AQUA Logo

חזור   אקווה - האתר הישראלי לדגי נוי > מים מלוחים > מלוחים כללי, בעלי חיים אלמוגים וחסרי חוליות

צור אשכול חדש  תגובה
הגדרות אשכול אפשרויות הצגת נושא
עדיין לא נקרא Thursday 16/05/2002, 19:20   #1
AYahoo

הודו לך על 0 הודעות 0 פעמים
ברירת מחדל DIY מערכת קרור, Startup או סתם

היום עלה לי רעיון שלצערי הרב לא מצאתי אף אחד שחשב עליו בכל האתרים / אנשים שאני מכיר שתותחים בעניין..

לפני מספר זמן הייתי במפעל של אבא שלי, יש שם מערכת קירור של מים שנועדה לקרר עשרות אלפי ליטרים בשעה, המערכת היא אחד הדברים הכי פשוטים שראיתי בחיים שלי, היא אכן מקררת מים (שהגיעו כמעט לטמפרטורת רתיחה) תוך שניות אחדות, המערכת בגובה של 10 מטר + וברוחב של 3 * 3 לפחות. (דיי גדול)

בכל אופן אני לא אכנס ממש לאיך זה בנוי, אבל אני אתן לכם את הרעיון הקצר שלי של איך לבנות דבר כזה קטן שיעבוד על מערכת ביתית וישפר בצורה מדהימה (חוץ מהקור) את המצע הבקטריאלי של האקווריום.

כל מה שאני עומד להגיד הוא רעיון שלא ראיתי עליו שום חיזוקים / שלילות למיניהם בשום מקום, לא חשבתי על כל הייתרונות והחסרונות (כמו איך לקבוע את הטמפרטורה.. איך לנקות וכו') אבל אני מציג רעיון כללי שיכול מאוד להיות שהוא סתם, אבל יכול להיות מאוד שהוא יהיה הצעד הבא שלי כאשר אני אבנה אקווריום.

בכל אופן הנה הרעיון, קחו צינור PVC פרספקט בקוטר של 100 מ"מ מינימום, אני לא יודע להגיד איזה גובה, אבל להערכתי ניתן לעשות את זה במשהו כמו 60 ס"מ... מלאו את הצינור ב Bio-Balls (זה הרבה מאוד...) שימו למעלה מאוורר מפלסטיק (פחות או יותר כמו ששמים בספק כוח של מחשב - לא על המעבד.. הוא קטן), שימו את המאוורר על הצינור שלכם, את הקצה התחתון של הצינור הוא יהיה צריך להיות איך שהוא באוויר מעל ל Sump (וכמובן לדאוג שה Bio Balls לא יפלו) ותזרימו מים על המאוורר, מה שיקרה, המאוורר ישבור את המים לטיפות טיפות ויעביר רוח קרה על המים, המים יטפטפו דרך כל ה Bio Balls כאשר הם טיפות טיפות והמאוורר זורק עליהם את האוויר שהוא שואב, מיכוון שהמים יהיו בטיפות והמאוורר יזרים אוויר קר עליהם לאור זמן די ממושך אני מאמין שאפשרי לקרר את המים בצורה מדהימה.

לכל מי שבספק, המגדל קרור במפעל היא הדרך היחידה לקרר כל כך הרבה מים בכל כך מעט זמן ובצורה כל כך יעילה (הספק / יכולת)...

סתם רעיון, אני לא מאמין שאני אבנה דבר כזה כי יש לי מקרר ואין לי זמן ומקום כרגע לניסויים, אבל אם יש מישהו שמעוניין לנסות, העלות של זה היא אפסית והאיכות של זה יכול להיות יותר טובה ממקרר.

עוד נקודה למחשבה.
AYahoo לא מחובר   הגב עם ציטוט
עדיין לא נקרא Thursday 16/05/2002, 19:28   #2
AYahoo

למי שלא מכיר מה זה מגדל קרור, הנה דוגמא לאחד.. כן זה ענק, אבל אולי ניתן לעשות משהו קטן יותר.

