AQUA Logo

חזור   אקווה - האתר הישראלי לדגי נוי > מים מתוקים > דגים כללי, בריכות נוי וחסרי חוליות

צור אשכול חדש  תגובה
הגדרות אשכול אפשרויות הצגת נושא
עדיין לא נקרא Sunday 15/04/2018, 20:35   #1
מאיה הירש

הודו לך על 0 הודעות 0 פעמים
סוג אקווריום: 20 ליטר של אטמן
Question אקווריום ודגים מתים

שלום,
אני לא ממש חדשה בנושא הדגים כיוון שהיו לי לפני מס' שנים ולא מזמן החלטתי לחזור.. יש לי אקווריום של אטמן 20 ליטר אני חושבת, ולקחתי 3 גופים ואחרי חודש כולם מתו. שטפתי טוב את האווקריום כמובן בלי סבון וכו. לאחר מכן שמתי עוד דגים שגם מתו אחרי חודש בערך. לאחר מכן העברתי לשם את הדג קרב שהיה לי שנתיים והוא חי יפה. לפני כמה ימים אחרי חודשיים בלי דגים קניתי 3 זברות וגופי אחד. המוכרת אמרה לי לשים טרמוסטט ואנטי בקטריה חצי פקק כל יום ל5 ימים אך לאחר מס' שעות זברה אחת מתה, ויומיים אחכ מתו שאר הזברות ורק הגופי חי בנתיים. באמת לא מצליחה להבין למה הם מתים עדיין למרות שהפעם עשיתי בדיוק מה שאמרה המוכרת.. אשמח לעצות
מאיה הירש לא מחובר   הגב עם ציטוט
עדיין לא נקרא Sunday 15/04/2018, 20:58   #2
מעיין
ראש צוות תוכן ומערכת AquaDex

הסמל האישי שלמעיין

הודו לך על 489 הודעות 569 פעמים
ברירת מחדל תגובה להודעה: אקווריום ודגים מתים

ברוכה הבאה מאיה,
נשמח לשמוע את המידות של האקווריום והציוד הקיים בפירוט רחב יותר.

כמו כן, מלבד ההמתנה של היומיים, נראה שעל פניו לא הייתה הרצה מדורגת של התחלת מחזור החנקן (מה שנקרא סייקל).
השילוב של אכלוס מהיר ומאסיבי באקווריום כה קון הוא זה שעלול להוביל למוות במהירות כמו שאת מתארת.

——————————
ניתן להעלות תמונות מהמחשב באמצעות המדריך הזה או דרך הנייד בעזרת אפליקציית tapatalk הניתנת להורדה ל-אנדרואיד ול-iOS.

מעיין לא מחובר   הגב עם ציטוט
עדיין לא נקרא Sunday 15/04/2018, 21:01   #3
אלון ב

הודו לך על 221 הודעות 252 פעמים
סוג אקווריום: אקווריום צמחיה לואוטק
וותק בתחום: מעל 30 שנים

אנטי בקטריות...לא שמעתי על תכשיר כזה אם כבר תכשיר עם בקטריות שלדעתי השימוש בו מיותר,
השאלה איך איקלמת את הדגים?
גוף חימום אכן רצוי שיהיה באקווריום ושהטמפרטורה תהיה 26 מעלות,
איזה ציוד יש בנוסף לאקווריום רצוי לפרט,
ממליץ לך לקרוא את המאמר על הרצת אקווריום-סייקל:

https://www.aqua.org.il/forums/showthread.php?t=75077

הקמת אקווריום:

https://www.aqua.org.il/forums/showthread.php?t=104914
אלון ב לא מחובר   הגב עם ציטוט
עדיין לא נקרא Monday 16/04/2018, 11:20   #4
דג במים

