חזור   אקווה - האתר הישראלי לדגי נוי > מים מתוקים > דגים כללי

צור אשכול חדש  תגובה
הגדרות אשכול אפשרויות הצגת נושא
עדיין לא נקרא Thursday 09/12/2004, 10:48   #1
Legolas
 
תאריך הצטרפות: 17/08/03
מיקום: כאן- שם ובכל מקום
הודעות: 10,445
תודות: 0
הודו לך 0 פעמים ב-0 הודעות
ברירת מחדל גנטיקה של דגי-קרב- מאמר מקורי


בנוסף לדגי-הקרב שבהם אנו נתקלים בחנויות הדגים והמיסטיקה, ישנן וואריאציות רבות של דגי-קרב שאנו לא מכירים אותן.
בחלק זה של הסדרה אשתדל לדון בכמה שיותר מאלו.
נתחיל במושגי יסוד בגנטיקה:
גנוטיפ (Genotype)-
הגדרה: סך כל הגנים הקובעים את המבנה והתפקוד של יצור מסוים.
זהו הצד הגנטי של הייצור, את הצד הזה אנחנו לא יכולים לראות. לדוגמא- אם לאחותכם יש שיער בלונדיני בעוד שלכל חברי המשפחה יש שיער חום, זאת משום שישנו במשפחה גן לשיער בלונדיני.
הגנוטיפ למעשה "מתחבא" בגרעין התא, הוא ארוז ומקופל בצורת סליל אשר מכיל את המידע ומקודד לצורתו החיצונית של היצור (ראה פנוטיפ). הסליל ניקרא DNA.


פנוטיפ (Phenotype)-
הגדרה:מכלול התכונות הניכרות לעין של יצור, הנובעות מן המבנה הגנטי שלו (הגנוטיפ) ומתנאי הסביבה
זהו הצד שאותו אנחנו רואים, התיאור הפיזי שאנחנו מוסרים לשוטרים, של האדם שגנב לנו את הארנק או החבר/ה.
למעשה הפנוטיפ הוא הביטוי החיצוני של הגנוטיפ. כלומר המידע אשר מתחבא בכל תא מתאי היצור מתבטא בצורה החיצונית אשר נראית על ידי המגדל.

אלל (Allele)- אחד מזוג גנים שממוקמים בכרומוזום. במילים אחרות- לכל כרומוזום יש גנים שמקודדים לשיער חום, הגנים האלו נקראים אללים. לכרומוזום המתאים יש בדיוק אותו אלל, במקום זהה ולכן יוצר זוג אללים.
אותו "אלל" הוא למעשה מקטע של חומר גנטי אשר מקודד לתכונה חיצונית שניראת לעין (פנוטיפ).
אחד הדברים החשובים בגנטיקה שנדון עליהם במאמר היא 2 אללים אשר מקור כל אחד הוא בהורה. 2הורים = 2 אללים. אם נעמיק יותר נוכל להסביר כי בכל תא מין (בניגוד לתאי הגוף), קיים רק מחצית מהמטען הגנטי (כלומר מכילים רק מקטע גנטי אחד=אלל אחד). המפגש בין הביצית לזרע למעשה משלים את המטען הגנטי של ה-DNA והרי לנו 2 אללים כאשר מקור כל אחד מהם בהורה.

הומוזיגוט (Homozygote)- מושג המשמש להצביע על-כך שלייצור יש שני אללים זהים במקום אחד בכרומוזום. התוצאה לכך היא שהייצור "מתרבה-נכון" על מתאר אחד. דוגמא לכך- להוריכם יש שיער חום, לכם יש שיער חום, לכל הסבים והסבתות שלכם יש שיער חום ולהורים והסבים/סבתות שלהם היה שיער חום, רוב הסיכויים הם שאתם הומוזיגוטים לשיער חום בלבד (הווה אומר- אל תצפו לילדים בלונדינים, אם אתם רוצים כאלו בכל זאת תאלצו לחמצן להם את השיער מקטנות... דבר שעלול להשאיר טראומה לילדים ומקרה הגרוע ביותר יגרום נזק בלתי-הפיך...).
הומוזיגוט מתיחס תמיד לגנוטיפ של היצור, אבל תמיד במצב של הומוזיגוט אנו נקבל ביטוי של התכונה הנ"ל לדוגמה בדוגמה שלעי"ל, רוב הסיכויים ששני האללים שלנו מקודדים לשער חום.

הטרוזיגוט (Heterozygote)- המושג המשמש לביטוי ההיפך מהומוזיגוט. הסיבה לכך שיש לך אחות בלונדינית היא שההורים הם הטרוזיגוטים לבלונד.
או במילים אחרות ישנם 2 אללים שונים, לעיתים אחד מהם מתבטא והשני אינו מתבטא.
מה שבטוח הוא שהיצור נושא 2 אללים שונים ויתכן שבמהלך הדורות הבאים האלל "החבוי" יצוץ ויפתיע.

