פורטל אקווה פורומים מגזין אקווה AquaDex
מאמר מתורגם

טחבים ואנשים שאוהבים אותם

טחבים ואנשים שאוהבים אותםמאמר מקורי מאת: לאו קואק לאונגשלום חברים, לפני שתמשיכו לקרוא את המאמר אני רוצה לומר לכם שתיהיו מוכנים למספר הפתעות.הפתעה ראשונה:כולנו תמיד ידענו (אני לפחות) שזיהוי ג'אווה מוס (Java Moss) לא הוטל בספק, בכל כתבי העת, ספרים וברחבי האינטרנט ידענו ששמה המדעי של ג'אווה מוס תמיד היה ויסקולריה דוביאנה (Vesicularia dubyana). נכון? ובכן כולנו טעינו. ג'אווה מוס, לפי ד"ר טאן היא זן של טקסיפילום (Taxiphyllum). זהו שם הסוג ובשל סיבה מאוד חזקה, שאפרט עליה בהמשך, ד"ר טאן לא יכול לאשר את שם הזן המדוייק לג'אווה מוס.

ג'אווה מוס.הפתעה שניה:טאיוואן מוס (Taiwan Moss) וקריסטמס מוס (Christmas Moss) הינם טחבים השייכים לסוגים שונים. במילים אחרות, למרות ששני הטחבים נראים אותו הדבר, שניהם שייכים לקבוצות שונות. אולי תיהיו מופתעים לשמוע, בידיוק כפי שאני הייתי, שהדרך לזהות טחבים שונה לגמרי ממה שידענו עד כה. הדרך שבה ד"ר טאן מזהה טחבים איננה כפי שאנו רגילים לחשוב, הוא איננו בוחן את צורת העלה, אין לזה חשיבות. צורת הגדילה של העלה, אם במיכל שלכם הוא גדל למעלה, לצד, חשוב עוד פחות מצורת העלה. ד"ר טאן נכנס ישירות לרמת התא, הוא בוחן את מבנה התאים בעזרת מקרוסקופ חזק. צורת התאים, גודלם וסידורם הם אלו העוזרים לסווג את הטחב לסוגו. בשביל לוודא שאכן מדובר בסוג שהוא משער הוא מסתכל על הנבגים של הטחב. לי ולחברי הייתה הזדמנות להתבונן במיקרוסקופים של ד"ר טאן. הם גילו לנו עולם שלם חדש. ראינו דברים שדומים במראה לריזום (שורשי הטחב), אברי מין, תאים ודברים שנראים כמו צלע כפול (סרעפת הטחבים).טאיוואן מוס (Taiwan Moss)

קריסטמס מוס (Christmas Moss)

הפתעה שלישית:אראקט מוס (Erect Moss) שכולם חשבו שהם שונים לגמרי מקריסטמס מוס בגלל כיוון צמיחתו, קריסטמס מוס צומח כלפי מטה ואילו אראקט מוס צומח כלפי מעלה. ובכן, גם האראקט וגם הקריסטמס שייכים שניהם לאותו סוג מזן שונה, והינה ההפתעה – שניהם וויסקולריה! אם אתם מופתעים אתה יכולים לדמיין איך אני הרגשתי כאשר ד"ר טאן הודיע לי על כך. לדעת כרגע שהקריסטמס מוס והאראקט מוס הם זנים של וויקסלוריה ולגלות שחשבנו שג'אווה מוס היא וויסקולריה דוביאנה (Vesicularia dubyana) ובעצם מדובר בצמח אחר, ואוו, אני עדיין בשוק מכל זה. אני עדיין לא יכול לחשוף את השם של הקריסטמס והארקאט מכוון שד"ר טאן עדיין לא יכול לתת לי זיהוי וודאי על הצמח.אראקט מוס.הפתעה רביעית:ווילאו מוס (Willow Moss) ששמו המדעי הוא פונטינאליס אנטיפירטיקה (Fontinalis antipyretica). אל תבלבלו בין השם המדעי לשם הנפוץ של צמח זה אבל מה שחשבנו שהוא ווילאו מוס הוא בעצם ג'אווה מוס במסווה. הבאתי קצת ווילאו מוס לד"ר טאן שיבחן אותו והוא טען שהבאתי לו ג'אווה מוס. אני נוטה להאמין שמה-שכביכול-נקרא ווילאו מוס שנמכר בחנויות דגים הוא בעצם ג'אווה מוס. ד"ר טאן טוען שלא קיים ווילאו מוס באיזורנו, איזור סינגפור.הפתעה חמישית:בכל רחבי סינגפור גדלים זנים שונים של וויסקולריה. מצאתי זן של וויסקולריה לרגלות הפארק גבעת טלוק בלאנגה (Telok Blangah Hill Park).

