פורטל אקווה פורומים מגזין אקווה AquaDex
מאמר מקורי

האם להוסיף או לא להוסיף מלח לאקווריום של מים מתוקים

זו שאלה שכל אקווריומיסט נותן עליה את דעתו בסופו של דבר, וכנראה שמכאן מקור הוויכוחים האינסופיים הקשורים לנושא. אני מציג כאן את דעתי בלבד ואין לראות בה כעצת ווטרינר או ורדה רזיאל ז'קונט

האם להוסיף או לא להוסיף מלח לאקווריום של מים מתוקים.

זו שאלה שכל אקווריומיסט נותן עליה את דעתו בסופו של דבר, וכנראה שמכאן מקור הוויכוחים האינסופיים הקשורים לנושא. אני מציג כאן את דעתי בלבד ואין לראות בה כעצת ווטרינר או ורדה רזיאל ז'קונט 

בעקרון מוסיפים כפית אחת של מלח לכל - 20 ליטר מים, כשלא שופכים את המלח ישירות לתוך האקווריום אלא מדללים אותו בכמות גדולה של מים. לדעתי תוספת המלח לאקווריום צריכה להיות הדרגתית אם כבר יש לך אקווריום חי ופעיל שיש בתוכו דגים – או במכה אחת, לפני שהוכנסו בכלל דגים לאקווריום 

באיזה מלח להשתמש?

יש שני סוגים של מלח שאפשר להוסיף לאקווריום וזה תלוי באופיו של המגדל. יש את אלו שמעדיפים ללכת לחנות ולקנות את המוצרים הטובים ביותר, ויש כאלו שהולכים על השיטה "החסכונית" ומשתדלים להשתמש במוצרים ביתיים אחרים, שהם הרבה פחות יקרים  (ולמען האמת לא פחות יעילים?) 

אני מוסיף מלח מטבח "כשר" רגיל (שלהבדיל ממלח שולחן - זהו מלח גס, בגרגירים גדולים וטהור מתוספות שונות). הדילול כאן הוא כאמור, כף אחת ל – 10 ליטר, אבל זה משתנה ממגדל למגדל. יש כאלו יחשבו שמדובר בריכוז סמיך מדיי ויעדיפו לדלל פחות מלח, ויש כאלו שיוסיפו כף מלח ל – 5 ליטר, ובמקרי מחלה אפילו כף מלח ל – 3 ליטרים של מים. 

יש המשקיעים וקונים קרטון שדומה לקרטון חלב ויש בו מלח מיוחד לאקווריומים של מים מתוקים. במקרה הזה אתה צריך לעקוב אחרי ההוראות שרשומות על גב האריזה.

כמה מלח להוסיף?

בשלב ההוספה ההתחלתי, כשעדיין אין מלח באקווריום אך יש בו כבר דגים, רצוי שלא להוסיף כמות גדולה של מלח במכה אחת, בוודאי שלא לשפוך כפית מלח לתוך האקווריום. ההלם שיגרם לדגים מהתוספת הזו עלול לחסל אותם. הכנסת מלח הדרגתית פירושה - שבכל החלפת מים שתבצעו, במקום להכניס מים מתוקים תכניסו דלי מים עם מלח מדולל בתוכם. בשביל לעשות לכם את החיים קלים - פשוט הכניסו כף אחת של מלח לכל 10 ליטר מים, מכיוון שכך יהיה יותר קל לעקוב אחרי הכמויות שהוכנסו לאקווריום. אל תשכחו שאם כבר יש כמות מסויימת של מלח במים, כשתוציאו מים מתוך האקווריום תוציאו חלק מן המלח ביחד איתם 

התועלת של המלח:

ראשית כל המלח הוא חומר מחטא. הוא דואג לשמור על האקווריום שלכם נקי מפטריות ואף מבקטריות גורמות מחלה שעלולות להסתובב במים. 

שנית כל - המלח מעודד את הדגים לפתח את השכבה הרירית שמצפה את עורם. השכבה הזו מונעת מטפילים לחדור לגוף הדג ובכלל מחזקת את התגוננותו של הדג מפני פציעות ופגיעות פיזיות. 