מתרבה נכון \ זן טהור(Breed True)- ייצור המעביר תכונה גנטית ספציפית לאורך דורות רבים ללא כל שינוי ייקרא ייצור שמתרבה-נכון. לדוגמא- דג סגול שהתרבה עם דגה סגולה והולידו צאצאים שכולם סגולים, והם בתורם הולידו צאצאים שכולם סגולים, נחשבים כדגים שמתרבים-נכון לתכונה הגנטית לצבע סגול.
אלה הניקראים זנים טהורים בדרך כלל הומוזיגוטים לתכונה הספציפית.

כעת לאחר שעברנו על המושגים הבסיסיים, ניגש לעוד כמה הבהרות לגבי הקידוד הגנטי:
בגנטיקה, במקום לרשום "שיער חום שמזווג עם שיער חום נותן שיער חום", מדענים החליטו לקצר את התהליך. מי שמכיר מדענים יודע שהם אוהבים לשנות דברים ככה שרק הם מבינים באמת מה קורה. כעת- "שיער חום" מוחלף באות- B, המילים "מזווג עם" מוחלפות בסימן- X, והמילה "נותן" תוחלף בסימן- =.
כעת במקום הצהרה ארוכה נרשום- BXB=B, יותר קל, לא?!
עכשיו, בואו נסבך את העניין קצת יותר- ישנו גם עניין הגנים הדומיננטים והרצסיבים. הגן הדומיננטי הנו בעל עוצמת השפעה חזקה יותר מהגן הרצסיבי. על-כן, כאשר נחבר גן דומיננטי עם רצסיבי, בפנוטיפ נקבל את הצד הדומיננטי.
כאן ניתן קצת להתבלבל , מה זה אומר דומיננטי ומה זה רצסיבי?
למעשה כמו שכבר למדנו לכל יצור יש 2 אללים, בדרך כלל רק אחד מהם מתבטא והשני "חבוי", לא ניכנס במסגרת הזו למה הדבר הזה קורה.

כל אות מסמנת אלל, והאלל הדומיננטי יסומן באות גדולה בעוד שהרצסיבי יסומן באות קטנה.
עכשיו, אם אתה בעל שיער חום, הסימון שלך יהיה- B. ואם שני הוריך בעלי שיער חום, גם הסימון שלהם יהיה- B. אז מאיפה הגיעה אחותך הבלונדינית?!
העניין הוא כזה- לכל אדם יש שני אללים לכל תכונה גנטית. מכאן ניתן להבין שאם אחותך בלונדינית, והסימון שלה הוא- b, אזי שלהורים שלך הסימון הוא- Bb. אצלך הסימון יכול להיות או- B B, או- B b, ושל אחותך יהיה- b b. כאשר מחברים אלל דומיננטי עם דומיננטי, נקבל גן הומוזיגוטי לצד הדומיננטי. כאשר מחברים אלל דומיננטי עם רצסיבי, נקבל גן הטרוזיגוטי לצד הדומיננטי. כאשר מחברים שני אללים רצסיבים, נקבל גן הומוזיגוטי לצד הרצסיבי. ניתן לראות זאת ע"י טבלה:
אביך יסומן בסימן הזכרות-
אמך תסומן בסימן הנקבות-
את הטבלה בונים כטבלת כפל:


מכיוון שאנו יודעים את הגנים, נתון לנו כך:
זכר=- B b
נקבה=- B b
והטבלה תיראה כך:


מכאן ניתן לראות כי מהורים שלשניהם הגנים הם- B b, ניתן להפיק צאצאים בעלי גנים לפי הסטטיסטיקה הנ"ל:
BB- 25%
Bb- 50%
bb- 25%

הווה אומר שעל כל 3 ילדים בעלי שיער חום, יוולד אחד בלונדיני (התוצאות הן מבחינת סטטיסטיקה קרה וכאן לא נתחשב בסיכויים, גורל, אחוזי-השרדות וכו'... כל אלו משנים את המשוואה הקרה ואין לנו עניין לעסוק בהם במאמר הזה).
כעת לאחר המשוואות יש לזכור עוד דבר- הורים יסומנו באות- P, צאצאים יסומנו באות- F, כאשר כל דור של צאצאים מקבל מספור. כאשר נוציא דור ראשון, הוא יסומן ב- F1, כאשר ניקח שניים מהדור הזה ונזווג אותם, הצאצאים שלהם יסומנו ב- F2. חשוב לזכור- כאשר אנו מזווגים צאצא מ- F1 של שושלת מסויימת עם צאצא שהוא- F1 של שושלת אחרת, הם יסומנו ב- P וצאצאיהם יסומנו ב- F1. לא משנה רמת הדור, הצאצא יכול להיות F15, כאשר הוא מזווג עם עם אחר שאינו קרוב אליו בקרבה ראשונה (אח או אחות) הם יסומנו ב- P. אותו כנ"ל כאשר מזווגים הורה עם אחד מצאצאיו.
מכאן ניתן להפשיט את העניין ע"י שרטוט כזה:


