פורטל אקווה פורומים מגזין אקווה AquaDex
מאמר מקורי

פרוייקט הקמת מערכת ריף 800 ליטר של גדי רושין, חלק ג'

פרויקט הקמת מערכת ריף 800 ליטר.

מאמר מקורי – גדי רושין

חלק ג' – ציוד קל וסיוםבשני השלבים הקודמים, סיימנו את התיכנון, מיקום האקווריום, סידור הצנרות ומיקום כל הציוד הכבד.

בחלק השלישי, נעבוד על הציוד הקל (כל הציוד התומך והמשלים למערכת).שלב ראשון, סידור המצע (כמובן שנבחר הסוג הזול ביותר, אם כבר לחסוך – זה המקום!)השלב הבא היה כואב הרבה יותר, כואב פיזית, ורק לי.

סידור סלעים בשעה 2:30 לפנות בוקר כשפטיש שובר סלעים זמין והעצבים כבר בשיאם, זה דבר מסוכן!

הקו הכללי של עיצוב המסלעה הוא ליצור 2 מרכזי סלעים, ללא חיבור בינהם. חשוב מאוד שבמסלעה יהיו כמה שיותר משטחים אופקיים ומקום לאלמוגים.

אני לא רוצה אלפי טונות של סלעים, המרכז צריך להיות אלמוגים ולא אבנים (יהיו רק כמאה קילו סלעים).על מנת שכמה שפחות רפש יצטבר בין הסלעים, מיקמנו שתי משאבות טונז נאנו של 4500לש מאחורי המסלעה.לאחר כארבע ניסיונות, מאות קללות , שלושה איומים ברצח – הגענו לסידור הסופי! כולם מאושרים! (או מותשים מהויכוחים ) - עכשיו הולכים לישון (כל אחד בבית שלו, בלי רעיונות!).הסידור עוד ישתנה קצת בעתיד אבל זה הכיוון הכללי.

ללא שום קשר לסידור והמשך ההרכבות , התחיל המילוי של האקווריום במים .יקח לנו עוד שלושה ימים למילוי האקווריום במיי אוסמוזה טהורים, כמובן שלא זזתי מהאקווריום בשלושת הימים המדוברים ועודדתי את האוסמוזה שלי שתעבוד מהר!ביום השני התחלנו לחבר את כל הציוד המשלים:

השאיפה שלי היא ליצור אקווריום SPS בלבד, כמות הסידן במערכת חייבת להיות קבועה ויציבה. הקלציום ריאקטור שנבחר הוא של שוראן –מאחר וזהו הריאקטור הטוב בעולם אז מובן מדוע הבחירה הייתה דיי קלה. לריאקטור חוברה מערכת בקרת PH של חברת וויפרו ומערכת פד"ח של JBL עם בלון של 5 קילו פד"ח.מערכת פיצוי מים אוטומטית- המערכת תהיה מחוברת מצד אחד ישירות למערכת האוסמוזה ומצד שני לקאלקווסר מיקסר. פיצוי המים יהיה רק בלילה (לא מומלץ להוסיף קאלקווסר בזמן שהתאורה עובדת כדי למנוע שינויי PH). מהמיקסר המים יעברו בנפילה לסאמפ.

מכיוון שהסאמפ ממוקם מחוץ לבית, הייתי חייב ללכת על חימום דיי רציני, ולכן הבאתי איתי מסין מערכת חימום מבוססת בקר ושני גופי חימום של 500 וואט כ"א מטיטניום (למרות שהסיבה האמיתית שנבחרה דווקא המערכת הזו היא שזה נראה ממש יפה ליד הבקר PH).

