פורטל אקווה פורומים מגזין אקווה AquaDex
מאמר מקורי

קשיות כללית וקשיות משתנה ולמה זה כל כך קשה

קשיות המים נקבעת לפי כמות היונים - איזה יונים? כולם! אז איך נדע להבדיל בין קשיות קבועה לקשיות משתנה, מה זה אומר על האקווריום שלנו ומדוע לא כדאי שתחכו שהדגים יצופו כדי להכיר את אחד המושגים החשובים באקווריום שלכם

הסבר : מיים קשים הם מיים שמכילים כמות גדולה של יונים, איזה יונים?! כולם! 

למעשה ככל שיש יותר יונים (אטומים אשר טעונים שלילית או חיוביות) מוליכות המיים עולה (כלומר הם מעבירים יותר חשמל - למעשה מיים טהורים לחלוטין ברמת התאוריה לא מוליכים כלל!). 

נחזור להסבר. 

הקשיות מתחלקת לשני סוגים:

1)קשיות קבועה- אלו היונים שבתמיסה אשר לא משתנים ולא עוברים התפרקות או התרכבות אחרת, בכדי שלא ניכנס לכימיה נאמר שהם היונים אשר יחיסת אינרטים ולא מגיבים בסביבה המימית של האק', לדוגמה יוני ברזל או יוני מגנסיום אשר נמצאים בשפע בטוף. 

2)קשיות משתנה-יונים אשר עוברות תגובות שיווי משקל (או בקיצור שו"מ), בין היון למלח שלו (ממש על קצה המזלג), כאן ניכנסים כל היונים הסידניים (אשר אינן מרכיב בטוף), מה טוב בהם?! הם משתמשים למעשה כ"חוצץ" או מה שנקרא בשפת האקדמיה בופר, הבופר שומר על האק' בפני נפילה של הPH בגלל רמת החציצה המשתנה שלו,התגובה הבסיסית היא: 

במקרה הנ"ל הינו CO2 עם מיים 

H2O + CO2 <> H2CO3 (כאשר הסימן <> מסמל שו"מ) 

החומר H2CO3 מתפרק ליונים של חומצה ( H3O + ) (ומכאן ירידת הPH, להזכירכם כי PH הינו log- יוני הH3O+ כלומר : בכל מקרה יוני החומצה כאשר יש יונים סידניים יצרו את התגובה הבאה : 

CaCO3 אשר במיים הוא HCO3- יגיב על יוני החומצה בתגובת שו"מ (ולמעשה יכסה על נפילת הPH) 

בגרף הבא ניתן לראות את השיניו הPH ככול שריכוז החומצה עולה (כלומר לצורך העיניין כי ככל שאנו מכניסים CO2 למעשה כמות יוני החומצה עולים). שימו לב לחלק הישר של הגרף, בחלק זה למעשה הבופר שומר עלינו מפני שינויי PH, כלומר היונים הגיבו עם החומצה (אם תרצו אפרט בעץ נפרד על תגובות הש"ומ של חומצה בסיס אבל זה כבר ישעמם...). 

 

בקיצור זה מסביר לדוגמה מה שקרה לי אתמול (קטסטרופה), לי יש פילטר מלא טוף, הטוף מעלה את רמת היונים שלא קשורה לבופר, כלומר יונים של מתכות כמו ברזל ומגנסיום, מאידך אין לי שום חוצץ (בופר) באק',מה שקרה הוא שבגלל חוסר הבנה חעיניין (או חוסר זיכרון במקרה שלי) הכנתי מערכת שמרים לתפארת המזרח התיכון שכללה מיכל גדול, מיים בכמות של 7 ליטר, ערמות של סוכר, והמון שמרים (ריכוז התחלתי גבוה), לאחר זמן מה החל להפלט כמות אדירה של CO2 למיים, אבל אני הרגשתי טוב, בגלל רמת הMS הגבוה ידעתי שלא ירד הPH, אולם להפתעתי לאחר כשעתיים הPH צנח מ-7.5 ל-5.5, הדיסקוסים החלו לשחות על הצד וחשבתי שזה הסוף, 

ולא הבנתי למה המיים כל כך קשים אולם הPH צנח ככה, לאחר שיצבתי את האק' (וגם את זה צריך לדעת לעשות), "ניזכרתי" שכמעט ואין לי יונים סידניים במיים אלה יונים של מתכות אשר לא נותנות תמיסת בופר כלל.... 

על זה נאמר... הידע מתחיל לחזור כשאתה רואה את הדיסקוסים שלך צפים?.

תגיות
קשיות מים    pH    כימיה