כעת, משכיסינו את הבסיס, בואו ניגש לגנים של הדגים עצמם:

קאמבודי (Cambodian):

הזן הקאמבודי שייך לקטגוריית הצבע השחור. הוא מתפקד כגן רצסיבי ומסומן באות- c. דג שאינו קאמבודי יהיה בעל גוף חום-שחור וסנפיריו לרוב יהיו בצבע אדום (קיימים גם צבעים נוספים כגון- כחול, ירוק, טורקיז, צהוב, שחור, כתום וכו'... אנחנו נתמקד כאן בצורה הנפוצה ביותר שנקראת "קאמבודי מסורתי"- Traditional Cambodian, כאשר הסנפירים הם בצבע אדום). הגן הקאמבודי מעלים את הצבע השחור מהגוף, כך שאנחנו מקבלים דג חסר צבע על גופו ובעל סנפירים אדומים. בצבעים אחרים, נקבל דג חסר צבע על גופו ובעל סנפירים באותם צבעים שהוזכרו מוקדם יותר.
דוגמא להכלאה:
ניקח זכר שאינו קאמבודי, ונזווג אותו עם נקבה קאמבודית.
= C C
= c c


קיבלנו שגר (מקבץ צאצאים מאותה הטלה) שבו כל הצאצאים יהיו בעלי צבע על הגוף, אך נושאים את הגן הקאמבודי.
כעת ניקח שניים מהם ונזווג אותם:
= C c
= C c


כעת קיבלנו שגר המכיל 75% מהצאצאים בעלי צבע על הגוף, מתוכם אחד מכל שלושה אינו נושא את הגן הקאמבודי. אם נפרט יותר- 25% מהצאצאים יהיו הומוזיגוטים לא-קאמבודים, 50% יהיו הטרוזיגוטים לגן הקאמבודי ו- 25% יהיו קאמבודים אמיתיים.
במידה וכעת נהיה מעוניינים בהטלה של קאמבודים נטו, ניקח זכר קאמבודי ונקבה קאמבודית ונזווג אותם.
זה מה שנקבל:
= c c
= c c


כעת קיבלנו 100% קאמבודים אמיתיים.
בואו נביט על ההכלאות הללו בתרשים:


כפול-זנב (Double Tail):

בגן זה, סנפיר-הזנב של הדג מתפצל לשתי אונות. פיצול טוב הוא פיצול שמגיע עד בסיס הסנפיר, ודג איכותי הוא בעל פיצול מלא כאשר שתי האונות שוות בגודלן. הגן הזה הוא רצסיבי ולכן זקוק לשני אללים בכדי לבוא לידי ביטוי. דג כפול-זנב לרוב יראה סנפירים גדולים ומלאים יותר, דבר זה מתבטא בעיקר בסנפיר-הגב שנמשך לאורך כל הגב אצל כפול-זנב. אצל דגים אחידי-זנב שנושאים את הגן לזנב-כפול, נראה לרוב סנפירים גב מלאים וארוכים יותר מאשר אצל אחרים, אך הם לעולם לא יימשכו לאורך כל הגב. מכיוון שהגן רצסיבי נסמן אותו ב- dt, דג בעל זנב-אחיד יסומן ב- DT.
לדוגמא:
= dt dt
= DT ?
מכיוון שאיננו יודעים האם הנקבה נושאת את הגן לזנב-כפול, נסמן אותה ב- DT ?, אנחנו יודעים שהיא בעלת זנב-אחיד ולכן היא תקבל DT, אך האלל השני אינו ידוע ומסומן ב- ?.


במידה והנקבה נושאת את הגן לזנב-כפול, נקבל 50% מהצאצאים בעלי זנב-כפול (dt dt) ו- 50% בעלי זנב-אחיד שנושאים את הגן לזנב-כפול(DT dt).
הטבלא תיראה כך:


במידה והנקבה לא נושאת את הגן לזנב-כפול, נקבל 100% מהצאצאים בעלי זנב-אחיד שנושאים את הגן לזנב-כפול (DT dt).
הטבלא תיראה כך:


כאשר יש לנו דג שברצוננו לבדוק האם הוא נושא גן כלשהו נכליא אותו עם דג בעל שני אותם אללים רצסיבים, מהצאצאים נוכל לדעת האם אותו דג אכן נושא את הגן המדובר. הכלאה כזו נקראת "הכלאת מבחן".

