פורטל אקווה פורומים מגזין אקווה AquaDex
מאמר מתורגם

כיצד לאבחן, למדוד והכי חשוב - לפתור - בעיות בערכי קלציום ואלקליניטי באקווריום מלוחים

עבור הרבה חובבים, תיקון של ערכי קלציום ואלקליניטי יכולה להיות אחת המשימות המרגיזות ביותר מבין הבעיות הכימיקליות בתחזוקת ריף. המאמר הבא, בתרגומו של דן זדה, עושה סדר בבלאגן ומציע כמה מתכונים פשוטים וזריזים לשיפור המצב באקווריום שלכם

עבור הרבה חובבים, תיקון של ערכי קלציום ואלקליניטי יכולה להיות אחת המשימות המרגיזות ביותר מבין הבעיות הכימיקליות בתחזוקת ריף. רוב החובבים יודעים שאם פרמטרים אלה אינם מתוחזקים כראוי, אלמוגים ובע"ח אחרים עלולים לסבול מקשיים ביצירת השלד הסידני (קלציום קרבונאט). הבנה ותיקון של הבעיה, לרוב אינם פשוטים והפתרון המהיר של הוספת הכימיקל שחסר אינו טוב.

להלן דוגמא של שאלה אמיתית אשר ממחישה את הבעיה:

יש לי בעיה להעלות את הקלציום מעל 200ppm. אני משתמש בקאלק כבר שבועיים, דרך מי הפיצוי (כ-0.75 גלון ביום). ערך הקלציום לעולם לא עבר את ה-250 ppm וצונח חזרה למתחת 200 ppm. קניתי טורבו קלציום וניסיתי להוסיף ע"פ ההוראות שעל האריזה אבל ללא הצלחה. לעולם לא השתמשתי בטורבו קלציום לפני זה ולכן אני שואל, כמה אני יכול להוסיף מהחומר הזה בבת אחת מבלי לחשוש? באקווריום יש כמה פטריות ואלמוגיות.

למרבה הצער, בהרבה צורות, קלציום ואלקליניטי קשורים אחד בריף וקשרים אלו עלולים ליצור בעיות חמורות אם הם לא מובנים. אם לדוגמא, מוסיפים יותר מדי קלציום, גורמים לאלקליניטי לרדת מכיוון שהדבר גורם למשקעי קלציום קרבונאט באקווריום. באופן דומה, אם מוסיפים יותר מדי אלקליניטי, זה יכול לגרום לירידה בקלציום. כתוצאה מכך, תיקון פרמטר אחד עלול להשפיע על השני. יותר מזה, אם תנסה לתקן ערך ע"י תוסף לא נכון, לא תשיג כלום מלבד יצירה של סידן באקווריום.

מאמר זה יסביר את הבעיות השונות שחובב יכול לראות בפרמטרי הקלציום והאלקליניטי באקווריום ריף ויסביר כיצד יש לפתור בעיות אלו. במהלך קריאת המאמר, אתה עלול להרגיש שזה מסובך, אך יש לזכור שברגע נתון האקווריום שלך יכול לסבול רק מאחת הבעיות שמתוארות כאן ולכן רק חלק קטן ממאמר זה יהיה רלוונטי.

להבדיל ממאמרים אחרים שכתבתי, מאמר זה לא נכתב ע"מ להעניק ידע עמוק על הכימיה שמאחורי תוספות קלציום ואלקליניטי. ידע זה כיסיתי במאמרים אחרים שלי. מאמר זה מיועד להיות יותר "מתכון". למרות שזה התהליך שעובר בראשי כאשר אני נדרש לעצה בנוגע לתיקון ערכי קלציום ואלקליניטי ואין קיצור דרך שיבטיח הצלחה (אבל הרבה קיצורי דרך שיבטיחו כישלון).

בסוף המאמר, אני אדגיש מהן הדרכים הטובות ביותר למנוע בעיות אלו: שימוש בתוספי קלציום ואלקליניטי מאוזנים. אני מאמין ששימוש בתוספים כאלו ימנעו את רוב הבעיות שיש לחובבים עם קלציום ואלקליניטי.