עדיין לא נקרא Thursday 16/05/2002, 19:34   #3
AYahoo

אם מישהו מעוניין לפתח את הרעיון ולהשקיע, הנה אתר להתחיל להבין איך הכל פועל

http://www.ctdoc.com/Ch1.html
עדיין לא נקרא Thursday 16/05/2002, 19:41   #4
benrokh

אנסה לבנות דבר כזה בעצמי ואני מקווה שאצליח!
אם כן אז אספר לכם איך עשיתי זאת

Ayahoo יש עוד רעיונות גאוניים כאלו אצלך?
benrokh לא מחובר   הגב עם ציטוט
עדיין לא נקרא Thursday 16/05/2002, 19:55   #5
AYahoo

ת'אמת.. אם אתה מעוניין להשקיע עוד טיפה... (45$+-) ראיתי בדיוק עכשיו מד טמפרטורה שנועד להפעיל / להפסיק פעולה של מאווררים, זה יכול להיות מושלם לפרוייקט כזה...

http://www.xpcgear.com/digthermance.html

זה אומנם נועד למחשבים.. אבל שטויות, הוא יכול לעבור הסבה בשניות....

ככל שמתעקים יותר במאמר ששלחתי.. רואים שזה יותר ויותר אפשרי ופשוט למדי...
עדיין לא נקרא Thursday 16/05/2002, 20:00   #6
AYahoo

וכמובן.. אם מחפשים, הנה אחד הרבה יותר פשוט וזול שיעשה את העבודה..

http://teamhoperacing.org/REEF/pages/DIYFan.htm
עדיין לא נקרא Thursday 16/05/2002, 20:16   #7
benrokh

ולנאנו שלי איך אתה מציע לבנות את המערכת?
אני חשבתי כך:
אקח בקבוק קולה ריק ובצידו האחד אחבר מאורר פשוט
בצד ליד המאורר אכניס צינור החזר מים מהפילטר החיצוני
המים ייפלו לתוך ביובולז שיהיו בצד השני או משהו כזה
ובצד השני אחרי הביו בולז תהיה רשת בשביל שהביו בולז לא ייפלו
למאורר אחבר את הווסט כמו שהצעת

מה דעתך?
עדיין לא נקרא Thursday 16/05/2002, 20:24   #8
AYahoo

בקבוק ליטר וחצי זה ממש קטן, אני לא נכנסתי לזה לעומק וחשבתי על ההשלכות השונות, אני רק יכול להמליץ לך לא לרוץ, לחשוב לפני שאתה עושה, יש כל מיני דברים שאתה צריך לחשוב עליהם, לדוגמא בשליפה מהשרוול משהו שממש בולט לי - איך תדאג שהמאוור לא יהרס מים הרי הוא פועל על מגנט וחשמל.. ולפי מה שזכור לי הם לא הולכים טוב עם מים, בכל אופן יש על מה לחשוב וצריך להשקיע זמן במחשבה לא סתם לרוץ על זה...

אבל אם אתה רוצה... תהנה, אולי שווה לך ללכת ל Home Center יש להם צינורות אפורים מפלסטיק עד גודל של בערך 10 ס"מ והם לא יקרים, בנוסף יש להם מכסה לצינור, בנוסף מעבר למכסה אם אני לא טועה יש מכסה רשת פלסטיק שיכול להתאים בדיוק בכדי להחזיק את ה Bio Balls... בכל אופן אני לא הייתי רץ סתם ככה לנושא הזה.
עדיין לא נקרא Thursday 16/05/2002, 20:39   #9
benrokh

אמרתי לך שכבר פתרתי את הבעיה הזו! המים זורמים לאט אז אוכל בכיף להתקין את הצינור החזרת המים בצד של הצינור בו מתבצע הקירור וברגע שהמים יפגעו בביו בולז זרימתם טאט וזה שהם יפגעו בביו בולז יגרום לעירבוב טוב יותר בין המים לאויר (מה שיגרום גם לחימצון המים ום לקירורם)

