פורטל אקווה פורומים מגזין אקווה AquaDex
מאמר מקורי

עשרה טיפים פשוטים ושימושיים במיוחד שיעשירו את התחביב שלכם ויעשו לכם טוב בלב (וגם בכיס)

עשו שימוש חוזר במוצרים, ארגנו את הציוד העודף שלכם בצורה מסודרת ובמקום נגיש, הרחיבו אופקים, עשו זאת בעצמכם, אל תסמכו רק על הוראות השימוש בעברית, שתפו אחרים בידע ובניסיון שלכם - ועוד כמה טיפים שישדרגו את התחביב לאקווריומיסטים מתחילים ומתקדמים גם יחד

אל תבזבזו שום דבר

תוכלו לעשות שימוש חוזר בהרבה מאוד מוצרים ותוצרים של התחביב. למשל, כדאי מאוד להשתמש במי האקווריום שנותרים לכם בהחלפות קבועות להשקיית עציצים וצמחים. חומרי המזון הלא מנוצלים שבמים, הפסולת שפולטים בע"ח ושאריות המזון שלא נאכל הם מקור מצוין לניוטריאנטים בעבור צמחי הבית והחצר. עד מהרה תוכלו להבחין שהצמחים בריאים ויפים יותר, ותוכלו לחסוך לא מעט כסף על מי השקיה ודישון. השתמשו במינונים מתאימים של תוספים ומזון: יותר מדי זה לא תמיד טוב יותר, לפעמים זה אפילו גרוע ומסוכן. אל תזרקו ציוד שאתם יכולים להשתמש בו בעתיד, או לתת לאחרים (ראו סעיף 2). עשו שימוש חוזר במוצרים וציוד שיכולים לעבור מיחזור. אל תרוצו לקנות ציוד חדש, נסו לתקן את מה שדורש ומאפשר תיקון ושימוש חוזר, ולא פחות חשוב – דאגו למחזר את אריזות המוצרים והציוד שלכם עד כמה שתוכלו. האהבה שלנו לטבע ובע"ח לא צריכה להסתיים באקווריום יפה ומושקע, אם נוכל לתרום לסביבה בתהליך, נשתמש בתחביב שלנו כעוגן להתנהגות ירוקה וברת-קיימא.


ארגנו לעצמכם ארון/מדף מיוחד לציוד שאינכם משתמשים בו, רצוי בגובה העיניים

במקום שהציוד יהיה מונח הרחק מהעין, שמרו אותו נגיש וזמין לפרויקטים עתידיים שלכם. לחלק מהציוד יש בלאי טבעי, ועדיף למכור או למסור אותו לחובבים אחרים שיפיקו ממנו שימוש והנאה. שיתוף בציוד וחלקים ע"י הקהילה הוא דבר נהדר שיכול להעשיר את התחביב שלכם ולחסוך לכם הרבה כסף, וזה לפני שדיברנו על ההנאה שבנתינה עצמה.

בדקו את תוקף המזונות, התוספים, התרופות ושאר החומרים שאתם מכניסים לאקווריום שלכם

חלק ניכר מהמוצרים הללו הם בעלי חיי מדף מוגבלים: במקרים מסוימים היעילות יורדת עם הזמן, ובמקרים נדירים הם אפילו יכולים להסב נזק רב למערכת שהשקעתם בה את מיטב זמנכם, כספכם ואהבתם. עם זאת, ישנם מוצרים שאינם מתכלים וניתן להשתמש בהם בבטחה במשך שנים ארוכות, וחלק מהמוצרים להם חיי מדף מוגדרים עשויים להיות טובים לשימוש גם זמן רב לאחר התאריך המומלץ. איך יודעים? מתייעצים בפורומים עם משתמשים מנוסים שיוכלו לתרום לכם מניסיונם הטוב (או הרע) עם כל מוצר ומוצר.

הרחיבו אופקים

חובבים רבים מוצאים סיפוק עצום בלמידה תמידית של התחום, הדבר מסייע רבות להנאה מהתחביב, משפר את סיכויי ההצלחה שלכם ותורם רבות לבריאות הדגים, הצמחים ובע"ח האחרים שאתם מגדלים. דרך טובה ללמוד היא לקרוא את ההודעות בפורומ/ים הרלוונטי/ים לתחום העניין שלכם, לעיין במאגרי המידע שלנו, להתייעץ עם חובבים ומכרים אחרים, לחפש באתרים שונים באינטרנט ואפילו לקרוא את הספרות המקצועית הרבה הקיימת בעולם.

עשו זאת בעצמכם

אין ספק שבשוק קיימים מוצרים מעולים שעונים לכל הדרישות – גם המורכבות והקשות ביותר – אבל לא פעם תמצאו את עצמכם זקוקים לפתרון שיתאים ספציפית לצרכים שלכם, החל בתאורה בגדלים לא סטנדרטיים, דרך אקווריומים ייעודיים ומיוחדים וכלה בפילטרים בגדלים שונים ומשונים. הפתרון הוא בשיטות "עשה זאת בעצמך" (Do It Yourself, או DIY בקיצור) – שיכולים לספק לכם שעות של הנאה ולעתים גם קצת חיסכון בכסף. זה לא תחליף לציוד טוב ואיכותי, אבל זו דרך יעילה לחובב המתחיל והמתקדם הרוצה להתנסות בציוד מסוים לפני שהוא רוכש אותו, או מחפש פתרון ספציפי לבעיה ייחודית בה הוא נתקל.

