פורטל אקווה פורומים מגזין אקווה AquaDex
מאמר מקורי

כיצד למנוע "מלחמות" באקווריום ציקלידים

כיצד למנוע "מלחמות" באקווריום ציקלידים

צקילידים

התכונות העיקריות של רוב הציקלידים הן הטריטוריאליות והתוקפנות שלהם.

בגלל תכונות אלו פעמים רבות דגים מוצאים את מותם בגלל תקיפות מצד דגים אחרים. במאמר זה אנסה להסביר מהם הכללים שבעזרתם אפשר למנוע "מלחמות" באקווריום שבו ישנם ציקלידים.

ציקלידים ממלאווי נלחמים (התמונה לקוחה מאתר נטפיש)טיפ למתחילים

אם עדיין לא התחלתם לגדל ציקלידים, או שאתם מעוניינים להוסיף עוד ציקלידים לאק' שלכם, הכלל הראשון הוא להקפיד על שילוב נכון. ישנם סוגים רבים של ציקלידים והם לא בהכרח מתאימים. שילוב הציקלידים הבסיסי הוא ציקלידים ממלאווי או מטנגנייקה או ציקלידים אמריקאים. לכל אחת מהקבוצות הללו צרכים שונים ולכן לא כדאי לשלב אותם. אם כבר בחרתם קבוצה, אל תקנו סוגים של ציקלידים שהגודל שלהם שונה. ציקליד גדול יתקוף ציקליד קטן, ואולי אף יהרוג אותו. בנוסף, לכל סוג של ציקליד רמת אגרסיביות שונה.

ישנם ציקלידים עדינים וציקלידים יותר וגם הרבה יותר תוקפניים. (הכל יחסי) מה שהכי מומלץ לעשות אם לא יודעים זה לשאול בקטגוריה ציקלידים אם השילוב הוא טוב (לא ממש מומלץ לשאול את המוכר בחנות אם הדגים יסתדרו, כשאת/ה כבר שם). תמיד כדאי לחקור על הדגים שאת/ה רוצה לקנות מראש.

הפסקת אש

חובה נוספת כדי לשמור על השקט באק' ציקלידים היא, מקומות מסתור רבים באק' שלכם. כאמור, ציקלידים הם דג מאוד טריטוריאלי. כל ציקליד זקוק לפינה החמה שלו... יש ציקלידים מסויימים שחושבים שכל האק' שבו הם נמצאים הוא הפינה החמה שלהם, ואז הם תוקפים את כל הדגים שהם רואים. זה קשור בסוג הדג אך יש גם דגים ספציפיים שהתנהגותם היא כזו. כאשר לדג אין מקומות מסתור הוא חשוף לתקיפותיהם הרבות של "חבריו". אם לדג אין מקום שהוא רק שלו הוא יעיף דג אחר מהמקום שלו, או שהוא ייפגע מהתקפות דגים אחרים. כדי למנוע זאת צריך לשים מקומות מסתור בכמות כזו, שלכל הדגים תהייה פינה משלהם. שהם יוכלו להגן עליה, לנוח בה, ובשלבים מאוחרים יותר אפילו להתרבות בה.

אק' עם הרבה מקומות מסתור....מקומות מסתור

כדאי שמקומות שהמסתור באק' יהיו מותאמים לסוג הציקלידים. לרוב הציקלידים תספיק ערימת אבנים, מסלעה, שבה יש מקומות מסתור ומעברים. אך ישנם גם סוגי דקורציה שיתאימו לציקלידים כמקומות מסתור, וגם יוסיפו למראה האק'. לדוגמא גזעים, כדים שידמו מערות, צמחים (יש סוגים ספציפיים שמסתדרים עם ציקלידים), וכאמור סלעים. כמו בתמונה, אפשר לחשוב על דברים מקוריים יותר, אך כדאי לברר קודם אם הם מזיקים לדגים ולשוכני האקווריום.ציקליד (כנראה לומברדוי) קטן מתחבא בין עלי אכינודורס
תקופת הרבייה