תהיה בעיה קלה עם התעדות אבל זה סיפור אחר

בכל מקרה אני אנסה את השיטה לא רק בשבילי אלא גם כדי להשמיד אחת ולתמיד את התאוריה המטומטמת שאפשר להשתמש רק במקרר מיוחד לאק' לקירור המים וגם בשביל סוף סוף לתת מענה סופי לשאלה האם אפשר להשתמש במשהו שבניתי בעצמי במקום משהו קנוי

האמת אם רק יכולתי להשיג סליל עם חומר מקרר (גז כלשהו כמו שיש במקרר) הייתי שם סליל כזה מעל האק' ומאביר דרכו אויר ישירות על האק'....
זו תהיה אולי אפילו שיטה יותר פשוטה לקרר את המים באק' אבל בכל זאת אין לי אפשרות להשיג סליל כזה

אז ננסה את השיטה הזו..........
עדיין לא נקרא Thursday 16/05/2002, 20:47   #10
AYahoo

אני לא הייתי מנסה לעשות את זה בשביל לשבור מיתוסים למיניהם.. זה מיותר וילדותי לדעתי.. הייתי עושה את זה כי אני צריך, רוצה ונהנה מזה.

בכל אופן אני רק יעצתי לך לחשוב על הדברים לפני שאתה עושה את זה, לא יותר מזה.

אם תעשה את זה לא טוב ולא מחושב נכון אז יכול מאוד להיות שאתה תודיע לכולם, לא הצלחתי.. כולם יחשבו זה לא ניתן לעשייה ובעצם יכול מאוד להיות שזה בגלל טעות שלך.

לקרר את המים אני בטוח שזה יוכל ראיתי את זה עובד למעלה מ 10,000 ליטר בשעה.. בוא נראה אותכם מוצאים מקרר כל כך חזק.. השאלה היא איך נכון ואיך עושים את זה, זה הכל לדעתי.

בכל אופן אני מתיעץ כרגע עם כמה אנשים לגבי הרעיון, נראה מה הם יגידו, אם זה יצליח אל תשכחו למי מגיעים המיליונים (סתםםםםםםםםםם) .
עדיין לא נקרא Thursday 16/05/2002, 21:07   #11
AYahoo

עדיין לא נקרא Thursday 16/05/2002, 21:33   #12
benrokh

בדיאגרמה יש כבר שני טעויות לדעתי

1) אתה מציע שיטה שתגרום להרס מהיר של המאורר כי מי מלח לא עושים חסד עם שום חומר..
אני ממליץ להכניס את המים מהצד וכבר אמרתי איך ולמה
2)הקירור לא ממש יעבוד עם הביובולז מכיוון שייקח לאויר יותר זמן לעבור דרכם והוא יתחמם מהר
אז שוב אני מציע משהו שיוכל לעזור:
אם תשים שכבה אחת של ביו בולז קודם אז לפי השטה שלי שם המים יתקררו כי הם יישברו מהנפילה שלהם על הביו בולז ואז הם יתקררו וגם יתאוררו ומתחת לזה אפשר לעשות יבש רטוב ואחריו המים יחזרו ישר לאק'
מה דעתכם?

ואיהוו אני יודע שיכולות להיווצר בעיות אז אני מנסה את זה בשביל לפתור אותן!
והאמת אני אושה את זה כי אני צריך מקרר וגם יש לי סיפור אישי עם המיתוס של המקרר אז אם אצליח אז זה יביא לי סיפוק גדול!

איזה אורך לדעתך אני צריך של צינור? 60 ס"מ (ממה שכתבת) יספיק לדעתך לנאנו שלי? (45 ליטר)

מה דעתך על השיטה הצדדית?