אזהרה אחת: הרבה חובבים מקבלים ערכים שגויים בערכות הבדיקה. חלק מהשגיאות מקורן באיכות הבדיקה וחלק מקורן בשגיאות של חובבים. ניסיון לתקן בעיה שקיימת רק בעקבות שגיאה בבדיקה עלול להביא את האקווריום ממצב של "טוב" למצב של "אסון". ולכן, בבקשה, לפני שמבצעים שינויים מהותיים בכימיית המים, תאמתו את הערכים שמדדתם עם ערכה נוספת, בעדיפות לחברה אחרת. בייחוד אם הערכים שקיבלתם אינם נראיים הגיונים עם ההיסטוריה של התוספים שכבר הוספתם.


טווחים מומלצים
לפני שנכנסים לבעיות ופתרונות, בואו נגדיר מהי בעיה ומה לא. ע"פ מחקרים שנעשו בנוגע לתהליך יצירת השלד הסידני של אלמוגים ובע"ח אחרים, אני ממליץ על הדברים הבאים:

אלקליניות (שנובעת מקרבונאט ובי-קרבונאט אבל לא בוראט):
2.5-4 meq/L או 7-11 dKH או 125-200 ppm CaCO3

קלציום:
380-450 ppm של Calcium ion או 950-1125 ppm CaCO3

אם אתה נמצא בטווחים של שני הפרמטרים האלו, אינך צריך לבצע שום תיקון, אלא אם תבחר לעשות זאת מסיבות אחרות. בטווחים אלו הקשר בין שני הפרמטרים האלו אינו חשוב, לדוגמא אם האלקליניטי הוא 4 meq/L אין זה גורר ערך טוב יותר של קלציום. בנוסף, הקצוות של טווחים אלו הם קצת שרירותיים, במיוחד בקצה העליון שלהם. למעשה, הסיבה להימצאות ערך מקסימלי הוא הקושי לשמור ערך אחד מעל המינימום כאשר השני נמצא מעל המקסימום. ולכן אם אחד מהערכים האלו חורג במעט מהקצה העליון אבל הערך השני בסדר, אין זו בעיה ששוה לדאוג לגביה.

אחת הסיבות שבעקבותיה תרצה לתקן ערכים למרות שהם נמצאים בתוך הטווח התקין (או קרוב מאוד אליו) היא ערכות הבדיקה. בכל הבדיקות של קלציום ואלקליניטי יש מידת אי ודאות ולכן, אפילו אם הערכה אמינה, תרצה לשאוף להיות במרכז הטווח ע"מ להיות בטוח שאינך מחוצה לו. דבר זה חשוב בעיקר כאשר מדברים על הקצוות התחתונים של הטווח.


בעיות בקלציום ואלקליניטי
אם באקווריום שלך, אחד או שני הערכים המדוברים נמצאים מחוץ לטווח, אופן התיקון תלוי ביחס שבין הפרמטרים.


איור 1

איור 1 מראה את גרף הקלציום והאלקליניטי באקווריום. האיזור האדום באמצע מייצג את הטוח המומלץ לשני הפרמטרים והנקודה הכחולה מייצגת את הערכים בים. לכל אזור ממוספר ישנו סט המלצות כיצד לחזור אל טווח המטרה ולכן נשתמש בגרף זה ע"מ לתאר את מה שצריך לעשות, ולכן השלב הראשון הוא להבין היכן הערכים באקווריום שלך ממוקמים על הגרף הזה ולבצע את הפעולות שמתוארות.

תיקונים באיזור 1
איזור 1 הוא האיזור הקל ביותר לתיקון, אך לרוע המזל הוא לא כל כך נפוץ.
באזור זה שני הערכים, הקלציום והאלקליניטי, גבוהים מהטווח הרצוי והפתרון הוא פשוט לא לעשות כלום והערכים יתקנו את עצמם ויחזרו לטווח הרצוי (אם כי המתנה ארוכה מדי עלולה להביא את הערכים לאיזור 2).

איור 2באיזור 1 שני הערכים, הקלציום והאלקליניטי יהיו גבוהים עד אשר יצרך קלציום קרבונאט מהמים, בין אם על ידי האלמוגים שישקיעו קלציום קרבונאט לשלד שלהם ובין אם תיווצר שכבת אבן על גוף החימום או המשאבות, ולאחר מכן הרמה של כל אחד מהערכים ירד בהתאמה. אם להיות מדוייקים יותר, הרמה של שניהם תרד בקו מקביל לשני הקווים שתוחמים את האזור, ישירות לתוך הטווח הרצוי (החץ הכחול באיור 2). כלומר אם אתה בדיוק באמצע בין 2 הקווים התוחמים, אזי גם לאחר הירידה אתה תהיה בדיוק באמצע בין 2 הקווים התוחמים אך בתוך הטווח.

