AQUA Logo

חזור   אקווה - האתר הישראלי לדגי נוי > מים מתוקים > אקווריום צמחייה

צור אשכול חדש  תגובה
הגדרות אשכול אפשרויות הצגת נושא
עדיין לא נקרא Saturday 09/02/2008, 00:17   #1
eyalco

הודו לך על 0 הודעות 0 פעמים
ברירת מחדל מחקר השוואתי - מצע אמאנו: כל מ

מצע אמאנו – כל מה שרצית לדעת

הקדמה

בתקופה האחרונה נתבקשתי לבצע סקירה של סוגי מצע קיימים לאקווריומי צמחיה ובתיכנון אכן היה מאמר ארוך ומקיף על מרבית סוגי המצע הידועים לנו בארץ.
בהמשך להבטחתי לגל, ומעט מוקדם מהמתוכנן, להלן סקירה קצרה על מצע אמאנו, תוך התמקדות בעיקר במצע השכיח יותר – האמאזוניה והשפעותיו על האקווריום שלנו. מלבד אזכור כזה או אחר, לא אכנס לניתוח של שאר סוגי מצעי אמאנו – זאת אשאיר למאמר המורחב.

בסוף, אפרט על מחקר מדהים שנערך בארה"ב (אוני' UC Davis) ובו בוצעה השוואה של 6 סוגי מצע באקווריומים, ביניהם כמובן גם האמאנו המדובר - מובטח לכם הפתעה !!!

אמאנו AQUA SOIL

לאמאנו יש סדרת מצעים, שלטענת החברה פותחו לאחר מערך מחקרים רציני שהתבצע בסביבות המחייה של הצמחים בטבע, ולמידה לעומק של הצרכים שלהם (ראה CASE STUDY מענין בסוף). בסדרה יש שלושה מצעים עיקריים .aqua soil amazonia, aqua soil africana, aqua soil malaia.
האמזוניה השחור מחקה סביבת מחיה אמזונית על קו המשווה - עם ph = 6.5 ומתאים במיוחד לצמחי גבעול כמו רוטלה ומיקרנטמום.

המלאיה, בצבע חום צהבהב, מחקה סביבת מחיה בג'ונגלים המלאזיים - עם 6.8 - 7 ph = ומתאים במיוחד לקריפטוקורינים וצמחי דשא.
האפריקנה החום מחקה סביבת מחיה של אגמי אפריקה, עם PH = 7.

את כל המצעים ניתן להשיג גם בגרסת ה-powder שלהם (אבקה) עם גודל גרגיר של 0.5 - 1 מ"מ, שלכאורה, מתאימה במיוחד לצמחי דשא שמעדיפים מצע בעל גרגירים קטנים יותר ושטח פנים גדול יותר, אולם בפועל אינני ממליץ על כך כלל – הלכלוך הסביבתי שמצע בגודל זה מייצר הוא בעייתי ביותר.

לסדרת aqua soil נוספו בשנים האחרונות מצעים נוספים בגווני חום ואפילו מצע חולי בצבע לבן שלג - מצעים כדוגמת aqua soil pantanal ו- - aqua soil zair סדרה מקבילה היא aqua ceramic הפחות נפוצה שמיוצרת בשיטה של חימר קלוי - אדמה טבעית מאזורי ביוטופ שונים.
סדרת aqua soil נחשבת כיום לסדרת המצעים הטובים והאיכותיים שקיימים בשוק (אגדה אורבנית? נדע בסוף המאמר) - התפוצה העיקרים היא באירופה ובמדינות אסיה ובשנים האחרונות גם בישראל.

המצע יקר מהותית ממרבית המצעים הקיימים כיום. העובדה כי נחשב הוא למצע הטוב ביותר מאפשרת לו את מחירו הגבוה.

מוצר משלים הוא ה - power sand - הדשן התת קרקעי ש- ADA מייצרת – גם במצע זה לא אדון יתר על המידה אולם בהחלט אומר כי לא שווה הוא את מחירו!!! (הסבר בהמשך).

אמאנו ו CO2
מרכיבי המצע של אמאנו, כידוע משפיעים על ערכי המים: הורדת PH והורדת KH. השפעה זו על מרכיבי המים מונעת מאיתנו לדעת מהי רמת ה- CO2 באקווריום (טבלת ה- CO2 המוכרת לנו מורכבת משני פרמטרים אלו בעיקר).

קיימות 4 אפשרויות לניטרול השפעת אמאנו ומדידה מדויקת של CO2:
1. החלפת מים בגודל של 90% מהאקווריום. המים החדשים יושפעו רק מ- 10% של המים שנשאר.חזרה על פעולה זו ביום המחרת.
המים כעת מנוטרלים מעיקר ההשפעה, כאשר זמן ההשפעה של המצע על המים החדשים נותן לנו מרווח של כמה ימים לערך, תקופה מספקת למדידת ערכי המים.
2. הוצאת מים מהאקווריום במבחנה והשארתם שם למשך 48 – 24 שעות. לאחר מכן נמדוד את ה- PH, וה- KH. נבצע פעולה זהה עם מי ברז ו/או מים אוסמוזה – כל סוג מים שאותו אנו מכניסים לאקווריום. מנוחה במבחנה למשך 48 – 24 שעות.
יש לבדוק גם כאן PH ו KH.
בידקו את ההבדל ביניהם: למעשה מצאנו את ההבדל בין רמת ה- CO2 האמיתות ובין ה- CO2 במי האקווריום.
כעת, יש להוסיף את ההבדל שמצאנו למדידה שלנו במי האקווריום.
דוגמא:
PH ברז = 7.5.
PH אקווריום = 7.
כעת, אם אנו מכוונים לחומציות PH = 6.5 ( נניח עם PH Controler), נכוון בפועל את הזרמת ה- CO2 ל PH=6. כך ניטרלנו את השפעת המצע.

הערה: יש להבין כי ההשפעה על המים משתנה על פני הזמן. באופן זה נדע כי בשעות הראשונות, מי האקווריום זהים למי הברז.

השפעות אמאנו על האקווריום:
מה אנו מקבלים מאמאנו בתמורה לרכישתו במאות שקלים?
1. השפעה על הורדת רמת ה- PH באקווריום ל- 6 לערך (ופחות עם השימוש ב-
CO2).
2. השפעה על ערכי המים – ריכוך קשיות המים לרמה שאינה מאפשרת שימוש
הצמחים ב- CaCO3.
3. שיבוש השימוש ב- PH CONTROL, אי מיצוי אופטימלי.
4. מצע מתכלה עם הזמן.
5. מצע המאבד את ערכיו / השפעתו לאורך זמן.
6. רמת NH4 גבוהה, מסוכנת לאקווריומי לואו טק (תוצאה אפשרית = אצות), לא
מומלצת למתחילים.
7. שיבוש אופטימליות הדישון (אמאנו ממליץ על דישון מאוחר יותר) – שיבוש בין
NH4 ל- NO3.
8. יצירת לכלוך עז מהתפרקות המצע עם הזמן – בעיה קשה בלואו טק.