מה מחליף את הביו בולז במגדל?
עדיין לא נקרא Thursday 16/05/2002, 21:39   #13
AYahoo

במגדל יש כוורת מפלסטיק סבוכה למדי, ככה שה Bio Balls הם דווקא תחליף טוב, גם אני מצאתי כמה שדברים שגויים במה שפרסמתי (לכן ציינתי שלא השקעתי יותר מידי מחשבה) בכל אופן המאוורר צריך להיות מעל המים (אכן כמו שציינת להכנס מהצד), בנוסף המאוורר לדעתי צריך לפעול הפוך... לשאוב אוויר ולא לנשוף, מהסיבה הפשוטה אם הוא יוציא אוויר המים יפלו מהר מידי דרך ה Bio Balls ולא יהיה להם זמן להתקרר.. אם הוא ימשוך אוויר אז הוא רוב הסיכויים יצליח להאט את קצב ירידת המים ובנוסף לשאוב אוויר קר מלמטה..

ה Bio Balls הכרחיים לדעתי בכדי שיקח להם כמה שיותר זמן להגיע לקרקעית, בנוסף בציור ציירתי את המכסה העליון כאילו הוא סגור.. צריך להשאיר אותו פתוח בכדי שיהיה מקום לאוויר לצאת.
עדיין לא נקרא Thursday 16/05/2002, 22:10   #14
benrokh

אני אנסה לבנות מערכת ניסיונית עם מאורר פשוט ולא להשקיע ישר בגדולה

אשמח אם מישהו מנוסה כמוך יערוך את הניסוי איתי ונשווה את התוצאות שקיבלנו
עדיין לא נקרא Thursday 16/05/2002, 22:12   #15
benrokh

אני אנסה לבנות מערכת ניסיונית עם מאורר פשוט ולא להשקיע ישר בגדולה

אשמח אם מישהו מנוסה כמוך יערוך את הניסוי איתי ונשווה את התוצאות שקיבלנו
עדיין לא נקרא Thursday 16/05/2002, 22:12   #16
AYahoo

לצערי אין לי לא זמן ולא כסף לניסויים האלו, יש לי בסה"כ רעיונות לפעמים, בהצלחה בניסוי, תודיע לנו איך הלך...
עדיין לא נקרא Thursday 16/05/2002, 22:14   #17
benrokh

זמן הבנתי אבל כסף?
מאורר פשוט יעלה 2-5 ש"ח בשביל הניסוי
בניסוי אוכל להשתמש בבקבוק קולה וספוג גס להחליף את הביובולז והצינור
ואפשר להשתמש במים מהברז
עדיין לא נקרא Thursday 16/05/2002, 22:17   #18
AYahoo

כבר אמרתי לך שבקבוק קולה הוא ממש קטן, זמן וכסף זה ביטוי.. למרות שבצבא הוא לא ממש נכון, זמן בהחלט לא שווה כסף .
עדיין לא נקרא Thursday 16/05/2002, 22:24   #19
benrokh

ושוב אני אומר שאפשר לנסות את המערכת במיניאטורי ואם זה יעבוד שם זה יעבוד פה!
אולי בקבוק קולה זה קטן אבל אם כל המערכת קטנה אז....
עדיין לא נקרא Thursday 16/05/2002, 22:28   #20
AYahoo

תעשה ניסויים, אני לא יודע איזה תוצאות תקבל מכיוון שזה לא הקטנה בפרופורציות... אתה עומד להשתמש בחומרים שונים בגדלים שונים הכל שונה... ככה שאני לא יודע מה בדיוק אתה תמדוד... (ובעזרת מה תמדוד..) אבל שוב, אני מקווה שאני טועה ויצליח לך נהדר!
עדיין לא נקרא Friday 17/05/2002, 02:42   #21
אור

הכנתי דגם של מקרר תוצרת בית לפי מה שאמרת הצינור הוא כמו הצינורים האפורים שמוכרים בהום סנטר עם הברגה מלמעלה (שני חלקים) הוספתי גם קטע של חצץ כדי שהמים עברו יותר לאט בהצלחה!
8)

הסבר:
1 - מאיפה המים נכנסים
2 - מאורר לקירור נגד כיוון כוח המשיכה
3 - חצץ מוחזק בתוך מסננתרשת פלסטיק כדי להאט את המים מספיקה שיכבה של 5 ס"מ חצץ
4 - מאיפה המים יוצאים
בהצלחה!
אור לא מחובר   הגב עם ציטוט
עדיין לא נקרא Friday 17/05/2002, 06:37   #22
shoonra

הסמל האישי שלshoonra

הודו לך על 3 הודעות 5 פעמים
סוג אקווריום: צמחייה היי טק
וותק בתחום: משנת 90~,וואו עבר מלא זמן....

