AQUA Logo

חזור   אקווה - האתר הישראלי לדגי נוי > מים מתוקים > ציקלידים

צור אשכול חדש  תגובה
הגדרות אשכול אפשרויות הצגת נושא
עדיין לא נקרא Wednesday 03/09/2008, 17:51   #1
אפיק

הסמל האישי שלאפיק

הודו לך על 0 הודעות 0 פעמים
ברירת מחדל עץ המתכונים לקציצת לב בקר

כידוע יש מספר מתכונים, כל מגדל והתוספות שלו..
פתחתי את העץ הזה בשביל לרכז את כולם ליעילות כולנו. כל מי שיש לו משהו להוסיף(עם הסבר מה כל מרכיב מוסיף לתזונת הדיסקוס) מוזמן.

2 מתכונים שפורסמו פה בעבר:

ציטוט:
פורסם במקור על ידי פאולה
מרכיבי 1 ק"ג קציצה:
1. 700 גרם לב בקר.
2. 200 גרם בשר דגי-ים או שרימפס (מומלץ להשתמש בדג מים מלוחים היות שלטפילים שהוא עלול לשאת לא תהיה השפעה על דגי מים מתוקים, כדאי לבחור דג לא יקר כגון דג בקלה או אפילו נסיכת הנילוס.
3. 100 גרם תרד טרי, יש לבחור את העלים הטריים ולא להשתמש בגבעולים.
4. 100 גרם אבקת ג'לטין טבעי (מייצרים אותו מדגים) – תפקידו של הג'לטין הוא לאגד את הקציצה כדי שבשעת האכלת הדגים באקווריום לא יתפזר לנו הבשר באקווריום ותיווצר עננת לכלוך לבנה. יש לדאוג לקנות ג'לטין נקי ולא בטעמים שונים כמו תפוז וכדומה כי הוא מכיל סוכרים העלולים להתפזר במים בשעת ההאכלה ולהוות מצע ריבוי לחיידקים.
5. כמות של 1 עד 8 גרם אבקת פיגמנט צבע אדום– הכמות שאנו בוחרים לתת תיקבע עד כמה מהר יקבל הדג צבע עז. כמות פיגמנטים רבה יותר שנכניס למזון תיתן צבע מהר יותר, אולם יש לזכור שחומר זה יקר ולכן לא כדאי להפריז בכמות כדי שהחומר יספיק לך גם לפעמים הבאות בהן נכין מזון. כאן המקום להעיר שבנוסף להיותו של פיגמנט הצבע כיעיל מאד בהבלטת צבע הדג הוא גם בריא מאד ביצירת ביצים איכותיות אצל נקבות הדגים (ייתכן שהקשר הוא בחיזור שהצבע כאן משפיע).
יש המשתמשים בהורמונים במקום בפיגמנטים על מנת להבליט את צבע הדג, אולם דבר זה פסול היות והורמונים מזיקים מאד לאברי הרבייה של הדג ובנוסף יכולים לגרום לדג להפסיק לגדול.
6. כמות של 1 עד 10 גרם (אני שם 10 גרם) אבקת (יש לכתוש את הכדורים) ויטמין C ויטמין זה יעיל מאד בחיזוק המערכת החיסונית של הדג, כמו קודם, הכמות תינתן לשיקולך בהתאם לתקציב.
7. 10 גרם של תערובת ויטמינים יש בשוק תחת מותגים שונים (רצוי שתקנה את אלה שאינם מכילים סוכר).
8. כמות של 1 עד 2 שיני שום גדולות (או 4 קטנות) כתושות – לשום יש אין ספור סגולות נפלאות, החומר הפעיל שבו בריא מאד לדגים וייתכן, שריח השום משפיע והטפיל מתקשה לזהות את רקמת הדג בגלל הריח, פשוט ויעיל כמו רק שהטבע יודע לעשות.
9. ניתן להוסיף גם ספירולינה.