אמאנו ואקווריומי לואו טק :
מה הקשר ביניהם? מי בכלל חיבר ביניהם?
מה יש באמאנו ומה נדרש בלואו טק?
פרמטרים חשובים בלואו טק :
1. PH = 7 לערך.
2. מים קשים יחסית (מקור תזונה לצמחים).
3. מצע עם חומרים אורגניים, בעל רמת PH של 6 לערך (סוד חדש).
4. אדמת עציצים / חמרה = מקור לבקטריות מפרקות CO2 לצרכי הצמחים (סוד
נוסף).
5. מצע שיחזיק מעמד זמן רב ככול האפשר.

אין להשתמש באמאנו באקווריומי לואו טק כלל ! אינו מתאים לסוג זה של אקווריומים ולו השפעות לוואי קשות המקשות על ניהול אקווריומי לואו טק תקינים.
לא מצליח להבין מי חיבר ביניהם, כיצד ואף מדוע, ואינני ממליץ על חיבור זה כלל וכלל !

המלצה שלי : עבודה עם אמאנו
אנו מבינים כעת (עוד בטרם קריאת עבודת המחקר עצמה) כי המצע של אמאנו מביא עימו לא מעט השפעות לוואי. נכון שרבים משתמשים, נכון שיהיו גם כאלו שיאמרו כי הם לא חוו השפעות אלו אולם סך הבדיקות אכן מעיד על ההשפעות המצויינות לעיל.

כיצד אני עובד עם מצע זה : אני בונה מצע רגיל : דשן תת קרקעי טוב, מעליו חצץ אינרטי. סך גובה המצע הכולל אינו עולה על 6-8 ס"מ.
מעל לחצץ האינרטי, אני מציב שכבה דקה ביותר, בגובה של גרגר אמאנו.
מדוע : יצירת השכבה הדקה מסייעת לנו ליהנות מיתרונות המצע ולהוריד למינימום את חסרונותיו.
הערה : יתרון נוסף המיוחס לאמאנו – היותו מצע טוב לצמחי דשא – יבדק במחקר השוואתי שנערך בימים אלו בארה"ב.

Case study: השוואת סוגי מצע, אוניברסיטת us davis

הקדמה:
עולם האקווריומים מוצף בספקולציות, השערות לא מבוססות ובמקרים לא מעטים אף אגדות עם. לא מעט מכך נקשר לסוגי המצע השונים של אמאנו, סדרת הדישון ועוד, כאשר אין אף מחקר מבוסס המתייחס לכך. אוניברסיטת Davis U.C, מחלקת עשבי מים, החליט לבצע מספר מחקרים בנושא השפעות מצעים שונים על הצמיחה הידועה לנו. לצורך המחקר הראשון, נבדקו מספר סוגי מצע מסחריים, בצירוף מספר סוגי אדמות גידול. בנוסף, נבחר צמח אחד, Myriophyllum Spicatum.

מטרת המחקר היא בחינת דרכי ההזנה לצמח : באמצעות המצע, דישון במים ושילוב שניהם יחד. הנסיון הקיים בעולם האקווריומים מלמד כי ניתן להשתמש בשתי השיטות יחד, מצב אופטימלי המתגבר על נקודות התורפה של כל שיטה כשלעמצה (אם כי אנו נתקלים לא מעט באלו הסבורים כי ניתן רק כך או רק כך). נסיון מעשי זה נלמד במחקר הנוכחי. חלק מהשערות המחקר שעמדו בבסיס המחקר בהחלט התבסס על הנסיון המעשי בתחום ותוצאות המחקר הסופית נמדדה מול השערות אלו וההשוואה היתה מעניינת ביותר, כפי שנראה בהמשך.

אופן הניסוי :
6 סוגי מצע, במיכל מים בגודל 100 ליטר לערך.
מים זורמים בכל העת, מה שמייתר את השימוש בפילטר.
כמו כן, שיטת המים הזורמים הבטיחה מים רעננים בכל עת, מה שמונע השפעות דליפה מהמצע על מי האקווריום.
דישון: 3 פעמים בשבוע NPK ביחס של 10:10:10.
הסבר: שיטת הניסוי מאפשר בחינה עצמאית של המצעים המדושנים בנפרד מול בדיקת תוצאות דישון מי האקווריום כשיטה, אך ללא השפעות לוואי מהמצע (בשונה מהחובב הרגיל המדשן במים ובודק השפעות ללא בחינת השפעות לוואי מהמצע). כידוע, דליפת נוטריינטים מהמצע ומהצמחים, גם ברמות נמוכות יחסית, יכולה להשפיע מהותית על תוצאות הניסוי בשל שינויי ריכוזים ויחסיות נוטריינטים.
זרימת המים הקבועה מנעה השפעה זו.
אספקת CO2: נשמרה ברמה קבועה לאורך כל הניסוי !
הצמח הנבחר: מיריופילים ספוקטים, נבחר בשל היות מהיר גדולה ובעל יכולת מהירה ביצירת שורשים, מצב המצביע על צריכת נוטריינטים טובה באמצעות המצע.
משך הגידול: 4 שבועות, בהן צמחו הצמחים לגובה פני המים ואף הורשו לעבור איתו ופרצו אל האוויר.
הסבר: מתן האפשרות לצמחים לגדל מעבר לפני המים צימצמה את מגבלת ה- CO2 בשלבי הגידול השונים, מצב המאפשר לצרוך יותר נוטריינטים מהמצע.
תאורה – תאורת שמש מסוננת לרמות של 200 מיקרו מול המשיל ל- 0.5 וואט לליטר.
גודל צמחים – 12 ס"מ. הצמח נשקל לאחר ניקוי שאריות ומים עודפים.

סוגי מצע: הגענו לחלק המעניין:
1. ADA – Aquasoic Amazonia.
2. מצע מאגם טאהו.
3. מצע Delta (Owl Harbor).
4. אדמת עציצים (מצע הנהוג באקווריומי לוטו טק).
5. Soil Master Select (מצע מסחרי שחור).
6. חול רגיל

בדיקת תוצאות הניסוי:לאחר 4 שבועות הוצאו הצמחים, נשטפו והופרדו לשורשים, גבעולים ועלים. אלה יובשו (חום 79 מעלות ל- 48 שעות) והחלה בדיקת המשקל היבש להשואה.

תוצאות הניסוי:
שימו לב היטב:
1. מצע דלתא ואמאנו (ADA) היו טובים יותר רק ממצע
החול

שוב, אני חוזר – מצע ADA, שעולה מאות שקלים בישראל, היה עדיף רק על
מצע החול הפשוט !!!
2.
2. הבדלים משמעותיים בין מצע אגם טאהו ומצע עציצים ובין מצע החול.
3. ל- Soil Master Select (SMS) היה את סך הגדילה הטוב ביותר, לאחריו מצע
העציצים ולאחריו מצע Dellta.
4. ל- ADA ולאגם טאהו היה את סך הגדילה הקטן ביותר (מלבד מצע החול).
קיראו שוב, היטב, את התוצאות. והשוו אותם לאגדות האורבניות שהופצו.