סליחה שאני מתפרץ לדיון , אבל גם אם השיטה הזו עובדת
יש לקחת בחשבון התאדות מסיבית מאוד של מים וצורך כמעט יום יומי להשלמת המים החסרים באקווריום
דבר שני המאוורר לא יחזיק מעמד גם אם כניסת המים תהיה מתחתיו , בגלל הלחות הגבוה שתעבור כל הזמן דרכו (אני מאמין שבמגדל הקירור יש לזה פתרון תעשיתי כמו הרחקת המנוע מהחלק המסתובב וקישור בינהם עם רצועה או משהו, או לחלופין, מנוע אטום למים)
עדיין לא נקרא Friday 17/05/2002, 08:03   #23
אור

אבל אם המאורר לר יהיה נגד כיוון המשיכה הוא יוכל לעצור היתעדות...
אור לא מחובר   הגב עם ציטוט
עדיין לא נקרא Friday 17/05/2002, 14:33   #24
benrokh

הוא לא אבל יש שיטות לזה..
אני עדיין מנסה את השיטה עם המאורר אבל בינתיים לא הגעתי לשום דבר ממה שרציתי חוץ מזה שזה פועל
עדיין לא נקרא Friday 17/05/2002, 14:57   #25
benrokh

הגעתי גם לזה שאולי יהיה שווה יותר להתקין את המערכת באלכסון וגם לדאוג שהמים ייכנסו ב"חליל" אשר יפזר את הזרימה והמים ירדו למטה ויתקררו טוב יותר!

איך אני מציע לבנות את זה באלכסון?
לוקחים את הצינור ומחברים אליו מחיצה (רשת) לכל אורכובחלק העליון שמים את החליל לרוחב (ולא לאורך) ואחרי זה את הביו בולז מתחתיו בחלק התחתון שמים עוד ביו בולז או דברים דומים והקירור נעשה כך:

המים עוברים בזרם חלש דרך הביובולז והרשת בחלק העליון ועוברים קירור תחילתי
הם מספיקים להתפזר ועוברים בזרם אפילו יותר חלש לחלק התחתון כשבזמן שהם נופלים הם מתקררים עוד יותר ובחלק התחתון הם עוברים את השלב האחרון בקירור ויורדים לאק'

השאלה שאיני יכול עדיין לענות עליה היא האם המים שנוסיף לאק' (בגלל התעדות) לא יעלו את הטמפ' לנקודה ההתחלתית
עדיין לא נקרא Friday 17/05/2002, 15:16   #26
AYahoo

לגבי השאלה שלך בסוף, אין סיכוי האידוי היה אולי טיפה גדול (ולא כל כך כמו שאתם אומרים) בכל אופן המים שיכנסו יהיו כמות דיי קטנה ביחס לאלו שיעברו קרור.
עדיין לא נקרא Friday 17/05/2002, 15:23   #27
קובי
מייסדי אקווה

הסמל האישי שלקובי

לשאלתו של שונרא לגבי התאדות - כל שיטת קירור אלטרנטיבית (שאיננה משתמשת בצ'ילר) דורשת אידוי של מים. כאשר המים מתאדים הם "לוקחים" איתם חלק מהחום. ככה מתקרר הגוף (הזעה) וככה מתקרר גם האקווריום.

האמת ? אני חושב שגם מקררים משתמשים בנידוף - אבל אשמח לשמוע על זה עוד קצת ממישהו שבאמת מבין במקררים ו'צילרים למיניהם.