צהוב (Non Red):

שכבת הצבע הצהובה הנה השכבה הפנימית ביותר, כמעט תמיד היא מכוסה ע"י שכבות צבע אחרות, היא חיוורת מאוד ואינה בעלת צבע בולט. כאשר דג מראה צבע צהוב, איו על גופו שכבות צבע אחרות המכסות את השכבה הצהובה. הצבע הצהוב שייך לקטגוריית הצבע האדום ולכן נקרא "לא-אדום" (Non Red). הגן הוא רצסיבי ולכן זקוק לשני אללים רצסיביים בכדי לבוא לידי ביטוי. דג צהוב נסמן ב- nr, דג שאינו צהוב (לרוב יהיה בעל צבע אדום איפשהו על הגוף) יסומן ב- NR.
שימו לב לטבלא:
= NR NR
= nr nr.


כאן קיבלנו 100% מהצאצאים בעלי צבע אדום שנושאים את הגן לצהוב (NR nr).
כעת נזווג שניים מהצאצאים (פעולה זאת נקראת גם "הכלאת F1"):
= NR nr
= NR nr


כעת קיבלנו 25% מהצאצאים בעלי צבע אדום, 50% אדומים שנושאים את הגן לצהוב ו- 25% צהובים אמיתיים. בכדי לדעת מי מהאדומים נושא את הגן לצהוב, נבצע "הכלאת מבחן" של הדג המדובר עם דג צהוב.
שימו לב:
= NR ?
= nr nr


מהכלאה זו קיבלנו 50% צאצאים אדומים, ומכיוון שלנקבה לא היו אללים לאדום למסור לצאצאים, כולם נושאים את הגן לצהוב (NR nr), בנוסף קיבלנו 50% צהובים, ומכאן ניתן להבין כי הזכר נשא את המטען הגנטי לצהוב והוא יסומן ב- NR nr.

שחור (Black):

ישנם הרבה זנים של שחור (Blond, Piebald, Marble, Black Lace, Black Melano). בחלק זה נדון בזן האינטנסיבי ביותר- "מלאנו שחור" (Black Melano). זן צבע זה נקרא על שם המלאנין, המלאנין הוא הפיגמנט שנותן את הצבע השחור. בזן זה הצבע השחור הוא הכי אינטנסיבי שאפשר ופרוש על כל הגוף בצורה אחידה. זהו גן רצסיבי ולכן יסומן באות- m, דג שאינו שחור יסומן באות- M.
בעיה גדולה מאוד- הנקבות של זן צבע זה אינן פוריות ולכן לא ניתן להוציא מקבץ צאצאים שמכיל 100% שחורים. כיצד בכל זאת נקבל צאצאים שחורים?
ובכן, נזווג זכר שחור עם נקבה בעלת צבע מהקטגוריה הירוקה (Grass Green, Turquoise, Royal Blue, Steel Blue- באלו נדון בחלק הבא.), ואת הגן נקבל אצל הצאצאים:
= mm
= MM


כעת קיבלנו צאצאים בעלי הצבע של הנקבה (לרוב) שנושאים את הגן לשחור. בכדי לקבל שחור נוכל לזווג שניים מהצאצאים של ההטלה הזו, זה מה שנקבל:
= Mm
= Mm


כעת, מקבץ הצאצאים מונה 25% של צאצאים שצבעם כצבע ההורים, 50% בעלי צבע ההורים שנושאים את הגן לשחור ו-25% שחורים.

דרך טובה ומהירה יותר, שתתן לנו יותר צאצאים שחורים, היא לזווג אחת מהנקבות מה- F1, עם האב השחור. זה מה שנקבל:
= mm
= Mm


כעת קיבלנו 50% מהצאצאים שנושאים את הגן לשחור ו-50% שחורים אמיתיים. לשיטה זו יש חסרון אחד- אינברידציה גורמת להעלאת פגמים גנטיים, וכאן יש לציין- כל שושלת גנטית טהורה יש לדלל מדי פעם עם דגים שאינם מהשושולת (מה שנקרא- "דם חדש") בכדי להמנע מפגמים מולדים בהמשך השושלת.
דבר נוסף שחשוב לציין- כאשר מזווגים זכר שחור, מומלץ לעשות זאת עם נקבה שצבעה שייך לקטגוריית הירוק, הצבע המומלץ ביותר הוא- כחול מתכתי (Steel Blue).
ישנו זן צבע שנקראת- Black Lace, בזן צבע זה, השחור אינו אינטנסיבי במיוחד והנקבות פוריות. כדי לקבל הכלאה טובה שתוציא "מלאנו שחור" יש לזווג זכר מלאנו עם גן ל-Black Lace עם נקבת Black Lace שנושאת את הגן למלאנו. למרבה הצער הגנים לא מתפקדים טוב אחד עם השני ולא יתנו צאצאים שחורים כלל, אלא אם לזכר יש גן ל-Black Lace ולנקבה יש גן ל-Black Melano.