בתקופת הרבייה של הציקלידים היא מועדת לפורענות. הבעיות מתחילות כהזכר מנסה למצוא בת זוג. הוא מתחיל להתחרות עם זכרים אחרים על הנקבות ע"י תקיפה שלהם. לרוב זה נגמר בכניעה מצד אחד הזכרים אך לא תמיד זה נגמר בטוב. אם אין עוד זכר באק' הזכר תוקף את הנקבות וכך הוא מחזר אחריהן. לכן חשוב לשמור על יחס של לפחות 2 נקבות לזכר. כשיש כבר זוג, הזוג מחפש טריטוריה להטלה ולדגירה, לעתים הוא פולש לדגים אחרים לטריטוריה לשם כך. לאחר מציאת הטריטוריה, הזוג מטיל ביצים ושומר עליהן. כל התהליך הזוג תוקף לעתים עד מוות דגים אחרים שפולשים לטריטוריה. כשהביצים בוקעות, הזוג תוקף את כל שוכני האק' ושומר על הקטנים עד אשר נגמרת תקופת ההשגחה של ההורים. הדבר שמומלץ לעשות הוא להעביר את הזוג לאק' נפרד עם תחילת החיזור, או שלקחת את הביצים ולהעבירם לאינקובטור. וכך גם לגרום להורים להתחיל מחדש ולהטיל עוד ביצים. וכך לצמצם את תקופת הדגירה והשמירה על הצאצאים.

בציקלידים דוגרי פה יש בעיות שונות. גם כאן הבעיות מתחילות עם תקופת החיזור ועם חיפוש הטריטוריה. לאחר שהדגים מטילים והנקבה מתחילה "להחזיק" את הביצים, היא נחלשת. זאת מכיוון שהיא לא יכולה לאכול ולא לתקוף בחזרה. (היא לא יכולה לנשוך). זו עוד סיבה נוספת לובה במקומות מסתור באק' ציקלידים. לעתים הזכר מגן עליה אך לא תמיד. לעתים הוא אף תוקף אותה גם כן. מה שמומלץ לעשות זה או לחלוב אותה, או להעביר אותה לאק' נפרד שבו היא תעביר את הזמן בכיף עד שחרור הדגיגים.

נקבה משחררת את הדגיגים שהחזיקה.


מה עושים כאשר דג אחד מותקף תדיר?

אם יש דג חלש שמותקף הרבה ואין לכם ממש מה לעשות נגד זה (יש באקווריום מספיק מקומות מסתור), בודדו אותו. שימו אותו באק' נפרד שיהייה עם אותם מים מהאק' הראשי. כמובן שיש לשים באק' הקטן מחמם פילטר (שפעל כבר או שתוסיפו למדיות שלו מדיה מהאק' הראשי) ואוורור. באק' הקטן הדג יתחזק ויבריא (אם הוא חולה), סנפיריו ישוחזרו, וגם הוא בטוח יאכל כי לא יהיו דגים אחרים ש"יגנבו" לו את כל האוכל. לאחר תקופה של בערך שבוע שבועיים באק' הקטן. הציקליד אמור להרגיש יותר טוב. אתם אמורים לראות שהוא שוחה יותר, שצבעיו התחזקו ושהוא יותר בטוח בעצמו. אם כל הסימנים הללו מופיעים אתם יכולים להזיר אותו לאק' הגדול.

ציקליד קטן וחמודלסיכום, הכללים הבסיסיים:

1. להקפיד על שילוב נכון של הציקלידים.

2. למלאות את האק' במספיק מרומות מסתור לכל הדגים.

3. בתקופת רבייה לנקוט באמצעים הדרושים.

4.דגים מותקפים יש לבודד עד אשר יתחזקו

מקווה שנהניתם לקרוא ולמדתם מהמאמר!

נאור!