סוג אקווריום: טרופי

ציטוט:
פורסם במקור על ידי מאיה הירש צפה בהודעה
שלום,
אני לא ממש חדשה בנושא הדגים כיוון שהיו לי לפני מס' שנים ולא מזמן החלטתי לחזור.. יש לי אקווריום של אטמן 20 ליטר אני חושבת, ולקחתי 3 גופים ואחרי חודש כולם מתו. שטפתי טוב את האווקריום כמובן בלי סבון וכו. לאחר מכן שמתי עוד דגים שגם מתו אחרי חודש בערך. לאחר מכן העברתי לשם את הדג קרב שהיה לי שנתיים והוא חי יפה. לפני כמה ימים אחרי חודשיים בלי דגים קניתי 3 זברות וגופי אחד. המוכרת אמרה לי לשים טרמוסטט ואנטי בקטריה חצי פקק כל יום ל5 ימים אך לאחר מס' שעות זברה אחת מתה, ויומיים אחכ מתו שאר הזברות ורק הגופי חי בנתיים. באמת לא מצליחה להבין למה הם מתים עדיין למרות שהפעם עשיתי בדיוק מה שאמרה המוכרת.. אשמח לעצות
היי מאיה. אשמח אם תפרטי איזה פילטור יש לך ואם את מאוורת את המים? וכל כמה זמן את מחליפה מים ואיזה כמות? האם את משתמשת באנטי כלור ובאיזה דרך? כוונה לפני הוספת המים או אחרי. דגי קרב הם עמידים ולרוב וגם לא יסתדרו תמיד עם גופים במיוחד הזכרים.

Sent from my ONE A2003 using Tapatalk
דג במים לא מחובר   הגב עם ציטוט
עדיין לא נקרא Sunday 22/04/2018, 15:38   #5
מאיה הירש

גם אני לא שמעתי על זה האמת, אבל זה מה שהמוכרת המליצה כנראה אחרי שאמרתי לה שהיו הרבה דגים שמתו.. יש באקווריום פילטר מובנה שבא עם האקווריום (של אטמן) מלבני כזה לבן וחמצן של AQUA SERNE (זה מה שכתוב על המשאבה). העניין הוא שלא הספקתי להחליף מים כיוון שכל הדגים מתו כעבור יומיים.. כשהכנסתי אותם לאקווריום הכנסתי עם השקית בהתחלה לכמה דקות ואחכ' העברתי אותם לאקווריום. כל הציוד לא היה מופעל בערך חודשיים ואמרתי את זה למוכרת והיא לא התייחסה לזה יותר מדי רק כשאמרתי לה שרציתי ניאונים היא אמרה שהם מאוד רגישים ואם האקווריום לא היה פעיל כמה חודשים כדאי לקחת קודם גופי ולחכות שבוע ולראות אם הוא לא מת ורק אז לקחת את הניאונים..

**מציינת שדג הקרב לא היה עם הגופים, העברתי אותו רק אחרי שהם מתו, אך לאחר כמה חודשים גם הוא מת ועכשיו אין כלום, והשאלה מה כדאי לעשות כדי שפעם הבאה שאכניס דגים הם לא ימותו.. תודה לכולם.
עדיין לא נקרא Sunday 22/04/2018, 16:16   #6
Barakco

הודו לך על 6 הודעות 6 פעמים
סוג אקווריום: היי-טק
וותק בתחום: 7 שנים

עשית סייקל למיכל שלך? נראה שאין לך בקטריות טובות מספיק בפילטר. מה שמדאיג הוא שהמוכרת לא ממש יודעת מה צריך כי היא אמרה לך אנטי בקטריות ואין דבר כזה בכלל. להפך זה נוגד את כל מה שאנחנו רוצים פה וזה בקטריות בפילטר לפירוק אמוניה שלמעשה מרעילה את הדגים ולא רואים אותה כי היא במים.

א' חובה לעשות סייקל נורמלי, זאת אומרת להריץ אקווריום ללא דגים.

ב' חובה לשים פילטר פנימי נניח שעובד טוב על בטוח! תבדקי את הפילטר שלך חייב להיות עם ספוגים והכל.

ג' את צריכה לקנות בקבוק לבקטריה טובה. חברה טובה נניח של JBL או של בריטוואל. ולשים במים ללא דגים. לתת לבקטריה הטובה לגדול בפילטר וזה לוקח כמה שבועות לפחות.

ד' לקנות אנטי כלור( לא אנטי בקטריה אין דבר כזה). מכיוון ואת משתמשת במי ברז ויש בהם כלור, את הורגת בקטריה טובה ואולי בגלל זה יש לך רמת אמוניה גבוהה ומתים לך דגים בקלות.

