פורטל אקווה פורומים מגזין אקווה AquaDex

ריאקטור חיצוני "מקצועי" DIY

מדוע לקנות ריאקטור חיצוני אם אפשר לבנות אחד ברמה גבוהה כמו קנוי?
גלגו מביא לנו מאמר המסביר בפירוט כיצד לבנות ריאקטור חיצוני משוכלל ויעיל מאוד.

ריאקטור חיצוני "מקצועי" DIY
שלום לכולם,

לאור התפשטות הצמחייה באק' הנאנו' צמחיהשרימפסיה שלי החלטתי להוציא כמה שיותר מכשור החוצה.

הקורבן הנוכחי הוא דיפיוזר הCO2 הקרמי שמלבד היותו מטרד אסטטי קל (בעיקר הצינורית שלו) - להערכתי גם אינו יעיל מספיק במיסוס הפד"ח בעומק אק' קטן וגם דורש לחץ גז גבוה יחסית של הגז ע"מ לעבוד -

מה שבקבוק השמרים שלי מתקשה מעט לספק...

ההחלטה הסופית לבנות ריאקטור חיצוני נפלה לאחר ראיתי את מה שהמשתמש SHOONRA בנה מצינור PVC רגיל... (ובמסגרת השעמום הרגעי שתקף אותי השבוע...).

לאחר פשפוש קל במחסן מצאתי את רוב החומרים הדרושים, ועוד חיטוט בפח זבל (אל תספרו לאשתי) של ספק הפלסטיקה המקומי - העלה שבר צינור פרספקס לשיפור האסטטיקה.

התכנון כזה שמאפשר לפתוח את הריאקטור לצורך תחזוקה ולא מודבק באופן קבוע.

רשימת חומרים:1X צינור פרספקס שקוף 40מ"מ באורך 20ס"מ (אפשר גם PVC רגיל אפור ומכוער) .

X1 עיגול פלסטיק שקוף 40מ"מ (משמש בד"כ כבסיס לרגל של כסאות-בכל רשת DIY)

1X מתאם צינור PVC מקוטר 40 ל50מ"מ + פקק 2" (בכל חנות אינסטלציה).

2X חיבור זווית 16 לצינור השקיה (מתאים לצנרת 1/2-3/4")

1X מחבר ישר 3/5 לצינור השקיה (טפטפות)

X4-5 ביובולס (עדיף קטנים - אם מהסוג הרגיל אז צריך קצת לחתוך מסביב).

דבק אפוקסי חזק עמיד למים.

סיליקון לאק'שלבי הכנה:

לאחר שישרתי את קצוות הצינור השבור על ידי ניסור, ניתן ללטש מעט את שפת הצינור ולהחליק עזרת להבה (טיפ כללי לעבודה עם פרספקס):

קידוח חור למחבר זווית אחד לקראת תחתית הצינור, יש להשאיר כ1ס"מ מרחק מקצה הצינור להדבקת הבסיס. יש לקדוח במהירות איטית - אני השתמשתי במקדח מיוחד לזכוכית בתחילה:

ואז הרחבתי את החור בזהירות ע"י מקדח מדורג (Stepped Drill) :

הקדח בקוטר מעט קטן מהמחבר כך שיכנס בלחץ עם מעט אפוקסי :

לקדוח חור זהה למחבר השני במכסה (כך שלא יפריע לפקק להסגר עד הסוף) ולהשאיר ליבוש:

לאחר מכן למרוח מעט סיליקון על גבי החלק הפנימי של בסיס הכסא שבמקרה מתלבש בדיוק על צינור הפרספקס (תודו שזה רעיון מדליק...):

וללחוץ ליתר ביטחון עד לייבוש (לחלופין אפשר להדביק עם אפוקסי):

בינתיים ב"מכסה" קדחתי חור קטן ממול המתאם הראשון שיתאים למחבר הקטן יותר (מצטער על התמונה המטושטשת):

על המחבר הכנסתי בלחץ חצי ביובול כך שהגז יזרום דרך החור במרכזו ויפגש בזרם המים הנכנס. בצורה כזו הבועות יתנפצו מיד בזרם הנגדי על הביובול:

חדי העין שבכם ישימו לב לקצה של חוט דיג – הוא קשור לביובול התחתון בריאקטור מה שיאפשר לי "לדוג" אותם מתוך הצינור בקלות לצורך לצורך תחזוקה.