דיון על המחקר
סך גדילה : מצע החול סיפק גדילה מועטה. ההסבר לכך נעוץ בעיקר ברזרבות הנוטריינטים הקיימות בצמחים, שכן החול אינו כולל נוטריינטים לצמחים, אך גם במשך הבדיקה הקצר יחסית. כמו כן, פעולות הדישון הקבועות הוסיפו מעט לצמחים, מה שיצר סך גדילה מסוים אך בהחלט לא אופטימלי.
מצע ADA ודלתא היו זהים בתוצאותיהם יחסית: שניהם בנויים מחימר עשיר בחומרים אורגנים.
למצעי העציצים ו- SMS היה את שיעור הגדילה הגבוה ביותר – תוצאה מפתיעה.

יצירת שורשים : במצעי עציצים ומצע אגם טאהו נוצרו אזורים אנארוביים עשירים בגופרה ליד השורשים בתחילה, מצב אשר השתפר לקראת סוף הניסוי. מצב זה עשוי להפחית כמעה את הצמיחה, לאחר קפיצת צמיחה ראשונית גבוהה, זאת עד לשינוי התנאים הארוביים.
במקרה זה, אם נוצרים שורשים מהר יחסית, הרי שאלו יתמודדו היטב עם הסביבה האנארובית ולמעשה, הם יכתיבו למצע את התנאים הרצויים להם, במקום לקבל בהכתבה את תנאי המצע.
גם באקווריומים בעלי כמויות גדולות של חומרים אורגניים במצע יהנו משורשי צמחים (ראה המלצתו לקריפטוקרונים באקווריומי לואו – טק). אלו יקטינו את בעייתיות החומרים האורגנים במצע ויפחית למינימום את הסיכונים ביצירת אצות, עם עקירת הצמחים וכדומה.
מצעי אגם טאהו תפקדו באופן גרוע יחסית, במפתיע. המצע באגם הוא שילוב של חול ומצע עציצים.

הסבר אפשרי הוא העובדה שהמצע נלקח מאזורי ביצות שלהם יש כמות גדולה של חומרים אורגניים אך רמה נמוכה של נוטריינטים. מצב זה אינו טוב לשורשים: מצב של יותר מדי כבול ורמת נוטריינטים נמוכה.

ביצועי ה- SMS היו ראויים לציון. ל- SMS יש רמת CEC גבוהה, אך זה לא ההסבר היחיד שכן גם ל- ADA יש רמת CEC גבוהה. עם זאת, הגרגירים האוורירים והיכולת ללכוד את הנוטריינטים השונים מאמצעי הדישון יצרו מאגר נוטריינטים טוב אשר סיפק לצמחים את צרכיהם.

מבט בוחן על ביומסת השורשים הראה מספר ממצעים מעניינים. המצעים העשירים בנוטריינטים תיפקדו היטב, מלבד מצע העציצים. יתכן וזה היה תוצאה של תנאים אנארוביים שלא היו במצעי דלתא ו- ADA.
ההבדל בביומסת השורשים בין אגם טאהו. ומצע העציצים מהווה תעלומה לא ברורה.
יתכן והיה צורך למדוד רמת רידוקס במצעים לאורך זמן אך עדיין, ההבדל גדול.
יתכן והגרגירים הגדולים של המצע באגם טאהו סיפקו צמיחה ראשונית טובה בטרם החלו התנאים האנארוביים.
מצע החול – אין צורך לדון בו. התוצאות הגרועות נמשכו לאורך כל הניסוי.

ביומסת עלים : זו היתה שונה מהותית במצעי ה SMS ומצע העציצים מול כל השאר. יתכן וזו התוצאה של דישון המים ורמות רידוקס בשלבים הראשונים של המחקר. ללא מדידת תנאי הרידוקס, קשה להעריך נכונות הספולציה הזו.
במצע החול נוצרה ביומסת עלים גדולה – שוב אין טעם להתעמק, ההסבר ברור (הצמח נאלץ לקלוט את כל תוצריו רק מהעלים).

אז מה היה לנו כאן? בעברית :
נכנסתי לקריאת המחקר מתוך מחשבה שאמאנו צריך לקחת מקום ראשון – בהליכה (ולו רק בגלל מחירו הגבוה). מה יצא לנו? מקום אחד לפני חול פשוט???

מה אנו למדים מכך?
קחו אגדת עם, תטבלו אותה היטב בתחושות חובבים ו"חובבים", תעטפו בקצת ממבו ג'מבו פסאודו מדעי (ראו פרסומת באתר אמאנו – "מורכב על בסיס מדעי") וקיבלנו מנטרה דביקה שחוזרת ונשנית בפי כולם ומשפיעה על כולם – כן, גם עלי...

מה עוד למדנו?
רבות אני טוען על כך שעם כל הכבוד לתחושותינו ולמעשינו והצלחותינו באקווריום, בהיעדר מחקר מדעי מדויק (ראו דיונים אתי על מחקרים אקדמיים), אין ביכולתינו לדעת באמת איזו פעולה הועילה באמת באקווריום.
האקווריום עם אמאנו נותן תוצאות טובות? יופי לנו – אבל זה כנראה לא האמאנו....!!!
בפעם הבאה שתשמעו/תקראו "אצלי אמאנו עובד יופי" או אף בתגובה למחקר זה – קחו את זה בפרופורציה הראויה לו..

סיכום

בעבודה זו פתחתי הצצה לקריאת מחקרים (זו עבודה אוניברסיטאית בהיקפה, לא מחקר עפ"י מלוא ההגדרה). סה"כ, יש לקרוא גם את זה בעיניים בוחנות ולהבין את נקודות התורפה שלו. בסה"כ הראה המחקר כי מצעים עשירים בנוטריינטים פעלו כמצופה: הם סיפקו מקור נוטריינטים נוסף, מצב אשר הגדיל את יכולת הצמח לגדול בכלל חלקיו.
תוספת הדישון במצע סיפקה יתרון נוסף לצמחים, בייחוד במצע ה- SMS.

נקודה חשובה להבנה : בהיבט זה הראה המחקר יתרון ברור לדישון משולב : מצע + מי האקווריום (עוד נקודה לא ברורה בעולם האקווריומים).
אפשר להקים אקווריום צמחיה ללא דשן תת קרקעי אבל זה יהיה הרבה יותר קשה לצמחים ומשך התאקלמותם ימשך זמן רב יותר!!!

יש להבין טוב ולהפנים כי בכל זאת, מדובר בצמח אחד והתוצאות כאן נוגעות לו בלבד, גם אם קל לנו יותר להכליל זאת על כל 300 סוגי הצמחים הידועים לנו באקווריום.
הרבה שאלות מסקרנות נותרו פתוחות ונפתחו כיווני מחקר ותשובה נוספים.