לגבי איקלום, נשמע שעשית מהר מדי. יש צורך לשים את השקית כרבע שעה ואז להכניס בין 5 ל 6 כוסות מים להשוואת טמפרטורה, בין כוס לכוס יש לחכות כ 5 דקות לפחות אפילו עשר. רק אחרי זה להעביר את הדגים ועדיף ברשת ולא עם המים של החנות כדי לא להכניס מים חשודים ממיכל אחר.

מציע לך להחליף חנות למוכר יותר מנוסה, כי זה נשמע חובבני מה שהיא אמרה לך שם.
עדיין לא נקרא Sunday 22/04/2018, 16:42   #7
תמיר מ.
אחראי תחום ציקלידים וציוד

הסמל האישי שלתמיר מ.

הודו לך על 238 הודעות 286 פעמים
סוג אקווריום: מים מתוקים - פיקוקים והאפים 930 ליטר
וותק בתחום: לא מספיק

ציטוט:
פורסם במקור על ידי Barakco צפה בהודעה
עשית סייקל למיכל שלך? נראה שאין לך בקטריות טובות מספיק בפילטר. מה שמדאיג הוא שהמוכרת לא ממש יודעת מה צריך כי היא אמרה לך אנטי בקטריות ואין דבר כזה בכלל. להפך זה נוגד את כל מה שאנחנו רוצים פה וזה בקטריות בפילטר לפירוק אמוניה שלמעשה מרעילה את הדגים ולא רואים אותה כי היא במים.

ב' חובה לשים פילטר פנימי נניח שעובד טוב על בטוח! תבדקי את הפילטר שלך חייב להיות עם ספוגים והכל.

ג' את צריכה לקנות בקבוק לבקטריה טובה. חברה טובה נניח של JBL או של בריטוואל. ולשים במים ללא דגים. לתת לבקטריה הטובה לגדול בפילטר וזה לוקח כמה שבועות לפחות.

ד' לקנות אנטי כלור( לא אנטי בקטריה אין דבר כזה). מכיוון ואת משתמשת במי ברז ויש בהם כלור, את הורגת בקטריה טובה ואולי בגלל זה יש לך רמת אמוניה גבוהה ומתים לך דגים בקלות.

לגבי איקלום, נשמע שעשית מהר מדי. יש צורך לשים את השקית כרבע שעה ואז להכניס בין 5 ל 6 כוסות מים להשוואת טמפרטורה, בין כוס לכוס יש לחכות כ 5 דקות לפחות אפילו עשר. רק אחרי זה להעביר את הדגים ועדיף ברשת ולא עם המים של החנות כדי לא להכניס מים חשודים ממיכל אחר.

ברק,

הכיוון בפתרון הבעיה שלך נכון, הישום או ההמלצות לדרכי פעולה קצת פחות...

זה נכון שצריך לעשות סייקל וזו כנראה היית הבעיה, אבל הדרך שאתה ממליץ לבצע סייקל לא נכונה ולא מדוייקת...
א. סייקל עושים עם דגים, אם מחליטים על סייקל ללא דגים אז עושים אותו עם אוכל ואם לא עם דגים או אוכל אז עושים אותו עם אמוניה ישירות למיכל ע"מ שיהיה מה שיגרום לבניית אוכלוסיית בקטריות

ב. פילטר טוב יכול להיות גם פילטר ספוג שעובד על אבן אוויר, מה שחשוב זה שיהיה מספיק מקום למושבות הבקטריה להתפתח עליו

ג. ממש לא צריך נוזל בקטריות ע"מ לגרום למושבות להתפתח, יותר מזה הוספה של בקטריה למים ללא מקור אמוניה (מזון לאותן בקטריות) יגרום לכך שכל יום אתה תתסף בקטריות שימותו כי לא יהיה מה שיזין אותם - אם כבר משתמשים בנוזל בקטריות זה חייב להיות במקביל להכנסת דגים ע"מ שייצרו אמוניה שיזינו את הבקטריות

בהצלחה,

תמיר
תמיר מ. לא מחובר   הגב עם ציטוט
עדיין לא נקרא Sunday 22/04/2018, 16:44   #8
horen

