פורטל אקווה פורומים מגזין אקווה AquaDex
מאמר מתורגם

דוגרי פה

קבלו מאמר מתורגם על הציקלידים דוגרי הפה מאת Mamalawi, לכל מי שמתכוון להרבות ציקלידים דוגרי פה, המאמר יכול להיות שימושי

תהנו


דוגרי פה

 

 


מחבר המאמר המקורי: Marc Elieson

המאמר המקורי פורסם באתר www.cichlid-forum.com

לינק למאמר המקורי: http://www.cichlid-forum.com/articles/mouthbrooders.php

רוב הציקלידים האפריקאים משתייכים לקבוצת דוגרות הפה (שכן הדגירה מתבצעת ע"י הנקבה). הדגים המשתייכים לקבוצה זו מפותחים מאוד מבחינה אבולוציונית. הם פיתחו שיטה ייחודית להגנת צאצאיהם בתקופה בה הם פגיעים ביותר במהלך התפתחותם – הם מדגירים את ביציהם בתוך פיהם.לאחר שהזכר הפרה את הביצים, הנקבה אוספת אותן אל פיה ומדגירה אותן שם למשך 21 עד 36 יום, תלוי במין הספציפי ובטמפרטורת המים. במהלך תקופת הדגירה הנקבה איננה אוכלת, מה שעלול להכביד עליה מאוד, במיוחד אם הזכר נמצא עימה באותו האקווריום היות והזכר ירדוף אחריה לפעמים במטרה להזדווג עימה שוב. למרות זאת לעיתים ניתן לראות שבשבוע האחרון בתקופת ההדגרה הנקבות מלקטות פתיתי מזון קטנים ככל הנראה לצורך הזנת הדגיגים שבפיהן. כאשר שק החלמון נספג לחלוטין והדגיגים שוחים בחופשיות הנקבה תשחרר אותם מפיה.

לרוב הציקלידים הזכרים (וגם לכמה מהנקבות) יש כתמים דמויי ביצה על סנפיר השת שלהם. בתצלום זה של פסאודוטרופאוס זברה זכר, ניתן לראות בבירור תשעה כתמי ביצה (egg spots). מספר הכתמים עשוי לנוע בין 1 ל – 12. אצל כמה מהזכרים יכולים להופיע כתמים כאלו גם בקצה האחורי של סנפיר הגב. נראה שלכתמים יש תפקיד בעידוד ההטלה אצל הנקבות, ובאופן עקיף גם בהפריית הביצים – עוד על כך בהמשך.

הסיבה שכתמים אלו נקראים "כתמי ביצה" היא שבעיני הנקבה הם נראים ממש כמו ביצים, מבחינת הגודל והצבע. בנוסף, כאשר הזכר מבצע את ריקוד החיזור שלו הכתמים ירעדו והתנועה שלהם תגרום לנקבה להטיל את ביציה, ולאחר מכן לחשוב שהיא שכחה לאסוף חלק מהביצים אל פיה ואז היא תקרב את פיה אל הכתמים בניסיון לאסוף גם אותם. בשלב זה הזכר ישחרר את זרעו למים ויפרה את הביצים על החצץ או לעיתים ההפריה מתרחשת בתוך הפה של הנקבה אם הביצים כבר נאספו. הזכר יחזור על התהליך כמה עשרות פעמים ויפסיק רק לאחר שהנקבה תאבד עניין.

מעניין לציין שבמהלך תקופת ההדגרה הנקבה תפלוט מפיה ביצים לא מופרות. כאשר מתבוננים בנקבה מחזיקה ניתן לראות שגודל המטען שהיא נושאת בפיה יורד לאחר כמה ימים. בעלי המזל (או חסרי המזל...) יוכלו אפילו להבחין בנקבה בשעת מעשה. לאחר שהביצים הלא מופרות ניפלטות הן יעלמו במהירות במידה וישנם בסביבה דגים נוספים מלבד הנקבה. לאחרונה אומנם נתקלתי בביצה לא מופרה שנפלטה בזמן שחלבתי את אחת הנקבות, אולם מנסיוני מדובר במקרה נדיר יחסית.

מספר מחקרים שהתבצעו ע"י אווה הרט הראו שכתמי הביצה אינם הכרחיים לצורך ההפרייה, אולם הנקבות מעדיפות זכרים שהתברכו בהם. היא אף מצאה שהכתמים הללו מעוררים את הנקבה לייצר כמות גדולה יותר של ביצים. במחקרה הראשון הרט קבעה שנקבות של האפלוכרומיס אלגאנס מעדיפות זכרים בעלי כתמי ביצה. היא חילקה מספר זכרים לשתי קבוצות, ומאחת הקבוצות מחקה את כתמי הביצים בעזרת צריבתם ע"י מוט מתכת שקורר באמצעות חנקן נוזלי (הערת המתרגם – אל תנסו את זה בבית!!!), ואילו בקבוצה השניה, קבוצת הבקרה, כתמי הביצה הושארו ללא פגע. נמצא כי הנקבות העדיפו זכרים מהקבוצה עם כתמי הביצה על פני זכרים ללא כתמים אלו.במחקר נוסף החוקרת מצאה כי זכרים בעלי כתמים רבים יותר עודדו את הנקבות להטיל כמות ביצים רבה יותר – נקבות שאוכלסו עם זכרים בעלי כתמים הטילו כמות ביצים כפולה(!) בהשוואה לנקבות ששהו במחיצת זכרים נטולי כתמים. התוצאות חזרו על עצמן גם עם מין אחר של דגים.אני מוסיף הערה חשובה של Furciferמעניין לציין שבמהלך תקופת ההדגרה הנקבה תפלוט מפיה ביצים לא מופרות. כאשר מתבוננים בנקבה מחזיקה ניתן לראות שגודל המטען שהיא נושאת בפיה יורד לאחר כמה ימים. בעלי המזל (או חסרי המזל...) יוכלו אפילו להבחין בנקבה בשעת מעשה. לאחר שהביצים הלא מופרות ניפלטות הן יעלמו במהירות במידה וישנם בסביבה דגים נוספים מלבד הנקבה. לאחרונה אומנם נתקלתי בביצה לא מופרה שנפלטה בזמן שחלבתי את אחת הנקבות, אולם מנסיוני מדובר במקרה נדיר יחסית.

מהנסיון שלי פעמים רבות זה לא נכון.

הרבה פעמים נתקלתי בביצים לא פוריות אצל הנקבה.

לעולם לא ראיתי שנק' פלטה ביצים לא פוריות.התפקיד של ה"אג דאמיס" אצל הזכר זה כדי להטעות את הנקבה.

הנקבה חושבת שהיא צריכה לאסוף את הביצים האלה ודבר זה גורם שגם אים ישנם ביצים שנאספו בטרם הופרו, הם יופרו בתוך פה הנקבה.