מצע אמנו – הנושא מעורר חשיבה נוספת בכל הקשור לאופן יצירת אגדות עם והחשוב יותר, הדרך שבה אגדות אלו נחרתות בנו לעד.
מחד, מדובר אמנם בצמח אחד ומנגד, גם בזה לא סיפק אמאנו את הסחורה, קל וחומר את מחירו היקר !

בכל הקשור להצהרות חובבים שונים שמדובר "במצע הטוב בעולם", כעת לכולנו ברור כי מצע זה אינו הטוב ביותר בעולם, בכל הקשור לצמח זה ספציפית (ניתן בהחלט להעריך תוצאות זהות על מהירי גדילה אחרים, לכל הפחות). כמו כן, אנו למדים כאן יותר ויכולים כעת לשאול שאלות נוספות:
1. מי קבע כי מדובר במצע הטוב בעולם? השני בטובו?
2. האם זה נבדק מחקרית?
3. האם התרשמותו של חובב זה או אחר נכונה עובדתית?
4. האם אמאנו בדק את עצמו מול כלל 300 הצמחים ויותר ?
5. האם לא נמאס לנו ללכת שולל אחר אגדות העם המאונטרסות בחלקן?

בואו נשמור על קריאה ספקנית ולא ניגרר אחר אגדות העם השונות...

בהמשך, תוצאות של מבחנים נוספים (כולל מצעים נוספים, דשן נוזלי של אמאנו וכדומה).

אייל
eyalco לא מחובר   הגב עם ציטוט
עדיין לא נקרא Saturday 09/02/2008, 01:18   #2
stinki

הסמל האישי שלstinki

הודו פעם אחת בהודעה אחת

איזה מחקר מעמיק ורציני.

מצויין שאדם שהוא גוף בלתי תלוי ובלתי משוחד מבצע מחקר כזה לרווחת החובבים.

אני רוצה להעיר מנקודת המבט שלי , שבאקווריום שלי בזמנו היה רק אמאנו (והרבה) אומנם חוויתי שינויי פרמטרים קיצוניים שאולי עכשיו ניתן לי גם הסבר למה ,אבל צמחו לי באקווריום דברים מטריפים שאני זקפתי גם למצע.

בכל מקרה יישר כוח
עדיין לא נקרא Saturday 09/02/2008, 02:05   #3
asaf7

הסמל האישי שלasaf7

אייל, אני נהנה לקרוא כל מאמר או תגובה שלך בפורום זה או אחר. תענוג!
ושאלה, איפה אתה מוצא את כל המחקרים הללו? גם אני רוצה לקרוא אותם ולהבין אותם ככה לעומק
כל הכבוד
אסף
עדיין לא נקרא Saturday 09/02/2008, 02:33   #4
erezz

הסמל האישי שלerezz

ת ע נ ו ג

נ.ב
כן ירבו מאמרים מעין זה.
erezz לא מחובר   הגב עם ציטוט
עדיין לא נקרא Saturday 09/02/2008, 06:14   #5
Eden_B

הסמל האישי שלEden_B

הודו לך על 2 הודעות 5 פעמים

ציטוט:
פורסם במקור על ידי stinki
איזה מחקר מעמיק ורציני.

אני רוצה להעיר מנקודת המבט שלי , שבאקווריום שלי בזמנו היה רק אמאנו (והרבה) אומנם חוויתי שינויי פרמטרים קיצוניים שאולי עכשיו ניתן לי גם הסבר למה ,אבל צמחו לי באקווריום דברים מטריפים שאני זקפתי גם למצע.

בכל מקרה יישר כוח
מסכים מאוד!!

אייל, כל הכבוד!!
עדיין לא נקרא Saturday 09/02/2008, 10:41   #6
כרישון

eyalco
תודה על ההשקעה, מאמרים כאלה אני מחפש באתר והם עצם קיומו - מיקצועיים ותכליתיים.
ישר כח
עדיין לא נקרא Saturday 09/02/2008, 12:56   #7
רפול

eyalco, כל הכבוד על ההשקעה.
ובכל זאת , לא יכול להיות שאלפי חובבים בארץ ובעולם טועים. העובדות בשטח הם מה שקובעות.
צריך לבדוק טוב טוב מי עומד מאחורי המחקר. מי הזמין אותו ואיזה גוף מסחרי/ כלכלי, עומד מאחוריו .
מה הם האינטרסים והנפשות הפועלות.
המוטו שלי: ללמוד מכול מחקר ומאמר ,אך לדעת גם לאזן ולברור את הכתוב עם עובדות וניסיון מעשי.
רפול לא מחובר   הגב עם ציטוט
עדיין לא נקרא Saturday 09/02/2008, 13:49   #8
dingo

ברירת מחדל שאלה

אז לפי מה שהבנתי, אפשר לקנות קומפוסט לאדניות ממשתלה, לכסות עם קוורץ וזהו. ולא צריך שום מצע במאות שקלים. יופי של מחקר.
dingo לא מחובר   הגב עם ציטוט
עדיין לא נקרא Saturday 09/02/2008, 14:20   #9
l30

הסמל האישי שלl30

אחלה מאמר
עדיין לא נקרא Saturday 09/02/2008, 14:32   #10
matan_grin

הסמל האישי שלmatan_grin

ציטוט:
פורסם במקור על ידי stinki
איזה מחקר מעמיק ורציני.

לא בדיוק..

ציטוט:
פורסם במקור על ידי ישראל-CO2
סוף סוף דשן ללאו טק מיצור עצמי של CO2 (בעזרתו של אייל כהן)
במהלך השבועיים הקרובים יושק דשן חדש בית CO2 בע"מ
הדשן הינו פרי עמל של מס' חודשים ובשיתוף מלא של אייל כהן אשר עזר ועוזר בהשקת הדשן
הדשנים שלנו מיוצרים מחומרים איכותיים רמה טיהור גבוההAR וכמובן מראים תוצאות
כמו כן הדשנים יופקו במס' בקבוקים (גם קטנים) לאק לאוטק קטנים

אתם מוזמנים להתיעץ בנושא בכל עת
אשמח לעזור

אור ישראל
CO2 בע"מ
ציטוט:
פורסם במקור על ידי ישראל-CO2
לכל חובבי הלאוטק מצע של אייל החל מהיום במחירים סוף הדרך

כל החובבים חבל על הדלק וההתרוצצות אחר מוצרים לבניית דשן תת קרקעי איכותי

אתם מוזמנים

אור ישראל
תסיקו מסקנות.
matan_grin לא מחובר   הגב עם ציטוט
עדיין לא נקרא Saturday 09/02/2008, 17:44   #11
asaf7

הסמל האישי שלasaf7

ברירת מחדל Re: שאלה

ציטוט:
פורסם במקור על ידי dingo
אז לפי מה שהבנתי, אפשר לקנות קומפוסט לאדניות ממשתלה, לכסות עם קוורץ וזהו. ולא צריך שום מצע במאות שקלים. יופי של מחקר.
אפשר באמת לגדל אוסטרליס במצע של סתם כבול מהמשתלות ומעליו קוורץ?
עדיין לא נקרא Saturday 09/02/2008, 17:56   #12
DorSwisa

אמרת שזה יעשה רעש גדול, וצדקת.