אופן ההכנה:
1. מנקים את הדם הקרוש מהחלקים שבלב (משני החדרים והעליות) ומנקים גם את הגידים, המיתרים ורקמות השומן מסביב ללב.
2. חולטים את הבשר כ- 5 דקות (חליטה, פירושה השריית הבשר במים רותחים על מנת שיקבל צריבה קלה.
3. טוחנים את הבשר במטחנת בשר ויוצקים לקערה.
4. טוחנים את הדגים במטחנת הבשר ויוצקים לקערה.
5. טוחנים את התרד ומוסיפים לתוך אותה הקערה.
6. מערבבים את הבשר הדגים והתרד, יש לצקת מעט מים (ניתן להשתמש באותם המים ששמשו אותנו לצורך החליטה לתוך התערובת עד שמקבלים תערובת סמיכה (כמו דייסה).
אני נוהג להכניס למטחנה: לב, דג טרד ושום כתוש יחדיו כדי שהם יתערבבו כבר בתוך המטחנה.
7. להוסיף לכל התערובת את הפיגמנט האדום, הויטמין C שאר הויטמינים שיני השום ולערבב הכול יחד. שים לב שלאחר שהוספת לתערובת את אבקת הפיגמנט האדום, כל התערובת קיבלה גוון אדום חזק.
8. הוסף את הג'לטין במנות קטנות תוך כדי ערבוב.
9. זהו, עכשיו הקציצה מוכנה וכל מה שנותר הוא לארוז אותה בשקיות ולהכניס למקפיא. הכנס בזהירות (שלא תלכלך מסביב) לשקית ניילון כמות מתאימה של התערובת ושטח אותה בעזרת מערוך או סרגל עץ.
10. לטיפול מונע בטפילים יש לערבב עם התערובת פלג'יל במינון של 1 גרם תרופה לכל 1 ק"ג קציצה. ואילו להכנת תרופה אנטיביוטית יש לערבב עם התערובת עם אנטיביוטיקה במינון של 1 גרם לכל 100 גרם קציצה.
11. לחלק את הבשר לשקיות ולהכניס למקפיא, ישנן כמה שיטות לצורת אריזת הבשר בשקית, ישנם כאלו המעדיפים להכניסו כגוש קציצה ולהקפיאה, אח"כ לגרד כל פעם מנה מאותה הקציצה בעזרת מגדרת כך שמתקבלת מנת פתיתים המתפזרים באקווריום ומגיעים לכל הדגים. אחרים (ואני ביניהם) מעדיפים להכניס את הבשר לשקיות ולרדד אותו עד לקבלת שכבה דקה כך שניתן אח"כ להוציא את השקית מן המקפיא ולחתוך בקלות בעזרת סכין (או נוח יותר בעזרת "קרדום" מיוחד לבשר).
ציטוט:
פורסם במקור על ידי yoel46
ישנם הרבה ווריאציות לקציצות .אני הייתי מוסיף בננה גדולה רכה לק'ג תערובת +ביצה לא מבושלת.
(את הבננה 'גנבתי'מאחד המאמרים של מר' ווטלי).היום אני מזין בעיקר בטטרהביטס.

אני משתמש בתוספת זו כבר כמה שנים.
כאשר קראתי את המאמר של מר' ווטלי ,הוא אמר באחת מהרצאותיו ,שבין המרכיבים בקציצה שהוא מכין
יש גם בננה וגם שם לא הבינו שאכן כך הדבר.
בננה מכילה :ויטמינים,A כמה סוגיB ,, סידן,זרחן,ברזל,נתרן ,אשלגן,מגנזיום...אני יכול להמשיך עוד, עושה את מירקם העיסה עדין יותר ,לדעתי מקשר טוב יותר בין המרכיבים(איני משתמש כלל בג'לטין)ולחוששים מזיהום הבשר מזהם הרבה יותר.
נ.ב. בקשר ללב בקר,מעולם לא השתמשתי בו ..אני משתמש אך ורק בלב הודו (לבבות גדולים של הזכרים)הבשר עדין יותר (משהו הזכיר עצירות)קראתי בכמה מקומות שאולי לב בקר עלול לגרום לעצירות??
ציטוט:
פורסם במקור על ידי גיורא בר-חי
אני מכיר את המתכון שהוצג כאן.
בביקורי האחרון בסינגפור, ביקרתי כמה חוות דגים.
באחת מהן, קיבלתי את המתכון הכי פשוט:
10 ק"ג לב בקר (הוא משתמש בלב חזיר ואמר שאם יש בעיה עם זה, אז האפשרות השניה היא לב בקר). כמובן שצריך לנקות את השומן וכו'
5 ק"ג שרימפסים
3 כפות אבקת ספירולינה
מערבבים את הכל יחד ומכינים קציצות שטוחות (כמו תולעי דם). כשזה חצי קפוא, חותכים לקוביות שאותם נותנים לדגים כולל דגיגים קטנים
לגבי ההרתחה - הוא צחק ממני וטען שאני לוקח מהדגים את כל הכיף שבאוכל...
חוץ מזה הוא לא מוסיף שום דבר נוסף (כך הוא טען...) והדגים שלו נראים ענקיים ויפייפים.