שלישית - המלח מסייע בתהליכי הדיפוזיה ומוציא חלק מהמים שחדרו לדג בעקבות פציעה החוצה - זה עוזר לדג להבריא מהר יותר וזה בדוק (ותודה לברקודה על המידע רב הערך!). 

כמו לכל תזה, גם כאן יש אנטיתזה (ובעברית, מדוע לא להשתמש במלח?)

יש דגים שמראים רגישות גדולה מאד למלח. עד עכשיו שמענו שקורידוראס ואוליי סוגים שונים של דגי חתול לא סובלים מלח. הצעתי היא פשוט לבדוק - אם יש תגובה חריפה, לא להוסיף יותר מלח למים וזהו. 

אם הדג מראה סימני מצוקה חמורים כתגובה למלח שהוספתם, אפשר לעשות לו אמבטיה של מים מתוקים לחצי שעה 

ומה בנוגע להחלפת המים הסדירה?

בשל תהליכי הדיפוזיה - אחרי שהגעתם לכמות המלח הנדרשת במים, כפי שנכתב על האריזה או לפי ראות עיניכם – בכל פעם שתבצעו החלפות מים סדירות ותוציאו, נניח, 10 ליטר מים החוצה, אתם תוציאו ביחד אתם כף אחת של מלח, ולכן תצטרכו להכניס כף אחת של מלח בחזרה. פעם בכמה החלפות, אל תכניסו מלח מכיוון שחלק מהמים יוצאים מן האקווריום באמצעות אידוי בזמן שהמלח נשאר ואתם עלול לגרום להצטברות של כמות גדולה מדיי של מלח. 

----------------------------------------------------------------------------------
מקור אחר 

מלח באקווריום מים מתוקים הניתן במינון מתאים (1 גרם לכל 1 ליטר) לא יזיק לדגים (נהפוך הוא, מלח יכול להועיל). אם כך, מהן בכל זאת סגולותיו של המלח? 

כידוע, דג מים מתוקים מלוח יותר מהמים (כמו שדג מים מלוחים מתוק יותר מן המים) ולכן דג מים מתוקים נוטה לקלוט אליו מים. 

כאשר הדג נשרט או סובל מפצע שטחי כלשהו אחר, קיימות בעיקר שתי סכנות: 

א. רעלים המצויים המים יחדרו לגוף הדג דרך אותו הפצע בעור 

ב. מינרלים טובים המצויים בגוף הדג יפלטו החוצה למים והדג ייחלש. 

ע"י העלאת ריכוז המלח במים אנו למעשה משווים בין ריכוז המלח בגוף הדג לבין ריכוז המלח במים (לתהליך זה קוראים: אוסמורגולציה), כך רעלים אינם נכנסים לגוף הדג ומינרלים אינם בורחים מגופו של הדג, המלח למעשה מהווה מעין תחבושת נוזלית. 

?יתרון נוסף שיש למלח הוא בזה שהוא (ולא ניכנס להסבר הכימי) מקשה על ניטריטים להיכנס לגוף הדג דרך הזימים כך שלמעשה הדג יכול לסבול ריכוז גבוהה יותר של ניטריטים במים מעט מלוחים יותר. עוד טיפ אחרון בקשר למלח, אם מכניסים דג מים מתוקים למים מלוחים (בריכוז של 10 גרם ל 1 ליטר, כמו במי ים), למשך כ 3 – 5 דקות, יורדים ממנו כל הטפילים (הדג חזק יותר מהטפילים ויכול לסבול תהליך של אוסמורגולציה למשך פרק זמן ארוך יותר מן הטפילים), הדבר נכון גם להפך, כלומר אם ניקח דג מים מלוחים ונכניס אותו כ 3 – 5 דקות למים מתוקים, ירדו ממנו כל הטפילים, כל ניסיון שתעשו הוא על אחריותכם!

תגיות
כימיה    מלח