בפוקס ובמזל נכנסתי כדי לראות אם המאמר התפסרם.

היום מתחיל אק' צמחיה (לאו-טק'). התלבטתי בין JBL, טטרה או אמאנו...

והנה ירדה לי אפשרות מזעזעת...

[אם תוכל להגיד לי איזה מצע יותר טוב, ג'י-בי-אל או טטרה מבחינה מחקרית אני אשמח (השתמשתי בטטרה כבול, וזה אחלה של מצע, אבל אולי JBL יותר טובים... אז... אם תוכל לשלוח לי פרטית, אני אשמח.)]

כל הכבוד על המאמר המצויין הזה, אני מקווה שהמוכרים ישתמשו בו לטובת המגדלים, דור.

ZooShop - דור.
DorSwisa לא מחובר   הגב עם ציטוט
עדיין לא נקרא Saturday 09/02/2008, 20:19   #13
eyalco

eyalco
ציטוט:
, כל הכבוד על ההשקעה.
ובכל זאת , לא יכול להיות שאלפי חובבים בארץ ובעולם טועים. העובדות בשטח הם מה שקובעות.
צריך לבדוק טוב טוב מי עומד מאחורי המחקר. מי הזמין אותו ואיזה גוף מסחרי/ כלכלי, עומד מאחוריו .
מה הם האינטרסים והנפשות הפועלות.
המוטו שלי: ללמוד מכול מחקר ומאמר ,אך לדעת גם לאזן ולברור את הכתוב עם עובדות וניסיון מעשי.
שמע, אמאנו נחשב למצע מעולה. זה משותף לכל העולם ובהחלט התיחסתי לזה. מנגד, במבחן הראשון שלו הוא כשל. כאן כל אחד מאיתנו יגיב איך שנראה לו. אני מתכוון להמתין למחקרים נופים בדרך אבל לא לשכוח שמדובר במכונת שיווק משומנת היטב, תעשיה כלל עולמית שמסייעת לעצמה בשיווק אגרסיבי.

לענין שהעלית, אני איתך. אני בוחן כל מחקר בדיוק בצורה שתיארת אותה. קודם כל מחפשים את המקור.
שים לב - את המחקר הזה ביצעו באוניברסיטה שטם באר מלמד בה (מרצה שם בחוג לבוטניקה). טום באר משתמש באמאנו ותמיד ממליץ עליו. אינני רואה כאן אינטרס כלכלי אבל גם אם נניח שהיה - בוא נאמר לצורך הענין האקדמי שבדבר כי מימן את המחקר גוף מתחרה (נניח אלוס לדוגמא). המחקר עצמו בנוי בצורה אובייקטיבית, תוך ניטרול כלל השפעות הלוואי שעשויות להשיע. אם אמאנו היה כזה מדהים כפי שמכרו לנו הוא היה נכשל בצורה כה קשה?
מוצר טוב אמור לעמוד גם בחקירה של מתחרים - לא כך היה כאן.

לעובדה שמליון חובבים לא טועים - קשה להתיחס לכך בשל העובדה שאין ביכולת החובביםלאתר בדיוק את מקור ההצלחה. אם תשים מצע עציצים או אמאנו - כנראה בשניהם יצמחו הצמחים היטב (רק בעציצים יותר טוב). האקווריום לא יכשל אבל אם תשתמש במצע עציצים, יהיה לך אקווריום מעולה בהוצאה כספית מעטה ביותר.

אני מנסה גם לא להיכנס לנושא של תגובה של החובב להוצאה כספית כה קשה - אם שילמנו כל כך הרבה הרי שהמצע חייב להיות מעולה (דיסוננס קוגנטיבי) - מצב שגורם לנו גם להמליץ לאחרים כדי להשתכנע סופית ששילמנו הרבה אך זה מעולה....

ציטוט:
כן אבל..
שימו לב, מדובר במחקר אחד על צמח אחד.
אז למען הזהירות בואו ונאמר שבכל הקשור לצמח זה (ואולי אפשר להרחיב למשפחה ולמהירי גדילה בכלל) זה עשוי להיות נכון.
עם זאת, שים לב מה כתבתי על מה שאני משתמש בו - אני שם שכבה דקיקה של אמאנו למעלה, שצמחי השטיח יתםסו מהר יותר. נכון להיום, זו עדיין האמת השוררת בתחום (נמתין למחקרים הבאים).

ציטוט:
לא בדיוק..

ישראל-CO2 כתב:
סוף סוף דשן ללאו טק מיצור עצמי של CO2 (בעזרתו של אייל כהן)
במהלך השבועיים הקרובים יושק דשן חדש בית CO2 בע"מ
הדשן הינו פרי עמל של מס' חודשים ובשיתוף מלא של אייל כהן אשר עזר ועוזר בהשקת הדשן
הדשנים שלנו מיוצרים מחומרים איכותיים רמה טיהור גבוההAR וכמובן מראים תוצאות
כמו כן הדשנים יופקו במס' בקבוקים (גם קטנים) לאק לאוטק קטנים

אתם מוזמנים להתיעץ בנושא בכל עת
אשמח לעזור
אור ישראל
CO2 בע"מ
מתן, כשהתחלתי לכתוב את המאמר הזה, היה לי ברור שאותקף ע"י סוחרים (ושלוחיהם, כמו במקרה שלך - גם אם כבר אינך מועסק שם יותר).
הציטוט הזה שלך אינו במקום - העובדה שאני מסייע לישראל מ- CO2 לייצר דשן נוזלי איכותי מפריעה במשהו למחקר שנערך לא על ידי? אגב, לידיעתך - הסיוע שלי הוא בחינם, תוך התניה ברורה שישראל ימכור זאת במחיר זול לחובבים ולי אין אגורה מכך....
זה לרעת החובבים או הסוחרים???

ציטוט:
ישראל-CO2 כתב:
לכל חובבי הלאוטק מצע של אייל החל מהיום במחירים סוף הדרך

כל החובבים חבל על הדלק וההתרוצצות אחר מוצרים לבניית דשן תת קרקעי איכותי

אתם מוזמנים
אור ישראל
או, זהו ציטוט יותר רלוונטי למקרה וטוב שהעלית אותו. לכך הנה התייחסותי :
1. בזמנו בניתי מצע DIY שיישם את כל הידע שי בתחום. אני חושב שהוא מצע מעולה ומאות מעידים על כך. המצע הזה הוריד מחירים בארץ (ראה מחיר של הבוס של ל- DIY שלו . )
2. המצע שלי מעולם לא התחרה באמאנו ומעולם לא יועד לכך - עובדה, אני שילבתי בין שניהם. בהיבט זה, בהערתך אין כלום.
3. המצע שלי - סיימתי עם ייצורו מזמן. לישראל נשארו מספר יחידות אחרונות ולכשיסתימו - לא יהיה עוד מצע אייל !!!
אני עם תגובות לסוחרים כאן סיימתי בזאת!!!!!