אני יודע שיש הרבה סיפורים על סינגפור ותאילנד. אבל מה שרואים שם לא רואים בשום מקום וזה בלי לפגוע בכמה מגדלים לתפארת שקיימים בארץ.
בברכה
גיורא
אנא מכם, השאירו את העץ מקצועי כמה שאפשר והגיבו רק אם יש לכם משהו מקצועי להוסיף.
תודה, אפיק.

בכבוד רב,אפיק.
אפיק לא מחובר   הגב עם ציטוט
עדיין לא נקרא Wednesday 03/09/2008, 18:44   #2
אביעוז

הודו פעם אחת בהודעה אחת
סוג אקווריום: דיסקוסים
וותק בתחום: מעט זמן

--------------------------------------------------------------------------------
קציצה לדיסקוסים כמה שיותר קרוב לביוטופ של הדג .
היתי קונה מיקס שרימפס בטיב טעם חצי ק"ג שזה תערובת של צדפות . ביבי שרימפס. ודיונון. מובשל מוקפא
היתי טוחן פעמים את המיקס שרימפס מוסיף שיניי שום7 י"ח וחצי כף ספירולינה מערבב הכול ביחד .
לוקח שקית של העברת דגים מכניס חלק מהקציצה לשקית משטח. והיידי למקפא ימאי ימאי

לחלק מהקציצה ניתן להוסיף מטרוגיל . או מחזיק צבע
עדיין לא נקרא Wednesday 03/09/2008, 18:55   #3
שוני ז"ל
ממיסדיי אקווה וחבר של כבוד

הסמל האישי שלשוני ז"ל

הודו לך על 2 הודעות 2 פעמים

כל המתכונים מצוינים .אני הייתי נותן במקום לב בקר לב הודו .הרבה יותר קל לניקוי מגידים ושומן
שוני
עדיין לא נקרא Wednesday 03/09/2008, 20:10   #4
אורח

ברירת מחדל מתכון

750 לב בקר
250 כבד עוף
2 יחידות גזר
1 יחידה גמבה
6 שיני שום
2 כפות ספירולינה

לטחון הכל פעמיים ולערבב טוב טוב
לייצור כדור גדול או 2
ובהאכלה לגרד עם פומפיה
בתאבון
עדיין לא נקרא Wednesday 03/09/2008, 23:40   #5
yoel46

הסמל האישי שלyoel46

בקשר לגזר ....קראתי ,לא זוכר היכן ,אינו מתעכל טוב אצל דגים ..אם מי מהגולשים ,יכול לאמת/לשלול. אנא..
yoel46 לא מחובר   הגב עם ציטוט
עדיין לא נקרא Thursday 04/09/2008, 01:27   #6
aqualine
בית עסק

הסמל האישי שלaqualine

פפריקה מתוקה מוסיפה לחיזוק הצבע
אשמח לעמוד לרשותכם בשאלות וייעוץ בין השעות 9:00-19:00 לירן
לקישור לפורום שלנו באקווה הקליקו על הבאנר
בקרו באתר הבית שלנו : aqualine.co.il
aqualine לא מחובר   הגב עם ציטוט
עדיין לא נקרא Thursday 04/09/2008, 09:22   #7
roni

הודו לך על 2 הודעות 2 פעמים

בס"ד
מישהו יכול להסביר מה זה בדיוק אבקת ספירולינה
ואיפה ניתן ליקנות?
roni לא מחובר   הגב עם ציטוט
עדיין לא נקרא Thursday 04/09/2008, 16:20   #8
אביעוז

הודו פעם אחת בהודעה אחת
וותק בתחום: מעט זמן

[הספירולינה, שמכונה כך בשל צורת הספירלה של תאיה, עשירה מאוד בחלבון - פי 1.5 יותר מאשר בסויה, בברזל - פי 50 יותר מאשר מאשר בתרד, ובוויטמין B12 - פי 3 יותר מאשר בכבד, כלומר אכילת ספירולינה משולה לאכילת הרבה מאוד כבד אם כי בלי הסיכונים הכרוכים באכילת רעלים הנוטים להצטבר בכבד ובלי השומן שבו. תוסף מצוין ויעיל לצמחונים.