הודו לך על 83 הודעות 96 פעמים
סוג אקווריום: צמחיה 450 לט לואו טק, שרימפסיה 35 ליטר, פלודריום
וותק בתחום: מילדות

ציטוט:

ד' לקנות אנטי כלור( לא אנטי בקטריה אין דבר כזה). מכיוון ואת משתמשת במי ברז ויש בהם כלור, את הורגת בקטריה טובה ואולי בגלל זה יש לך רמת אמוניה גבוהה ומתים לך דגים בקל

לגבי סעיף ג'- ללא דגים הבקטריות לא יגדלו בפילטר. יש לשים מעט דגים כמפורט בלינק שרשם אלון ב. ניתן לבצע את הסייקל גם ללא תוסף בקטריות.
horen לא מחובר   הגב עם ציטוט
עדיין לא נקרא Sunday 22/04/2018, 17:26   #9
מאיה הירש

אני לא מגדלת דגים מקצועית, אך גם לי נראה שהיא לא הכי מבינה אחרי שפעלתי לפי הוראותיה ולא היה שינוי ואפילו היה גרוע יותר. יש לי פילטר עם ספוג והוא קצת מלוכלך וניקיתי אותו, אך אולי כדאי לקנות חדש.. (הוא בשימוש כשנה).
תודה על העצות, אפעל לפיהן ומקווה שהפעם זה יעזור.
בקשר להפעלת האקווריום- האם להפעיל את הפילטר והטרמוסטט ושאר הדברים ללא דגים ולשים את הבקטריה? מה שהמוכרת נתנה לי כתוב עליו "stability" וכתוב שזה מפרק אמוניה, הפרשות אורגניות, ניטריט וניטראט. האם זו הכוונה? אם כן, כל כמה זמן לשים את הבקטריה? כי המוכרת אמרה לי לשים פקק אחד לכל האק' ולאחר מכן לשים חצי פקק חמישה ימים. המשאבת אוויר של AQUA SERNE (זה מה שרשום עליה) והיא 50 וואט ויש אופציה לשים על גבוה או נמוך. המוכר אמר לי לשים על הגבוה אך זה נראה לי קצת חזק מידי לאקווריום די קטן..
ובקשר לאנטי כלור- כיצד להשתמש בו? האק' שלי 20 ליטר. איזו כמות לשים וכל כמה זמן?
תודה.

נערך לאחרונה על ידי מאיה הירש, Sunday 22/04/2018 בשעה 17:35.
עדיין לא נקרא Sunday 22/04/2018, 17:27   #10
מאיה הירש

איך ניתן לצרף תמונה?

נערך לאחרונה על ידי מאיה הירש, Sunday 22/04/2018 בשעה 18:13.
עדיין לא נקרא Sunday 22/04/2018, 18:21   #11
אלון ב

ציטוט:
אני לא מגדלת דגים מקצועית, אך גם לי נראה שהיא לא הכי מבינה אחרי שפעלתי לפי הוראותיה ולא היה שינוי ואפילו היה גרוע יותר. יש לי פילטר עם ספוג והוא קצת מלוכלך וניקיתי אותו, אך אולי כדאי לקנות חדש.. (הוא בשימוש כשנה).
תודה על העצות, אפעל לפיהן ומקווה שהפעם זה יעזור.
בקשר להפעלת האקווריום- האם להפעיל את הפילטר והטרמוסטט ושאר הדברים ללא דגים ולשים את הבקטריה? מה שהמוכרת נתנה לי כתוב עליו "stability" וכתוב שזה מפרק אמוניה, הפרשות אורגניות, ניטריט וניטראט. האם זו הכוונה? אם כן, כל כמה זמן לשים את הבקטריה? כי המוכרת אמרה לי לשים פקק אחד לכל האק' ולאחר מכן לשים חצי פקק חמישה ימים. המשאבת אוויר של AQUA SERNE (זה מה שרשום עליה) והיא 50 וואט ויש אופציה לשים על גבוה או נמוך. המוכר אמר לי לשים על הגבוה אך זה נראה לי קצת חזק מידי לאקווריום די קטן..
ובקשר לאנטי כלור- כיצד להשתמש בו? האק' שלי 20 ליטר. איזו כמות לשים וכל כמה זמן?
תודה.
ראשית רצוי לצרף 4-6 דגים כמו מולי או גופים כסטרטרים להרצת האקווריום,
אין כל צורך להשתמש בתכשיר stability שקיבלת,
לפני הכנסת הדגים תוסיפי אנטי כלור על פי הכתוב על הבקבוק בהתאם לנפח המים באקווריום,
השימוש באנטי כלור הוא רק כאשר מחליפים מים באקווריום בלבד,
הפעילי את גוף החימום שיגיע לטמפרטורה של 26 מעלות,
הפעילי את משאבת האויר ואת הפילטר,
את הדגים יש להכניס לאקווריום לאחר השוואת טמפרטורה כשהם בשקית כשהיא צפה על פני המים,
לאחר 10 דקות פתחי את השקית והוסיפי כוס מים מהאקווריום ולחזור על הפעולה שוב לאחר 10 דקות נוספות לאחר 10 דקות הוציאי את הדגים מהשקית בעזרת רשת ותעבירי אותם לאקווריום.
יש להאכיל את הדגים פעמיים ביום בכמות מעטה שהדגים יסיימו את האוכל תוך 2-3 דקות.
כך הסייקל מתחיל עם הדגים,
קראי על הרצת אקווריום בקישור על התהליך - https://www.aqua.org.il/forums/showthread.php?t=75077