יש למחקר שהעליתי בעיות לא מעטות - בואו נתמקד בדיון בונה, כדי שנבין כולנו כיצד להמשיך הלאה עם התוצאות....

ציטוט:
אפשר באמת לגדל אוסטרליס במצע של סתם כבול מהמשתלות ומעליו קוורץ?
שמע, המחקר לא מדבר על אוסטרליס אז נשמור על אובייקטיביות אולם גידלתי אוסטרליס לא במצע אמאנו וזה גדל כמו זבל אז לתשובתך, מנסיוני, כן !
שימו לב, יש לי כאן הודעה מלפני זמן רב - כתבתי שם שצמחים גדלו הרבה לפני אמאנו באקווריומים ויגדלו גם הרבה אחריו. אל תקנו את זה - זה רק סוחרים שמוכרים לכם, איך טום באר מכנה את זה - SNAKE OIL....

ציטוט:
[אם תוכל להגיד לי איזה מצע יותר טוב, ג'י-בי-אל או טטרה מבחינה מחקרית אני אשמח (השתמשתי בטטרה כבול, וזה אחלה של מצע, אבל אולי JBL יותר טובים... אז... אם תוכל לשלוח לי פרטית, אני אשמח.)]
שים טטרה כבול 2 ס"מ, עליו חמרה, 2 ס"מ ועל כל זה, 4-5 ס"מ חצץ. זהו.

ציטוט:
כל הכבוד על המאמר המצויין הזה, אני מקווה שהמוכרים ישתמשו בו לטובת המגדלים, דור.
אני מקווה שהרוכשים ישתמשו בו כדי שהמוכרים לא יצליחו לשווק להם דברים שלא בטוח ששווים את מחירם...

חברה, יש כאן לא מעט בעיות למחקר. שאלו שאלות - אשמח לענות ככול שאוכל.
בהמשך, מחקרים על הדשן של אמנו ואחרים...

אייל
עדיין לא נקרא Saturday 09/02/2008, 20:40   #14
nadav77

אייל כל הכבוד!
תמיד אתה מעלה מאמרים מצויינים ומגיב בהרחבה לשאלות.

תמשיך ככה
nadav77 לא מחובר   הגב עם ציטוט
עדיין לא נקרא Sunday 10/02/2008, 00:17   #15
קובי_ק

הסמל האישי שלקובי_ק

אייל בתור אחד שמשתמש במצע שלך גם בהייטק וגם בלואוטק
אני שמח שאתה קיים
תמשיך כך גם אם אתה מרויח מזה ואתה לא צריך להצטדק בפני אף אחד
על ידע משלמים בכל מקום בעולם
לכל צרי העין אם על היידע שלו אתם לא משלמים ויש המון יידע
אז אם הוא משווק מוצר לשוק החובבים מוצר זול ואמין אז....
לא רק זה
אם למישהו תהיה בעיה עם מצע של אמנו - אדון אמנו הנכבד לא ישלח לו פרטית לעזרה
ואני יכול להמשיך ולכתוב ולכתוב ולכתוב
לא תמיד חייבים לכתוב ולא חייב כל פעם להעיר את המתים
אייל אתה אלוף ותמשיך כך
עדיין לא נקרא Sunday 10/02/2008, 00:19   #16
arielariel

מצויין , מעולה.

האם למישהו יש רעיון מה הדרך הטובה ביותר להדפיס עצים/מאמרים מהפורום
arielariel לא מחובר   הגב עם ציטוט
עדיין לא נקרא Sunday 10/02/2008, 02:27   #17
לניר

הודו פעם אחת בהודעה אחת

לאייל בהחלט מגיע כל הכבוד על המאמץ.

להלן מספק מחשבות שהיו לי:

1- מעניין איזה מים השתמשו בניסוי ?

2- כידוע פרמטרים המים שלנו שונים מאוד , ולכן יתכן כי התוצאות היו אחרות במים קשים שלנו
- אליו מצע אמאנו אמזוניה יותר מכוון.

3- מפתיע בחירת הצמח- הצמח גם יגדל בחרא אז אני לא כל כך מבין למה בחרו בו.

4- האם 14 ימי מעקב אכן נותנים פרמטר כללי.

5- קראתי לא מעט בחו"ל על ה soil master אני לא מצליח להבין מה זה/ מי זה?
לניר לא מחובר   הגב עם ציטוט
עדיין לא נקרא Sunday 10/02/2008, 18:18   #18
eyalco

חבר'ה, תודה על סך התגובות.

ציטוט:
1- מעניין איזה מים השתמשו בניסוי ?
מי באר נקיים.

ציטוט:
2- כידוע פרמטרים המים שלנו שונים מאוד , ולכן יתכן כי התוצאות היו אחרות במים קשים שלנו - אליו מצע אמאנו אמזוניה יותר מכוון.
אמאנו נמכר בעולם כולו לכלל סוגי האקווריומים, מים ושאר מרעין בישין.
האמן לי שאמאנו מכוון יותר לכיס מאשר לאיזשהוא סוג מים זה או אחר.
אין לאמאנו ייעוד כלשהוא - מתאים לכולם.
יש לו תכונה - הוא משפיע על ערכי המים.
לא זו הבעיה כאן במחקר...

ציטוט:
3- מפתיע בחירת הצמח- הצמח גם יגדל בחרא אז אני לא כל כך מבין למה בחרו בו.
שמע, נראה לי בחירה הכי טבעית - מצע סופר מהיר גדילה, כזה שאמאנו צריך להוביל בזחילה את השאר. ככה נכנסתי לקריאת המחקר הזה - תאר לך את גודל תדהמתי לקריאת התוצאה...

אגב, יש עוד כמה מבדקים בדרך עם אמאנו ואחרים - ייבדקו צמחים כמו לודוויגיה אינקלינטה קובה, מיריופילום מאטוגרוסנס, לימנופיליה ארומטיקה ועוד...
מהבחינה הזו, הולך להיות מאוד מענין ... !!!

ציטוט:
4- האם 14 ימי מעקב אכן נותנים פרמטר כללי.
מדובר על 4 שבועות לא 14 ימים.
זה גם יחסית, לא מושלם אבל זה עדיין יותר טוב מכלום.

ציטוט:
5- קראתי לא מעט בחו"ל על ה soil master אני לא מצליח להבין מה זה/ מי זה?

מצע טוב, משפיע מעט על ערכי המים (מוריד קשיות ו- PH) - לא כמו אמאנו, בנוי מחימר שרוף ולו רמת CEC גבוהה מאוד. לא מוכר בארץ אבל נחשב טוב ושכיח בחו"ל.