אידוי הוא דבר טבעי מאד באקווריומים גדולים של מים מלוחים (אל תשכח שמכסה האקווריום מושאר פתוח בכוונה תחילה!). אני מוסיף כ - 30 ליטר מים כל ארבעה ימים בשביל לפצות על אידוי. כאן כבר מדובר בשאלה של לחות בחדר. בחדרי שינה למשל אני בחיים לא הייתי מעז לעשות דבר כזה. אתם קולטים שמדובר על רמת לחות זוועתית נכון ? אז קירור באמצעות אידוי מכוון של מים זה אומר פשוט לחות מדהימה.

הלאה -
אור: לא כל כך הבנתי את המשפט הזה: "אבל אם המאורר לר יהיה נגד כיוון המשיכה הוא יוכל לעצור התעדות". לר = לא. התעדות = התאדות (ואני דורש שתבדקו את האיות שלכם לפני שאתם שולחים הודעות!). בוודאי שהמאוורר עובד נגד כוח המשיכה. גם ההתאדות עובדת נגד כוח המשיכה. הרי העקרון כאן הוא באמת לעודד נידוף של המים !

הערת ביניים קלה לכל המנסים מביניכם: כאשר אתם "מושכים אוויר" במעלה צינור הקירור (שדרכו מחלחלים מים כלפי מטה דרך ביו בולז) - האם אתם דואגים לדרך כלשהי שבעזרתה יכנס אוויר בתחתית הצינור ? מכיוון שאחרת, בתוך מספר דקות המאוורר ישאב אוויר מתחתית הצינור, ולמעשה יסתובב "על ריק" מכיוון שהלחץ בצינור עצמו יהיה קצת יותר נמוך מהלחץ מחוץ לצינור - ולא תהיה זרימה של אוויר ממנו החוצה. נקודה למחשבה גם לכיוון ההפוך: כאשר המאוורר מזרים אוויר פנימה, הלחץ בצינור יגבר מעט, וללא נקודת "בריחה" לאוויר הוא פשוט יעמוד שם.
עדיין לא נקרא Saturday 18/05/2002, 03:40   #28
קובי
מייסדי אקווה

הסמל האישי שלקובי

זהו ? ציננתי לכם את ההתלהבות ? אם ככה אני מוכן להשכיר את שירותי בתור מצנן לאקווריומי ריף . מחכה לסיעור מוחין שינסה ליזום פתרונות.

אני חשבתי על כמה: הצמדת הפטנט הזה לאחד הקירות החיצוניים וקדיחת חריר שאליו תצא הלחות (מטורף אבל...). בנוסף - מיקום מספר צינורות אוויר בתחתית התפלצת הזאת, עם מעין "כובעים סיניים" כדי שמים לא יחדרו אליהם ולא יצאו מהמערכת.
עדיין לא נקרא Saturday 18/05/2002, 09:43   #29
benrokh

לי לא ציננת שום דבר (לא שיש מה לצנן עדיין-אין לי אלמוגים )

אמרתי שאני מתנדב לנסות את המערכת וכך גם עשיתי! בינתיים לא הגעתי לתוצאה סופית אבל ברגע שאני מעביר את המים במהירות של 5-10 ליטר לשעה במשך 30 שניות ברגע שטמפ' המים היא 30 מע"צ אני יכול אפילו עם המערכת הראשונית (ה"פרימיטיבית") לקרר את המים העוברים ב0.5-1 מע"צ-לא מספיק אבל זו התחלה לא רעה

המערכת הפרימיטיבית עבדה כך:
במקום הצינור היתה כוס קטנה לאיסוף המים ובה היה צמר גס והמים עברו באלכסון על גבי הספוג ובזמן הזה התקררו (קצת)

לא ממש מערכת הגיונית אבל גם שם זה פועל
עדיין לא נקרא Saturday 18/05/2002, 12:23   #30
AYahoo

אני דיברתי על לבנות משהוא אולי בגובה מטר ... לא משנה.. יש לי מקרר הוא עובד טוב, יש לי מזגן והחדר שלי קר... אז הכל טוב

חזור   אקווה - האתר הישראלי לדגי נוי > מים מלוחים > מלוחים כללי, בעלי חיים אלמוגים וחסרי חוליות
הגדרות אשכול