ירוק/טורקיז, כחול וכחול-מתכתי (Green/Turquoise, Royal Blue, Steel Blue):


אלו שלושה צבעים שמופעלים ע"י גן אחד, הגן הזה שייך לקטגוריית הצבע הירוק. מדובר בצבע הנפוץ ביותר בדגי-הקרב. הגן הזה עובד בצורה שונה מעט משאר הגנים שתוארו עד כה, בגן זה אין דומיננטי ואין רצסיבי, הגן נקרא קו-דומיננטי (Co-Dominant). מבחינת הסימונים, הירוק/טורקיז מסומן כדומיננטי- Bl, והכחול-מטאלי כרצסיבי- bl. אם נזווג שני דגים, הזכר בעל צבע ירוק/טורקיז והנקבה בעלת צבע כחול-מטאלי, לא נקבל צאצאים עם צבע של אחד מההורים, אלא צבע ביניים- כחול.
כעת נבהיר את העניין יותר בפשטות:

*נזווג זוג דגים בעלי צבע ירוק/טורקיז:
- BlBl
- BlBl


קיבלנו הטלה של 100% צאצאים בעלי צבע ירוק/טורקיז.

*נזווג דגים בעלי צבע כחול-מטאלי:
- blbl
- blbl


קיבלנו הטלה של 100% צאצאים בעלי צבע כחול-מטאלי.

*נזווג זכר בעל צבע ירוק/טורקיז עם נקבה בעלת צבע כחול-מטאלי:
- BlBl
- blbl


קיבלנו 100% מהצאצאים עם מטען גנטי של Blbl. מן הסתם היינו אמורים לקבל צאצאים בעלי צבע ירוק/טורקיז שנושאים את הגן לכחול-מטאלי, אך לא כך הוא הדבר- קיבלנו מעיין צבע ביניים- הטלה כולה צאצאים בעלי צבע כחול. מצב זה נוצר מכיוון שהגן אינו דומיננטי ואינו רצסיבי, האללים משתפים פעולה ביניהם ונוצרת מעיין התפשרות על הדומיננטיות.

*נזווג זכר שצבעו ירוק/טורקיז עם נקבה שצבעה כחול:
- BlBl
- Blbl


קיבלנו הטלה שמכילה 50% מהצאצאים בעלי צבע ירוק/טורקיז ו-50% בעלי צבע כחול. שוב, זאת בגלל הפעולה השיתופית של הגן.

*נזווג זכר שצבעו כחול עם נקבה שצבעה כחול-מטאלי:
- Blbl
- blbl


קיבלנו הטלה שמכילה 50% מהצאצאים שצבעם כחול, ו-50% שצבעם כחול-מטאלי, מאותה סיבה בדיוק.

עכשיו בטוח עולה לראש השאלה- "רגע, מה יקרה אם נזווג שני דגים שצבעם כחול?!"
ובכן שימו לב:
- Blbl
- Blbl


קיבלנו כזה דבר- 25% מהצאצאים בעלי צבע ירוק/טורקיז, 50% בעלי צבע כחול ו-25% בעלי צבע כחול-מטאלי. איך זה קרה? הדגים שצבעם כחול נושאים את הגן לצבע הירוק/טורקיז וגם לכחול-מטאלי (הצבע הכחול מורכב מגנים אלו), לכן נקבל את כל הצבעים אצל הצאצאים .
בכדי להבהיר את העניין טוב יותר, שימו לב למשוואות הבאות:
Bl♂ X Bl♀ = BlBl (ירוק/טורקיז)
Bl♂ X bl♀ = Blbl (כחול)
bl♂ X Bl♀ = Blbl (כחול)
bl♂ X bl♀ = blbl (כחול-מטאלי)

לבן (Opaque White):


הצבע הלבן שייך לקטגוריית הירוק. מדובר כאן גם בגן דימיננטי-חלקית, הוא מתערב עם ירוק/טורקיז ועם כחול ויוצר פסטלים ועדיין לא הבינו לחלוטין את צורת ההשפעה שלו על גנים אחרים. הגן יסומן באותיות- Op.

משוייש (Marble):


שייך לקטגוריית הצבע השחור. בעל דוגמאות צבעים שונות בצבעים רבים, לעיתי הדגים מחליפים ו/או משנים את הדוגמא לאורך הזמן (לעיתים תוך מספר ימים ואפילו שעות). עדיין לא נקבע סופית האם הגן או דומיננטי או רצסיבי, בינתיים הגן מסומן באותיות- mb.

אדום סולידי (Extended Red):


שייך לקטגוריית הצבע האדום. הדג כולו אדום אינטנסיבי, גם הגוף וגם הסנפירים שווים באינטנסיביות של הצבע האדום. מתפקד כגן דומיננטי-חלקית ומסומן באותיות- Er.