כך נראה מצע זה כאשר מונח על אקווריום :

אייל
עדיין לא נקרא Sunday 10/02/2008, 19:16   #19
אורח

אני מתפלא שעדיין סוחרים לא קמו לצעוק ....
סוף סוף מישהו מוריד אותם מהעץ ...
מקווה שהחובבים יבינו שלא תמיד לצרוך מותגים במיוחד כאשר אין פורופורציית מחירים .... הקורעים את כיס החובבים

מזמן טענתי זאת אבל ....היה קשה לשכנע ...
עדיין לא נקרא Monday 11/02/2008, 03:40   #20
צמח

הסמל האישי שלצמח

הודו פעם אחת בהודעה אחת

ובכל זאת
איזה מצע תבחר לשתול בו צמח דשא? או צמח עדין במיוחד?
צמח לא מחובר   הגב עם ציטוט
עדיין לא נקרא Monday 11/02/2008, 12:43   #21
freshreef_aquariums

הודו פעם אחת בהודעה אחת

מחקרים שמחקרים - מאז ששינינו את המצע באק' התצוגה שלנו ממצע תת קרקעי של אייל למצע POWER SAND של אמאנו ומעליו AQUASOIL של אמאנו - כל מי שעבר אצלנו ראה את התוצאה בעיניים ויש שםפ רק צמחים מיוחדים - כבר נמאס לנו לגזום!!!

אייל - כמה שקים של אמאנו אתה מחזיק באקווריום?
אנא ספר לנו כיצד השפיע המצע הנ"ל אצלך באק'? (אפשר לראות זאת בהודעות מאד ישנות שלך ממילא)
המצע שלך (שפיתחת בעזרתי בין השאר ) הוא לא יותר מאשר אדמת כבול, הומוס וקלקר ועוד כמה סופחים יחד עם עוד כמה נוטריאנטים
כמה בעיות היו לך באקווריום ולמי שהרכבת את המצע הנ"ל (טוביה וכו')

אתה צריך לדעת שאני פירקתי כבר כמה אקווריומים עם המצע הזה ששימש להייטק - שלא תבין לא נכון - הוא מצויין אבל לLOW TECH ולצמחים פשוטים במיוחד , עליהם עושים בדרך כלל את המחקרים שאתה מציג , צמחים כמו אלף עלה, אלודיאה, היגרופילות, מירופיליום פשוט (כמו בדוגמא) וכו' שיגדלו בכל מצע ממילא ואפילו יעדיפו תנאים של מים קשים כי משם הם באים ואמאנו הוא בדיוק ההיפך- הוא מוריד קשיות ו-PH ומשפיע רק לטובה על צמחים רגישים

רוצה לעשות מחקר רציני? קח שני אקווריומים זהים בתאורה, בכמות הפד"ח, בפרמטרי המים, בדישון הנוזלי ושהוקמו באותו יום - האחד עם מצע אמאנו או דומיו (ELOS , רדסי) והשני עם מצע פשוט - ותצלם את ההתפתחות - אני בטוח שלא יהיו הפתעות!!!! מניסיון!!!
freshreef_aquariums לא מחובר   הגב עם ציטוט
עדיין לא נקרא Saturday 16/02/2008, 00:59   #22
יעקבוחבוט

הסמל האישי שליעקבוחבוט

אכן מאמר מעלף ומאלף...התוצאות בהחלט מפתיעות...האם נעשה שימוש רק בדשן או שהשימוש היה לפי הספר: POWER SAND+הבקטריה +המצע
כמו שנאמר כאן, המחקר נעשה על צמח אחד...זה לא מספיק...אם היית לוקח צמחים עם דרישות שונות ומשווה אז התוצאות אולי היו הפוכות...יכול להיות שהיגרופיליה תצליח יותר במצע מסוים ויכול להיות שאריאוקולון יצליח במצע אחר...
אני הצלחתי בזמנו לגדל אוסטרליס עם המצע התת קרקעי שלך ומעליו קוורץ ושכבה של אלוס.
אבל התוצאות היו מוצלחות יותר עם האמאנו...לדעתי, המצע של אמאנו מוצלח ויגידו זאת חובבים רבים. החסרונות הן במחיר (כי המוצר פשוט מוצלח) ובעובדה שהוא מתפורר מהר יחסית.
לדעתי, כל אחד בא עם מטען כלשהו והעדפה עקב ניסיון אישי שלו עם מוצר זה או אחר...
להגיד שמוצר אחד טוב והשני לא זו שאלה של טעם...
יעקבוחבוט לא מחובר   הגב עם ציטוט
עדיין לא נקרא Sunday 17/02/2008, 13:19   #23
eyalco

יעקב, אני אנצל את התגובה שלך גם להסברים נוספים, שהבנתי מפרטיות של אנשים שןנים, שלא מובן דיו מאמר זה. תוך כדי תשובתי לך, אדגיש כמה נושאים חשובים...

ציטוט:
אכן מאמר מעלף ומאלף...התוצאות בהחלט מפתיעות...האם נעשה שימוש רק בדשן או שהשימוש היה לפי הספר: POWER SAND+הבקטריה +המצע
1. תודה. המאמר בעיני באמת חשוב ביותר!
2. המצע היה ה- AQUA SOIL AMAZONIA ולא ה- POWER SAND !!!

ציטוט:
כמו שנאמר כאן, המחקר נעשה על צמח אחד...זה לא מספיק...אם היית לוקח צמחים עם דרישות שונות ומשווה אז התוצאות אולי היו הפוכות...יכול להיות שהיגרופיליה תצליח יותר במצע מסוים ויכול להיות שאריאוקולון יצליח במצע אחר...
אתה צודק 100% !!!!!!
מחקר על צמח אחד בלבד וכך יש להתיחס אליו !!!!!

ציטוט:
אני הצלחתי בזמנו לגדל אוסטרליס עם המצע התת קרקעי שלך ומעליו קוורץ ושכבה של אלוס.
אבל התוצאות היו מוצלחות יותר עם האמאנו...לדעתי, המצע של אמאנו מוצלח ויגידו זאת חובבים רבים. החסרונות הן במחיר (כי המוצר פשוט מוצלח) ובעובדה שהוא מתפורר מהר יחסית.
כאן הנקודה הבעייתית יעקב, של כולנו.
אם רוצים לתקוף את המחקר, הרי שהעובדה שהוא בוצע על צמח אחד היא הנכונה וזו חולשתו.
אם תשווה מחקר שמראה שבכל פרמטר, אמאנו היה טוב רק יותר מחול פשוט (משקל יבש, גודל עלים, גודל גבעול ועוד) אל התרשמותך או של כל חובב אחר (גם סוחר) - אין מה לעשות, המחקר צודק יותר.
מדוע?
המחקר בודק פרמטרים אובייקטיביים שאנו, בהתרשמותנו הסובייקטיבית איננו יכולים לאושש או להפריך.
משקל יבש של צמח הוא מדד עולמי לסך גדילה. אקווריום יפה - לא !!!
אקווריום יפה יכול להיות עם אמאנו ובלי - זה לא מדד אובייקטיבי !!! מצטער....

