו הקטן ביותר כאן ואפשר להגיד שלום לנאנו (מה שנהוג לכנות בפורמים המקצועיים "נפילת האקווריום").אז למדנו מהו ה"מוקש" באקווריומי הנאנו המלוחים (שמירה על יציבות) ואפילו התוועדנו לבעיה האנושית שעלולה בהחלט להקשות על המערכת (זלזול ובטחון עצמי מופרז), כל שנותר הוא לציין את כללי האצבע החשובים לתחזוקת אקווריומי הנאנו:חמצון ופילטרציה: כל בע"ח זקוק לחמצן. בעלי החיים באקווריום הנאנו המלוח ובכללם דגי הנוי אינם יוצאים מן הכלל בעניין זה. בנוסף, אייכות המים באקווריומים אלו צריכה להיות לא פחות ממצוינת (אמוניה-0, ניטריט-0, ניטראט-שואף לאפס) הדגים וחסרי החוליות זקוקים למים איכותיים כדי לשרוד.

פתרון מצוין שהורג את שתי הציפורים במכה אחת הוא פילטר המפל שתפקידו הראשון הוא לחמצן את המים ותפקידו השני הוא לסנן ולנקות את המים מלכלוכים ומרעלים. פתרון שגוי שחובבים חסרי ניסיון נוהגים לטעות בו הוא שימוש בפילטר פנימי קטן, הוא אומנם ינקה את המים אך לא יחמצן אותם,בנוסף הוא עלול לחמם את המים יתר על המידה ובמידה ויסתם עלול לגרום לקריסת המערכת (ושימו לב שלא הזכרנו את ההיבט האסתטי).

לכן רצוי רק פילטר מפל.פילטר מפל - צילום: אלי הרפז .
החלפות מים ומי פיצוי:

טיפ: לאחר הקמת האקווריום סמנו את גובה מפלס המים במצב אופטימאלי.נושא החלפות המים והוספת מי פיצוי הוא המבחן האמיתי למסירותו ואחריותו של החובב, פה אנו נכנסים למונח של "עיגול הפינות" אצל החובב הישראלי המצוי , ופה אנחנו בעצם מבחינים בין הגברים לילדים.

בכל יום יש אידוי מים באקווריום! יהיו ימים בהם האידוי יהיה מועט ויהיו ימים בהם האידוי יהיה רב, הכלל המנחה הוא שכל אידוי צריך לתקן ע"י הוספת מים נקיים (לא מומלחים) כנגד כמות המים שהתאיידו. זוכרים את סימון גובה מפלס המים שהומלץ לסמן לאחר הקמת האקווריום ? הוא נועד לעזור לכם לדעת כמה מים התאדו מהאקווריום וכמה מים יש להוסיף. במידה ותתעצלו להוסיף מי פיצוי על בסיס יומי האקווריום הקטן שלכם עלול לקרוס.

בנוסף להוספת מי פיצוי כנגד המים שהתאיידו, קיים צורך גם בהחלפות מים קבועות, מכיוון שאין באקווריום פורק חלבונים שיוציא את החלבונים ושאר הרעלים מהמים יש צורך בדילול הרעלים באופן ידני על ידי החלפת מים של כ 20% לפחות על בסיס שבועי (כן... פעם בשבוע... בלי פשרות ובלי ויתורים) במידה ותתעצלו לבצע החלפות מים קבועות על בסיס שבועי ותנסו למשוך עוד שבוע ועוד שבוע האקווריום שלכם יקרוס, זה רק עניין של זמן.חשוב לזכור!- רוב אקווריומי הנאנו קורסים בגלל עצלות ועיגול פינות בכל הנוגע להחלפת/פיצוי מים !

הבהרה:הוספת מי פיצוי איננה תחליף להחלפת מים !