כתום (Orange):

שייך לקטגוריית הצבע האדום. מדובר בגן חדש יחסית ובצבע נדיר למדי. מתפקד כגן רצסיבי ומסומן כ- nr2.

אובדן אדום (Red Loss):
שייך לקטגוריית הצבע האדום. הדג מאבד עם הזמן את צבעו האדום בחלקים מהגוף והסנפירים או לחלוטין. דבר מאוד נפוץ אצל דגים שנושאים את הגן ל- mb. מתפקד כגן דומיננטי ומסומן באות- L.

סנפירים מגוונים/ דוגמאת פרפר (Variegated fins\ Butterfly pattern):


שייך לקטגוריית הצבע האדום. הדג בעל אזורים לבנים או חסרי-צבע על הסנפירים. מאמינים כי הוא מקורב לגן mb, לאור העובדה שהרבה הטלות של משויישים יצרו גם דגים עם סנפירים מגוונים. הגן מתפקד כגן רצסיבי ומסומן באותיות- vf.

בלונדיני (Blond):

שייך לקטגורית הצבע השחור. הצבע השחור הוא פחות אינטנסיבי ונוטה לכיוון חום-צהבהב. לרוב נוטים לבלבל בין הבלונדיני לבין הצהוב (Non Red), ואכן מאוד קשה להבחין בין השניים. הגן הוא רצסיבי ומסומן ב- b.

קרני-סנפיר בולטות/ זנב-מסרק (Combtail):


מדובר כאן יותר כמאפיין של הסנפירים מאשר של הזנב בלבד. אצל זנב-מסרק, קרני הסנפיר גדלות אל מעבר לרקמת הסנפיר. הסנפיר מקבל מראה מחוספס או משונן, לרוב קרני הסנפיר אינן בעלות אורך אחיד. צורה זו קיימת על כל סוגי הסנפירים, החל מזנב-צעיף (Veiltail) ועד חצי-ירח (Halfmoon). מדובר בגן רצסיבי והוא מסומן ב- p.

מה יקרה אם אזווג X עם Y?

ישנם מספר שילובים של צבעים של דגי-קרב שחשוב לדון בהם, שימו לב לבאים:

דגים מחנות:

אין כל דרך לדעת מה נקבל, לרוב התשובה לא תהיה מדוייקת. מדובר בדגים שהגנים שלהם לא ידועים, הם בעלי גנים רבים מעורבבים ואין כל דרך לדעת מה ייצא מדגים אלו.

צהוב X לבן (Non Red X Opaque White):
נקבל דור ראשון שיכיל לבנים עם הרבה מאוד שטיפות אדומות. בדור השני כבר נקבל לבנים "מלוכלכים"- הצבע של הגוף יהיה לבן, ואילו הסנפירים יהיו עם שטיפות צהובות. מי שמעוניין להרבות על-מנת לקבל לבנים, בעצם לוקח צעד אחורה בזיווג שכזה.

כחול X אדום (Blue X Red):

למרבה הצער, אלו שני גנים שלא מתפקדים טוב ביחד. מה שנקבל מזיווג כזה הוא בלגאן קטאסטרופאלי של ערבובי צבעים, ולכן מומלץ להמנע מזיווגים כאלו. ישנם מקרים ספורים בהם ניתן לערבב את שני הגנים הללו, כשתגיעו לרמה שבה אתם יודעים ומסוגלים לעשות זאת בהצלחה, כבר לא תזדקקו למאמר הזה, אלא לתחושת הנוסטלגיה בלבד.

Legolas לא מחובר   הגב עם ציטוט
עדיין לא נקרא Thursday 09/12/2004, 17:37   #2
דגגגג
 
הסמל האישי שלדגגגג
 
תאריך הצטרפות: 03/11/04
הודעות: 599
תודות: 0
הודו לך 0 פעמים ב-0 הודעות
ברירת מחדל

יפה מאוד( )
__________________
דגגגגגגגגגגגגגגגגגגגגגגגגגגגגגג???
האתרים שלי:
http://www.bullmastiff.tipo.co.il
http://planet.nana.co.il/bullmastiffz//
דגגגג לא מחובר   הגב עם ציטוט
עדיין לא נקרא Thursday 09/12/2004, 17:41   #3
Tamir
 
הסמל האישי שלTamir
 
תאריך הצטרפות: 08/10/03
הודעות: 834
תודות: 0
הודו לך 0 פעמים ב-0 הודעות
ברירת מחדל

רמה עולמית!

כל הכבוד שבי!
Tamir לא מחובר   הגב עם ציטוט
עדיין לא נקרא Thursday 09/12/2004, 20:00   #4
Legolas
 
תאריך הצטרפות: 17/08/03
מיקום: כאן- שם ובכל מקום
הודעות: 10,445
תודות: 0
הודו לך 0 פעמים ב-0 הודעות
ברירת מחדל

ציטוט:
פורסם במקור על ידי tamir
רמה עולמית!