ירידה זו עלולה להביא את האקווריום ישירות לאיזור 2 ולכן ברגע שהגעת לטווח הרצוי יש לחזור ולתסף קלציום ואלקליניטי.

תיקונים באיזור 2
גם ערכים שנמצאים באיזור 2 מאוד קל לתקן ולמזלנו בעיות באיזור הזה נפוצות. במצב זה, גם הקלציום וגם האלקליניטי נמצאים בערכים נמוכים מהטווח המומלץ. אם ניקח כל אקווריום וניתן לאלמוגי אבן ואצה סידנית לגדול, אנו נגיע לאיזור 2. ובדיוק כמו שמתואר באיור 1, אנו ננוע על קו שמקביל לקווים שתוחמים את האיזור. זה הסיבה שבעיות באיזור זה הן נפוצות: כל אחד שלא מוסיף מספיק קלציום ואלקליניטי בשביל לאזן את הדרישה, ימצא את עצמו באיזור זה.

ע"מ לחזור לטווח הרצוי (הריבוע האדום), נוסיף קלציום ואלקליניטי בצורה מאוזנת. למרבה המזל, ישנן הרבה צורות להשיג זאת: קאלקווסר, קלציום ריאקטור והרבה תוספי "2 חלקים". ככל שתתסף יותר ע"י אחת השיטות, כך הערכים יתוקנו כלפי מעלה (החץ הכחול באיור 3). כמובן שתיסוף יתר ידחוף אותך לאיזור 1, אבל אם זה קורה אתה יכול פשוט לשבת ולצפות כיצד זה יורד חזרה לטווח הרצוי. בהמשך נדון בסוגי תוספים מאוזנים.


איור 3


כמובן, אתה יכול להוסיף קלציום ואלקליניטי אשר אינם מאוזנים (כלומר, אין יחס מסויים בין כמות האלקליניטי והקלציום). לדוגמא, תיסוף של קלציום כלוריד וסודיום בי-קרבונאט יעבוד מצויין, אבל צריך לחשב בדיוק כמה צריך מכל חומר וכתוצאה מכך צריך לעקוב אחרי הערכים בצורה הדוקה יותר.

זכור שהמלצות יצרני התוספים מבוססות על אחזקה שוטפת של האקווריום ולא תיקון ערכים. ע"מ לבצע תיקונים כאלו, ככל הנראה תצטרך להוסיף יותר ממה שכתוב בהמלצות. אם אתה מתסף תוספים מאוזנים (וה-pH לא יוצא מהטווח 7.9-8.5) אזי הדבר החמור ביותר שיכול לקרות כתוצאה מתיסוף יתר (כאשר לא מדובר על כמויות גדולות ממש) הוא ביזבוז של קצת כסף על החומר וקצת משקעי אבן על גוף החימום או חלקים אחרים באקווריום. נדון בתוספים מאוזנים אלו בסוף המאמר.

מצד שני, אם אתה מתסף תוספים עצמאיים (כאשר שהקלציום והאלקליניטי אינם מאוזנים), אתה צריך להיזהר לא ליצור חוסר איזון ע"י תיסוף יתר של רק אחד מהם. המלצות לכמויות נמצאות למטה, אך ע"מ לדעת כמה לתסף מכל חומר, כדאי יותר להתבסס על בדיקות שוטפות ולא על המלצות לכמויות.

לבסוף, אם אתה מוסיף כמויות גדולות של תוספי קלציום ואלקליניטי ועדיין לא מצליח לשמור על ערכים רצויים, אתה צריך למדוד את כמות המגנזיום במים. למגנזיום תפקיד חשוב במניעת הסתיידות (יצירת אבן) שלא ע"י אלמוגים או אצות ואם כמות המגנזיום יורדת, יכול להיות שאתה מאבד קלציום ואלקליניטי בדרך זו. לדעתי, ערך המגנזיום "מואשם" הרבה יותר ממה שצריך לקרות בפועל, אבל מכיוון שקל לבדוק ערך זה וקל לתסף אם צריך, אין סיבה לא לבדוק האם זוהי הבעיה. אני ממליץ לשים כיעד עבור המגזניום את הערך שנמצא במי ים שהוא בערך 1300 ppm.