נפילות באקווריום כזה הם לא אופציה! (או לפחות אופציה ממש ממש רעה!) על מנת להוריד את הסיכויים והסיכונים הורכבה מערכת אזעקה DIY לפי המאמר הבא:מערכת בקרה אוטומטית לאקווריום - מאמר DIY מקורי מאת: אלי הרפזגם למשאבה וגם למקרר יש צורך באוויר קר וללא מלחים, לכן קדחנו מספר חורים באזור יניקת האוויר שלהם.דבר נוסף שנלקח בחשבון,הוא כי בימי הקיץ החמים, תיבת הפרספקס החביבה הזאת עלולה להפוך לאזור חם מאוד זאת גם ללא עזרת כל המכשור, כשנוסיף לזה את המקרר שפולט חום כאילו אין מחר וקיבלנו משהוא בין כבשן לגיהינום. לכן היה צורך לאוורר את כל האזור, למשימה זו נבחר מאוורר 36 וואט. המאוורר חובר כמובן לבקר טמפרטורה שמכוון ל-27 מעלות, אם הוא יעבוד קבוע בחורף ללא צורך נקבל בזבוזי אנרגיה וחום מטורפים.השלב הבא הוא הבידוד, למשימה נבחר קלקר פשוט בעובי 1.5 ס"מ, אמנם יש חומרים יותר יעילים אך בידוד רעש הוא לא פקטור מדרש וקלקר זה מאוד אלגנטי(ובאופן מיקרי גם זול )! כל הפרספקס צופה בקלקר ונראה שזה יעיל ביותר.

עקב פיצול המים מהמשאבה לכל הצרכנים, נשאר לי תא ריק לגמרי, דבר ראשון שעלה במוחי הוא להוסיף DSB. עקב כל הבעיות הכרוכות בשיטה הזו, בניתי אקווריום קטן שישב בתוך הסאמפ ונפרד ממנו לגמרי. בעוד כשנתיים לא תהה שום בעיה פשוט להוציא את כל התא ולנקות אותו וכך למנוע את בעיית פריצת הבקטריות.תמונות ציוד כלליות:מערכת נוספת לשמירה על איכות מים היא כמובן הרפיוג'. הרפיוג' כבר עובד כחצי שנה עוד מימי האקווריום הקודם ונותר רק לחברו. הזנת המים תגיע כמובן מכיוון ההמר הד והחזרתם תהיה בנפילה חופשית לכיוון האקווריום הראשי (כדי שכל היצורים שמתגוררים שם לא יאבדו בסאמפ). ברפיוג' ישנה מערכת תאורה של 4 נורות T5 24W שעובדות במהופך משעות התאורה של האקווריום כדי לשמור על רמות PH קבועות. הרפיוג' ממוקם בשירותים (ליד החדר) ואני ממליץ לכולם להביא את התחביב גם לשירותים! – חיי השתנו לטובה!הרפיוג' קצת חולה עכשיו (הוא עובד בתור מערכת סגורה כבר חודש)...מערכת התאורה שנבחרה היא 4 נורות ATI Blueplus עם צ'וקים חיצוניים שפשוט מונחים על דפנות האקווריום. התאורה הראשית היא זוג נורות מטאל בעוצמה של 400וואט כ"א המורכבות על גוף תאורה DIY שבנה חבר ועליו מורכבים רפלקטורים מסוג ספיידר.לסיום הגיע יניב לטאץ' אחרון של עיצוב האישיות של האקווריום והוספת החיפויים.בעתיד (הממש לא רחוק) יותקנו 4 משאבות גלים של 12,000 ליטר שעה מבית טונז שיילוו בקונטרולר תואם.

סוף סוף, חודש אחרי תחילת התהליך, זה מוכן!התוצאה הסופית!!!! (חודש אחרי התחלת ההרצה הוכנסו מספר כרומיסים כדי שיהיה קצת חיים באקווריום).כמובן שאני אמשיך לעדכן בהמשך התהליך לגבי האכלוס וההתקדמות.ברצוני להודות לכל מי שתרם להצלחת הפרויקט פיזית ונפשית, קבלו אותם במחיאות כפיים:

אלי הרפז.

רותם גביש.

ישראל IPL.

יניב מונו.

והכי חשוב: ל"מבשלות בירה לישראל" שהביאה לנו את "טובורג"!
תגיות