כל הכבוד שבי!
אין מילים אחרות לתאר מאמר מסוג כזה, תענוג לקרוא אותו, תענוג לראות את ההשקעה, להדפיס ולשמור לנצח.
Legolas לא מחובר   הגב עם ציטוט
עדיין לא נקרא Thursday 09/12/2004, 20:17   #5
עופר
מנהל פיתוח
 
הסמל האישי שלעופר
 
תאריך הצטרפות: 13/11/03
מיקום: רמלה צפון
הודעות: 17,996
תודות: 0
הודו לך פעם אחת בהודעה אחת
סוג אקווריום: X2 צמחייה \נאנו ריף
וותק בתחום: 20 שנה
ברירת מחדל

שבי הפגזת!!!
כל הכבוד..
רק הבעיה שיש לי עכשיו כאב ראש.. נו טוב אני גנטיגה ומספרים לא הולכים ביחד..
עופר לא מחובר   הגב עם ציטוט
עדיין לא נקרא Thursday 09/12/2004, 20:28   #6
מעיין
ראש צוות תוכן ומערכת AquaDex
 
הסמל האישי שלמעיין
 
תאריך הצטרפות: 26/09/04
מיקום: יקנעם
הודעות: 34,134
תודות: 59
הודו לך 72 פעמים ב-68 הודעות
ברירת מחדל

מאמר ממש מצויין

רק קראתי אותו וכבר יש לי כאב ראש רציני
מעיין מחובר   הגב עם ציטוט
עדיין לא נקרא Sunday 12/12/2004, 08:53   #7
elminister
ממיסדיי אקווה
 
הסמל האישי שלelminister
 
תאריך הצטרפות: 27/09/01
מיקום: מודיעין
הודעות: 24,859
תודות: 0
הודו לך 0 פעמים ב-0 הודעות
ברירת מחדל

אחד המאמרים הטובים ביותר במערכת (!)
ישר כוח
elminister לא מחובר   הגב עם ציטוט
עדיין לא נקרא Sunday 12/12/2004, 10:35   #8
צחי
 
תאריך הצטרפות: 08/10/01
מיקום: רמת גן
הודעות: 661
תודות: 0
הודו לך 0 פעמים ב-0 הודעות
ברירת מחדל

אתה מצליח להדהים אותי כל פעם מחדש
צחי לא מחובר   הגב עם ציטוט
עדיין לא נקרא Sunday 12/12/2004, 13:48   #9
שון-ושונית
משתמש חסום
 
תאריך הצטרפות: 29/05/04
מיקום: פה,שם... איפה שבא לנו.
הודעות: 1,114
תודות: 0
הודו לך 0 פעמים ב-0 הודעות
ברירת מחדל

מאמר מצויין צחקנו מאוד על "אחותך הבלונדינית"
__________________
לחץ על התמונה
[url=http://photos.walla.co.il/the_kings][img]http://grm.m.walla.co.il/briefcase/00f3/t/h/e/_/k/i/n/g/s/@/@/@/@/@/@/@/@/@/@/@/@/@/@/@/@/r/200406071254579833/200406071301495863/p-scan0010.jpg[/img][/url]
שון-ושונית לא מחובר   הגב עם ציטוט
עדיין לא נקרא Sunday 12/12/2004, 13:51   #10
!!צפע!!
 
הסמל האישי של!!צפע!!
 
תאריך הצטרפות: 24/10/03
הודעות: 2,048
תודות: 0
הודו לך 0 פעמים ב-0 הודעות
ברירת מחדל

שבי ישר כח כל הכבוד נהנתי לקרוא
__________________
!!צפע!! לא מחובר   הגב עם ציטוט
עדיין לא נקרא Sunday 12/12/2004, 14:11   #11
HunTeR
 
תאריך הצטרפות: 06/07/04
מיקום: Haifa
הודעות: 600
תודות: 0
הודו לך 0 פעמים ב-0 הודעות
ברירת מחדל

אחלה מאמר
מחקה ל ADVANCED IIאגב - צפע מה קרה - עובר לציקלידים?
__________________
"The common outcry, which is justly made on behalf of human rights-for example, the right to health, to home, to work, to family-is false and illusory if the right to life is not defended with maximum determination."- Pope John Paul II
HunTeR לא מחובר   הגב עם ציטוט
עדיין לא נקרא Sunday 12/12/2004, 16:19   #12
אמנות האקווריום
 
הסמל האישי שלאמנות האקווריום
 
תאריך הצטרפות: 22/02/04
מיקום: שערי תקווה
הודעות: 779
תודות: 0
הודו לך 0 פעמים ב-0 הודעות
ברירת מחדל