חלבון הספירולינה מכיל את תשעת חומצות האמינו ההכרחיות והוא זמין לעיכול בקלות, מבחינה זו ערכו התזונתי גבוה בערך פי שניים מערכו התזונתי של חלבון הסויה. הספירולינה גם עשירה ביסודות רבים נוספים כמו סידן (פי 10 יותר מאשר בחלב), נתרן, אשלגן, נחושת, מנגן, אבץ, חנקן, סלניום וויטמינים רבים כמו בטא-קרוטן, חומצה לינולנית, חומצה ארכידונית, כולינאסטראז, מניטול ופנולים.
בעצם, אתם מוזמנים לחשוב שגרם ספירולינה שווה ערך של רבע ק"ג כבד עוף
[/size[/color]
]
אביעוז לא מחובר   הגב עם ציטוט
עדיין לא נקרא Saturday 06/09/2008, 23:22   #9
ilan_ba

הסמל האישי שלilan_ba

אביעוז, מה עם קבב ערקי, הולך?
עדיין לא נקרא Sunday 07/09/2008, 05:52   #10
dan_h

פניתי ל Ocean Star International-O.S.I
sales.osi@gmail.com

והזמנתי אבקת ספירולינה ואבקת רוטיפרים סינטטית.מאד מומלץ.אלא שני מרכיבים שאני אישית ממליץ להכניס למזון הדיסקוסים בכלל ולמזון הדגיגים בפרט.

ראה בהקשר זה גם:
גידול דיסקוסים ללא הורים-2

ערך וכתב:דן הרשקוביץ

הערה:מבוסס על מאמרו של Clifford Young ,תורגם מאיטלקית.

כללי:מאמר מעניין .תמצאו בו מס' "טיפים " חדשים שקשורים למומים ועיוותים אותם יכול לגרום המגדל הלא מנוסה ע"י שימוש לא נכון בשיטה מתוך אי הכרת התהליך.
כמו כן תמצאו במאמר גם פורמולה ייחודית להכנת מזון לדגיגים כתחליף למוקוס ההורים!
להלן תמצית המאמר:

1)היום הראשון:

הזוג מטיל על הקונוס.כשעה אחרי ההטלה,כאשר רואים שהזוג מבצע תנועות איוורור ע"י סנפירי החזה,יש להעביר את הקונוס למיכל "דגירה" שנפחו כ-4 ל'.

המים במיכל זה הם 100% מי אוסמוזה הפוכה.ה-pH=6 .מוסיפים 2 טיפות אקריפלבין.מציבים אוות אוויר ליד הקונוס בצד הנגדי של ההטלה.את מיכל הדגירה מציפים בתוך אקווריום ההטלה או אקו' אחר עם אותה טמפ'.הטמפ' צריכה להיות בסביבות ה28 מע"ץ.

2)היום השני:

ביום השני ,אם הביצים לא היו פוריות ו/או לא הופרו והלבינו אז יש לזרוק הכל,לנקות קונוס ומיכל.

3)היום השלישי:

מחליפים 100% המים במיכל עם מים בדיוק באותה טמפ',
pH=7-8 ,קושיות 105-180 מיקרוסימנס(70-120 ppM ).רצוי לבצע החלפת מים זאת,כשעה לפני הבקיעה.

4) ימים 4 עד 6 :

במהלך ימים אלהניתן לעקוב אחר התפתחות הלרוות:לרוות מאד פעלטניות(רעדות במרץ)ובעיקר כאלה שמקובצות באשכולות זו אינדיקציה לדגיגים בריאים.לרוות איטיות,"כבדות",מבודדות ,לא מקובצות באשכולות ,זה סימן לדגיגים חלשים .

5)יום 7 :

זהו היום בו מתחילה "העבודה" !מוציאים את הקונוס מהמיכל,ממתינים עד שכל הדגיגים שוחים,מוציאים באמצעות פיפטה את כל הביצים הלבנות שלא הופרו.מורידים את מפלס המים ל-2.5 סמ'ומנגבים היטב את דפנות המיכל בצד הפנימי.
המזון הראשון מורכב מ:

משמאל לימין:
א)אבקת חלמון ביצה מפוסטרת(לאפייה)
ב)אבקתרוטיפרים מלאכותית
ג)אבקת ספירולינה
ד)מטא-מוצ'יל(סוג של לקסטיב)

תחילה מערבבים פחות מרבע כפית שטוחה של חלמון עם אותה כמות אבקת רוטיפרים אליהם מוסיפים טיפת מים.לאחר מכן מוסיפים מעט ספירולינה עד שמקבלית העיסה גוון ירקרק.לבסוף מוסיפים טיפת מטא-מוצ'יל וכשמערבבים אותו מקבלת העיסה מירקם של ג'ל דביק.
מורחים מזון זה על הדפנות הפנימיות של המיכל בצורת פס שרוחבו כ=2 סמ'.מעלים חזרה את מפלס המים.פס מזון זה ,אמור להספיק לדגיגים למשך 12 השעות הבאות.

