פורטל אקווה פורומים מגזין אקווה AquaDex
מאמר מתורגם

שילוב של ציקלידים אפריקאים וצמחיה - מרק אליסון

שילוב של ציקלידים אפריקאים וצמחיה - מרק אליסוןישנה דעה שמתפשטת שהדרך היחידה להחזיק ציקלידים אפריקאים היא ליצור ערמה גדולה של סלעים ופשוט להשאיר את זה כך. אני יכול להציע דרך טובה יותר - הוספת צמחים לאקווריום.

צמחים לא רק יוסיפו יופי למיכל, אלא גם יצרו סביבה יציבה והרמונית יותר. צמחים מתפקדים כפילטרים חיים, צורכים את הפסולת הרעילה שהדגים יוצרים ומייצרים חמצן במקום. הם יוצרים מספר מדהים של מקומות מסתור. גם דגיגים וגם דגים בוגרים מוצאים מפלט במקומות מחבוא הנוספים הנוצרים ע"י הצמחיה. נוסף על כך העלים יצרו צל, וישרו על הדגים תחושה של ביטחון, מה שיגרום להם לבלות יותר זמן מחוץ למחבוא. אולי האמונה שכל מה שצריך בשביל להקים ביוטופ לציקלידים הוא מסלעה, היא מה שגורמת לכישלון בשילוב צמחים באקווריום.בניגוד לדיעה הרווחת, צמחים יכולים לשרוד עם ציקלידים אפריקאים. כן, זה נכון, קראתם נכון. יכול להיות שאתם מפקפקים, אבל עם קצת מידע וכמה טיפים, בקרוב הצמחים ישגשגו אצלכם ותמצאו את עצמכם עסוקים בגזימתם. הינה מספר עצות שלמדתי במשך השנים ואני רוצה לחלוק אותם עימכם.אני הייתי צריך ללמוד את הטריקים האלו בדרך הקשה - על-ידי ניסוי וטעיה (לרוב טעיה). כאשר התחלתי לגדל ציקלידים ניסיתי גננות מימית (בקנה מידה קטן), אך במהרה ויתרתי על אחזקת ציקלידים וצמחיה יחד. יעבור שלוש שנים לפני שאנסה שוב. תמונות של אקווריומים מעוצבים לפי העיצוב ההולנדי הצית בי מחדש את העיניין וכעת הייתי מוכן להקדיש ניסיון נוסף.זה חשוב להבין שלא כל הציקלידים האפריקאים הם דומים, בידיוק כמו שלא כל הצמחים דומים. לפני שאתם שותלים צמחיה, אתם צריכים ללמד את עצמכם את האפשרויות שיתכן ויקרו. רוב צמחי המים לא ישרדו בתנאי המים הקשים שדרושים לציקלידים אפריקאים. זה מהר מאוד שולל מבחר גדול של צמחים, אבל החדשות טובות הן שעדיין יש כ-24 סוגי צמחים שתוכלו לבחור מהם. בסוף המאמר תוכלו למצוא קישורים לפרופילים של צמחים המתאימים לאקווריום ציקלידים אפריקאים. במה שרציתי לדון פה הוא שלא כל צמח יגדל עם כל סוגי הציקלידים, מה שיגדל עם דג אחד, לא יגדל עם אחר. באופן כללי, כל סוגי האנוביה בעלת עלים עבים, ומיקרוסוריום פטרופוס יגדלו כמעט בכל מיכל ציקלידים. לפני שאתם רצים לחנות דגים השכונתית, בואו נדבר על מספר טיפים לשתילה.

טיפ הראשון - תאורה.

אומנם רוב הצמחים לא דורשים תאורה חזקה, אך יש לספק להם את הספקטרום הנכון. דאגו שהאקווריום שלכם מצוייד בפלורוסנטים הפולטים אור בטווחים הכחולים והאדומים של הספקטרום. אורכי גל של 450 ו-680 נ"מ (ננומטר) הם אלו המנוצלים על-ידי הצמחים, לפיכך, התאורה שלכם חייבת לספק את אורכי הגל האלו. יתכן ולא תצטרכו יותר מפס תאורה אחד, (הערת המתרגם - הכוונה בפס תאורה היא למספר שורות של נורות.) תלוי בדרישות הצמחים, אבל אני ממליץ על פס תאורה כפולה אפילו לצמחיה הגדלה בתאורה חלשה, בשביל להבטיח את הצמיחה הטובה ביותר, במיוחד עם המיכל שלכם הוא מעל 45 ס"מ גובה.טיפ שני - אצות.

התפרצות אצות היא גם בעיה מייאשת, שמופיעה לרוב באקווריום ציקלידים שתול. הדבר קורה בגלל רמת הפוספט הגבוהה במים הקשים ובגלל התאורה החזקה הדרושה לצמחיה. שימוש בתכשירים כימיקלים נגד אצות יכול להוות פיתרון טוב שיקטין את התרבות האצות. החלפות מים סדירות גם כן חשובות, הן עוזרות לשמור את רמות הניטראט מתחת ל-5 ppm ומאיטות את גידלת האצות כך. פלקוסטומוס לרוב מסתדר עם כל שילובי הציקלידים האפריקאים. אני מצאתי שאנציסטרוס יעיל בהרבה יותר מאשר הפלקוסטומוס הנפוץ בניקוי אצות. אך היו מודעים, הפלקוסטומוסים לועסים את הצמחים בעלי העלים הרכים. זה מביא אותנו לנקודה השלישית שיש לקחת בחשבון.טיפ שלישי- שילוב בין סוג צמחיה לסוג דגים.