זהו - כמעט סיימנו - מצידו השני של המחבר הקטן חיברתי ברז אוויר לוויסות ולאטימת הפתח בשעת החלפת תמיסת השמרים:

כאן נראית המערכת כולה לפני החיבור לאק' - כולל סופר בועות קטן (מצטער שלא בניתי בעצמי פשוט היה לי במקרה זרוק...), שסתום אל-חזור ובקבוק השמרים עצמו:על הצינור מודבק טפט שקוף ירקרק למנוע גדילת אצות בתוכו (הוא חשוף לתאורה אצלי).הערות והצעות:

1) לאק' גדולים יותר אני ממליץ להשתמש בצינור בקוטר 50מ"מ (2") ולא 40מ"מ - הביובולס יכנסו כמו שהם והנפח המוגדל יעזור למיסוס טוב יותר - לגבי אורך הצינור - זה תלוי בזרימה מהפילטר - ככל שהיא חזקה יותר - תצטרכו אורך גדול יותר בכדי לאפשר לבועות להתמוסס לפני שיוזרמו לאק'. הריאקטור גם יתאים לספיקת פד"ח גבוהה במערכות מבוססות בלון לחץ.

לצינור 50מ"מ תצטרכו מתאם אחר ל"פקק" וגם "בסיס שקוף" בקוטר 50מ"מ.

2) השתמשתי במחברי צינור השקיה כיוון וזה מה שהיה לי בבית ולכן נאלצתי להשתמש בהדבקה בלחץ - בעיקרון אם אתם קונים במיוחד - עדיף לרכוש מחברים מתברגים שהחיבור בהם טוב וחזק יותר ולהתאים להם גומיית אטימה ואת הקדח (תראו בקישור של SHOONRA).

3) שימו לב גם מהו קוטר הצנרת לפילטר שלכם ולרכוש את המתאם המתאים - אם אין לכם פילטר חיצוני אז אפשר להשתמש בר"כ קטן לסירקולציה דרך הריאקטור ואז ניתן גם למחזר חלק מהגז ע"י חיבור צינורית הוונטורי של הר"כ ל"פקק" (לפי הסבר שניתן לאחרונה בקטגוריה).

4) אם אין לכם ביובולס זרוקים בבית (כמו שלי היו) אין בעיה למלא את הצינור בכל דבר אחר שיגרום לזרימה מערבולתית שתשבור את הבועות - תנסו להשתמש במשהו שקל לנקות ושלא יצבור לכלוך יותר מידי (לא הייתי למשל ממליץ על ספוגים למיניהם..).5) חלק מהדברים שאני עשיתי אינם חיוניים או שבהחלט ניתן לבצעם באופן שונה - כ"א לפי טעמו ומה שזרוק לו בבית באותו הרגע (העלות לכן לריאקטור זהה החל מ-0ש"ח ועד ל- 80ש"ח בערך אם קונים את הכל)..

ככה הוא נראה שבוע וחצי לאחר הפעלת הריאקטור (שבמקרה גם הייתי בחו"ל ולא ראיתי מה קורה) - פשוט הפך לג'ונגל.

מצטער על איכות הצילום - למעשה עקב הצמיחה הפראית הוא חשוך לגמרי (הצמחים מכסים את כל פני המים) ונאלצתי להעלות מאד את רגישות המצלמה בכדי שתוכלו לראות משהו בכלל.

גם פתאום התחיל פירלינג מטורף (שלא היה לפני כן) ומד הפד"ח הקבוע שלי מראה באופן קבוע על רמת פד"ח ממוצעת-גבוהה (לפני כן היה על נמוך כל הזמן) - בקיצור סיוט (אני צריך לגזום כל שבוע - אני מעריך שקצב הצמיחה לפחות הכפיל את עצמו).

אגב, נאלצתי כמובן להגביר את הדישון בהתאם.

החדשות הטובות ששארית האצות שהיו נעלמות מיום ליום והשרימפסים נראים שמחים ביתר לטייל בסבך (נדמה לי שיותר נקבות נושאות ביצים).בהצלחה,

גל.