תיקונים באיזור 3
בעיות באיזור זה מעט קשה יותר לתקן ויחסית נפוצות. למעשה, הבעיה שמתוארת למעלה, בתחילת המאמר היא בעצם בעיה באיזור 3 (למרות שזה לא מתואר שם, האלקליניטי בבעיה היתה 3.2 meq/L). בעיה זו מתרחשת בד"כ עקב תיסוף יתר של אלקליניטי ביחס לקלציום, אבל זה לא אומר שהקלציום גבוה או נמוך מדי ביחס לטווח הרצוי (אם כי רוב הפעמים הוא יהיה נמוך). כאשר מתקנים בעיות באיזור זה, מאוד חשוב לבצע בדיקות קלציום ואלקליניטי.

מילה נוספת על האיזור הזה לפני שמדברים על פתרונות: הרבה מאוד חובבים מגיעים לאיזור זה לאחר שניסו לתקן pH באמצעות באפר. לדעתי, לא כדאי לנסות לתקן pH ע"י הוספת תוסף אלקליניטי. אם האלקליניטי שלך נמוך, אז זה בסדר, אבל אם האלקליניטי שלך בטווח הרצוי או אפילו גבוה, הוספת עוד אלקליניטי ע"מ לשנות את ה-pH עלול ליצור בעיה חמורה יותר. על תמיסות טובות לשינוי pH הרחבתי במאמר אחר.

אם הבעיה קיצונית (כלומר אתה נמצא רחוק מהקו של הגבול של איזור 3), יכול להיות שהחלפות מים הן הפתרון העדיף, אך ברוב המקרים הן לא נדרשות.

לתיקון הבעיה, אני ממליץ להוסיף קלציום כלוריד עד אשר הגעת לטווח היעד (או איזורים 1 או 2 אשר ניתנים לתיקון פשוט) כפי שמשורטט באיור 4. כמעט כל סוג של קלציום כלוריד יפתור את הבעיה. אפילו סוגים שונים של תוספי קלציום אשר בד"כ הם חלק משיטת "2 החלקים" יעבדו, אבל אתה לא רוצה להוסיף שום סוג של אלקליניטי. אינך יכול להשתמש בקאלקווסר או קלציום ריאקטור ע"מ לתקן את הבעיה. כל אחד מהתוספים המאוזנים יגרום לערכים לזוז בצורה מקבילה לקו הגבול של איזור 3 בעוד שאתה רוצה להזיז אותם דרכו לטווח הרצוי.


איור 4


אם הקלציום נמוך מ-400 ppm אני ממליץ להשתמש באחד מהמחשבונים שנמצאים באינטרנט ע"מ לחשב כמה קלציום כלוריד לבד יש להוסיף ע"מ לחזור לטווח הרצוי. שים לב שזוהי הערכה מינימלית מכיוון שזה לא יודע כמה אלקליניטי יש לך ולכן לא יכול לדעת האם יעלה רק את הקלציום או יצור קלציום קרבונאט (כאשר האלקליניות גבוהה זה ככל הנראה מה שיקרה אבל לרוב זו לא בעיה כי זה פשוט יגרום לצריכה מסויימת של חלק ממה שהוספת).

אם הקלציום גבוה מ-400 ppm ועדיין באיזור 3 (לא סביר אבל יתכן), אזי אתה בביטחה יכול לא לעשות כלום עד אשר הערך ירד ואז תצטרך להוסיף קלציום באמצעות ההוראות שפירטתי, או שאתה יכול להוסיף קלציום מיידית, דבר שיגרום לך לנוע לאיזור 1 ואז פשוט לתת לערכים לרדת.

תיקונים באיזור 4
גם בעיות באיזור זה מעט קשה יותר לתקן. בעיה זו מתרחשת בד"כ עקב תיסוף יתר של קלציום ביחס לאלקליניטי, אבל זה לא אומר שהאלקליניטי גבוה או נמוך מדי ביחס לטווח הרצוי (אם כי רוב הפעמים הוא יהיה נמוך). כאשר מתקנים בעיות באיזור זה, מאוד חשוב לבצע בדיקות קלציום ואלקליניטי.