חשוב לדעת איזה סוגי צמחים יסתדרו עם מיקס הציקלידים באקווריום שלכם. אין לשלב בין ציקלידים צמחוניים לבין צמחים בעלי עלים רכים, הצמחים יהפכו לאוכל בשביל הציקלידים. אני למדתי זאת בדרך הקשה. רק סיימתי לשתול את האקווריום 285 ליטר שלי בוולסנריה ספירליס 50 ס"מ לפני שהעברתי שלוש אצ'י בוגרים למיכל הזה. האצ'ים לא ביזבזו זמן בהחרבת הגן התת מימי הזה, בתוך יומיים הכל נעלם. למעשה, צואתם הייתה בצבע ירוק בהיר במשך כמה ימים לאחר הטרגדיה. הערה, וולסנריה ספירליס תשרוד עם ציקלידים לא צמחוניים. הלקח הוא להכיר את הדגים שלך ולבחור את הצמחים בהתאם. ניתן לייאש את הצמחונים מלנגוס בצמחים, כל עוד מאכילים אותם היטב. (הערת המתרגם - הרבה יותר קשה לנגוס בצמח מאשר באוכל המיועד לדגים.) תוספת צמחונית לתפריט של הציקלידים הצמחוניים על בסיס יומי עוזרת להסיח את דעתם מהצמחים שלכם. צמחים כגון פרוסות קישואים או עלי תרד, יתקבלו בברכה על-ידי דגיכם.טיפ רביעי - שתילת הצמחים באקווריום.

התשובה לשאלה כיצד לשתול את הצמחים, נובעת אך ורק מסוג הצמחים, את חלקם יש להצמיד לסלע או לבול עץ בזמן שאחרים יש לשתול במצע חול או חצץ. פירוט נמצא בפרופילים לצמחים הממולצים הנמצאים בסוף המאמר. הדבר המרתיע ביותר בשילוב צמחים עם ציקלידים הוא הנטיה של הדגים לחפור במצע ולעקור את הצמחים. יש לדאוג שכל הצמחים יתהדקו למה שהם שתולים עליו. את המיקרוסוריום פטרופוס, יש להדק לגזע עץ או סלע בעזרת חוט דייג. צמחים אחרים, יש לשתול בעציץ (כשאפשרי) ולערום עליהם אבנים .צמחים יכולים לגדול ביעילות גם בכדי חימר. ניתן להשתמש בחצץ לחסום את חור הניקוז על-מנת שהצמח לא יפול דרכו. לאחר מכן אתם יכולים לשים כמה סנטימטרים של כבול עם טיפה מיקרו ברזל (הערת מתרגם - לא ברזל ברזל, אלא ברזל לצמחים). אז למלא את הכד בחצץ. אני אוהב לדחוס בכדים האלו צמחים, בגלל שאם חצץ כל שהוא נראה לעין, דגים מסויימים ירימו אותו ויעקרו את הצמחים ממקומם.טיפ אחרון - תוספים לצמחים.

אני ממליץ בחום על הוספה של מלח ים, לא מלח פשוט. מלח ים מכיל לא רק סדיום אלא גם אלמנטים נוספים חשובים. אך אל תשתמשו במלח בלבד כתוסף. רק כפית אחת לכל 30 ליטר מים. (הערת מתרגם - לעיתים נוהגים לחשב את נפח האקווריום הכולל בתור נפח המים, אך זאת טעות, יש לחשב את הנפח לאחר הפחתת המצע, הדקורציה והציוד שנמצאים במים.) שימו לב, שהמינון שונה מכף מלח שולחן ל-20 ליטר מים לטיפול תרופתי. שימוש בדשנים גם כן מומלץ בחום.לסיכום.

אם אתם רוצים לגדל צמחים עם ציקלידים אפריקאים, דעו שהדבר אפשרי אך חשוב לספק תאורה מתאימה, לשתול את הצמחים בכדים, לבצע החלפות מים סדירות, ולהשתמש במלח ים, ודשנים לצמחיה. הכי חשוב, למדו את תפריט דגיכם לפני רכישת הצמחים, ורק לאחר מכן בחרו את הצמחים הקשוחים ביותר.

צמחים המתאימים לגידול עם ציקלידים אפריקאים, לחצו על השם או התמונה (אם יש) לצפיה בפרופיל:אנוביה אפזלי -

אנוביה ברטרי קטנה -

אנוביה ברטרי -

אנוביה ננה -

אנוביה קונגו -

אנוביה לנסלוטה -

אנוביה גרסלי -

אפונוגטון ביוביניאנוס -

אפונוגטון קריספרוס -

אפונוגטון ריגידיפוליוס -

אפונוגטון אולבקס -

קרינום נטנס -

אכינודורוס בלהרי -

אכינודורוס אורוגואיניסיס -

מיקרוסוריום פטרופוס -

ווליסנריה מסובסבת גדולה - אין תמונהווליסנריה אסיאטיקה -

וויסקולריה (ג'אווה מוס) -

קישור למאמר המקורי: http://www.cichlid-forum.com/articles/plants_101.php