בעיית הטמפרטורה: הקיץ הישראלי ידוע בטמפרטורות הגבוהות הנמדדות בו, בקיץ הטמפרטורה במי האקווריום יכולה בנקל לעבור את ה-30 מעלות (טמפרטורה שמהווה גזר דין מוות לאלמוגים ועלולה להיות מסוכנת לדגים), צריך לדאוג לקירור האקווריום וכל אמצעי מקובל:• הפיתרון הזול ביותר הוא למקם מאוורר של מחשב מעל האקווריום בצורה כזאת שהוא "יזרוק" אויר על פני המים ובכך יצנן אותם, החסרון בשיטה זאת הוא אידוי המים המוגבר שמאורר כזה גורם.

מאוורר- צילום: אלי הרפז .
• מאווררים ייעודיים לאקווריום המגיעים עם זרוע מתכווננת הניתנת לקיבוע על דופן האקווריום

• מקררים לאקווריום נאנו-פתרון יקר יחסית לשווי כל המע' הנ"ל אך אם אפשרי חוסך הרבה בעיות והרבה כאבי ראש.

צילום: אלי הרפז .
בחורף ניתן להתגבר על צניחת הטמפ' ע"י תאורה חזקה שתחמם את המים

או ע"י גוף חימום קטן,

בלי שום קשר לעליית או ירידת טמפ' המים באקווריום מומלץ ואפילו רצוי לקנות מד חום לאקווריום

וזאת על מנת לדעת בכל רגע נתון מהי טמפ' המים.אכלוס האקווריום: אין כמו אקווריום עם הרבה דגים צבעוניים שוחים ביחד בהרמוניה של צבעים ותנועה נכון ? ...... לא נכון.אחת הבעיות הגדולות של החובב הישראלי המצוי היא שהוא רוצה את כל האוקיינוס אצלו בתוך האקווריום, את המונח "אכלוס יתר" או "צפיפות אוכלוסין" הוא לא מכיר ומתחיל להכניס דגים לאקווריום מכל הבא ליד, הרמזור האדום היחידי שמסמן לעצור את קצב האכלוס הוא תמותה המונית של דגים באקווריום (לצערנו, ברוב המקרים זה כבר שלב מאוחר מדי והאקווריום בדרכו לאיחסון עמוק למשך השנים הקרובות).פה אנו נכנסים לתופעת ה"עיניים גדולות" אצל החובב הישראלי המצוי.צריך להבין, באקווריום נאנו המקום מאוד מוגבל וכמות הדגים שאפשר להכניס היא קטנה.

כדאי מאוד להיערך מבעוד מועד ולתכנן מראש (עד כמה שאפשר) איזו אוכלוסיה אתם רוצים באקווריום שלכם,תתייעצו עם חובבים אחרים בקטגוריה ,או עם בעלי מקצוע, לפני שאתם קונים דג תבררו אם הוא בכלל יסתדר עם האוכלוסייה שיש לכם באקווריום (זאת המלצה גורפת לא רק לאקווריום נאנו).

ככלל אצבע, אל תכניסו שום דג שגודלו המרבי עולה על 10 ס"מ, נאנו הוא אקווריום קטן

וכך גם האוכלוסייה שצריכה להיות בתוכו,כמות הדגים המומלצת לאקווריום נאנו

היא נגזרת ישירה של גודל האקווריום.

אקווריום נאנו יכול להיות פתח נהדר לעולם אקווריומי המים המלוחים, בעלות שווה לכל נפש ניתן להחזיק מערכות מים מלוחים לכל דבר עם כל ההנאה והקסם שבדבר. יחד עם זאת, מערכות אלו דורשות מהחובב התמסרות ואחריות גדולים יותר. אנו ממליצים למי שלא יכול להתחייב להקדיש זמן ותשומת לב לאקווריום מסוג זה לא להתחיל בהרפתקה שסופה מועד לכישלון וודאי, יחד עם זאת, לאותם חובבים שבנויים למשימות מיוחדות, ומתכננים להשקיע ולטפח את האקווריום אנו ממליצים בחום להתנסות ולהנות מאחד האתגרים המדהימים ביותר בתחום – אחזקת אקווריום של מים מלוחים.

עם קצת דימיון והשקעה ניתן ליצור נאנויים מדהימים כמו בתמונות אלו:

צילום:אלי הרפז

צילום:אלי הרפז
בהצלחה,

אלי הרפז .

תגיות