אם הבעיה קיצונית (כלומר אתה נמצא רחוק מהקו של הגבול של איזור 4) אזי יכול להיות שהחלפות מים הן הפתרון העדיף, אך ברוב המקרים הן לא נדרשות.


איור 5


אם האלקליניטי נמוך מ-4 meq/L (מקביל ל-11 dKH), הבעיה הנפוצה ביותר באיזור זה (כפי שרואים באיור 5), אני ממליץ לתקן את הבעיה ע"י הוספה של תוסף אלקליניטי עד שמגיעים לטווח המומלץ (או לאיזור 1). עבור מערכות בהן ה-pH גבוה מ-8.2, סודה לאפייה (סודיום בי קרבונאט) היא הבחירה המומלצת. עבור מערכות בעלות pH נמוך מ-8.2, סודה לניקוי (סודיום קרבונאט) הוא הפתרון העדיף (אם התיסוף הנדרש הוא גדול וה- pH הופך להיות גבוה מדי, מעל 8.5, כדאי להשתמש גם בסודה לאפייה).

להלן הנחיות כלליות לאומדן התיסוף:

סודה לאפייה

ע"מ להעלות אלקליניות של 50 גלון מים ב-1 meq/L, ידרשו 16 גרם של סודה לאפייה (סודיום בי קרבונאט, סודיום הידרוגן קרבונאט). מאחר וכפית של סודה לאפייה מכילה מעט פחות מ-6 גרם, אזי כפית אחת תעלה את האלקליניטי של 50 גלון מים ב- 0.4 meq/L (או 1 dKH) בערך.

סודה לניקוי

ע"מ להעלות אלקליניות של 50 גלון מים ב-1 meq/L, ידרשו 10 גרם של סודה לניקוי (סודיום קרבונאט). מאחר וכפית של סודה לניקוי מכילה מעט יותר מ-6 גרם, אזי כפית אחת תעלה את האלקליניטי של 50 גלון מים ב- 0.6 meq/L (או 1.7 dKH) בערך.

הערה חשובה אחת לגבי סודה לניקוי, ישנן חברות אשר מייצרות את החומר עם כל מיני חומרים פעילים והיה חובב שע"פ המלצתי, השתמש בחומרים אלו והריף שלו הפך לאמבט בועות. כאשר חקרנו את הבעיה, היצרן הודה שהחומרים אכן קיימים באבקה. אותו חובב ציין שלתוסף של חברה אחרת יש ריח חזק של בישום, אני ממליץ להימנע מחומרים אשר מכילים בישום. בכלל, אני מציע לכל מי שמתמש בסודה לניקוי לערבב קצת מהחומר במים בדלי בצד ולראות אם נוצרות בועות סבון , אם כן, אני מציע להשתמש במוצר אחר.

הרבה מהמוצרים המסחריים יעבדו גם כן, כל עוד אין כמות גבוהה של קלציום. בצורה כללית, איני מעדיף את התוספים שמיכלים בוראט. גם החלק של האלקליניטי משיטת "2 החלקים" יעבוד כמו שצריך. אינך יכול להשתמש בקאלקווסר או קלציום ריאקטור ע"מ לתקן את הבעיה. כל אחד מהתוספים המאוזנים יגרום לערכים לזוז בצורה מקבילה לקו הגבול של איזור 4 בעוד שאתה רוצה להזיז אותם דרכו לטווח הרצוי.

אם ערך האלקליניטי גבוה מ-4 meq/L (מקביל ל-11 dKH), מצב לא סביר, אזי אתה יכול בביטחה לא לעשות כלום עד שהערך ירד לבד ואז לתסף אלקליניות כפי שתיארתי או ניתן לתסף אלקליניות מיד, דבר שיזיז את העררכים לאיזור 1 ואז פשוט לתת להם לרדת לבד.