אל תסמכו (רק) על הוראות השימוש

חובבים ותיקים רבים מכירים את הטיפ הזה יותר מדי טוב: אתם קונים מוצר, מפעילים אותו, ומתפלאים שהתוצאה לא מספקת או לא הגיונית. עם הגדילה בתחום ובמגוון היבואנים הפעילים היינו מצפים שהוראות שימוש תקינות ונכונות יסופקו לכל מוצר, אבל למרבה הצער לא כך הדבר. קראו את הוראות השימוש בעברית ובאנגלית (או בכל שפה אחרת בה אתם שולטים), התייעצו עם אנשים שעושים שימוש במוצר שקניתם, בדקו באתר היצרן/היבואן ודאגו לוודא שאתם משתמשים בדברים נכון. תתפלאו לגלות בכמה מקרים הוראות המינון בעברית אינן זהות להוראות באנגלית, למשל, או שהמתרגם של הוראות השימוש פספס שלב קריטי בתהליך.

אל תקנו דגים בשק

מדי פעם תיתקלו במקומות שיציעו לכם דגים במחירים זולים במיוחד. כשמדובר במבצעי מכירות של סוחרים מקצועיים, או מרכישה ישירה מחובבים, אתם יכולים להיות רגועים. אבל לא פעם שמענו על אנשים שקנו דגים "במבצע" רק כדי לגלות שהם חולים והדביקו אקווריום שלם עם אוכלוסיה יקרה ואהובה. הקפידו לרכוש דגים בריאים מסוחר עליו אתם סומכים, שתנאי הגידול והתצוגה נאותים, ושהדגים הם אכן מה שאתם מחפשים. כבר נתקלנו בטעויות תמימות של סוחרים שמכרו דג מסוים – ובסוף התברר שזה דג אחר לגמרי שרק נראה דומה אבל דורש תנאי גידול שונים או פשוט זול בהרבה מהמחיר ששילמתם כשקניתם אותו כדג נדיר ומיוחד. מאחר וגם החוות בחו"ל טועות לפעמים, אין מדובר באשמתו של הסוחר, אבל מי שמתמחה בתחום יוכל להפריד בקלות בין דגים שחובבנים עלולים להתבלבל ביניהם.

חיטוי הוא תהליך חשוב ובמקרים רבים אפילו קריטי לאחזקת אקווריום בריא ומאוזן

לא תאמינו כמה חיידקים הידיים שלכם יכולות להעביר במעבר תמים מאקווריום לאקווריום, כמה גורמי מחלות יכולים לעבור כשאתם משתמשים באותה רשת לכמה מיכלים, וכמה חיידקים, פטריות ושאר מזיקים יכולים להתפתח אפילו על המגבת (!) שבה אתם משתמשים לאחר שרחצתם ידיים במעבר מטיפול באקווריום אחד לאחר. שטפו ידיים היטב לפני הטיפול באקווריום ולאחריו, השתמשו בחומרי חיטוי יעודיים כמו תמיסת קלי או בחומרים הזמינים בכל בית, כמו אקונומיקה (מהולה היטב, כמובן) לחיטוי צמחים ודקורציות, הרתיחו כלי עבודה במידה ואתם מגדלים בע"ח עדינים ורגישים, והקפידו לוודא שסביבת העבודה שלכם נקייה ככל האפשר כשאתם מחליפים מים ואפילו משתמשים בתוספים שונים. כלל האצבע הוא פשוט: עדיף לחטא מאשר להצטער.

גיוון חשוב מאוד בתחומים רבים של התחביב הרטוב שלנו

כפי שאנחנו נשתעמם מלאכול את אותו מזון בכל יום, כך גם הדגים, הצמחים, חסרי החוליות ושאר היצורים שאנו מגדלים. כדאי מאוד לגוון את המזון, אבל גם את התוספים בהם אתם משתמשים – נסו מוצרים חדשים עליהם קיבלתם המלצות מחובבים וחברים, אל תינעלו על מוצר מסוים רק כי התרגלתם אליו, לפעמים יש חלופות טובות יותר, ושימרו על פתיחות לשיטות ופתרונות חדשים שנכנסים מדי פעם לתחום. זכרו שמדובר בתחביב שמתעדכן חדשות לבקרים, ותמיד טוב ללמוד משהו חדש ולנסות מוצר חדש. במקרה הגרוע, אם לא תהיו מרוצים, תמיד תוכלו לחזור למוצר הישן והאהוב שלכם.

שיתוף, שיתוף, שיתוף!

צלמו את האקווריום שלכם. שתפו את החובבים בעולם הקסום שבניתם. חלקו איתם ידע שצברתם. ספרו על התנסות טובה – או גרועה – שהייתה לכם. תרמו מהידע האישי שלכם למאגר הקהילתי, תנו לאחרים השראה וקבלו שבחים והכרת תודה מכל האנשים להם אתם יכולים לעזור, לגמרי בחינם. לפעמים אולי תיתקלו בביקורת, קבלו אותה ברוח טובה וצאו מנקודת הנחה שהאדם שמולכם רוצה לעזור לכם. קחו בחשבון את מה שחובבים אחרים אומרים לכם, בדקו את עצמכם, וזיכרו שכולנו בני אדם וכולנו טועים לפעמים – גם הם, אולי גם אתם. ההנאה האמיתית מהתחביב אינה מסתכמת בלעשות את הכל לבד ולשמור לעצמכם את הדברים, חלק גדול מהכיף זה השיתוף והעזרה שתוכלו לקבל, ולתת, לאחרים. נסו ותיהנו.