6)האכלה שניה:

מחליפים את כל המים במיכל עם מים בדיוק באותה טמפ',pH וקושיות.מוסיפים ארטמיה שזה עתה בקעה(baby brine shrimps ),ממתינים כרבע שעה.אם הדגיגים אוכלים אז הבטן תיראה מלאה ותקבל צבע כתום.אם לא כל הדגיגים אוכלים ,יש לחזור לאבקה ליום נוסף!

הערה:יש לבצע החלפות מים שלוש פעמים ביום על מנת למנוע קצב גדילה איטי.

מס' טיפים:

שימוש בפיפטה או צינור להזזת/העברת הדגיגים יכול לגרום למומים ועיוותים בעיקר באיזור הראש והפה.כנ"ל השימוש בזרם מים להורדת הדגיגים מהקונוס.זרם אוויר חזק מדי לאיוורור הלרוות על הקונוס יגרום לעיוותים באיזור הראש,הזימים ויגרום ל"גב אוכף".

בהצלחה!

dan_h לא מחובר   הגב עם ציטוט
עדיין לא נקרא Sunday 07/09/2008, 13:03   #11
yoel46

הסמל האישי שלyoel46

שלום דן..
לא מסתדר לי התרגום של המיקרו סימנס ל PPM
קראתי באחד הספרים (כן פעם השתמשנו בספרים לקניית ידע )
ובו נאמר ... 40 מיקרו=10 PPM ??? האם נכון??
עדיין לא נקרא Sunday 07/09/2008, 13:41   #12
ORAN1234

הסמל האישי שלORAN1234

גם לי לא מסתדר כל כך
ORAN1234 לא מחובר   הגב עם ציטוט
עדיין לא נקרא Sunday 07/09/2008, 15:06   #13
dan_h

לפני התשובה:יואל,מה זה ספר?
ולענייננו,
המספרים מעט "מעוגלים":

הכלל הוא:1 מיקרוסימנס=0.640 (ppM TDS (parts per million of Total Disolved Solids
....לכן 180-105מיקרוסימנס =115-67.2 ppM TDS ולא 120-70 כפי שנרשם בהערכה גסה.
תודה על ההערה

נ.ב:המאמר הובא רק כדי להדגים את עניין הספירולינה
dan_h לא מחובר   הגב עם ציטוט
עדיין לא נקרא Sunday 07/09/2008, 23:23   #14
yoel46

הסמל האישי שלyoel46

עדיין לא נקרא Monday 08/09/2008, 11:00   #15
Gus

הסמל האישי שלGus

לגבי הגזר הוא לחיזוק הצבע ולי לפחות אין בעיות איתו, יש מתכונים שמצאתי ואני משתמש בהם, שכוללים תרד כחלק מהמרכיב הצמחי, במתכונים האלו מופיע להוסיף תבליות לשוכני קרקעית בעיסה, בהתחלה לא הבנתי למה עד שחיפשתי בהרכב וראיתי שהם מכילות ספירולינה, בנוסף מדברים על הוספת ויטמינים לדגים (אפילו יש כאלו שמדברים על מולטיויטמין לבני אדם!!)
Gus לא מחובר   הגב עם ציטוט
עדיין לא נקרא Monday 08/09/2008, 15:04   #16
yoel46

הסמל האישי שלyoel46

כאשר כתבתי על הגזר לא התכוונתי שהוא פוגע בדג.
קראתי שהדג אינו יכול לנצל את הבטא-קרוטן מתוכו ??,ושאלתי אם נכון הדבר.
בקשר לוויטמינים אכן משתמשים בכדורי צנטרום ,לשימוש אדם.טחון טוב במכתש ועלי.
צור אשכול חדש  תגובה

חזור   אקווה - האתר הישראלי לדגי נוי > מים מתוקים > ציקלידים
הגדרות אשכול