 


שימוש בתוספים מאוזנים
כמו בהרבה תחומים אחרים, כך גם בכימייה של הריף, הדרך הטובה ביותר לפתור בעיות היא פשוט למנוע מהן לקרות. זה נשמע נדוש אבל ישנן דרכים לשמור על ריפים שאינן דורשות הרבה בדיקות ומעקב כפי שנדרש בדרכים אחרות. למעשה, בריף שלי, לא מדדתי ערכים למעלה משנה ועדיין, אני צופה שהכל בסדר בדיוק כפי שהיה תמיד כאשר מדדתי. איני אומר שאינך צריך למדוד, אני אומר שע"י שימוש בדרך תיסוף מתאימה, כמות הבעיות האפשריות תרד משמעותית ובעקבותיה גם המעקב הצמוד.

בואו קודם כל נבין כיצד קלציום ואלקליניטי נצרכים באקווריום.

קלציום נצרך בעיקר ע"י יצירה של קלציום קרבונאט. התהליך קורה בצורה ביולוגית ע"י אלמוגים, קורלינה, סוגים שונים של ח"ח ואורגניזמים אחרים. זה גם יכול לקרות שלא ע"י אורגניזמים חיים אלא על גופי חימום ומשאבות. בריפים בעלי אורניזמים רבים שמייצרים קלציום קרבונאט, תהליך זה עלול להיות העיקרי ויותר מכל צורה אחרת שבה נוצר קלציום קרבונאט.

אלקליניטי, עבור הצרכים שלנו, מורכב מבי-קרבונאט וקרבונאט. הרוב הגדול של צריכת האלקליניטי באקווריום מגיעה מיצירה של קלציום קרבונאט, כפי שמתואר למעלה. בתהליך זה, כאשר נצרך 1 meq/L של אלקליניטי, נצרכים 20 ppm של קלציום. ישנם עוד תהליכים שעלולים לגרום לצריכה של אלקליניטי, כמו מחזור החנקן (מעבר של רכיבים אורגניים לניטראט) ושילוב של מגנזיום בתוך השלד קלציום קרבונאט, אך תהליכים אלו לרוב פחות חשובים מאשר תהליך יצירת השלד.

כתוצאה מכך, צריכה של אלקליניטי באקווריום (במיוחד בטווח הזמן הקצר) לרוב קשורה לצריכה של קלציום ולכן אם שני הערכים נצרכים ביחסים נכונים הסבירות שיווצר חוסר איזון הוא נמוך. כלומר, הבעיות היחידות שתיתקל בהן הן אזורים 1 ו-2 (פחות או יותר מדי קלציום ואלקליניטי). בשימוש בשיטה מאוזנת, לעולם לא תגיע לאזורים 3 או 4 בהם יש חוסר התאמה בין הערכים.

בנוסף, תיסוף יתר של שיטה מאוזנת, לרוב תסתיים רק ביצירת יותר שלד סידני (קלציום קרבונאט) ולרוב לא יגרום לערכים לזנק כלפי מעלה. מצב זה קורה בזכות רווית יתר של קלציום קרבונאט שקיימת באקווריומים (מאמר אחר).

ישנן הרבה דרכים מאוזנות לתסף קלציום ואלקליניטי בריף. לדוגמא: קאלקווסר, קלציום ריאקטור, שיטת "2 החלקים" ומעט תוספים של חלק אחד כמו קלציום אצטט. אני ממליץ בחום שתאמץ את אחת מהשיטות האלו ולא תוסיף שום דבר שמכיל קלציום או אלקליניטי מבלי להיות בטוח שזה מה שאתה צריך.

אם אתה מחליט להוסיף קאלקווסר, אבל מגלה שמהילת מי הפיצוי בקאלקווסר לא מספיקה לפצות את צריכת הקלציום והאלקליניטי, ניתן להוסיף חומץ ע"מ להגדיל את המסיסות של הקלציום הידרוקסיד.

סיכום
אני מקווה שהמאמר הזה מועיל ומסביר בצורה טובה את הבעיות השונות שיכולות להיגרם כתוצאה מקלציום ואלקליניטי. ברגע שאתה משיג שליטה על ערכי המים, אתה על הדרך הנכונה לכיימית מים אופטימלית עבור בעלי החיים. וברגע אתה מגיע לשם, אתה יכול לבזבז את זמנך בצפייה על האקווריום או קריאת מאמרים נוספים על כימיית המים.

?מאמר זה נכתב במקור ע"י רנדי הולמס פרלי - This article was written by Randy Holmes-Farley