מאמר מצוין!!!
כל הכבוד על ההשקעה והרצינות בהעברת החומר
אמנות האקווריום לא מחובר   הגב עם ציטוט
עדיין לא נקרא Sunday 12/12/2004, 19:12   #13
בנימין
 
הסמל האישי שלבנימין
 
תאריך הצטרפות: 04/09/04
מיקום: ירושלים
הודעות: 2,355
תודות: 0
הודו לך 0 פעמים ב-0 הודעות
ברירת מחדל

פשוט מאמר מדהים! כל הכבוד!
__________________
"הגיד לך אדם מה טוב; ומה ה' דורש ממך, כי אם עשות משפט, ואהבת חסד, והצנע לכת, עם אלקיך" (מיכה ו, ח)
בנימין לא מחובר   הגב עם ציטוט
עדיין לא נקרא Monday 13/12/2004, 01:07   #14
Double Delta
 
הסמל האישי שלDouble Delta
 
תאריך הצטרפות: 09/09/03
מיקום: קריות
הודעות: 8,971
תודות: 0
הודו לך 0 פעמים ב-0 הודעות
סוג אקווריום: יש כמה...
ברירת מחדל

קודם כל, תודה רבה לכולכם!

לאלו מכם בעלי כאבי הראש... אל תנסו אפילו להגיע לחלק השני של המאמר... שיוצא בקרוב... אתם עוד תתאבדו לי...

לגבי הקטע עם האחות הבלונדינית, האמת היא שגם אני וגם החבר'ה בבסיס ישבנו שצחקנו על זה, וגם לא הייתי כל כך בטוח איך להמשיך משם (כי הרי ברור שאחותך הבלונדינית היא בכלל מהשכן, עם כל הכבוד לגנטיקה)... בגלל זה הרבה זמן הבטחתי מאמר בגנטיקה... עכשיו יוצא לפועל...
__________________
"איזה יופי של דבר! לילך מה מצאת לנו כאן?!
איפה תראו דבר כזה באזרחות?!"

"מושיק, זה כולה חיפושית שחורה, לילך בכלל לא בסביבה, ובאזרחות אפשר לראות אותם יום יום אצלי בבית... עוד משהו?!"
Double Delta לא מחובר   הגב עם ציטוט
עדיין לא נקרא Monday 13/12/2004, 01:14   #15
Buia
 
הסמל האישי שלBuia
 
תאריך הצטרפות: 26/06/03
מיקום: נתניה
הודעות: 6,456
תודות: 15
הודו לך 19 פעמים ב-14 הודעות
ברירת מחדל

אחד החזקים שבי!!!

הרבה זמן כבר לא קראתי מאמר ברמה כזאת.
Buia לא מחובר   הגב עם ציטוט
צור אשכול חדש  תגובה

חזור   אקווה - האתר הישראלי לדגי נוי > מים מתוקים > דגים כללי
הגדרות אשכול
אפשרויות הצגת נושא

חוקי משלוח הודעות
אתה לא יכול לפתוח נושאים חדשים
אתה לא יכול להגיב להודעה
אתה לא יכול לצרף קבצים
אתה לא יכול לערוך את ההודעות שלך

BB code פועל
סמיילים הינו פועל
קוד [IMG] פועל
קוד HTML כבוי
קפיצה לפורום

אשכולות דומים
אשכול מפרסם האשכול פורום תגובות הודעה אחרונה
גנטיקה של דגי-קרב- מאמר מקורי מאת Double Delta- חלק 1 Legolas הודעות המערכת 0 Thursday 09/12/2004 10:53


כל הזמנים הם GMT +3. השעה כרגע היא 13:11.

מאגר הפורומים כולל מאמרים, פרסומים ומידע (שיקראו יחד להלן: "מידע") הינם קניינה של AQUA, (שתקרא להלן: "AQUA")שנכתב ונערך לאחר עבודת מחקר מדעית. מאגר זה, נועד לצורכי לימוד עצמי בלבד והמידע כולו מוגן עפ"י זכויות יוצרים ובהתאם לכך אין לעשות במידע כל שימוש מסחרי ו/או שימוש שלא עפ"י היתר זה. הדפסת המידע ו/או כל שימוש בו מותר אך ורק במסגרת שימוש הוגן ביצירה – לשם לימוד עצמי ולשם מחקר וביקורת אך ורק במידה הדרושה והראויה לצורך המטרות האמורות. בהתאם לאמור לעיל, ומבלי לפגוע מכלליות האמור לעיל, AQUA שומרת לעצמה את מלוא הזכויות על פי כל דין לפעול כנגד מי שינהג במידע שלא עפ"י הוראת אזהרה זו.


מופעל על: vBulletin Version 3.7.3
Copyright ©2000 - 2017, Jelsoft Enterprises Ltd.