ציטוט:
ויגידו זאת חובבים רבים
איזה חובבים יעקב?
אלו שאמרו ש- T5 עושה אצות?
או אלו שאמרו שהדשן של **** הרג להם קורידורסים?
או אלו שמתעקשים שברזל עושה אצות, על אף העובדה שגם אם יפשכו כמות גדולה, לא יהיו להם אצות?
זה בדיוק ממחיש מה שאמרתי - התרשמות סובייקטיבית אינה מדד אובייקטיבי !!!!!!

ציטוט:
לדעתי, כל אחד בא עם מטען כלשהו והעדפה עקב ניסיון אישי שלו עם מוצר זה או אחר...
100% !!!
יש כאן אחד שמעדיף מותגים - אין לי שום דיון עימו. הוא צודק !
יש כאן כאלו שהיללו בעבר נורות ייעודיות - זו הבדיחה הכי גדולה ועדיין רצה שנים. מה היום? אוסרם פחות טובה מסרה, ברבע מחיר ממנה? ברור לכולנו שלא כך הדבר.
ועדיין, מי שמעדיף סרה, אין לנו שיג ושיח כלל - זו זכותו !!!

ציטוט:
להגיד שמוצר אחד טוב והשני לא זו שאלה של טעם...
זהו, שלא !!!
כאן יש מדדים אובייקטיביים שיגידו אם זה טוב יותר או פחות ולא אם אתה או אני מעדיפים את זה כי זה מותג, או יפה בעיניים או נראה לנו שזה טוב... זה לא המדד...

קח דוגמא מותגי חשמל - בוש וסימנס מיוצרים בתורכיה !!!
באותו פס ייצור מיוצרים מותגים אחרים, לא מוכרים (OEM). אותה מכונה, אותו פס ייצור - בוש וסימנס עולים פי 3 !!!
למה?
מותג!
אותו פס ייצור, אותה בקרת איכות ועדיין פי 3 מחיר !!!
אובייקטיבית - אותו מוצר.
סובייקטיבית - אנו משלמים פי 3 בגלל השם.
זו בחירה אישית של כל אחד מאיתנו.

עכשיו מספר הבהרות שלא הובנו :
[1. את המחקר - לא אני ערכתי (תודה על הייחוס, אני עדיין לא שם ).
2. את המחקר ערכה אוניברסיטת UC DAVIS, בניצוחו של טום באר !!!
3. האוניברסיטה מתמחה בביעור עשבים שוטים וצמחים פולשניים - היא אינה מוכרת מוצרים!!!
4. המחקר הוא אובייקטיבי לחלוטין - ללא כל אינטרס !!!!
5. אני עדיין משתמש באמאנו - רשמתי במאמר בדיוק איך...
6. טום באר ממליץ עליו והמליץ מעולם. גם הוא ממתין לשאר המבחנים!!!

עכשיו, אפשר להשתמש בנאצות, אפשר לפתוח ג'ורה שהביוב של עזה יהיה נקי יותר - כל אלו לא ישנו את העובדה שאמאנו, בנסיון הראשון שלו נכשל !!!!!!!!!!!!!

אי אפשר לומר כרגע שאמאנו הוא מצע רע, שכן לא נבדקו כלל שאר 300 הצמחים ויותר בתחום (וכאן יעקב, אתה צודק) אך באותה המידה לא ניתן לומר עליו כי זה המצע הטוב בעולם - לא נבדקו שאר 300 הצמחים!!!!

בהמשך, יהיו מבחנים נוספים, גם על ה- POWER SAND, גם הדשן הנוזלי של אמאנו ואחרים (במחקר הזה ייבדקו כלל אגדות העם על המרכיבים הסודיים שלו) ועוד.
אינני יודע מה תהיה התוצאה.
אני מתחייב להביאה כאן כמו מחקר זה !!!!

אייל
עדיין לא נקרא Sunday 17/02/2008, 14:59   #24
shayf

הסמל האישי שלshayf

הודו לך על 3 הודעות 5 פעמים

הי אייל,
הייתי שמח לקבל ממך קישור ו/או את מקורות המידע שלך על המחקר, בכדי שאוכל לעקוב וללמוד.
בתודה מראש,
שי
shayf לא מחובר   הגב עם ציטוט
עדיין לא נקרא Sunday 17/02/2008, 22:41   #25
צחי

אייל שלום,

תודה עבור המידע שלך.

אמנו בכל הפרסומים שלו אומר במפורש שלבניית המצע שלו יש להשתמש בשני הרכיבים שלו העיקריים power-sand וכל מצעי הקישוט (שלו) מעל. הוא גם ממליץ על תוספות של "בקטריה100" ועוד כל מיני מינרלים למצע פעיל ואיכותי. לצערנו בישראל אנשים מחפשים קיצורי דרך והאקווריומים נראים בהתאם.

לפיכך לא נכונה בעיני ההשוואה בין המצעים כאשר משתמשים באמנו רק במרכיב אחד.

אני חושב שמי שיבנה אמנו לפי ההוראות יהנה מאקווריום מאוד יפה, עשיר ופורח (אני דוגמא לכך).

אני לא מסכים עם ההשוואה למכונות כביסה כי אתה משלם לסימנס או כל מותג אחר עבור בקרת האיכות ובניית המכונה לפי הנדסה שלהם. כולם יודעים שלנובו בנתה ל-IBM במשך שנים את הנידים המפורסמים ואף אחד לא ידע על כך (כמעט כולם) עד אשר לנובו עשו הסכם שהם יהיו בעלי המותג Thinkpad. האם זה גרע? גורע? לא עדין האיכות מצויינת וללנובו יש "קו שני" זול יותר.

לענייננו, אתה משלם לאמנו עבור הניסיונות שלו, הבדיקות שלו ויותר מהכל התמיכה שלו ומחוייבתו למוצר. קרי אם יש בעייה לדוגמא אצות הוא מחוייב לפתרון אם לא הוא הורס את עצמו ואצל היפנים המחוייבות הזו היא מעל הכל! (ראה טויוטה, סוני ואחרים). שים לב איזה תוספי דישון והעשרה יש לו וכן תוספים לפתרונות שונים כמו הבהרת מים, ועוד רבים אחרים.

בעבר התכתבתי עם החברה עשרות אימיילים ולא הייתה פעם אחת! שלא נעניתי בתשובה עניינית.

צר לי שאלוס ואחרים לא מגיעים לישראל עם שאר המוצרים שלהם.

בכל אופן אשמח בעזרתך להמשיך לעקוב אחרי פרסומי הבדיקות האלו ונראה מה יהיו התוצאות שלהם.

בברכה,
צחי
עדיין לא נקרא Monday 18/02/2008, 00:58   #26
DAV

וותק בתחום: אאאההה?

איל שלום

תודה על המידע.
דיון מעניין ביותר...

חזור   אקווה - האתר הישראלי לדגי נוי > מים מתוקים > אקווריום צמחייה
הגדרות אשכול
אפשרויות הצגת נושא