אגב חסר בתמונה מד חום לאקווריום אחרת לא תוכלי לדעת מה טמפרטורת המים ויש לזה חשיבות.
עדיין לא נקרא Sunday 22/04/2018, 18:25   #12
אלון ב

כרגע שמתי לב לחצץ - מצע בצבע שחור,
בדקי את המצע בעזרת מגנט ואם גרגרי המצע נמשכים למגנט יש להחליפו כי המצע רעיל לדגים,
מצורף קישור למאמר המסביר את עניין המצע:

https://www.aqua.org.il/forums/showth...2+%F8%F2%E9%EC
עדיין לא נקרא Sunday 22/04/2018, 20:47   #13
Barakco

הודו לך על 6 הודעות 6 פעמים
סוג אקווריום: היי-טק
וותק בתחום: 7 שנים

נכון, לא ציינתי את נושא הטסטרים. את זה שכחתי לציין.. אם כי עדיין כדי לחכות מספר ימים עד שמים שהיו ללא כלור וכו' ורק אז להכניס, כמובן דגים חזקים.
עדיין לא נקרא Sunday 22/04/2018, 20:57   #14
אלון ב

ציטוט:
נכון, לא ציינתי את נושא הטסטרים. את זה שכחתי לציין.. אם כי עדיין כדי לחכות מספר ימים עד שמים שהיו ללא כלור וכו' ורק אז להכניס, כמובן דגים חזקים.
מדוע לחכות מס' ימים?
ברגע בו מתספים למים אנטי כלור הכלור מנוטרל מיידית ללא צורך להמתין,
יש תכשירי אנטי כלור דוגמת הפריי של סיכם המנטרלים בנוסף לכלור כלוראמין ועוד כך שהיתרון בשימוש שלו בהחלט מועיל.
עדיין לא נקרא Sunday 22/04/2018, 21:10   #15
מעיין

הסמל האישי שלמעיין

ציטוט:
ההמתנה ממילוי המים ועד תחילת הסייקל נועדה לבדיקת ציוד והשוואת טמפרטורה. בדרכ יממה תספיק בשביל לודא הכל.

עדיין לא נקרא Monday 23/04/2018, 12:56   #16
Y.R.T

הסמל האישי שלY.R.T

הודו לך על 482 הודעות 659 פעמים
סוג אקווריום: 300 ליטרים

היי מאיה.

יתכן והפתרון לתמותה נמצא במצע עצמו.
אנא תבדקי שהמצע הנ''ל לא מתמגנט!!!

דבר נוסף, הטרמוסטט לא אמור לגעת במצע, זה עלול לשרוף אותו.

לשאלתך, אין צורך להחליף אקווריום בגלל תמותה קודמת.