תמונה של הוויסקולריה שמצאתי:

לא אחשוף בפניכם את שם הזן של הוויסקולריה זו מכוון שהשם איננו וודאי, אך כל זני הוויסקולריה, ישנם 4 זנים, הינם מיימים למחצה לפי ד"ר טאן. במילים אחרות, זני הוויסקולריה יכולים לגדול בתוך האקווריום שלנו, האין אלו חדשות טובות! אני מעודד את כולכם לצאת לצייד של טחבים ולחפש אותם מסביב לביתכם. יש סיכוי רב למצוא טחבים כמעט בכל מקום. מצאו אותם וגדלו אותם במיכל שלכם אך זיכרו לא להרוס את הסביבה שבה מצאתם אותם. קחו רק כמה שתצטרכו ולא מעבר, ודאגו להשאיר חלק על-מנת שהטחב יצמח ויופץ שוב במקום זה שנלקח אליכם.אם הזכרתי כבר הפצה, אני אסביר מדוע ד"ר טאן לא יכול לאשר בוודאות איזה זן של טקסיפילום (Taxiphyllum) שהוא הטחב שכביכול זוהה כוויסקוליה דוביאנה (Vesicularia dubyana). בבקשה שימו לב שההסבר שלי מעורפל מכוון שאני משחזר את דבריו של ד"ר טאן הנאמרו לנו.טחבים יכולים להרבות את עצמם מינית. הטבחים מצויידים באברי רביה זכריים ונקביים שאינם ניתנים לראות בעין ערומה, אך תחת מקרוסקופ רואים את אברים אלו בברור. אברים זכריים פולטים זרעים המוצאים את דרכם לאברי רביה הנקביים ושם מפרים את הביצים. מרגע שהופרו, אברי הרביה הנקביים הופכים עצמם למה שנקרה כמוסה. אם יש לכם הרבה כמוסות הגדלים על הטחב שלכם זה אומר שיש הרבה סקס פרוע כרגע במיכל שלכם.כמוסות של קריסטמס מוס.מה שנראה בצד ימין היא כמוסה שלמה. הדבר שנראה בצד שמאל הינו כמוסה אשר כבר שיחררה נבגים. נבגים הם כמו זרעים, לא משנה להיכן יגיעו, טחב חדש יחל לצמוח. במקום המחיה הטבעי של הטחבים, נבגים של טחבים יבשתיים נישאים ברוח. מתחת למים זרמי מים סוחפים עימם את הנבגים הישר למקומות שבהם הם חיים. אל תשאלו אותי אם כך מדוע אנו לא רואים את כל האקווריום שלנו מלא בקריסטמס מוס, אך אצלי במיכל האקווריום יש לי סוג של טחב הגדל בפינות המיכל ואני יכול להגיד לכם בוודאות שלא אני שתלתי אותו שם.הטחב הגדל על הסיליקון בפינה של האקווריום שלי.בגלל סיבה מסויימת ד"ר טאן לא יכול להסביר לי מדוע כל הג'אווה מוס הנמצאים באיזור לא מתרבים בצורת כמוסות כפי שהסברתי בפיסקה הקודמת. יתכן והדבר קורה בגלל הכימיות של המים שלנו, אך ד"ר טאן איננו בטוח בוודאות. בשביל לאשר את הסוג והזן, ד"ר טאן חייב לראות את הנבג של אותו הטחב וללא כמוסות, אין נבגים. ישנו זן של ג'אווה מוס מוויאטנם שמתרבה על-ידי כמוסות אך לצערי לד"ר טאן אין דוגמא חיה של הטחב הזה. הוא חושד שהג'אווה מוס הוויאטנמית היא אותו הטחב חסר הכמוסות הנמצא אצלנו, אך הוא איננו יכול לאשר זאת.אני אישית מגדל ג'אווה מוס כבר שנים אך מעולם לא ראיתי כמוסות בה. יתכן ויופיעו כמוסות בג'אווה מוס כאשר הן גודלו עם הורמונים או כאשר הג'אווה מוס מגיחה מפני המים. לא אני ולא ד"ר טאן בטוחים בכך אבל גדלו אותם מחוץ למים, מתחת למים, גם מחוץ וגם בתוך המים, תנו להם מנות מטורפות של דש או הורמונים, אפילו תשתינו במיכל אם יש צורך, אם אתם מצליחים לגרום לג'אווה מוס להוציא כמוסה אחת, אתם יכולים להפוך למפורסמים בלילה אחד.בדרכי לד"ר טאן עצרתי בשתי חנויות דגים שכונתיות וקניתי לו שני טחבים, הינה תמונות שלהם.

בעלי חנויות הדגים שמהם קניתי את הטחבים טוענים שהטחבים הם מסוג ווילאו מוס וטאיוואן מוס. אני דיי בטוח שבידיוק שגם הם בידיוק כמונו טועים בשמות הטחבים. אני אשלח את הטחבים הללו לד"ר טאן לבחינה מדוקדקת מאוחר יותר.ד"ר טאן נדהם מאהבתינו לטחבים מיימים כאשר נדהמנו לגלות את שמם האמיתי. ככול שנספק לו יותר טחבים כך נוכל להבין טוב יותר את הצמחים המופלאים הללו.קישור למאמר המקורי: http://www.aquarticles.com/articles/...ng_Mosses.html
תגיות