באקווריום שלך אפשר לגדל כשישה ניאונים\גופים או דג קטן אחר, אבל מוטב להכניס אותם ב2 פעימות ולא את כולם יחד.
Y.R.T לא מחובר   הגב עם ציטוט
עדיין לא נקרא Monday 23/04/2018, 14:40   #17
elbr

הסמל האישי שלelbr

הודו לך על 15 הודעות 24 פעמים
סוג אקווריום: 400L, טרופיים, צמחיה
וותק בתחום: 15 שנה

[quote=elbr;825162138]
ציטוט:
יש לי פילטר עם ספוג והוא קצת מלוכלך וניקיתי אותו, אך אולי כדאי לקנות חדש.. (הוא בשימוש כשנה).
לתשומת לבך: לאחר השלמת הסייקל לא מנקים את הפילטר בכלל, אלא פעם בחצי שנה או אפילו יותר מכך, וגם הניקוי נעשה בצורה מאוד זהירה על מנת לא לפגוע בבקטריות שגדלו עליו.

בגדול, צריך להקפיד על מס' כללי יסוד:

1. לא להשאיר את הספוג מחוץ למים מעבר למינימום הנדרש.
2. את הספוג שוטפים רק במים שנלקחו לצורך כך מתוך האקווריום.
3. כמובן ללא מגע של מים מבחוץ וללא טיפת סבון.
4. לא יותר מאשר פעם בחצי שנה.
elbr לא מחובר   הגב עם ציטוט
עדיין לא נקרא Monday 23/04/2018, 15:09   #18
אסף_
אחראי תחום שרימפסים, חסרי חוליות וצמחיה

הסמל האישי שלאסף_

הודו לך על 734 הודעות 938 פעמים
סוג אקווריום: צמחיה + שרימפסיה

מעבר ללוחות הזמנים - עקרון יותר חשוב בתחזוקת הפילטר הוא נושא הדירוג.

רצוי להפריד את המדיות לקבוצות, אידאלית - 2 קבוצות לסינון מכאני (נאמר שני ספוגים ושני "גושי" פרלון) ו-2 קבוצות לסינון ביולוגי (נאמר שתי שקיות עם מדיה איכותית);
כך שנוכל לנקות לסירוגין כל פעם קבוצה אחת בלבד וכנ"ל גם כאשר נצטרך להחליף מדיה, אם נעשה הפסקות של שבועיים-חודש בין כל טיפול נשאיר לפחות 60%-70% מהמדיות פעילות בפילטר ללא זעזוע קיצוני של המערכת.

בפילטר חדש במיכל חדש מומלץ לא לנקות בחודשים הראשונים אלא אם יש צורך אמיתי (ולא בגלל שזה מופיע ביומן).

תוכן איכותי להעשרת הידע ולפנאי - מגזין אקווה | AquaDex | מדריך קצר - שיתוף תמונות בפורום
אסף_ לא מחובר   הגב עם ציטוט
אסף_, הודו לך על ההודעה:
עדיין לא נקרא Friday 04/05/2018, 13:08   #19
מאיה הירש

בדקתי עם מגנט והחצץ אכן מתמגנט. הוצאתי אותו בנתיים אבל איך אדע כשאני קונה חדש שזה לא גם משהו עם מתכות? בחנות הרי זה שקית סגורה ואני לא מאמינה שיפתחו לי אותה
עדיין לא נקרא Friday 04/05/2018, 13:11   #20
מעיין

הסמל האישי שלמעיין

ניתן לרכוש מצע קוורץ שאינו שחור וכאן הסבירות לסכנה היא כמעט אפסית.
ניתן גם לבקש מהמוכר לבדוק את המצע כתנאי לקנייה, כמובן שאין חובה להיענות לבקשה אבל שווה ניסיון.

עדיין לא נקרא Monday 25/06/2018, 21:49   #21
מאיה הירש

החלפתי את החצץ לקוורץ לבן, הכנסתי שני ניאונים בתור התחלה לבדוק שהכל בסדר וכבר עבר קצת יותר מחודש וחצי והם בסדר בקרוב אוסיף להם עוד קצת חברים
תודה לכולם
צור אשכול חדש  תגובה

חזור   אקווה - האתר הישראלי לדגי נוי > מים מתוקים > דגים כללי, בריכות נוי וחסרי חוליות
הגדרות אשכול
אפשרויות הצגת נושא